Reklama

Reklama

Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

(více)

Diskuze

Helmut02

Helmut02 (hodnocení, recenze)

C.Core: Sakra co s tim udelam...Asi se pujdu nekam zahrabat..takhle zvracenej vkus..no fuj.. :-D

Raagash

Raagash (hodnocení, recenze)

2TheDarKnig : Hehe, 2 tejdny zpátky jsem zrovna měl na starost avatara na 3 projekce za sebou(šichta utekla rychle :) ). Vybírání a rozdávání 400 3D brýlí je ovšem sranda :D

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Raagash: jeste k té tvoji brigáde v kine... sakra, ty mas ale z pekla stestí... :-(( u mne by se to nemohlo nikdy udít, sem od prirody smolar :-)
a ano jeste jednou opakuji soundtrack je pro normalni nezaucene konzumenty nebeskou hudbou (a to i presto, ze dokonce i já slysim v nekterych skladbach jiné filmy, ale spis jen ty zakladni motivy, takze zadne vetrelce nevidim :-)

berg.12

berg.12 (hodnocení, recenze)

NateLogan. Ať se klidně líbí, kvůli tomu je ta hudba psaná, aby se líbila ;) Já začínám mít problém až tam, kde ji začne někdo na něco nominovat nebo tvrdit, že je na ní něco kvalitního.

NateLogan

NateLogan (hodnocení, recenze)

berg.12: Tenhle track v OST není a je pravda, že podobnost tu je, i když mě až doteď tedy unikala a z části asi stále uniká :D. Holt asi nejsem takový hudební labužník a i přes všechny ty patetické a neoriginální (ty jsem já osobně je skoro nikde nezaznamenal, takže mě ani tak netrápí :) ) prvky se mi ten OST pro mnohé z nějakého záhadného způsobu líbí ;)

wenca

wenca (hodnocení, recenze)

No já ten soundtrack poslouchám každý den :D ne furt, ale každý den minimálně tak 5x po sobě :D, akorat mi vadí když si ho pustim na noc pač mě ty zmeny někdy vzbudí v noci .. takže efekt aby se mi zdálo o Pandoře to nesplnuje =/

Raagash

Raagash (hodnocení, recenze)

2NateLogan: Nej jsou James Horner – Becoming One Of "The People" / Becoming One With Neytiri James Horner – Climbing Up "Iknimaya - The Path to Heaven" James Horner – The Destruction Of Hometree James Horner – Gathering All The Na'vi Clans For Battle James Horner – War James Horner – Jake's First Flight

C.Core

C.Core (hodnocení, recenze)

Helmut02: Asi tě ukamenujeme, protože se moc odlišuješ. To přece nejde, že by se ti líbily filmy Kubricka i Camerona :)

Traffic

Traffic (hodnocení, recenze)

daEmoNickY: Jestli to bylo záměrné nebo ne, nehraje roli. Důležité je, že tam ty paralely jsou. Výslovně je ve filmu zmíněno, že se Jake přestal sprchovat, zanedbává svoje povinnosti (videolog), jeho tělesná schránka čím dál víc chřadne a jídlo mu musí Grace nosit až pod nos (mezi nimi je de facto vztah matka x dítě). To je přesný popis typického hráče WoW. ____ To, že je na vozíčku, je právě pro zdůraznění smyslu přitažlivosti virtuální identity, kde si člověk plní něco, co v reálu nemá/mít nemůže. Metafora s chozením je ta nejjednodušší možná, ale samozřejmě ve finále je Jake Sully každý, kdo si nějaký nedostatek kompenzuje hraním si na hrdiny.

berg.12

berg.12 (hodnocení, recenze)

NateLogan: Vetřelci - konkrétně Futile Escape http://www.youtube.com/watch?v=W-7rVdXXwds& (od 4:45) vs. Thanator Chase (nevím, jestli je na soundtracku) http://www.youtube.com/watch?v=LxRQzx9Wmi8. Chybí jen ty výrazné perkuse, jinak je tam úplně totožný motiv v žestích (1:10) a charakterem i instrumentací je to prakticky totéž, ostatně i tematicky (Ripleyová ujíždí s tím obrněncem s Vetřelcem na kapotě). Dále tu Amarcord analyzoval Destruction of a Hometree = Zničený Stalingrad z Nepřítele před Branami. Ty "africké" sborovky také nevymyslel Horner, ale nechce se mi teď hledat odkud jsou. Takhle se dá bohužel rozebrat skoro každý track. Nejhorší část je pro mě Gathering All The Na'vi Clans For Battle, kde je Horner Zimmerovštější a patetičtější než Zimmer sám.

