Reklama

Reklama

Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

(více)

Diskuze

Chrlič

Chrlič (hodnocení, recenze)

st.ranger: To vůbec nebyla reakce na tebe, ani nemám v plánu olizovat všechny ty, co s tím nejsou spokojeni. Mě to nevadí, jen já si nedokážu představit, jak by to mělo vypadat nějak "složitěji" (jako oddychovka se mi film totiž líbil)

Lum3n

Lum3n (hodnocení, recenze)

st.ranger: Jasně a proto téměř nikdo nečekal, že by avatar nějak extrémě komerčně uspěl. Naopak si většina lidí myslela, že se ani nezaplatí a to měli k dispozici všechny ty informace co si tam vyjmenoval už před premierou. (teda kromě toho, že je to sračka, protože to neni). Když ale poměrně nečekaně uspěl, tak se vyrojí experti jako ty a začnou tu něco o receptech na úspěšný filmy. Tak proč nikdo jinej takhle neuspěl, když je to tak jednoduchý? Jo, já už vim, to asi proto, žes jim ještě neřek jak na to...

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

2Chrliš: Přečetl sis to po mě pořádně? Evidentně jsi to nepochopil. Nejenom, že to je ten nejjednodušší náznak provokace (a ještě jsem to přiznal), ale pokud mohu zodpovědět tvou nemístnou otázku, tak skoro vše, co tyto parametry nesplňuje. Copak ti nedošlo, že tyto body jsou jen zaměřeny na události před Avatarem? Mysli, kámo.

Chrlič

Chrlič (hodnocení, recenze)

Otázka pro hlavičky: Jak by měl tedy film vypadat/ co by tam mělo být, aby z něj nebyl "pouhý efektový slepenec". Začněte... Teď.

stenyek

stenyek (hodnocení, recenze)

No, Avatar klesá pozvalna na žebříčku nejlepších filmů (bohužel na místo, které si skutečně zaslouží, nikdy nedopadne, možná za 10let). Prostě dokud je Avatar hodnocen lépe než Vetřelci, není svět v pořádku...

berg.12

berg.12 (hodnocení, recenze)

Zrovna přemýšlím, kolik filmů bylo podle tohohle zjevně zaručeného postupu se stejným úspěchem natočeno.

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

2Mr. SelfD: Ne, tenhle film mi je ukradený, jen se bavím těma reakcema na mé negativní postřehy. Třeba tohle taky někoho urazí:

Návod na komerční hit:
- do poslední chvíle mlčet o průhledném příběhu
- použít převratnou technologii, která je pouhým efektem
- datum premiéry před Vánoce, lupeny dát v předprodej kvůli darování
- nezatěžovat obecenstvo žádným poselstvím, chceme přece vydělat prachy
- prohlašovat, kolik let je toto dílo ve vaší hlavě, kvůli originalitě
- pokud za sebou máte již kultovní filmy, můžete si dovolit jakoukoliv sračku, která žánrově nijak nekoresponduje s předchozími filmy

Příkladný výsledek: AVATAR

Mr.SelfD

Mr.SelfD (hodnocení, recenze)

Ja tyhlety vecne kritiky masovych zabav nemam rad. Je to podobne treba se sportem, fotbalem, kde si cast lidi musi verejne dat najevo svuj odpor s tou masovosti.. ze se fandi bande upocenejch primitivu. Ale o tom fotbal neni. Avatar je film pro masy. No a co. To je jako spatne? Tenhle film dokazal okouzlit miliony lidi, pritahl je zpet do kin (coz v dobe, kdy film se sebelepsim pribehem nedokaze). Treba St. Ranger.. pro toho je ten film takove zklamani, ze uz to skoro den co den omyla ty svoje kriticke reci.. Nejsi trochu tim filmem posedlej? Ale ne jako vetsina, kteri si ho uzili, sli postnout svoje dojmy a pak se z toho vyspali a hotovo. Zatimco ty tu bojujes proti filmu, kterej te nebavil. Tak se na nej vy...r :P

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

Teorie: jelikož někdo vyzvyhuje Avatar pro jeho kabát, Rain Mana tedy povyšuje excelentní herecký výkon Dustina Hofmanna, takže je ve výsledku nějaký příběh odsunut na vedlejší kolej.

