Režisér a scénárista Frank Darabont, známý především filmovým zpracováním románů Stephena Kinga Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle divákům nyní představí další zpracování povídky Mistra hororů. Výtvarník David Drayton (Thomas Jane) se společně se svým synem Billym (Nathan Gamble) a nepříjemným sousedem Nortonem (Andre Braugher) ráno po neobvykle silné bouři vydávají do nedalekého městečka nakoupit zásoby. Krátce po jejich příjezdu supermarket obklopí hustá a tajuplná mlha, která, jak se zdá, v sobě ukrývá cosi vražedného a děsivého… Ještě větší zlo se ale ukrývá v duších obyčejných lidí, kteří jsou postaveni tváří v tvář zoufalé situaci. Hrůza se pozvolna ale jistě prodírá na povrch... (oficiální text distributora)

Radko

Supermarket, ako dom, z ktorého niet úniku. Kto sa pokúsi niečo s tým robiť má na výber z dvoch možných spôsobov správania. Jeden radí "Čo môžeš urobiť dnes neodkladaj na zajtra" a druhý "Ráno múdrejšie večera". Správne zvolené riešenie v neprestupnej hmle nevidieť. Tápanie, strach pred neznámym. Kto sú tie tvory? Démoni skrytí v nás? Vedľa nás? Veď my sme len prišli nakupovať. Ale miesto očakávaného, úhľadne zabaleného tovaru dostanú zákazníci vyrútenie sa masy digitálnych príšer, ktoré síce strach a hrôzu veľmi nevzbudzujú, ale ich množenie, hmýrenie a hmyzenie do tisícok drobných pavúčikov áno. Vida, kam sa spoločnosť vedy môže dostať vlastným jednaním, experimentujúcim so snahou o podmanenie si všetkých - i paralelných - úrovní reality . ()

Krouťák

Wow, tak to byla opravdu síla... Do Mlhy se mi kdovíjak nechtělo ( netušim proč, režisérovy počiny jako Green Mile, The i Shawshank Redemption, The mě totálně odrovnaly ), ale málem jsem si nechal ujít tenhle výbornej ( spíš než horor ) Sci-Fi - Thriller. Po celou dobu promítání jsem tam neustále tlačil 4 hvězdy, ale i já jsem zůstal při závěrečných titulkách takřka nehybný a to se sakra počítá... Rovněž musim smeknout před herečkou, která svou postavu zahrála prostě dokonale ( jinak se to říct nedá ) a tou není nikdo jiný, než Marcii Gay Harden 90%. ()

akisha

Výborný začátek, navozující více než tísnivou atmosféru, umocněnou poněkud nervózní kamerou a rozklepanými záběry na interiér obchodního střediska. Blížící se mlha je dostatečně zlověstná a zděšení zákazníků ve chvíli, kdy všichni slyší křik muže zvenčí, byl jeden z nejpůsobivějších okamžiků celého filmu. V Mlze jsem krom jiného obdivovala realistické zachycení psychiky lidí, schovávajících se za zdmi marketu, a vývoj jednotlivých postav od zděšení po absolutní kolaps zaručeně udrželo mou pozornost. Bohužel, slibně rozjetá atmosféra z neznáma mizí s prvním odhalením těch, kteří se „skrývají v mlze.“ Už mám za sebou pěknou řádku hororů a to, co měl být zdroj strachu, mě nevyděsilo ani co by se za nehet vešlo. Není to vlastně chyba režiséra, který se s knižní předlohou vypořádal přímo ukázkovým způsobem a vytřískal z nepříliš originální zápletky, co se dalo. The Mist bez pochyb patří k nejlepším adaptacím knih Stephena Kinga, za což opět vděčíme Darabontovi, který jen potvrzuje jak schopným režisérem je. Nicméně i přes pečlivě budovanou a do extrému dovedenou atmosféru děsu prvních pár minut, po odhalení obyvatel Mlhy budou strach zažívat jen ti, kteří se bojí i u strašidelnějšího dílu Křemílka a Vochomůrky. Bylo také příjemné vidět, že Thomas Jane umí hrát, když chce, a Marcia Gay Harden si se svou náboženskou fanatičkou poradila tak dobře, že už v polovině filmu jsem se přistihla doufat v její brzkou smrt. Shrnuto, podtrženo: The Mist nenudí, začátek si získá svou syrovostí a tajemnem, jehož koncentrace klesá, jak se film blíží ke svému konci. Mimochodem, velice vydařenému konci, kterým se Mlha odlišuje od podobných filmů. K radosti těch, kteří šťastně konce zrovna nemusí. ()

