Susedia

(seriál)
Slovensko, (2006–2022)

Andy Kraus

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek (více)

Série(10) / Epizody(164)

Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú si dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život. (TV Markíza)

JohnnyD

No na to, že na Slovensku sa skoro nič netočí a tradícia sitcomov prakticky neexistuje, to dopadlo celkom fajn. Marcin a Kraus (hlavné brilantný Andy Kraus) sú skvelým duom a na moje prekvapenie im dosť dobre sekundujú aj ich herecké manželky. Ale Marta Sládečková je strašne otravná a zbytočná. Veľkou slabinou je dejová línia, ktorá je strašne biedna a jednotlivé diely sú len zmesou viac či menej vtipných gagov. Skrátiť jednotlivé diely o 7 minút a o koľko by to bolo lepšie. Po otrasných hurikánoch a uragánoch z posledných 2-3 rokov na Markíze (na STV to ešte šlo) som niečo tak pozerateľné nečakal. Spokojnosť. ()

maxxxim odpad!

Zvládnuť formát sitcom je podľa mňa jedno z najťažších filmárskych umení, ak nie vôbec to najťažšie. Stačí jeden, či dva pokazené vtipy, či už v dôsledku náhody, alebo zvetraného orechového jadra niektorého zo scénaristov a malér je na svete. Vo filme to môžu stále zachrániť kulisy, hudba, či iný herec. No, keď sa to stane v sitcome divák si začína sústredenejšie uvedomovať každý jeden nasledujúci krok postavy a pomaličky stráca dôveru v jej činy a myslenie. Obzvlášť u slovenských "sitcomoch" je to obrovská bolesť, periodicita s akou sa striedajú "klišé vtipy" v jednotlivých epizódach predčí čokoľvek. Aj keď som videl možno jednu necelú epizódku, stačí mi to na utvorenie si obrazu. Konkrétne v tomto smutnom prípade ide o fake komédiu spôsobujúcu obsedantnú potrebu stále prepínať. Fŕky prameniace zo situácií sú slabé náplasti na nasledujúce bolesti hlavy spôsobované nudnou zápletkou, či ešte nudnejším prevedením. Andy a Peťo mali radšej ostať pri Uragáne, Hurikáne, či Kukovi či čo to vlastne mali na stv 1 a nepúšťať sa do pre nich Syzifovskej práce. Preafektované výstupy Rákovej, Tlučkovej, či Sládečkovej do tele produkcie určite nepatria, to dokáže každý trouba podskakovať a dristať o ničom. Vtipy založené na komolení spisovnej slovenčiny foneticky podobnými, no významovo odlišnými slovami sú slaboduché až plytké. Takímto spôsobom je konfrontovaná diváková intelektuálna rovina a dostáva ho do stavu údivu, či nepochopenia. 31 minút zabiť takouto pochybnou zábavou nebude asi to najšťastnejšie riešenie ako si skrátiť čas, a preto odporúčam siahnúť po Doktorke Quinnovej alebo Domčeku v prérii zážitok bude určite kvalitnejší. ()

easaque

1* párkrát jsem v minulosti a teď i na Nově narazil na tento bláznivý bratrský "oblíbený" sitcom a nikdy jsem u něj delší dobu nevydržel a nepochopil jsem jeho styl humoru, a to ještě slovensky rozumím narozdíl od dnešní mládeže ;-). Do odpadu bych ho neházel a evidentně své fanoušky má a každému přece patří co je mu blízké. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

kingik

Z takových sousedů, se kterými se setkáme ve slovenském sitcomu, musí nutně hrábnout anebo se jim jenom smát. Od každého trochu. František a Lászlo jsou vskutku vykutálená dvojka správných pošuků a jejich manželky jim zdatně sekundují. Horší je sledovat více epizod po sobě, protože to se pak nakupí hodně jednoduchého humoru, až se to přestane líbit a odradí to od sledování dalších dílů. Věru, sitcom není tak snadné natočit, jak by se mohlo na první pohled zdát, a žádné zázraky nelze očekávat ani v tomto případě. Klady: perfektní herecké výkony a obsazení, snaha o originální gagy. Zápory: jednotvárné studiové prostředí nedává moc prostoru k extra nápadům, příliš tlačení na trapnost, Andy Krausovi jako zástupci maďarské menšiny není velmi často rozumět, hostující herci jdou do trapna, obyčejná Haberova titulní písnička, slabě zrežírované, zfušovaný scénář. Mé hodnocení: 40% ()

Marek1991

Spočiatku som bol prekvapený, že po dlhej dobe sa niekto odvážil natočiť niečo pôvodné a domáce s pár prvkami a inšpiráciou zo sveta. Pripadalo mi to celkom milé a občas vtipné. Nanešťastie ten humor bol skôr taký primitívny a ľudový, proste veľmi jednoduchý a miestami trápny a naivný. Postupom času sa z toho stala komerčná otravná zábavka riešiaca stupňujúce napätie medzi Maďarmi a Slovákmi, ale veľmi primitívne. Ja som to sledoval najmä kvôli novej postave a herečke, ktorá mi už vtedy prišla veľmi sexy a ňou bola a ešte aj je Viki Ráková, sestra výborného futbalistu, známeho najmä z Nitry, Róberta Ráka. Nemám však rád, ak sa niečo natočí najmä pre peniaze alebo z nutnosti, či snahy vyťažiť z minulosti a udržať sa za každú cenu, tu to nadväzovalo na Uragán a neskorší Hurikán, bola to veľká promaďarská záležitosť v dobe rozbrojov s miernou snahou upokojiť situáciu. Sledovať to však pravidelne to chce guráž. ()

• Keď chce Ildikó, aby ju František naučil nejakú slovenskú básničku, František vytiahne text, ktorý sám napísal. Povie však, že je od neznámeho autora menom Tomáš Jančo Krásnohorský. Tomáš Jančo je meno režiséra seriálu. (Johnny.ARN)
  • V seriálu zazní i jména dalších obyvatelů bytovky Hegedüsová a Skotnický. Ve skutečnosti se jedná o jména členů štábu, kteří se na tvorbě seriálu podíleli. (lbos)