Helmut02

Helmut02 (hodnocení, recenze)

sniper18: Pod to bych se mohl podepsat. Presne to je i muj postoj. Taky je mi jedno, kolik tu ma film %, budu hodnotit stejne a nebudu nikoho kritizovat za jiny nazor (ovsem konstruktivni a necim podlozeny)

sniper18

sniper18 (hodnocení, recenze)

Ved´ to sú všetko len také blbé reči, však v TOPke je množstvo filmov s jednoduchým príbehom a bez dokonalej vizualizácie, ale to je tu mnohým jedno. Ja tiež určite nie som žiadny masový divák, väčšina všeobecne očakávaných filmov ma nezaujíma, taký Harry Potter je mi úplne ukradnutý a všetci tí Piráti karibiku, Sherlock Holmes a podobne ma tiež nezaujímajú, ale zároveň nie som žiadny pubertiak, aby som v rámci môjho oponovania väčšine všetko slávne skritizoval. Avatar je pre mňa špičkový film a tých 5* mu navždy nechám. Nech má 90 alebo aj 10%.

Helmut02

Helmut02 (hodnocení, recenze)

sniper18: Presne tak. Ostatne ani Rain Man, Forrest Gump ci Gran Torino nemaji nijak objevny dej, ale nikde jsem neslysel, ze by je za to nekdo kritizoval.
Raagash: Jo mas pravdu, zrovna tahle je dobra, ale obecne jsem tam (mozna snad prave krome tohohle) nenarazil na hudbu, kterou si budu pamatovat jeste hodne dlouho potom. Jako priklad takovyho OST, kterej si pamatuju furt je treba Kill Bill nebo Pan prstenu.

PecaS

PecaS (hodnocení, recenze)

To Sniper: Nic si z toho nedělej ;-) Když se jim podíváš do profilů tak zrovna mnou zmiňované Cestě do pravěku dali všichni za 5. Chápeš jak může někdo dát 5 infaltilnímu dětskému až agitkově naučnému vyprávění se zápisníčkem dobrého pionýra? Protože je to kuevsky zábavné, bavilo mě to, když jsem byl dítě a nenudím se s nostalgickou slzou u toho ani teď. Svou formou to své době natrhlo zadnici nejednomu americkému trikovému hitu. Je podivné, že toto samé nedokáží přiznat Avataru, ikdyž není to divné, Avatar je hype a příliš mnoho "intelektuálů" nepůjde přece na vlně s davem. Takže narozdíl od tebe jsou ve svém věku stále v pubertální opozici. Může existovat část lidi, kterou to fakt nebavilo a Pandora je neuchvátila ani vizuálně, ale pak nechápu proč tu vyčítají ostatním, že je to bavilo. To by měli vyčítat sobě, že se nedokáží s nadhledem kochat ;-)

bigwendy

bigwendy (hodnocení, recenze)

Souhlasím, svojí formou je tento film vyjímečný. I já jsem se nechala zlákat a zašla jsem do kina. Pořád mi nebylo jasný, proč o tom všichni mluví a tolik se na to chodí. Teď už je mi to jasný:-) I když se obávám, že nebýt to ve 3D kvalitě, tak by to z mé strany bylo asi o hvězdičku míň, takhle ale právem plný počet, tím ovšem nechci říct, že bych ho zařadila mezi své nejoblibenější filmy (možná s odstupem času). Jen po právu uznávám jeho vyjímečnost v pozitivním slova smyslu.

sniper18

sniper18 (hodnocení, recenze)

Pecas: Presne tak, ved´ to tu hovorím stále, ale nakoniec sa dozviem, že som ešte moc mladý na to, aby som to chápal.

PecaS

PecaS (hodnocení, recenze)

Probůh, co se tady na 350 stránkách diskuze neustálě řeší? Jedinný problém Avataru je ten, že má tak dokonalou ale opravdu dokonalou formu, že hnidopiši hledají kritiku v obsahu. Důkazem budiž první 100 filmů na csfd, jsou jiné filmy se stejně jednoduchým dějem a nikdo to nikdy takto neřešil, často pro jejich formu. Terminátor 2, Všichni Indiana Jonesi, Pán prstenů: Dvě věže přípravou na jednu bitvu a tou bitvou srovnání také snese, Vetřelci, Cesta do pravěku a jiné

Hees

Hees (hodnocení, recenze)

Myslim si ze ked budem mat 50 rokov nic originalne uz prist nebude moct.Preto potom velke "Dakujem" ak o tych 26 rokov budu vznikat filmy ako je Avatar - sice jeho pribeh mozno nie je "ORIGINALNY" na 5hviezd.A co filmy co budu remakom a budu lepsie ako original tie su zakonite potom horsie ako orinal len tym ze opakuju to co uz bolo v tom povodnom?.Ale ked hudba je na 5,5 efekty na 5,5 jeden moment ma rozplakal 6(dost netradicny nebudem pisat spoilery).Tak to za co by toto bolo o jednu hviezdu menej je pekne zaplatane tym ostatnym.

