Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

Danken07

Užasne anime plne prekvapení, ktoré by som doporučil každému anime fanušikovy, Nič nie je bezchybné, a to platí hlavne pri tomto anime. Po 25 epizóde sa z kvalitného anime stala hovadina. Seriál ťažil zo súboja dvoch géniov, ale tu sa ukázalo že si tvorcovia mysleli, že môžu nahradiť užasnú postavu dvoma blbými, ktoré sú istým spôsobom len kópiou. A ten koniec ma úplne naštval. Prvá polovina, cca 25 epizód 85% (Vzhľadom na stúpajúcu a klesajúcu kvalitu), druha polovica 50% (dalo sa ešte pozerať). Toto anime milujem hlavne kvôli geniálnemu hlavnému hrdinovi Yagami Lightovi. ()

Setkon

Tak pěkný nápad snad dokážou zkazit jenom Japonci…. Yagami sice ulevil státním rozpočtům pro nápravná zařízení po celém světě mnohem efektivněji než ansámbly Marvelu a DC dohromady, nicméně je tak nesympatický narcis s designem stejně zapomenutelným jako jeho charakter, že jsem mu přál elektrické křeslo už od druhé epizody. S Elem mohla být i sranda, kdyby mu však scénárista pokaždé neříkal, co přesně má hledat. Ryukův královský potenciál promrhali na expozici a vytváření konfliktů pomocí ‘pravidel z onoho světa’, které scénárista neustále loví bůhvíodkud, když neví, jak to nudné kočkování okořenit. A to je nakonec, prosím, zločin největší: prostě to nepobavilo… ()

Termit

Zo začiatku veľmi zaujímavé anime, ale ku koncu nadšenie opadá. Genialita L a Kiru nemá hraníc a je veľká sranda sledovať hry, ktoré medzi sebou hrajú. Nápad zo zápisníkom smrti nemá chybu a japonci opät nesklamali s animovaným spracovaní komiksovej predlohy. 4/5 ()

LightBlue

Prvních cca 20 dílů je masterpiece. Poté přichází pár nudnějších epizod, kde se nic extrémně důležitého neděje. Po těchto epizodách dochází ke smrti jedné z hlavních postav, což zásadním způsobem mění směr, jakým se děj bude ubírat. Způsob a okolnosti smrti této postavy se mi ovšem nelíbí a působí to na mě dojmem nevyužitého potencionálu. ()

BR23

Prvá polka seriálu- úplne že super. Milujem tento žáner (či už v kinematografii alebo knižných príbehoch) kde človek hýbe mozgom. Prišlo mi to dosť sympatické ako sa moje myšlienky dopĺňali so seriálom a naopak v tú istú chvíľu-100% Druhá polka seriálu- už to šlo z kopca, zopár nezrovnalostí, očakávanie návratu eLa tiež nevyšla- 40% ()

Nyrahe

SPOILERY ! Japonská anime tvorba bude mať v mojom srdci vždy špeciálne miesto pretože máloktoré diela z iných krajín vo mne dokážu zanechať také zvláštne a zmiešané pocity. U Japoncov je to však "tutovka". Death note patrí v mojom osobnom rebríčku anime prvé miesto spolu s Elfen lied (v rámci seriálov). Naozaj málokedy sa stane že si divák nedokáže vybrať medzi tým, či fandí dobru alebo zlu avšak u Death note som skutočne až do konca netušila ako by som bola spokojná aby séria skončila a predpokladala som že ktokoľvek "vyhrá" budem šťastná aj nešťastná zároveň. Avšak nestalo sa a to je pre mňa absolútne fascinujúce keďže som s touto možnosťou ani nepočítala. Aj keď veľa ľudí tvrdí ( s čím aj čiastočne súhlasím ), že séria po smrti L akosi upadá, keď sa na to pozerám spätne nedokážem si to predstaviť inak. Celý seriál bol o tzv. "boji inteligencie" a keďže L aj Yagami boli obaja asi na rovnakej úrovni čakajúc len na to kto kedy urobí prešľap, príde mi veľmi vhodné ako tvorcovia tohto geniálneho výplodu celú vec ukončili. Pre mňa to znamená len toľko, že aj keď obaja géniovia svoje makroposlania nedokázali dotiahnuť do konca (sám L nedokázal určiť kto je naozaj Kira a Light sa nestal tzv. "Bohom nového sveta"), tak to, čo bolo pre oboch neskôr možno ešte dôležitejším (súkromným) cieľom sa obom podarilo (L nakoniec prostredníctvom Neara porazil Lighta a Light zvíťazil nad svojim hlavným súperom L). Myslím že ma nikdy neprestane udivovať premyslenosť celej série a bola by som veľmi prekvapená ak by sa ku mne dostalo seriálové anime ktoré by ma uchvátilo ešte viac. ()

