Nejen starobylá šlechtická sídla či odlehlé hvozdy skrývají děsivé hrůzy a krvelačná monstra. Jedním z charakteristických žánrů osmdesátých let byly rodinné, potažmo dětské snímky, které zahrnovaly hororové prvky. Vedle dnes ikonických filmů jako Gremlins, Rošťáci nebo Stůj při mně tento trend pronikl i do televize v podobě populárních seriálů jako Příběhy ze záhrobí, Neuvěřitelné příběhy či The Twilight Zone. Zatímco pro většinu známých i dnes již zapomenutých režisérů, kteří dávali těmto snímkům vzniknout, se jednalo o žánrové zakázky, pro jednoho tvůrce se staly ideálním naplněním jeho autorských ambicí. Joe Dante miloval laciné béčkové horory a sci-fi z 50. let, které se vyznačovaly úsměvnými mechanickými efekty, přepjatým herectvím a absurdními premisami. Svou filmařskou kariéru započal příznačně v proslulé továrně na brakové sny New World Pictures vedené Rogerem Cormanem, ale až ve spolupráci se Stevenem Spielbergem, potažmo jeho produkční společností Amblin Entertainment dostala jeho fascinace brakem ideální vyústění v projektech jako Gremlins nebo Vnitřní vesmír. Lidé z předměstí vznikli na konci osmdesátých let, když bohužel pro Danteho móda brakově či hororově rámovaných fantaskních filmů pro celou rodinu ustupovala z diváckého zájmu. Snímek je v zásadě koncipovaný jako delší epizoda seriálů typu Příběhů z hrobky a v hávu osmdesátkové rodinné komedie spojuje slapstickový humor s požitkářskou poctou prvkům starých hororů. Vyprávění o předměstské komunitě, do níž se nastěhuje tajuplná rodina, již starousedlíci podezřívají z nejbizarnějších démonických aktivit, divákům připomíná, že staré naivní horory publikum nejen strašily, ale také bavily. Hlavní role zmatkářského středostavovského tatíka, který se proti své vůli dostává do nepříjemných situací, se skvostně zhostil Tom Hanks. Dnes je znám především jako hvězda oscarových melodramat či distinguovaných romantických komedií, ale jak dokládá mimo jiné i tento film, v osmdesátých letech byl jedním z nejtalentovanějších komediálních herců. Hanksovi skvěle sekundují další dobové hvězdy jako Bruce Dern, Rick Ducommun, Corey Feldman a Carrie Fisherová, která ve zdejší roli racionální manželky dokázala alespoň na chvíli uniknout stínu své role z Hvězdných válek. (Česká televize)

Derek

Prijemny rodinny horor, styl v ktorom sa dante citi ako ryba vo vode... Hanks je v komediach rovnako vynikajuci ako vo vaznejsich rolach... Potesi i goldsmithov soundtrack plny odkazov ci uz na spagetti westerny alebo na jeho vlastneho pattona... ()

Jino

Spojit dohromady rodinnou komedii s hororem Joe Dante umí. Gremlins jsou toho důkazem a v tomto případě tomu také není jinak. Tato parodie na sousedské vztahy jednoho amerického předměstí se mi hodně líbila. Postavy jsou výborně obsazeny a zábavnou formou dovedeny do extrémních charakterů, následně i situací (ten válečný veterán neměl chybu, i když mi díky Županičově dabingu a hláškám často připomínal Clinta Eastwooda). Vše je navíc podpořeno tradičně působivým soundtrackem Jerryho Goldsmithe. Sečteno a podtrženo: skvělá podívaná, která mi perfektně sedla a já se k ní rád budu vracet i v budoucnu. ()

bukowski83

Cheche a já pořád vymejšlím kam na dovolenou, vidět tenhle film dřív, nikam nejedu, sednu k oknu a pozoruju sousedy. Správně trhlá komedie, žánr horor v popisu je dost nadsazenej, protože k bání je tu toho pramálo. Jinak Tom Hanks super kudrnáč a plukovník naprosto výtečná postava. ()

sulimo

Já tuhle záležitost jednoduše miluju....prostě okouzlující horor, plný humoru a krásně cáklých postaviček. ()

destroy83

Černější komedie s hororovými prvky, 80-tkovým nádechem, mladým Hanksem a podivnou rodinou Klopekových. Vlastní příběh je zasazen na jedno americké předměstí, kde poklidný život obyvatel naruší maximálně pes kálející na sousedův trávník. Vše by tak bylo dále, kdyby se nepřistěhovala podivná rodina Klopekových, jejíž dům vypadá jak z nějakého hororu a jeho majitelé taktéž. Mimochodem nejmladší Klopke by výborně pasoval do nějakého buranského hororu. Se strašidelným domem sousedí Ray se svou rodinou, toho času doma na dovolené, který s dalšími sousedy - Markem, bývalým vojákem a teenagerem od vedle přistěhovalce pozorují a vzájemně se ujišťují o jejich podivínství. Posledním impulsem do akce proti Klopkeovým je pro ně zmizení jednoho starého souseda. Dílko disponuje kromě dobře ztvárněného příběhu také výborným nenásilným humorem, zajímavými postavami - za zmínku stojí drsný vysloužilý voják a typický dobový teenager, který má z dění kolem sebe výbornou zábavu, na kterou zve nejen své přátele, ale i nějakou tu bábovku. Dále filmu přidávají kvalitní herecké výkony a to nejen Hankse (postřehl jsem nejméně dvě jména, která figurují v TROMA filmech). Nuda se téměř nedostavuje a vše završuje vynikající crazy konec. Za mě s přehledem čtyři hvězdy. ()