Raagash

Raagash (hodnocení, recenze)

2NateLogan: Jo, vim to určitě :) Soundtrack znám jak svý boty a film jsem viděl cca 10x(brigáda v kině). Rozšířená verze bude mít doufám tak 200+ minut. Jinak škoda, že zrovna ten úsek tracku tam není, seděl by perfektně do záběrů padajících helikoptér.

NateLogan

NateLogan (hodnocení, recenze)

Raagash: Určitě není ve filmu? Já to takhle z patra nedovedu říct :). Ale třeba jde o nějakou vystřiženou scénu... Z Avatara zmizelo hned několik celkem důležitých scén (já vím o dvou, toto možná bude třetí), ať už kvůli stopáži do kin nebo kvůli nedostatku času dodělat efekty, které budou s vysokou pravděpodobností součástí rozšířené edice.

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

2Hadas: Příběh byl dlouho dobu pod pokličkou, aby hned neodradil od jednoduchosti, nechal jsem se nachytat.

FullKill

FullKill (hodnocení, recenze)

Myslim si že tento film bol z pohladu efektov a 3D super no musím suhlasiť z Isherwoodom pretože modrá lovestory ktorá má 3 hodiny nie ďakujem aj keď sa Cameron snažil vždy bude Spielberg, Bay, a ost. lepší...tento film ma zaujal z pohladu Efektov a 3D to bolo vážne COOOL ale príbeh nič moc.....takže 3***

Hadas

Hadas (hodnocení, recenze)

st.ranger: a ty jsi nekde slysel ze to bude mit velkou zapletku? slozitej dej? ja teda ani sluvku ja akorad ze to budou 3D orgie a ze cameron stvoril novy svet ale o pribehu vubec nic tak nevim co jsi cekal kdyz jsi sel do kina

NateLogan

NateLogan (hodnocení, recenze)

Helmut02: Které části hudby (viz OST: http://www.amazon.com/Avatar-James-Horner/dp/B002P5XXR0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=music&qid=1263675845&sr=8-1 ) se ti, nebo i vám ostatním, nelíbí? Teď to nemyslím nijak ofenzivně nebo kriticky, jen mě to zajímá. Mě se totiž OST k Avatarovi hodně líbí, mohu jej poslouchat i jen tak, což se o 95% soundtracků říci nedá.
Je to zkrátka takový velkolepý blockbusterový OST s IMHO povedenými originálními pasážemi a ani ty Vetřelce mi to nijak nepřipomíná (nebo jsem je až moc dlouho neviděl).

Raagash

Raagash (hodnocení, recenze)

2helmut : Muzika imho seděla parádně, možná to chtělo lepší theme, něco co člověk jen tak nezapomene(např: Gladiator, Kmotr, Tenkrát na západě), ale v dnešní době už těžko vymyslíš nějakou super melodii. Třebas tadle je super(ještě s 10kou) http://www.youtube.com/watch?v=OQFRgbnpO9E

Helmut02

Helmut02 (hodnocení, recenze)

rampion: Vsak u toho by to taky melo zustat. Ja rikam, ze Avatar ma slabsi pribeh, uplne se mi nelibila hudba, ale jinak se mi film libil a neco mi dal. Jenom nechapu, ze tu nektere bavi neustale vsechny za kazdou cenu presvedcovat jak je ten film dokonaly/uplne strasny.

rampion

rampion (hodnocení, recenze)

Co se týče hodnocení, Avatar by byl u mne stejně jako kdyby místo Camerona seděl na režisérské stoličce Spielberg, v hlavní roli hrál Johnny Deep, film měl v průběžném pořadí 20 procent a byl to kasovní propadák. Vzpomínané věci v žádném případě neovlivňují můj úsudek, pouze si nechci nalhávat a hledat na sílu ve filmu to, co tam podle mne není. Pokud má někdo jiný názor, v pořádku, vše je otázka volby.

Související novinky

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)

Reklama

Reklama