Falko

Darabont je jednoducho skvely ci uz pri filmoch z väzenskeho prostredia alebo aj pri hororovom zanre. Tato Hmla nie je remakeom Carpenterovej Hmly, ktora bola natocena aj v roku 2005 a nie je ani pokracovanim, to uz by tych remakeov bolo nejako vela. Neviem si predstavit, do akej miery by bola dobra kniha od Stephena Kinga v porovnani s tymto filmom, ale myslim si, ze reziserovi sa pekne podarilo natocit nielen nejake to strasenie monstrami schovane v hmle, ale aj psychologiu postav vystrasenych ludi zavretych v jednom obchode. Ako by som spraval ja alebo vy, keby ste boli v ich kozi? Tuto otazku som si kladol cely film a preto som sa tak trosku aj bal. Asi by ma nikdo nedonutil opustit ten obchod :-) Thomas Jane je sympatak a mozno si spomeniete, ze sa uz s monstrami pohral taktiez podla novely Stephena Kinga vo filme PAVUCINA SNOV - DREAMCATCHER (2003). Marcia Gay Harden mi v Hmle liezla najviac na nervy v podani fanatickej kazatelky, ale to uz sa presvedcite sami. Inac koniec je dost sokujuci, treba vidiet. Ja osobne by som si prial iny zaver... 12.11.2008 ____ Thomas Jane - (David Drayton) +++ Marcia Gay Harden - (Carmody) +++ Laurie Holden - (Amanda Dumfries) +++ William Sadler (Jim) +++ Producenti: Frank Darabont, Bob Weinstein, Harvey Weinstein) +++ Hudba: Mark Isham +++ ()

castor

S The Mist to bylo jako na horské dráze. Jednou nám uznávaný režisér a scénárista v jedné osobě nabízí bravurní scénu, následně několikrát donutí diváka vrtět se v sedačce. Stephen King ho ale musí mít rád. Zápletka je přitom prostá. A záleží pak na vás, zda jste ochotni na ni přistoupit. Expozice v jinak (na Darabonta pouze) dvouhodinovém filmu je odbytá během několika minut. A to totiž: podle všeho až daleké okolí jednoho severního městečka zaplaví velmi hustá mlha a uvězní desítky obyvatel v místním supermarketu. Řada z dalších lidí ale to štěstí nemá, cosi v mlze má o dni, ve kterém se obyčejní lidé vzpamatovávají ze silné bouře, zcela jiné představy. Darabont, oplývající nezpochybnitelným talentem, má kuráž. Za opravdu směšný rozpočet spojil nebývale hutnou atmosféru v jednu velkou psychologickou bitvu rozdílných názorů a povah spolu se sci-fi prvky, které s pomocí (béčkových) digitálních triků obklopují vyděšené osazenstvo marketu. Stává se z toho tak beznadějný boj nejen se zlem venku, ale i s fanatickými výjevy uvnitř, mezi dlouhými regály. Lidé, ovlivněni nedostatkem informací, podléhají nelidskému jednání. Až se ozývají hlasy, že se to místy celé blíží „trierovskému“ dialogu. Náboženská fanatička (mimochodem famózní Marcia Gay Harden se s – divákem nenáviděnou – postavou náležitě poprala) pak asi vyvolá nejednu debatu. Herci jinak odvádějí slušný standard, potěší i překvapivě dobrý Thomas Jane nebo absolutní klaďas Toby Jones. No, a pak tu máme až brakové potvory, co si rádi na někom smlsnou. Darabont se ale digitálního hmyzu, stejně jako spisovatelova bizarně pošahaného stylu, vůbec neobává, nýbrž několikrát „bez bázně a hany“ najíždí kamerou bezprostředně k agresivním tvorům, vyhýbá se střihům nebo filmařským berličkám. Kolikrát se jakoby zastaví a řekne si, že toho bylo už dost a nechá naše zabarikádované hrdiny vydechnout. Až tragikomický, maximálně uspokojivý konec pak dodává celému snímku další náboj (je jiný než v knize, nicméně samotný autor jím byl údajně nadšen); je filmovější, ale nemusí potěšit každého. Mě dostal. PS: Škoda, že Frank Darabont vyklidil celovečerní filmové pole. ()

viperblade

Tak Darabont mě opět dostal. Ale tentokrát na hororové vlně. Tohle totiž není styl hororu ala "bububu, lekněte se!" Ne. Tenhle vítězí především atmosférou, uvěřitelností postav a co je nejdůležitější, dějem! Tento film mě prostě dostal a nejen tím hodně drsným koncem. Spoiler! A už dlouho jsem nikomu tak nepřál smrt, jako té věřící. Ještě, že se má přání splnila a dostala to, co si zasloužila. Konec Spoileru. Ale ten konec.. ten mě naprosto odrovnal.. Bravo, Franku.. jsem zvědavý, s čím nás ,(mě), příště dostaneš. ()

