Nejen starobylá šlechtická sídla či odlehlé hvozdy skrývají děsivé hrůzy a krvelačná monstra. Jedním z charakteristických žánrů osmdesátých let byly rodinné, potažmo dětské snímky, které zahrnovaly hororové prvky. Vedle dnes ikonických filmů jako Gremlins, Rošťáci nebo Stůj při mně tento trend pronikl i do televize v podobě populárních seriálů jako Příběhy ze záhrobí, Neuvěřitelné příběhy či The Twilight Zone. Zatímco pro většinu známých i dnes již zapomenutých režisérů, kteří dávali těmto snímkům vzniknout, se jednalo o žánrové zakázky, pro jednoho tvůrce se staly ideálním naplněním jeho autorských ambicí. Joe Dante miloval laciné béčkové horory a sci-fi z 50. let, které se vyznačovaly úsměvnými mechanickými efekty, přepjatým herectvím a absurdními premisami. Svou filmařskou kariéru započal příznačně v proslulé továrně na brakové sny New World Pictures vedené Rogerem Cormanem, ale až ve spolupráci se Stevenem Spielbergem, potažmo jeho produkční společností Amblin Entertainment dostala jeho fascinace brakem ideální vyústění v projektech jako Gremlins nebo Vnitřní vesmír. Lidé z předměstí vznikli na konci osmdesátých let, když bohužel pro Danteho móda brakově či hororově rámovaných fantaskních filmů pro celou rodinu ustupovala z diváckého zájmu. Snímek je v zásadě koncipovaný jako delší epizoda seriálů typu Příběhů z hrobky a v hávu osmdesátkové rodinné komedie spojuje slapstickový humor s požitkářskou poctou prvkům starých hororů. Vyprávění o předměstské komunitě, do níž se nastěhuje tajuplná rodina, již starousedlíci podezřívají z nejbizarnějších démonických aktivit, divákům připomíná, že staré naivní horory publikum nejen strašily, ale také bavily. Hlavní role zmatkářského středostavovského tatíka, který se proti své vůli dostává do nepříjemných situací, se skvostně zhostil Tom Hanks. Dnes je znám především jako hvězda oscarových melodramat či distinguovaných romantických komedií, ale jak dokládá mimo jiné i tento film, v osmdesátých letech byl jedním z nejtalentovanějších komediálních herců. Hanksovi skvěle sekundují další dobové hvězdy jako Bruce Dern, Rick Ducommun, Corey Feldman a Carrie Fisherová, která ve zdejší roli racionální manželky dokázala alespoň na chvíli uniknout stínu své role z Hvězdných válek. (Česká televize)

darwin

Pro mě absolutně kultovní komedie. Skvělá parodie na typické americké bílé předměstí a sousedské vztahy. Po celou dobu jsem měl pusu od ucha do ucha. ()

Han22

Rok 1989, poslední rok, kdy se Hanks specializoval na komedie a podařilo se mu natočit snad svůj nejlepší kousek. Příběh z malého městečka, kde žijí podivní sousedi, kteří nevycházejí, nekomunikují a dělají divné věci je pojat jako crazy komedie, ale přitom stavěn jako horor s postupně budovaným napětím, odhalavováním střípků a dvojitou pointou. Hanks, který se z nudy s kamarády (vietnamský veterán a vlezlý žrout) pouští do pátrání, jeho racionální manželka Carrie Fisherová, nebo Feldman, který všechno bere jako úžasnou zábavu jsou skvělé figurky a plně vystihují klasické americké maloměsto a gagy jsou prostě dokonalý. A jak koukám, režiroval Joe Dante, který byl v 80. letech king hororových komedií, takže se ani nedivím. ()

