Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 1
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

grerar

strašně mě to mrzí, ale bohužel se mi nepodařilo najít smysluplnou linku, kterou tak nějak mám spojenou s hudebními filmy. Tzn. i ten strašně blbej muzikál Rebelové měl ty písničky aspoň trošku "smysluplně", Tzn. písničky nějak dotvářejí smysl filmu. To, že tvoří zhruba dvě třetiny času pak znamená, že se v podstatě při každé nové písničce oči odvrací od obrazovky a tak nějak člověk ztrácí pozornost. Možná za to může taky moje celkem velká nesympatie s tehdejším druhem hudby - ale to by celkem nevadilo pokud by třeba texty dávaly nějaký širší smysl. Takhle ftípky trošku vyčpějí, i když se jedná o mistry nad mistry :( 1* ()

zdeny99

Široká škála českých zpěváků a zpěvaček z celého tehdejšího Československa v čele s Hanou Zagorovou. Pánům Cimrmanům se tohle povedlo, že si do svého Trháku pozvali tolik představitelů československé popkultury a oni si v něm fakt zahráli. Jen mi tam chyběli Gott s Vondráčkovou. Copak tihle dva velikáni naší hudby zrovna dělali a kde byli, když nemohli hrát v Trháku plném krásných písniček. Možná si přečetli scénář a zjistili, že písničky jsou tak jediné, co na tom celém Trháku je něco výjimečného. Protože ten děj mi silně připomínal, že Svěrák, Smoljak a Podskalský museli v době natáčení něco brát, když děti v převlecích brouků a housenek běhají po lesích, herci poskakují na návsi kolem traktorů. [12307. hodnocení, 374. komentář, 68%] ()

Jurkodak1

Chtělo by to víc scén z natáčení, které jsou opravdu sranda, a méně scén z toho filmu, které sice jsou parodické, ale je jich přehnaně moc a nejsou příliš vtipné. ()

bonifac

ano je to napriosto naivní, plitké, místy možná pro někoho trapné, ale já tenhle film ráda mám, možná z nostalgie, ale mám...takže "nech brouka žít..." ()

gombarix

Velice chytrá satira. - Měj brouka rááád, i já ho máááám. - - Berušky! Labutě! Had! Dostanu já někdy normální film?? - - A kdy se budou točit dožínky? ()

Kolssteyn

Československá socialistická muzikálová komedie. "Otisky nebylo možné sejmout, protože pachatel, na co sáhnul, ukradnul," se tam praví. Leč zas tak často ten film vtipem nesršel. ()

sadlokan

Vzniklo v r.1980,stejně jako "Připoutejte se,prosím"a nemají k sobě zase až tak daleko...Tohle je víc zhulený.Když se cca během minuty objeví na scéně agronom s býčí hlavou,dudák s upířími zuby,kouřící vodník a Vozáb v kostkovanym křiváku tak vám téměř zatrne...A strašidelný les,ajajaj! ()

rekkky

Smyšlený děj na dvakrát někdy i natřikrát a to s nezapomenutelnými hláškami, které se zaryjí do paměti svou originalitou a perfektním načasování. Dvojice Smoljak, Svěrák dokázali napsat nápaditý scénář a když se k tomu přidaly neobvyklé herecké výkony, tak výsledek je doslova komediální. ()

DannyBoon

Stop! Kde je had?! Já ho roztrhnu! Měl se připlazit hned po pavoucích. - Zde! To nešlo stihnout. Ať to někdo zkusí se v tom plazit.// Ovšem zejtra tady nemáme berušky, berušky letěj do Ostravy. - Co dělaj berušky v Ostravě? - Labutě. ()

KNTRFKT

Škoda, že je Trhák dost nepochopenym autistou mezi ostatníma čekejma filmama a díky tomu tu má jenom modrý hodnocení. Je totiž bezesporu jednou z nejlepších věcí, co jsem z český produkce viděl. Každá hláška, každá věta, každej dialog je tak pečlivě našroubovanej na danou situaci, že se prostě nemůže stát, aby to nefungovalo a ikdyž jsem se zrovna nesmál na celý kolo, vnitřně jsem se bavil od začátku do konce. Je to prostě kult, no. ()

Faila

Klasika, která se mi chvíli po shlédnutí vypaří z hlavy tak dokonale, že si ji můžu za pár let pustit a mít pocit, že ji vidím poprvé. Což je dobře. ()

domirovec

Legendární a absolutně úžasná hudební komedie, kde herci ''provokativně'' každou chvíli zpívají a dělají šílenosti. Mazec. Duo Svěrák-Smoljak je prostě nenahraditelné a tenhle počin je něco, co mne vždy dokáže rozveselit. Dávám tomuhle dílku nahoru všechny palečky. - ,,Měj brouka rád, nech brouka žít.. já.. ho.. mám..'' 4/5 ()

FeriusParfax

Tak jsem včera viděla poprvé Trhák. Smoljak a Svěrák jsou zárukou kvality. Obrovsky mě udivilo, kolik známých a skvělých hereckých es se do tohoto filmu podařilo nacpat. Což o to, písničky nebyly nijak špatné/otravné. Bylo jich ale na můj vkus extrémně moc a zabíraly většinu stopáže. Tím spíš jsem si pak ale mohla vychutnávat dialogy a nepřeberné množství skvělých hlášek. Humor SS, je mi extrémně blízký a vždy se nad jejich počiny zasměji. Tady bohužel nebylo tolik příležitostí. Velmi silné 3*, ale ocenila bych více mluvení a méně zpívání 😊 ()

ihonzik

Kdo je kdo u filmu? Dramaturgové většinou vůbec netuší, co se točí, režiséři se chtějí hlavně vyspat s klapkou, produkční nemá peníze, scenáristům se film rozpadá mezi prsty a celé to vlastně řídí skriptka. Některé písničky ale zas tak valné nejsou, Hanka Zagorová už vůbec ne a občas je to úlet až moc ()

Ygnor

Nejlepší český muzikál. Terno co již nelze natočit, mixy, které již nelze smíchat. Viděl jsem jej asi třicetkrát a vždycky se chechtám. Absurdní, dokonanalá nadsázka všech nadsázek. ()

mi-ib

"Pane Vozáb naučte se text! Dobře, pan Spálený." Plejáda českých a slovenských hereckých a pěveckých špiček té doby v českém filmovém muzikálu. Ani písně nijak nezaostávají, naopak já si je dokážu pouštět stále dokola a někdy si je dokonce rád zanotuju. Duo Smoljak - Svěrák slibuje i bezvadný humor, možná i s prvky DJC. Samozřejmě vím, že herecké obsazení nezaručuje dobrý film, ale Trhák není ten případ. Určitě si tenhle film zaslouží být v červených číslech. ()

Jeand´Boa

Nic se přetáčet nebude!...ne, rozhodně nic nepřetáčejte, rozhodně ne tento snímek, který patří k vydařené palbě do svých řad od všech profesí u filmu...Čepek je kouzelný - ze všech snad nejkouzelnější, a že výtečných rolí je tam požehnaně...ale co si budeme vykládat, na tom pohřbu neměl nic dělat!... ()

wata

Moje štvorhviezdičkové hodnotenie jednoznačne ovplyvnila atmosféra pri sledovaní tohto filmu. Na Kinobuse je zábava celý deň, ale večer v letnom kine s vínkom v ruke a bandou vtipných spoločníkov je to pri sledovaní takéhoto filmu zábava priam veľkolepá. Človek je proste tvor spoločenský a keď sa má s kým zasmiať, môže ísť kritické vnímanie bokom.. ()