ClintEastwood

Vůbec mě to nechytlo. Film nedokázal ani na chvíli opravdu upoutat mou pozornost a jediným pozitivem je sympatický hlavní hrdina Thomas Jane. CGI efekty vyloženě rozesmějí, což je u rádoby hororu průšvih a Marcia Gay Harden je, jako tradičně, na ránu pěstí. Bída konec/nekonec. Když MLHA, tak ta atmosferická z roku 1980. Darabont holt není John Carpenter. ()

Rogue

Totálně nezvládající Darabont, zprzněný scénář podle Kinga a překvapující závěr jak od křečovitého Shyamalana za zenitem... sice slavná jména, ale nic z toho. Celý film se nic neděje a ačkoliv je závěr předvídatelný, je jedinou funkční věcí z celého filmu. ()

Rex Mundi

Absolútne súhlasím s Klerikom - vo výsledku je to kingovské a záver sa mi rátal. No asi polovicu filmu som strávila chytaním sa za hlavu pri hlúpych dialógoch. Najmä prvá polovica bola utrpením. A to som si konkrétne toto spracovanie Hmly vybrala, lebo bolo dobre hodnotené. ()

MM_Ramone

Táto zhruba 140 stranová novela spisovateľa Stephena Kinga sa mi hlboko vryla do pamäti. Klasický horrorový námet s hustou atmosférou a tradične výborne vykreslenými postavami. Naozaj parádny čitateľský prežitok. Aj preto som sa do filmovej verzie nejak moc nehnal. Ale keď som ju pozrel, tak intenzívny pocit horrorového zážitku sa dostavil znova. Veď prestne takto som si to všetko predstavoval pri čítaní poviedky. Režisér Frank Darabont je kráľom Kingoviek. Po famóznych spracovaniach "Zelenej míle" a "Vykúpenia z väznice Shawshank" pridáva do tretice "The Mist". Musím ešte podotknúť, že ukončenie filmu je v zrovnaní z knižnou predlohou omnoho šokujúcejšie. To sa mu teda podarilo, že aj veľký Stephen King musí závidieť. ***** ()

Dan9K

Většina filmu je sice jen nadprůměrné mystérium, kde jsou lidské záporné postavy strašidelnější než ty nelidské, ale ta závěrečná část za doprovodu Dead Can Dance je majestátní a bezútěšná, jedny z nejpůsobivějších záběrů v historii sci-fi...nevím, jak je to možné, ale tak trochu jsem si tam přál být taky, vidět něco takového by bylo úžasné...ten konec si v mém žebříčku nej nej konců snad i rozdělil pozici s Planetou opic z roku 1968. Darabonte, Darabonte, čím mě ochromíš příště...Kingem, to je jasný, ale co to bude přesně, toť ještě otázka... ()

Niktorius

Darabontovy filmy mi toho nikdy moc neříkaly a skutečně jsem nečekal, že by na tom něco mohl změnit snímek s banálním a skrz naskrz omletým hororým námětem, ale zázraky dějí...Aneb když máte před sebou řemeslně bezchybné (až na ty triky, ehm) a poutavě odvyprávěné dílo, nemáte příliš chuť brblat něco o neoriginalitě. ()

ripo

Vcelku priemerný horror s počítačovými (podľa mňa, odfláknutými) príšerami s dejom, odohrávajúcim sa v jednej miestnosti. Tu sa mali vyhraniť charaktery, ale herci im veľmi nepomohli. Slabšie herecké výkony a preexponovaná rola náboženskej fanatičky, ktorej som mal chuť streliť už facku. Avšak posledných 5 minút bolo podľa môjho gusta ! Mňam ! ()

PinokKio

Nač se bát příšer venku, když zlo číhá uvnitř. Darabont si od Kinga vypůjčil maximálně jen tu všudypřítomnou mlhu a zaměřil se spíše než na hrůzy toho co skrývá na to, jak se s tím dokážeme poprat vně sebe. I proto možná trikovou stránku filmu, muziku i výpravu razantně upozadil. Ovšem zařazení Dead Can Dance do finále byl úžasný tah. ()

Spooner

King a Darabont, spojení které zatím pokaždé dopadne excelentně. Tentokrát je to ovšem trochu o něčem jiném. Darabont se poprvé ocitá v hororových vodách a zvládnul to opravdu bravůrně. Atmosféra je dechberoucí a psychologie lidí je taky dost dobře propracovaná. U některých scén jsem skoro napětím nedýchal a opravdu jsem čekal, jak to nakonec dopadne. A to se mi u hororů moc často nestává. Herci jsou taky velmi dobří. Thomas Jane příjemně překvapil a Marcia Gay Harden je v roli fanatičky až mrazivě přesná. Darabont prostě zase zaválel a i když to nedosahuje úplně stejných kvalit jako předchozí dva majstrštyky, tak i tak to byl pro mě hodně velký zážitek. ()