FreezeYou

Epický súboj medzi stredoškolákom Lightom ktorý sa chce stať Bohom a ochrancom sveta ale nakoniec sa z neho stane zločinec ktorý zabije aj vlastného priateľa aby mohol pokračovať vo svojom pláne a záhadným detektívom L ktorý používa svoju genialitu a dedukciu na odhalenie Lighta. Nádherná animácia, skvelý soundtrack a niekedy až príliš komplexný príbeh robia z Death Note jeden z najlepších anime počinov súčasnosti. ()

CHONZAA

Přes pár slabších a až zbytečně moc komplikovanych a nesmyslně složitích dílu je tenhle seriál opravdu hodne luxusní ()

Raichu.Cz

Death note má v sobě opravdu skvělou atmosféru a taky napínavost... Příběh promakaly tak skvěle že k tomu chybí horror žánr... ale to už by bylo přehnané... bohužel je tu jedno mínus od 27 epizody se to úplně změnilo a začal jsem si říkat 'dívám se vůbec na Death Note???' Příběh prostě ztratil tu napínavost a místo toho začala být akorát zmatenost... pro tento problém jsem proto 1 hvězdu ubral... Grafika mě překvapila... nad tim že je to z roku 2006... tak velice cením. Postavy jsou výborně představeny hlavně Detektiv L. ten serial Death Note zachraňoval opravdu hodně. Za mě 79% ()

Ozzinka

Tenhle seriál jsme objevila náhodou a musím se přiznat, že nejsem moc fanynka japonského anime, ale tohle anime mě dostalo. Animace je krásná, sice někdy až moc přehnaná. Líbí se mi jak scény v seriálu odpovídají pocitům postav. Samotné postavy jsou úplně mega. Jde vidět, že se nad postavami tvůrci hodně nadřeli jak v jejich podobě, tak hlavně v jejich povahách a v jejich myšlenkách. Uvažování a jednaní postav je zde nejvíce znázorněno spolu s hlavním tématem seriálu. Musím se přiznat že hlavní dvě postavy (L a Lighta) jsem si zamilovala hned v prvních dvou dílech. Jejich chování a uvažování pro mě bylo tak fascinující že jsem se od seriálu nemohla odtrhnout. Zbylé postavy mi taktéž přirostli k srci (krom asi tří). Celkově téma seriálu je klasické téma, které se řeší již po tisíce let a stále na něj není odpověď, což vlastně ani tady v seriálu. Volba je na nás, komu budeme fandit, aby přelstil druhou stranu což není tak lehké. Rozhodně seriál doporučuji. Není to anime pro děti, ale spíše pro dospělé, tak tomu dejte šanci. ()

Jareth

Tohle je jeden z nejlepších serialů co jsem kdy viděl. Postavy jsou velice dobře nalsané. Příběh o souboji dvou geniú, kteří hrají hru na kočku a na myš je velice fajn sledovat. Hlavnímu hrdinovi Lightovi věřím úplně všechno co udělá, a jeho motiv je rozumný. Scénář je napsán naprosto geniálně. Nikdy se mi nestalo že bych hltal konverzace mezi postavami, ale zde je jedna epizoda, kde probíhá jedná velká konverzace, která je ale tak dobře napsaná, že jsem hltal každé slovo. Nápad s Shinigami (bohy smrti), je vážně fajn, a kdaždý že Shinigami vypadá vážně cool. Jediné co bych tomuto seriálu vytknul, tak je posledních 10 epizod, které jsou takové pomalejší a nudnější, může za to jedna změna v ději, která naprosto šokovala, ale začátek je tak geniální, že se to dá odpustit. L je prostě ten nejlepší detektiv, všech dob. ()

