Chobotnice z II. patra (TV seriál)

• Západní Německo

Die Tintenfische aus dem zweiten Stock

Rodinný / Komedie

Československo / Západní Německo / Švýcarsko / Rakousko / Francie / Portugalsko, 1986, 3 h 52 min (Minutáž: 56–59 min)

Emil Sirotek

Pavel Zedníček, Dagmar Havlová, Milan Šimáček, Žaneta Fuchsová, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Nina Divíšková, Vlastimila Vlková, Vlastimil Bedrna, Laďka Kozderková, Josef Bláha, Oldřich Kaiser, Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Havelka, Vlastimil Brodský, Jiřina Jirásková, Miroslav Macháček, Jan Kanyza, Boris Rösner, Jitka Molavcová, Július Satinský, Jaroslav Mareš, Otto Šimánek, Vladimír Kratina, Martin Šotola, Stanislav Tříska, Božena Fixová, Přemysl Kočí, Kateřina Lojdová, Jiří Zahajský, Jiří Wimmer, Václav Luks, Hana Militká, Vladimír Hrabánek, Petr Skarke, Rudolf Vodrážka, Milan Hein, Jiřina Bohdalová, František Filipovský, Angelo Michajlov, Oldřich Vlach, Eugen Jegorov, Milan Mach, Ladislav Navrátil, Jitka Asterová, Jan Přeučil, Jan Kuželka, Pavel Vondruška, Jiří Žák, Jan Řeřicha, Pavel Vangeli, Václav Kopta, Martin Otava, Renata Mašková, Jiří Fero Burda, Marek Kučera, Valentina Thielová, Petr Brukner, Jaroslava Tichá, Luděk Nešleha, Vilma Cibulková, Markéta Fišerová, Jiří Havel, Miloslav Štibich, Lena Birková, Daniela Pokorná, Rudolf Horák, Petr Jana, Jan Kadlec, Josef Burda, Marcela Holanová

Dalibor Lipský

Masky:

Jiří Budín

Kostýmy:

Šárka Hejnová

Ach, moje milované chobotničky. Srdeční záležitost z dětství, neodmyslitelně spjatá s každými Vánoci. Úžasné namluvení chobotniček, báječný humor, důvěrně známé lokace staré Prahy, hvězdné obsazení a především a v první řadě - nádherná hudba Angela Michajlova. Tohle je nestárnoucí podívaná, kterou budu navždycky bezmezně zbožňovat a která nikdy neomrzí.(28.12.2012)

Ani seriál, ani oba sestříhané filmy mne nikdy moc nebavily. Nejhezčí na tom jsou záběry z pražské Kampy a občas Macháček z vědeckého týmu a "zlý" Kanyza, ale to je tak všechno. Jinak je to vlastně rodinná vztahovka, kde mi lezli na nervy jak ti sourozenci, tak maminka v podání Veškrnové, a dokonce ani Trávníček to moc nezachránil.(14.2.2019)

Televízny seriál, ktorý pravidelne sledujeme počas vianočných sviatkov. Postupne som si na to zvykol a dnes si to rád pozriem. Vrátim sa do mladosti a príjemne si užijem príbeh dvoch chobotničiek.. Jednu nadaboval krásne František Filipovský, ktorého hlas je nám, ktorý sme vyrástli na Funésovi nezabudnuteľný.... Chobotnice neurazia a vždy zabavia..70%.(4.12.2012)

Možná, že jako malý jsem měl k tomuto seriálu rezervovanější postoj, ale čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jak vyjímečný seriál to je z hlediska světové konkurence. Nevybavuji si za posledních dvacet let, kdy by nějaký český seriál mohl být jak regulerní úspěšný vývozní artikl do zahraničí, který by naší zemi přinesl body v tv tvorbě. Naposledy snad Dobrodružství kriminalistiky.(25.12.2018)

Tenhle miniseriál už patří k mému každoročnímu výběru filmů, které musím vidět, jinak by to Vánoce ani nebyly. Vánoční je sice jen jeden díl, ale vždycky ve mě vyvolává vzpomínky na moje dětství a když tohle film umí, nemůžu ho mít nerada, je to nostalgie. Příběh Zelené, Modrého, Evičky, Honzíka a jejich rodičů je napínavý, ale i srdečný, legrační a prostě takový snový. Navíc se mi tam děsně líbí, že se to odehrává na Kampě. Nejsem Pražačka, ale díky chobotničkám je pro mě okolí Čertovky tím nejmystičtějším místem Prahy.(10.1.2017)

• - V knižní předloze Oty Hofmana se můžeme dočíst, proč si Holanovi zvolili za cíl dovolené právě Portugalsko. Jan Holan (Pavel Zedníček) přinesl glóbus, roztočil jej a vyzval Andreu (Dagmar Havlová), aby někam zapíchla prst. Pod ním pak našli Lisabon. (Haller)

• - Počas natáčania sa zamilovala Dagmar Veškrnová-Havlová (Andrea Holanová) do vtedy ženatého pomocného režiséra Jiřího Ostrého čo neskôr vyústilo do jeho rozvodu. (Raccoon.city)