Lisabellla

To byla ale fajňácká podívaná. Nemyslím tím podívanou na ošklivého zrzka s předkusem, ani mladého obtloustlého sousedáčka paranojáčka, ani vysloužilého vojáčka. Byla to podívaná na supr souhru dobrých herců, poslech starší příjemné hudby a vnímání originálně vtipně napínavé atmosféry kýčovitých scén typu déšť + noc + kopání záhadných děr na zahradě. Ale nevadilo to ničemu. Pokud měl film jiný účel než pobavit, pak já o tom nevím, ale i tak jsem spokojená. . A na ten konec si rozhodně počkejte. ()

Přemek

Tenhle film měl skončit monologem Toma Hankse o tom, že se pár idiotům podařilo kvůli předsudkům a vlastní blbosti zlikvidovat dům lidem, kteří jsou jen trochu jiní. Takhle se z toho stala zase jen jedna z popkornových blbin. ()

Zombi

Zábavná, pohodová a malinko strašidelná blbinka. Joe Dante tyhle filmy prostě umí, zde se navíc může opřít o skvělého Hankse a jeho dva hlavní spoluhráče: veterána z Vietnamu, který má samozřejmě doma pušku a infra dalekohled, nebo kámoše, který pořád vymýšlí různé teorie o mimozemšťanech apod. Opravdu příjemná podívaná, která si tak trochu utahuje z předměstského způsobu života v americe a zárověň ho tak trochu i obhajuje, ale především jde o legraci, které si tu opravdu užijete dost. ()

Chřástal

Modelové americké předměstí tak, jak ho známe (z filmů...), a vděčná zápletka „divní sousedé“, přifukovaná konspiračními teoriemi a filmovými horory, kterými jsou tu všichni odmala krmeni spolu se Snídaní šampiónů. Každopádně to platí pro hlavní hrdiny Raye a Marka a tahle překvapivá skoro satirická linka vrcholí proslovem na téma, kdo že jsou to tady vlastně ti „nenormální“. Instrukce splnil i Jerry Goldsmith, jehož hudba je hravá, žánrová a parodická stejně jako klišé shlukující se kolem podivné rezidence. Blbé ale je, že kromě Hankse, který je jako obyčejný chlapík odvedle sympatický i vtipný, jsou další hlavní postavy „militaristický magor – veterán z Vietnamu“ a „glosující teenager 80. let“ spíš karikatury, působící často trapně, čemuž moc nepomáhá ani humor typu „pád ze střechy“. Scény jako Hanksova noční můra, přebírání odpadků nebo „Dáte si sardinku?“ jsou ale skvělé. Vlastně příjemná podívaná, která mohla být lepší. A která má paradoxní, možná nostalgické kouzlo v tom, že dneska už každý ví, že lidi, kteří mají někoho ve sklepě, vypadají úplně normálně. Nejspíš jako někdo z hlavních hrdinů. ()

kritiklon

Výborná hororová komedie s odpovídající atmosférou která ji sedí a zábavným, začínajícím Hanksem. Jo 80. a 90. léta to měli podobné filmy svůj styl daleko častěji než je tomu zřídkakdy dnes. The Addams Family, Beetlejuice, Ghost Busters, Čarodějky z Eastwicku..........to je jen malý výtažek z vynikajících hororových komedií. A "Lidé z předměstí" za nimi nijak výrazně nezaostávají! 4* za 74% ()

Oralfabet

Možná ne přímo komediální zlato, ale na druhou stranu zase zajímavý příběh, co nenudí ani chvíli, příjemné herecké obsazení a super závěr. Dante zřejmě umí z mála vytřískat hodně, a sousedství, v němž se celý děj odehrává, má v jeho podání spoustu osobnosti. Jo a hudba byla boží. Prostě ideální oddechovka, která asi nezanechá hlubší dojem, ale na zabití času zafungovala znamenitě. Corey Feldman mi ale asi v žádném filmu nikdy nebude nepřipadat otravný. 7/10 ()

hacho

Hanksovi ranne komedie jsou si necim velice podobne. Ale divim se, ze ho neobjevili driv, protoze je v nich vazne dobry. ()