Juto

Film ponúka nádherne komplikovaný portrét prímestského voyeurizmu, ktorý je do absurdného extrému vynesený režisérom a zavedením cudzích prvkov medzi jeho xenofóbne postavy, v zničujúcej satire predmestských hodnôt. 8/10 ()

PanZahadnyCZ

Neřekl bych, že tato komediálně laděná americká pátračka zaujme zrovna svou napínavostí, ale je tomu tak. Tedy alespoň já jsem byl příjemným způsobem napjatý co nová rodinka ve čtvrti skrývá za tajemství, a právě kvůli těmto velkým očekáváním jsem byl při rozuzlení trochu zklamaný, také ještě některými pokusy o rozesmání diváka prostřednictvím primitivních a ohraných rádoby sranda scének, ale přesto jsem rád, že jsem pro dnešní večer zvolil pohodový a hlavně překvapivě napínavý filmík s Tomem Hanksem a Carrie Fisher. ()

T-pack

Příjemná komedie, na první pohled předvídatelná, ale nakonec ne tak docela. Hlavním příběhovým nosníkem není zápletka, protože ta je skoro otřesně jednoduchá, ale je to ten všeobjímající pocit paranoie postupně přelézající ze všech zvědavých sousedů na toho jediného, který nikomu nos do věcí strkat nechce. Béčkovost hodná vytknutí je (zdá se) záměrná a tak strhávám hvězdičku za velkou groteskovost humoru stavějícího na zákonech gravitace. ()

Luk80

Skvělá strašidelná komedie co zaručeně potěší. Touha tří pošetilých chlapů z jedné čtvrti poznat nové sousedy se nakonec vyplatila:-) Vy chováte ve sklepě koně? ()

dANo

Milé a zábavné... tak ako som si predstavoval. Scéna so sardinkami je úplne úžasná. :o))) Tom Hanks ešte ako mladý herec bol oveľa lepší ako v jeho posledných filmoch. ()

Compadre

Pro mě osobně je tento film kultovní záležitost. Tom Hanks a jeho kámoši jsou parta k pohledání a rodina Klopekových je absolutně dokonalá. Film má navíc dost dobrou atmosféru, která je podpořena extrovní hudbou pana Goldsmitha. No a pak je tu hlavně vrcholová scéna s Hanksovým supermorbidně vtipným snem. Paráda! ()

Mishqo

klasická zápletka, dej je od začiatku do konca nalinajkovaný, dialógy mi niekedy priam žrali nervy, prekvapenia nečakajte ale na oddych a menší úchecht to stačí ()

zdenny

Roztomilý horůrek z idylického předměstí pro celou rodinu. Na předměstí se nastěhuje rodina velmi podivných lidí a několik starousedlíků si řekne, že jim musí přijít na kloub, ať to stojí, co to stojí. Zde něco z maloměšťáctví. Pravdou ale je, že na malém předměstí prostě chcete vědět, co váš soused dělá. Vlastně to berete jako svou povinnost. Nevědění berete jako velký handicap, který je pro vás noční můrou. Tři ženatí muži se tedy rozhodli, že se do domu dostanou stůj co stůj a že strašidelné tajemství rozlousknou. Zde o klučičí povaze dospělých mužů. Oni se prostě vrací do svých dětských let, kdy vše bylo tajemné a nebezpečné. V tom spočívá roztomilost tohoto snímku. Totiž každý chlap má někdy touhu alespoň na chvíli odhodit všední starosti dospělého života a vrátit se do světa, který nemá žádné hranice. Proto hodně dospělých chlapů hraje počítačové hry. Manželky sice zuří, ale jako ženatý chlap mohu zcela zodpovědně říct: "Neberte nám naše království". Pěkná scénka, která z těchto mužů dělá malé chlapce, je ta, ve které ostatní dva přemlouvají manželku Toma Hankse, aby jej s nimi pustila ven. Opravdu kouzelné, protože v kontextu děje by jej třeba na pivo pustila naprosto bez řečí. Film je natočen v nádherných osmdesátých letech, která mu dodávají neskonalého půvabu. Když navíc přičtu tajemno a mysteriózno, dostaneme nádherně atmosférický film, který nám na dlouho uvízne v paměti. ()

VanTom

Sympatická "hororová" komedie pěkně vytěžuje (ne)idylku a vroucnost (vlezlost) sousedského předměstí, jenže krom povedených – hravých i (filmovo)parodických – hlodů a pomrknutí hodně situací přepaluje do fyzické hysterie. Úžasná Goldsmithova hudba hrdinně drží nad vodou i vadnoucí scénky především v druhé půli, které už veškerou šťávu z prostého námětu vyvařily. ()

blackJag

Režisér Joe Dante má kromě jiného na svém kontě nezapomenutelné GREMLINS (oba dva díly) a s černým humorem se setkáváme i v tomto jeho počinu. Námětově ale nejde o nic světoborného, má-li film nějaké mysteriózní náznaky, odehrají se ještě před úvodními titulky, ale potom už je to příběhová rutina o zlu od naproti. Vůbec jsem v celém tom dění postrádal větší odvahu zalomcovat s žánrovými pilíři, udělat něco opravdu nečekaného, ale kde nic, tu nic. V jedné ze svých ranějších rolí potěší Tom Hanks, neurazí ani Carrie "princezna Leia" Fisherová nebo typicky rozkývaný projev Coreyho "Kecky" Feldmana, kterého Dante obsadil i v o rok mladším prvním díle o kultovních příšerkách. 60% ()

vyfuk

Slepák Aero: Nečekaný, zábavný a super zážitek, který byl v něčem tak blbý, až byl úžasný. Skvělý Hanks, dokonalý Dern, otravně sedící Feldman, prostě pecka. Hidden gem filmografie. ()