Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 2
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

Kozlowski8

Jednoduchý příběh s jednoduchými písněmi, z nichž mnohé téměř zlidověly, zajímavé dialogy a nesmrtelné hlášky a nezapomenutelná postava a herecký výkon Petra Čepka. Na druhou stranu ale i tristní představení některých (ne)herců, hrozné pěvecké projevy a občasné slaboduché pasáže. Chápu, že podobné filmové kousky je třeba brát z rezervou a nadhledem, přesto toto dílo u mne žádným "trhákem" není. 60%. ()

CZ_Milka

Takové hvězdné obsazení, to prostě MUSEL být trhák. Nějak to nevyšlo. Zvláštní děj, dialogy, písničky... Takže nakonec - ještě že je tam to hvězdné obsazení... ()

alky

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, nikdy nezklame!!! "To snad není moný, já ho zabiju!" "To, jste měl udělat před pohřbem!" ()

veere

Hromada hlášek, skvělé hudební vsuvky, sestříhání "strašidelného lesa" taky nemělo chybu. Prostě klasika a asi moje nejoblíbenější totáčová komedie. ()

chicocheco

Svěrák a Smoljak jsou asi jediní, kterým se podařilo nahnat téměř všechny soudobé hudební hvězdy do jednoho filmu a udělat z nich herce. Film je plný nesmrtelných hlášek, hudební čísla však mírně zdržují děj. Oceňuji nápad s letním kinem. Pilot před hájovnou a stanující scénárista jsou legendární. ()

tuctovychlap

a ani ma nezaujíma, prečo iní dávajú pod štyri:) piaty trhanec za najkrajšiu krátku českú básničku J. V Sládka, zaspievanú Zagorkou, či voňavú lúku Waldemara a Laďky alebo dreveného Vozába........etc. ()

kpt.Marťas

Je to 14 dní, co jsem Trhák viděl a už zase mám dojem, že se jedná o geniální film. Ale taky vím, že když se na něj podívám znovu, chvilkama se budu nudit a celé minuty netrpělivě ošívat. Budu čekat na svoje oblíbený písničky, scény,hlášky. Kterých je sice požehnaně, ale nevyplňují celý fim. Tedy poctivé 3* za poctivou, byť nevyrovnanou legendární a kultovní zábavu. ()

Signore

Pokud někdo z přítomných nechápe, že je to parodie (přesněji řečeno častokrát její n-tá mocnina), tak mu není pomoci:)! ()

sikky

Chabý děj je vyvážen porcí skvělých písní a hlášek. Nech brouka žít a Muzikál na návsi... Oh my baby / ó má bábo... ()

Spike86

Tohle jsem dvojici Svěrák Smoljak nějak nezblajnul. Ano je tady spoustu gagů, hlášek a povedených situací, nápad udělat parodii na estrádu a televizní zábavu normalizační doby je dobrý, ale průšvih je, že to až v přílišném množství samo sklouzává k tomuto typu zábavy. Holt těchto estrádních prvků je tam až příliš a to je věc, která to poměrně dost sráží a činí nudnou v mnoha pasážích. 55% ()

vade_mecum

Víte proč se tenhle film komunistům tehdy tak líbil? Protože byli tak blbý, že nepochopili, že si z nich pánové Smoljak a Svěrák a režisér Podskalský dělají totální srandu... Proto dávám tvůrcům filmu 5 hvězdiček. ()

Otan

Naštěstí je ve filmu mj Čepek,Kozderková a na hudbě má podíl můj oblíbený Petr Skoumal.I přes několik dobrých zářezů je film více méně o ničem.Řekl bych taková socialistická komedie,která oslovila všechny kdo v tehdejším ČSSR něco byli.Bohužel,ale hráli jen někteří.Je to film,který je svým názvem opravdu hodně trefný,ale jen tak si jej nepustím. ()

reccal

Nádherná česká komedie plná hlášek a nezapomenutelných kultovních písniček v podání zlatého výběru našich zpěváků. Nízké hodnocení je mi opravdu záhadou, ale u našeho národa to není ničím překvapivým. Raději nasázíme plný počet nějaké ubohé survival sérii... ()

anonyym odpad!

Nemám ráda hudební filmy a už vůbec ne, když v nich hrajou zpěváci a hrají si na herce. Tohle je přesně ten případ. Zato ale mám moc ráda filmu Svěráka/Smoljaka a o to víc mě překvapilo, jak mohli tuhle blbost a trapnost natočit zrovna oni. I mistr tesař se hold někdy utne. ()

Peabody

Spousta geniálních vtipů, řada vynikajících herců, ale taky ještě o hodně větší spousta idiotských písní, neorganicky zasazených do příběhu, Olga Blechová, Helena Buštíková, nedokážu, fakt ne. Udělal jsem si z toho sestřih, který je o natáčení filmu a moc se mi líbí, ale tady páně Podskalského písničková manie podle mne příběh zabíjí. ()