Phillo

Americká kravina založená na námete kreslených seriálov do 6 rokov. Niečo medzi Sám Doma (tam som sa aspoň zasmial) a Strašidelným domom. Bez nejakej inovácie, s veľmi slabým balansovaním na hrane hororu a komédie. Hanks jednoducho komédie nevie, čo potvrdil aj v Lupičoch pani domácej. Nuda 10% ()

Zeek

Když od toho nečekáte moc, tak spojení horor a komedie funguje. Je to ten klasický americký humor z 80.let o pár bláznivých chlapících z předměstí, kteří se nudí. Nečekal jsem, že se budu bát nebo že po skončení filmu budu koukat s otevřenou pusou, ale pojal jsem to nenáročně a aji jsem se vcelku bavil. Moje hodnocení: 75% ()

agassi68

Bohužiaľ ďalšia z radu dementných amerických komédií. Nezachránila to ani solídna herecká zostava, ani atmosféra konca 80 tych rokov. A na toho, čo napísal do titulku horor, by som poslal pár čiernych chlapcov z letlampou aby spoznal význam tohto slova.. ()

Raziel_cz

"Remember what you were saying about people in the 'burbs, Art, people like Skip, people who mow their lawn for the 800th time, and then SNAP? WELL, THAT'S US. IT'S NOT THEM, THAT'S US! [...] WE'RE THE ONES WHO ARE ACTING SUSPICIOUS AND PARANOID, ART! WE'RE THE LUNATICS! US! IT'S NOT THEM! It's us." Joe Dante to má se mnou těžké, protože do svých věcí promítá svou lásku k Looney Tunes a ty já moc nemusím. Ale dva jeho filmy naprosto nekriticky miluju. Gremlins 2 a The 'Burbs. To druhé ještě trochu víc. Syntéza hororu a střelené komedie funguje perfektně, od začátku vás to hodí do děje a tak dokonale to buduje napětí a atmosféru stupňující se paranoie, že se od toho nedá odtrhnout a má to velmi technický a tedy velmi vypointovaný a pro mě tedy velmi uspokojivý scénář. A to obsazení, hudba a nečekané gagy jsou pure gold. K téhle nadsazené předměstké Twilight Zone se budu rád vracet. ()

BOURQUE

Jednoduchá a nenáročná komédia, povrchne parodujúci „šedé dni“ obyvateľov malého (amerického) predmestia. „Život“ aka nový vietor prinesú noví ľudia, ktorí sa práve nasťahovali do opusteného domu. Toma Hanks s polovičným plynom a svoju rolu naplno užívajúci Rick Ducommun. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

helloween93

“Throwback Thursday #67” - Joe Dante byl v roce 1989 na vrcholu kariéry a The Burbs byl v podstatě jeho poslední komerčně úspěšný režijní projekt. Jde o zajímavou satiricko-mysteriózní komedii, která paroduje všechna klišé s tématikou “suspicious sousedi” a “strašidelný dům”. Lví podíl na tom má Tom Hanks z dob, kdy nehrál vážné role, militantní Bruce Dern nebo teenage hvězda 80’s Corey Feldman s uvadající kariérou. Dante dokázal navodit unikátní atmosféru, která způsobuje to, že se diváci k filmu i po letech vrací, a to zejména v USA. Protože každý má přeci divné sousedy a nebo je to jen zdání? 4* ()

VerenaLord

Super komedie, u které jsem řvala smíchy od začátku do konce. Hanks ještě jako poměrně velké ucho, přesto oslňuje a září. Geniální rodinka Klopekových s jejich mírně pitomými výrazy a jedním poker-face rozesmějí aniž by se cokoliv kolem stalo. Lituji, že jsem tenhle super snímek neobjevila dříve! Všechno zde ladí se vším, herci, hudba, děj, zvolená atmosféra! ()

Ozzy2

Bohužel,Tom Hanks asi bere jakýkoliv scénář,takže jeho jméno není zárukou kvalitní podívané.Což je škoda,protože Tom je geniální herec. ()