Susedia (TV seriál)

Komedie

Slovensko, 2006 - 2019, 30–40 min

Andy Kraus

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek, Peter Marcin ml., Marián Slovák, Zuzana Frenglová, Kristína Barancová, Tomáš Majláth, Ján Lehotský, Veronika Paulovičová, Matej Landl, Pavol Topoľský, Ivan Romančík st., Ivan Gontko, Lujza Schrameková Garajová, Ľudovít Cittel, Peter Cibula, Ján Kramár, Rastislav Rogel, Lucia Vráblicová, Karol Čálik, Silvia Petöová, Jana Hospodárová, Ladislav Konrád, Michaela Drotárová, František Kovár, Alfréd Aczel, Maruška Nedomová, Pavel Bruchala, Aurélia Szentpéteryová, Zlatica Puškárová Švajdová, Henrieta Rabová, Tatiana Poláková, Karol Horváth, Dominika Richterová, Katarína Ivanková, Michal Rovňák, Pavol Plevčík, Tomáš Bezdeda, Adrián Guľa, Alexandra Palatinusová, Matúš Kvietik, Ivo Gogál, Roman Féder, Přemysl Boublík, Monika Masicová, Matej Vavrík, Dominik Šoltis, Andrea Szabová, Adam Ďurica, Igor Šebesta, Peter Trník, Gabriela Dolná, Veronika Nízlová, Daniela Nízlová, Ladislav Ladomirjak, Danica Jurčová, Karin Olasová, Martin Madej, Peter Kadlečík
  • Marek1991

Spočiatku som bol prekvapený, že po dlhej dobe sa niekto odvážil natočiť niečo pôvodné a domáce s pár prvkami a inšpiráciou zo sveta. Pripadalo mi to celkom milé a občas vtipné. Nanešťastie ten humor bol skôr taký primitívny a ľudový, proste veľmi jednoduchý a miestami trápny a naivný. Postupom času sa z toho stala komerčná otravná zábavka riešiaca stupňujúce napätie medzi Maďarmi a Slovákmi, ale veľmi primitívne. Ja som to sledoval najmä kvôli novej postave a herečke, ktorá mi už vtedy prišla veľmi sexy a ňou bola a ešte aj je Viki Ráková, sestra výborného futbalistu, známeho najmä z Nitry, Róberta Ráka. Nemám však rád, ak sa niečo natočí najmä pre peniaze alebo z nutnosti, či snahy vyťažiť z minulosti a udržať sa za každú cenu, tu to nadväzovalo na Uragán a neskorší Hurikán, bola to veľká promaďarská záležitosť v dobe rozbrojov s miernou snahou upokojiť situáciu. Sledovať to však pravidelne to chce guráž.(13.6.2012)

Zmenou televízie prišlo na hurikán v domácej tvorbe a rázom tu máme prvý pokus o sitkom, ktorý nedopadol rozhodne zle. K+M si z Uragánu vypožičali najvtipnejšie postavy, zasadili ich do rodinných kruhov a vyslali naprieč bežným aj menej bežným starostiam. Príbeh sa stáva ucelenejším, gagy dostávajú pevnejší základ, pri tom vedia stále rozosmiať. Drahé polovičky do príbehu zapadli, bláznivá suseda Sládečková už menej a bezmenné deti prakticky vôbec. Seriál si nedrží úroveň po celý čas, ale vďaka súdnosti tvorcov nestihne skĺznuť do trápnosti a po troch sériách úspešne končí. Jedno sa mu musí vytknúť, že svojim boomom odštartoval vlnu ďalších pokusov, z ktorých žiadny nie len že nedosiahol zábavnosti Susedov, ale ani nedokázal prísť s jediným schopným námetom.(29.10.2014)

Ale no ták, veď tento bol dosť vydarený...ale vážne, v porovnaní s idiotinami ako Kutyl s.r.o a všetkými slovenskými telenovelami bol toto fakt pozerateľný seriál, ktorého epizódky ma väčšinou celkom slušne zabavili a udržali moju pozornosť po celý čas. Neberiem Susedov ako pokračovanie Uragánu, ale ako mimoriadne odľahčený slovenský sitcom, s miestami výborným scenárom a vždy skvelým Marcinom.(18.8.2011)

• Triple H

No. Nie som fanúšikom humoru dua Marcin-Kraus. V reále sú to možno fajn ľudia, ale humor robia príliš prvoplánový a prízemný. Skrátka taký, aby oslovil najširšiu masu a všeobecný vkus príliš nedvíhal. Verím tomu, že majú aj na viac, ale zrejme hrajú na istotu. Vtipy založené na zlom slovenskom prízvuku v podaní Maďarov sú niečo tak neskutočne trápne, že môžu smelo súperiť s tými o homosexuáloch a blondínkach. Videl som pár epizód a pozerať sa to síce dá bez väčšej ujmy, ale baviť sa pri tom neviem. Priatelia, Married with Children, Seinfeld, Frasier - to sú dobré sit-comy. U nás sa robiť nevedia.(10.12.2006)

• Flego

Je to veľmi ťažké natočiť dobrý seriál ( u nás na Slovensku určite ). A humorný zvlášť ( to platí pre obe republiky ). Pokusy to boli ( Silvánovci, Duchovia resp. Novákovci ), ale nedopadli dobre. Pravdou je, že inšpiráciu k Susedom našiel sám Kraus, keď vymýšľal skeče o podivnej dvojke Komáromovi a Stromokocúrovi v Uragáne, či Hurikáne. Inak sa píšu krátke útvary, inak 30 minútový seriál. Určite by si seriál zaslúžil lepšiu pozornosť strihačových nožničiek, či precíznejšiu prácu na scenári a dialógoch ( čo Markíza určite nedovolí, lebo ona chce prašule ihneď ). V podstate treba pozitívne hodnotiť, že aj na Slovensku niekto našiel odvahu a vstúpil do neznámych vôd. Prvá séria sa mi pozdávala viacej, určite by som však vyzdvihol dovtedy málo známu Viki Rákovú, ktorá je excelentná.(26.4.2007)

• - Takmer v každom dieli seriálu zaznie veta: "Toto nem dopadne dobre," či "Zuza nerob paniku!" (Kefas21)

• - Úspešný scenárista Andy Kraus nezaprie nadanie na písanie a podľa svojho úspešného seriálu pripravil knihu "Susedia na dovolenke". (R4D0)

• - Keď László nájde Ildikó s polooblečeným poštárom v obývačke a hádajú sa, Ildikó sa opýta, či môže otvoriť svoj darček k ich sviatku. László povie, že môže až večer, pretože teraz si len zabudol náradie a má ešte nejakú prácu. Na začiatku scény je však jasne vidieť, že do obývačky László príde aj s náradím. (croxika)