NateLogan

NateLogan (hodnocení, recenze)

Ještě k tomu OST: Komu se nelíbí, které části se vám nezamlouvají? A také které vám připomínají Vetřelce (jak někdo řekl: "Kvůli hudbě jsem pořád očekával, že na mě budou skákat vetřelci" :D)?
Když se na to podívám z opačné strany, tak mě se zamlouvají zejména úseky písniček, kde zní ústřední vokály, viz třeba http://www.youtube.com/watch?v=f6cjHeISq1o&at=194#movie_player (3:14) nebo http://www.youtube.com/watch?v=Yn7-BA-YKYg&at=135#movie_player (2:15).
Jinak samozřejmě se mi líbí v podstatě celý soundtrack, včetně trailerové hudby, zejména pak:
 James Horner – Quaritch 
 James Horner – Becoming One Of "The People" / Becoming One With Neytiri 
 James Horner – Pure Spirits Of The Forest 
 James Horner – ''You Don't Dream In Cryo. ....' 
 James Horner – The Destruction of "Hometree" 
 Steve Jablonsky – My Name Is Lincoln 
 Audiomachine – Guardians at the Gate 
 Audiomachine – Akkadian Empire 
 James Horner – Jake's First Flight 
 James Horner – Climbing Up "Iknimaya - The Path to Heaven" 
 James Horner – The Destruction Of Hometree 
 James Horner – Gathering All The Na'vi Clans For Battle 
 James Horner – War 
 James Horner – Scorched Earth

daEmoNickY

daEmoNickY (hodnocení, recenze)

Traffic
Ok. To beru.
Mohly byste se tu začít bavit o MMORPG v Avataru, třeba.
Bylo to záměrně zvolené téma (přecijen to začal psát v 1994)?
Schválně jestli se postavy podobné Navi neobjeví v onlineovkách. Ve WoW už jedna podobná je. 
To, že byl Jake vozíčkář jenom přispívalo tomu, že "za virtuálním protějškem se může skrývat kdokoli". Navíc v té virtuální realitě Avatara mohl chodit ...
Třeba A povzbudí pár kriplů na vozejku aby si zahráli WoWko.
Poselství ... Nemusíš se s nimi ztotožňovat ... 
Tak levný nejsem, abych se ztotožňoval s poselstvými, ledaže http://www.youtube.com/watch?v=mYWhp2Rim3o&feature=fvw . Jasně, fráze. Napsal jsem to právě kvůli ELO, užij si tu písničku.

Helmut02

Helmut02 (hodnocení, recenze)

Hehe..zajimalo by me, kam by si nekteri odpurci Avatara zaradili me. Co s clovekem, kteremu se libil Avatar a zaroven sleduje filmy od Kubricka, Bergmana, Tarkovskeho ci Felliniho :-D

NateLogan

NateLogan (hodnocení, recenze)

Já bych zdejší diskutující rozdělil na tři skupiny:
1) film se líbil - Co dodat, každý máme nějaký svůj objektivní či subjektivní důvod; 
2) film se nelíbil kvůli příběhu - podle mě se tito lidé buď jen na něj vymlouvají, aby mohli film shodit, nebo nedokáží přijmout pravidla filmu, a nebo taky samozřejmě film s tupým příběhem prostě nestrpí, ať už jde o jeho hlavní instrument pro pobavení diváka nebo ne;
3) film se nelíbil (obecně nebo z jiných rozličných důvodů) - proč ne, každý proto má své důvody, pouze to ale prosím přestaňte brát jako obecnou pravdu. Stačí třeba napsat "dle mého názoru" a je po problémech, na rozdíl třeba od věty "Avatar je špatný film, protože jsem se při jeho sledování nudil." Ano, jde o názor jedince, na který má právo, ale u někoho to může zavánět právě snahou brát to jako obecný fakt, což zpětně vyvolává ty většinou bezpředmětné nekonečné diskuze;

Raagash

Raagash (hodnocení, recenze)

2Sartorius: Svatá pravda. Hateři kazí diskuzi. At si píšou kritiku filmu do komentářů, poslouchat to samé dokola je už fakt ubohé. Víceméně je potom tadle diskuze jen a jen o nevraživosti a vlastně tím pádem i o hovně.

Sartorius

Sartorius (hodnocení, recenze)

rampion: jako já už víceméně ignoruji a nečtu příspěvky od určitých lidí;-) Jenže celkově to nejde, protože sedět tady u téhle diskuze celý den je pěkná kravina a hledat tady jeden duchaplný příspěvek mezi 20 urážejícími (popř. do nebes vynášejícími) příspěvky je taky docela otravné. Promiň, že to tak napíšu, ale ano, hateři to tady kazí a nedávají prostor pro smysluplnou diskuzi. Na jejich stále se opakující názory není nikdo zvědavý. Jednou napsaný názor (ať už je sebevíc kritický) si rád přečtu, ale vážně mi stačí k pochopení to napsat jednou ;-)

rampion

rampion (hodnocení, recenze)

sartorius: V pohodě, bral jsem to s nadhledem, na druhou stranu je tak velký problém ignorovat příspěvky, které mi nic neříkají či nějakým způsobem urážejí a reagovat pouze na ty, ke kterým mám tendenci se smysluplně vyjádřit?

Sartorius

Sartorius (hodnocení, recenze)

rampion: nic nemůžeš brát doslovně, chvíli útočí jeden zákop a chvíli zase druhý. Záleží na tom, kdo je v tom zákopu zrovna aktivní...ale jinak ano, celkově vzato, tato diskuze je bezduchá kvůli haterům (i přes to, že si myslí, že svým spamem to tady zachraňují). Jako důkaz: už se tady rozběhly diskuze na zajímavé témata a pak přišel nějaký hater a napsal svůj inteligentní duchaplný příspěvek o tom, jak usnul v kině a ve snu se mu zjevil celý děj...

sniper18

sniper18 (hodnocení, recenze)

rampion: Práve odporcovia majú stále plno rečí o tom, že ked´ sa niekomu páči tento film, tak je to jednoduchý divák, ktorému stačí len vizuálna stránka, bez skúseností s filmami a životom, teda pravdepodobne dieťa, menej inteligentný a podobne. Od priaznivcov je toho podstatne menej. Alebo skôr, ak to povie nejaký priaznivec, tak je to hádam vždy niekto, čo prišiel na diskusiu možno len párkrát, ale od nikoho, kto tento film bráni dlhý čas. Ale stále tí istí odporcovia kritizujú priaznivcov.

rampion

rampion (hodnocení, recenze)

sartorius: Nemyslím tebe osobně, ale několik uživatelů z tvé strany zákopu. Pouze jsem použil tvůj starší příspěvek poukazující na větší pochopení a slušnost fanoušků vůči oponentům.

Sartorius

Sartorius (hodnocení, recenze)

rampion: kde jsem nazval někoho blbcem, tupcem, volem, pitomcem, dlabanými neckami... ?

Traffic

Traffic (hodnocení, recenze)

daEmoNickY: Převracíš, co jsem napsal. 3D je efekt, ale film mu není podřízený; naopak, využívá ho ve prospěch vyprávění (nejviditelněji např. hned v úvodní scéně s nulovou gravitací, při frankensteinovském "zrození" Avatara a na mnoha dalších místech). Není to pouhá atrakce. Poselství má hned několik. Nemusíš se s nimi ztotožňovat, ale film je jich plný. Především je film eskapistickou meta-fantasy; tedy Jake se stejně jako diváci díky technologii "stěhují" do nového světa a ve filmu je několik roztomilých momentů, které tuto provázanost komentují. Celým snímkem se táhne téma online hráčů MMORPG, kteří kvůli své virtuální identitě zanedbávají svůj reálný život (stejně jako Jake). Myšlenek je samozřejmě víc; od politického komentáře, přes náboženství, vědu/enviro a podobně. Ten ústřední souboj dvou stran přece není jen "dobro x zlo", obě strany představují určité hodnoty, známé z našeho světa (viz např. Shadwellův komentář a další).

rampion

rampion (hodnocení, recenze)

sartorius: Minulý týden jsi psal něco o tom, že fandové Avatara jsou vstřícnější názorům kritiků než obráceně a více respektují jejich názor. Od té doby uběhlo několik dní, ale myslíš si, že fandovské nazývání toho druhého blbcem, tupcem, volem, pitomcem, dlabanými neckami apod. je toho důkazem?

Sartorius

Sartorius (hodnocení, recenze)

Hanyou: no, mě tvůj názor na film zajímal...jednou mi to ale stačilo, psát to každých 5 min znova a znova mi příjde docela trapný...a znova tvrzení, že se fanouči sesypou na každého nového hatera je zcestné, platí to i opačně...A k tomu, že se ti to nelíbilo - pomalu tomu přestávám věřit. Ty stále dokola opakované řeči typu "mě baví číst reakce na moje příspěvky" jsou, s prominutím, kecy. Buď máte nějaký psychický problém a pak by to mohla být pravda, ale podle mě se vám film líbil, ale tvrdíte opak aby tahle diskuze nezanikla :D (pozn. berte to jako vtip - pro pomalejší)

sniper18

sniper18 (hodnocení, recenze)

Hanyou: Nikomu nevadí, ked´ sa niekomu tento film nepáči, ale to, že to tu musí stále vyzdvihovať. A práve odporcovia sú tu prakticky stále tí istí a ked´ príde nejaký nadšenec, tak sa nańho vrhnú všetci odporcovia. Takže podľa mńa je to presný opak ako to, čo hovoríš ty. A práve to mi prekáža.

Raagash

Raagash (hodnocení, recenze)

2Daemonicky : Ty si ten film snad neviděl, že jsi nepochopil message toho filmu ?

Související novinky

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)

Reklama

Reklama