Faustka

Z husté mlhy vystupují poslové apokalypsy a nastává den posledního soudu. V této bezvýchodné situaci,do které jsou záhnáni vyděšení obyvatelé města se v prostorách nákupního centra teprve naplno projeví lidská povaha.Vojáci,kterým zbabělost zamyká ústa i když o nastalé situaci lecos vědí,ale především je to nábožensky poblázněná fanatička,volající neustále svého Boha, která dokáže strhnout nejednoho z nich na svou stranu,až jí většina lidí slepě následuje a jsou ochotní obětovat své přátele,kvůli vlastnímu přežití. ) : Mrazí mě z tý ženský až do morku kostí,víc než z těch zrůd číhajících tam venku v mlze. : ) Ta kulka mezi oči je pro ní spíš odměnou,je to přece světice na kterou čeká světlo nebeské,zato na ty nenapravitelné hříšníky nic jiného než oheň pekelný. ()

Davies182

Tak děsivý zážitek jsem do Mlhy s Thomasem Janem dlouho nezakusil... Digitální efekty vem čert, když jde pak ze všech věcí okolo tím větší strach: vypadají reálněji! Co ale zvyšuje hodnocení minimálně o jednu hvězdu nahoru, je vyhrocený konec v supermarketu a nejlepší role Marciy Gay Harden... ()

petero

Super vec. Napätie stúpa, nervozita stúpa, rozuzlenie sa blíži a Hmla nie a nie ustúpiť. Najlepšie je o filme nič nevedieť a pustiť sa doň. Odlišný záver oproti predlohe dáva hlavnej postave naviac dosť iný šmrnc čo rozhodne nie je na škodu. Ďalšia Darabontova vydarená adaptácia Kinga, tentoraz konečne hororová. Ďakujem pán Darabont. ()

Mahalik

Mlha vždycky byla takovým básnickým pojmem. Goethe z ní měl orgasmy a já, jakožto člověk kterého vyděsí i náraz mouchy na přední sklo auta, když jedete po dálnici, z ní mám respekt od té doby, co mě na vítání občánků uvedli do světa hrůzy a citového vydírání. Může to být i potomej dým z vejfuku nebo fouknutí do kopičky mouky, a já vřeštím hrůzou (nadsazeno!). Proto jsem chtěl, aby mě mistr Darabont vystrašil, tak jako se to nepodařilo nikomu předtím. Nic! Ale ta atmosféra hrůzy byla božská. Zadýchaná místnost malého krámku někde v zapelešené díře uprostřed mokřin a skal, přímo vybízí, aby se v ní odehrávalo toto mistrovské dílo. Pak ale přichazí na řadu scény *shocků*, kdy byste se měli (podle režiséra) proměnit děsem v želatinovou horu a ono...vlastně přichází zklamání. Jako když chcete nutně pšíknout a ono velký kulový. Možná, že kdyby trikové provedení nebylo z doby Piláta Ponského, bylo by to všechno tam, jenže když se díváte na "ty výjevy" máte pocit, že hrajete nějakou plošinovku hadr, což není dvakrát příjemné. Pak ale příletí na scénu dcera Jidášova -Marcia Gay Harden- která nejenže úchvatně hraje, ale zároveň máte chuť jí zmrskat a hodit někam do stoky. Je to kráva každým coulem a kdyby tam nebyla ona, nemohl bych komu přát smrt. Nadruhou stranu ta babča, co solidně oddělala jednu zrůdu letlampou, byla tou, která měla (podle mého názoru) být hrdinou příběhu.___ Pak přijde konec, který vám otevře ústa a napadne vás, že to všechno bylo sice cool a bůhví, co ještě, ale že byste se nějak výrazně vyvřískali, to se říct nedá. 75% s výkřikem do mlhy!! ()

gogo76

Majster väzenských drám F.Darabond opäť spolupracoval so S.Kingom, čoho výsledkom je o čosi slabší kúsok v porovnaní s jeho najslávnejšími filmami, v ktorých laťku kvality posunul tak vysoko, že hádam nikto neočakával nejaké svetoborné dielo. No svetoborné nie, ale celkom slušné určite. Urobil dobre, že sa nezameral na rôzne príšerky a krv, ale skôr na psychológiu postáv, ktoré sa pod tlakom okolností menia. Herecké obsadenie hlavne vedľajších postáv je slušné, horšie je to s hlavným predstaviteľom T. Janeom, prezývaným aj klon Ch. Lamberta. V niektorých záberoch mi ho dokonale pripomínal. Sympaťák to je, ale ako herec ma nie vždy presvedčil. Záver filmu, to je kapitola sama o sebe. Oproti knižnej predlohe mal režisér pocit, že záver musí zmeniť. Zmenil, a je to drsné.Podozrivo známa hudba, ktorá zaznie aj v závere filmu už bola použitá v dokumente Baraka. Film 8/10. ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi