Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

Blazis34

Tato muzikální romantika plná citlivých hitů je taková menší předchůdkyně filmu Mamma Mia! akorát s písničkama většinou od Beatles a ne od ABBY. Ale musím říct, že Mamma Mia se mi líbila o hodně víc. Prostředí které doplňuje při zpívání písniček v tomto filmu je pro mě dost nevýrazné, až na Let It Be, které je dojemně zpíváno sborem při pohřbu malého kluka. Také je krásně obrazem doplněna poslední skladba All You Need Is Love při které se znovu potkají dvě hlavní postavy filmu a znovu se do sebe zamilují. Ostatní skladby na mě tak nezapůsobily. ()

pebe73

Asi mě zhýčkal Moulin Rouge a od té doby jsem všechny muzikály s tímto filmem srovnával a žádný se mi tak už nikdy nevryl pod kůži. Až jsem shlédnul tenhle kousek, který po dlouhé době považuji za bravurdní dílo žánru. Písně skvěle zaranžované a úžasně zasazené do děje s takovou profesionalitou, že to celé sedí jako "prdel" v gatích. Geniální dílko! Do této chvíle jsem zbožňoval dva muzikály - Vlasy a Moulin Rouge, teď už mám hotovou svatou trojici. ()

andranyk

Jednoznačne sa oplatí vidieť. Jeden z najlepších hudobných filmov. Klasika od Beatles mierne prerobená a prespievaná v duchu súčastnosti,talentovanými interpretmi a hviezdami ako Bono Vox atd. Zahreje to človeka pri srdci, poteší a pohladí....: ) ()

Demoiselle

Šla jsem na to do kina s očekáváním příjemného večera. Ale místo toho jsem odcházela nadšená a unešená. Joe je novej Kurt, Jim je kouzelnej a celej tenhle LSD trip je výbornej :) ()

raider.minoo

Jako fanouška The Beatles mě to dost potěšilo. Bavila mě aplikace jejich písniček na nové situace a jejich vzájemné provázání do příběhu. Herci jsou sympatičtí a rozjuchaní, doba je vystižena perfektně. Hlavně se však jednalo o naprosté vizuální orgie - spusta krásných nápadů a motivů, že jsem nevěděla kam se dříve dívat. ()

migsee

Konečně rozmrzla beatlovská antarktida aneb písničky Beatles byly konečně zazpívaný s emocemi! Perfektní muzikál. Vizuálně, hudebně, příběhově. Padla mně brada ()

hippiesak

Patřím k těm, kteří mají rádi muzikál Vlasy od Miloše Formana, když jsem si toto pouštěl, tak jsem nevěděl do čeho jdu, nějak se prostě ke mě na stůl přikutálel disk s tímto filmem... po chvilce jsem zjistil, že je to muzikál, pak že je z doby 60.tých let Ameriky, že je to i o hippies, protiválečných demonstracích, o lásce... Je to pěkný příběh a to, že jsou na celý muzikál použity jen písničky od Beatles, je prostě parádní. Nejen hlavní postava má velmi pěkný hlas. Za film (scénář, hudbu, zpěv) dávám 4 hvězdičky + 1 hvězdičku za výpravu a provedení :) Viděl jsem to na blu-ray na velké TV a je to barevný, "zhulený" a úletový. Paráda! ()

harycek

SUPER!!!!!!! Děj mě nezajímá , ale provedení skladeb Beatles mně oproti chmurnému očekávání překvapilo, šokovalo a následně nadchlo. Takhle převést Brouččí skladby do filmové podoby jsem nečekal, jsem jejich hudbou tzv. odkojen tak jsem se bál jak to někdo "zprzní", ale toto mě přímo zvedlo ze židle! P.S. Kleopatra to napsala košatěji,ale plně vyjadřuje i mé pocity! ()

Gortyna

Nádherný, jemný film. O hudbě není třeba psát ani slovo. Navíc mě uchvátila vizuální stránka filmu a výborné nápady. I want you zpívá vojenský náborář! Jen překlady asi občas byly mimo. Když vláčejí Sochu Svobody, zní "She´s so heavy" a v titulcích se objeví "je tak bezvadná". Točit retra zasazená do 60. let musí být pro režiséry lahůdka, a nejen pro ně. Jsou barevná a extatická a kdekdo si je ještě pamatuje. A pokud se přidá soudobá hudba, jen absolutní neumětel natočí film pod 60 %. ()

PetrJulian

Po shlédnutí filmu budete mít chuť objednat si z Amazonu chybějící alba z diskografie Beatles (vyjde to levněji než u nás) nebo si pustit aspoň to, co doma máte :)- Jen nechápu, proč to bylo v televizi až po pěti letech... Jednu výtku bych přece jen měl - zdálo se to jen mně, nebo byl film až křiklavě barevný? Mně to aspoň bilo hodně do očí. ()

Charlinka

Přestože příběh sám o sobě je vlastně neuvěřitelný kýč, film mě nadchl. Písně Beatles jsou zde použity a coverovány z citem. Také odkazy na jednotlivé děje a osobnosti jsou zde předkládány s citem. Narozdíl od třeba Moulin Rouge ve kterém se vše jaksi mísí a jaksi paroduje celou věc, zde jsou jednotlivé prvky použity tak aby neparodovaly, ale pouze uctily památku a pomohly lidem vzpomenout si na tuto dobu. Vzhledem k tomu, že právě čtu Kerouaca a poslouchám Janis Joplin během dne a Beatles po večerech je tento film pro mě perfektní ()

Ydiot odpad!

Zlo. Kýč, v němž schází jakákoli nadsázka, humor nebo - víceméně - i děj. Nikdy více. (A škoda, do jakých kontextů byly zasazeny geniální beatlesácké písničky.) ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10 ()

Akyno

Muzikálov je na striebornom plátne ako šafránu a tých skutočne dobrých ešte menej. Across the Universe zostal niekde na pomedzí. Vyzdvihnem originalitu a zaujímavé poňatie nadväzujúce na starú muzikálovú školu, no téma mladých búriacich sa američanov proti vojne vo Vietname a spievajúci Brit? Pýtam sa či to stačí a zisťujem že nie. Jednoducho filmu chýba osobité čaro ktoré by ho spravilo ohromujúcim zážitkom. ()

Yossarrian

Umělci vždy nastavují zrcadlo společnosti a jsou tak největšími nepřáteli zaslepeným ideovým úderníkům. Písně, které v tomto filmu dostávají prostor byly a stále jsou tou největší zbraní proti tuposti a malomyslnosti vrchnosti. Válka ve Vietnamu byla totální fiasko a toto dílko je jen upřímným poselstvím další generaci, která se buď nudí nebo nadšeně tleská. Já tleskám a děkuji za toto memento. Bravo!!! ()

pierre9

Mám rád Beatles, mám celkom rád muzikály, no napriek tomu tento film u mňa akosi nezabodoval. Zdá sa mi, že si jeho tvorcovia zobrali na svoje plecia príliš veľa. Natočiť romantický film, zároveň muzikál s odkazom na vážne témy a pritom udržať ako-tak uvoľnenú atmosféru. Ak muzikál hraničí v určitých scénach s gýčom, dá sa to rozchodiť, no tentokrát to bolo asi za mojou hranicou, ktorú som schopný uniesť. Je to škoda, pretože som bol v očakávaní veľmi dobrého muzikálu. Takto som videl "iba" dobrý muzikál na 3*. Ale Bono potešil... ()

Leyla

Co víc si přát...Beatlesácké písně a nejen to..všudypřítomné narážky na jejich texty, jména z jejich písniček. Okouzlující Jim Sturgess (doufejme, že svůj talent propůjčí samým dobrým filmům) a sice trochu neoriginální, ale stejně krásný romantický příběh...plus Bono:) Skvělý muzikál, který sice nedosahuje kvalit například Moulin Rouge, stejně si ale podle mého nezaslouží méě než čtyři hvězdičky. ()

Sunwise

Beatles mám ráda, a snad proto jsem čekala víc. Jak se ukázalo, byla to chyba... samotné písničky si v drtivé většině raději poslechnu v původní verzi, a na dvouhodinový film prostě nestačily. Příběh, který se slibně rozjel, postupně sklouzl do klišé, která jsou sice stále pravdivá a působivá (válka která dělá z veselých bezstarostných hošíků zničené starce), ale už jsme je někde zfilmované viděli... nevím, trochu to celé na mě působilo jako opakování již řečeného, filmy o 60. letech, o válce ve Vietnamu... přece už byly natočeny, mnohem blíže dané době, a pro mě jsou ty starší díla o 100% důvěryhodnější. ()

FincherD.

Popravdě jsem kromě toho, že je poskládán z písní od Beatles, o tomto snímku nic nevěděl a s vědomím, že nic lepšího než Moulin Rouge zkrátka vzniknout nemůže jsem k němu přistoupil s otevřenou hlavou, vyplatilo se. Hlavně v první půlce je to odzbrojující pozorovat příběh mladíka setkávajícího se v 60.letech s hippies a osudovou láskou. Druhá část na mě byla až moc psychadelická a kýčovitá, přesto atmosféra květinové éry z filmu jenom stříká:-))3* a půl. ()

jiricek86

Další z řady zbytečných amerických filmů. Dobrý muzikál nedělá pouze dobrá hudba, jak si někteří režiséři myslí, hudba je jen základní předpoklad, základní kámen. Hitovky od Beatles jsou fajn, všichni je známe, a právě proto, že je všichni známe se o to víc zaměříme na příběh. A právě tady je největší kámen úrazu, scénář je made in Hollywood podtrženo, sečteno, natočeno. Plytký děj o lásce, přátelství a znátetydalší klišé vytváří vatu mezi videoklipy známých songů. Často se pohybujeme za hranicí kýče. Řemeslně je film dobře odvedený, co se týče kamery, zvuku, střihu..,což ale v dnešní době představuje jistý standard, takže těžko tomu přidávat extra body. Nenašel sem důvod, proč vlastně přijít o 2 hodiny času sledováním tohohle muzikálu, sorry ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky