Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 3
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

Vignette

Viděla jsem ve Varech s živou hudbou (vlastně to byl spíš takový koncert s projekcí), takže nemůžu jinak. Kdo byl, pochopí :-) ()

zette

Tak tento film s plejadou znamych hercu a zpevaku me nechala klidnym. Je zde sice par, az absurdnich vtipku, nad kterymi se musi clovek pousmat. Na dvojici Sverak-Smoljak to je vsak zalostne malo. ()

Martrix

Neuvěřitelný slepenec, který obsahuje spoustu dobrých nápadů a momentů, ale jako celek je téměř nestravitelný. Ty skvělé momenty jsou prací Svěráka a Smoljaka, ten paskvil pak jde za Podskalským. Z rozhovorů na DVD je patrné, že scénáristi, ani diváci nebyli způsobem jaký režisér zvolil, ani trochu nadšení. A já vlastně také ne, i když z nostalgie dávám vyšší hodnocení. ()

dr.fish

Jestliže Svěrák říkal, že je to nejmíň povedený film S+S, pak je to pro něj pochvala, protože i tenhle Trhák je trhák.....100% ()

Mylouch

Velkolepý, ale ryze český film. Pomezí tehdejší skutečné zábavy a absurdního humoru. Normalizační Barrandov očima insiderů, dokonalá stavba příběhu s nenápadným důrazem na poselství, které ovšem obratně překrývají gagy nejrůznějšího druhu. Písně a plejáda tehdejších hvězd ve službách geniálního celku, který s léty zraje. Pořád znovu ulítávám na úvodním obrazu, u Kozderkové, na zásadní Hrušínského roli, nebo třeba "Svět je plný smyslníků". ()

vesper001

„Já ho zabiju!“ „To jste měl udělat před pohřbem.“ Jak už tu bylo řečeno, buď Trhák milujete, nebo nenávidíte. Já to první. A konečně vím, kde se vzala fráze „sek´ jsem sexem“. Tady! :))) ()

Kubrickon

Režírovanie réžie! Ale asi najhoršie od Svěráka a Smoljaka. Myslím že toto bola inšpirácia pre prvé Slunce,seno... ()

filmmovier

"To takhle zvednu ruku... a jak takhle mávnu, tak to bouchne." "Prosímvás, nás teď zajímají vaše dožínky." Geniální Smoljak a ještě mnohem geniálnější Čepek ve své asi vůbec nejlepší roli v jednom z nejlepších českých filmů (neprávem opovrhovaném). V tomhle filmu jsou snad úplně, ale úplně všichni herci, zpěváci a jiní umělci, nenapadá mě nikdo, kdo se v tom tenkrát neobjevil. Je to zatraceně bláznivé, uhozené, ale je to naprosto úžasné. Nesmíte to brát vážně (což snad nikdo se zdravým rozumem nedělá), a užijete si to. Písně a melodie jsou navíc naprosto geniální (moje nejoblíbenější je Píseň hajného a dcer). A co se týče obsazení, to je prostě naprosto bezchybné. Matuška, který nejdřív odhání a podé nadhání fantasticky obsazené smyslníky, vzteklej Čepek (ta díra stála patnáct tisíc tři sta!!!). Kukura sekající se sexem, zmatenej Abrhám... Pohled na filmové natáčení prostě stojí za to, stejně jako každá sebemenší rolička v tomhle filmu. Nezapomenutelná a naprosto úžasná záležitost. 100%. ()

A.L.E.S.

"Kravina na kvardát! Výplod šílence! Debilní paskvil! Neumětelové! Nýmandi! Nuly! Jak je ten film blbej, tak je drahej." Jak jistě znáte, jsou to slova mé nejoblíbenější postavy v podání Petra Čepka. Ale já bych to tak černě zase neviděl. Filmů o filmu ve filmu je fakt málo a jako experiment je to snímek, na který se vždycky rád podívám. Navíc tam jsou i zvířátka: "Labutě, berušky, hadi" Dostanu já někdy normální film?". Nejvíc mě pobavila scéna s výběrem pana Rambouska, kdy stál Smoljak proti Spálenému a s výběrem Lenského, kdy jen z pozadí vyleze řečník, který Kukuru omlouvá pro momentální hlasovou indispozici. A protože jeho pěvecká čísla nebyla s čím srovnávat, je možné, že o těch 30 % byl i lepší. Dále pak nějakej Vozáb, strašný dřevo. No a nakonec strašidelný les, slepenec všeho, co se snad válelo i na chodníku. Výsledek je jasný: "To bylo bytelný, technicky naprosto dokonalý. Stejně jsme my Češi šikovnej národ." ()

Sfinkter

Nevyhledávám hudební komedie, bohužel ani tento "trhák" mě nijak nepřekvapil. I přes zapojení snad všech českých herců mi písničky většinou nesedly a to bohužel rozhodlo. Další projekce pro mě asi nebude. ()

Helmutek

"Na konci bude svatba a všichni se musej oženit." - asi tak. Trapnost, bizár, kýč a nevkus... Předevšim ale nadsázka, což mám pocit, že zdejší hodnotící nějak bohužel nechápou. Trhák neni jen "parodie", je to parodie na druhou - člověk se nemůže koukat jen za roh a pak to svrchovaně označit jako sračku; je potřeba se koukat za dva rohy, byť člověku zezačátku, než si na ten styl zvykne, asi může chvilku dělat problém díky tý nepolevující smršti nápadů držet tempo... Ale mně to teda sedlo okamžitě a je to pro mě jednoznačně jeden z nejlepších a nejoblíbenějších filmů evr, jde to vidět dvacetkrát a stejně se to neokouká. Zmiňovat výrazný, zajímavý nebo kultovní scény ale prostě jednoduše nejde - protože je to hned ta první (konkurzy a casting), druhá (operní pásmo na návsi), třetí, čtvrtá, pak pátá... všechno přes strašidelnej les, nahánění nevěst nebo odpalování hnoje dynamitem až po závěrečný titulky. A taky - jsou tam snad úplně všichni, takovýhle obsazení se snad fakt nikde nenajde (kromě teda toho, že se tam stane skoro všechno a že tam je skoro všechno, samozřejmě), ještě k tomu Podskalskýho režie, scénář Svěráka a Smoljaka, Uhlířovy písničky, Matuškův zpěv... atd. atd. atd. Naprostej unikát. ()

dvopet

Pre-produkce, produkce, post-produkce, distribuce. V Trháku naleznete krásně odhalené všechny fáze výroby filmu včetně uvedení. Znárodněná kinematografie - socialistická vyprázdněnost - nemožnost otevřené kritiky - stereotypy branže... Asi ani nedokážu vyjmenovat do kolika všemožných rovin se film (včetně vlastních řad) s nadhledem strefuje. Snímek, na který mělo třeba mít odvahu i fištrón, zřejmě nemá v české kinematografii svou obdobu. ()

Honzíno

V podstatě geniální film, který trpí pouze na brutální přecpanost postavami a napěchováním opravdu vtipnými nápady minimálně na 2-3 filmy. Z toho pak plynou ona ulítlost, útržkovitost a občasné nevyznění vtipu. ()

Endyis

Jako malej jsem ten film měl hrozně rád. Dnes ale, když jsem si ho nedávno pustil, musím říct, že jsem vždycky, čekal, kdy konečně se přestane zpívat (krom skvělé pecky Juraje Kurkury Sexem sek sem a antré Petra SPáleného V kúlturním doměééé) a budou tam klasické dialogy skvělého Abrháma, Smoljaka, Svěráka, Čepka a tak. Není to špatný film, který možná tak trochu rýpe do nemastných, neslaných hudebnách totalitních filmů, ale rozhodně Zdeněk Podskalský natočil i větší prdy... "Soudružko učitelko je pan režisér hrdina????" ()