Enon

DEATH NOTE. Bože můj, jak já se do toho seriálu zamiloval. Tento seriál je něco tak jiného, že bude velmi těžké popsat mé momentální pocity, ale pokusím se. Jedná se o o naprosto skvostný a podmanivý příběh o dvou odlišných a přitom stejných géniích s diferenciální představou spravedlnosti snažících se zjistit identitu toho druhého. Je zde taková plejáda do puntíku promyšlených mindgames, jaké jsem dosud neměl šanci vidět v žádném jiném projektu, vyšperkované tunou nápadů a geniálních příběhových kliček a zvratů, že jsem to absolutně nedokázal pobírat jak tohle někdo mohl vymyslet. Veškeré postavy a jejich jednání je tu velmi realistické a promyšlené do úplných detailů a kdykoliv máte nějakou otázku ohledně postav, příběhu nebo čehokoliv, tak vám to seriál hned v další epizodě vysvětlí.  Koncept Shinigami a celého smyslu jejich bytí se mi velmi líbil a opět je to pro mě něco nového a jiného. Jediný mírný skluz přichází přibližně v půlce a trvá přibližně 6 epizod. Avšak po tomto skluzu a mírném propadu kvality přichází esence geniality v podobě epizody „Oživení“, příběh se otočí o 180 stupňů a nadcházející epizody jsou opět na vlně podobné kvality jako první polovina. Celý děj okolo Lighta a L-a je hrozně poutavý a seriózně musím uznat, že jsem asi neviděl takovýto vztah dvou postav nikde jinde než právě v DEATH NOTU, kdykoliv dojde k nějaké komunikaci mezi nimi, tak máte fakt strach, co se stane. Hlavně je nejvíce podivná jedna věc. I přes to, že Light je defacto geniální vrah a zabiják, tak mu přejete každý jeho úspěch, i když byste mu teoreticky vůbec fandit neměli, zároveň nevíte kdy jedná skutečně v zájmu vyššího dobra a kdy jde pouze o znuděného génia, který to koná v rámci uspokojení svého ega a touhy dosáhnout postu boha po tom, co vytvoří očištěný svět bez vrahů. Přes veškeré počáteční pochyby a mou neschopnost přijmout, že je to anime, musím říci, že se jedná o jedinečný zážitek, který neuvidíte ani v těch nejlepších detektivkách, kterému jsem podlehl a který nyní naprosto miluji. Nejlepší na tom ale je, že díky tomuto seriálu mám neskutečnou chuť ponořit se do dalších mangových příběhů a zanalyzovat jejich odlišnost s pro mě čí dál tím více selhávající americkou produkcí, dále jsem díky tomu zjistil, že pro odvyprávění dospělých příběhů absolutně není důležité zda jsou animované nebo ne, a naopak, animace u tohoto vyprávění působí dosti svěže. Tento seriál je tedy i přes animaci určen pro všechny věkové kategorie, a myslím si, že nevidět DEATH NOTE je pro každého člověka obrovská škoda, jelikož se ochuzujete o jeden z nejpromyšlenějších a nejlepších seriálů všech dob. 95% ()

Marek.Jancar

Jakožto poměrně nedávný divák anime jsem shlédnutí tohoto seriálu dlouho odkládal. Nyní si myslím, že by ho měl vidět každý milovník filmů a seriálů, neboť jeho filozofický přesah nemá podle mého názoru ve výběru anime obdoby. Donutí vás se zamyslet na tím, kdy dobrý úmysl ještě převažuje na zvůlí a touhou člověka podobat se božstvu. Doporučuji s českým dabingem, protože ten se přinejmenším vyrovná japonskému. ()