Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 2
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

PanHradec

Ať si kdo chce, co chce říká, ať si máma slzy utírá, člověk, který má rád české filmy musí uznat kvalitu tohodle díla. Nejlepší zpěváci zpívají krásné písničky, široké herecké obsazení kvalitních herců, výborný námět a nesmrtelné hlášky. "Před hájovou stojí zaražený pilot.;Labutě, berušky, hadi. Dostanu já někdy pořádnej film?;Ticháčková se nemůže odtrhnout od okna - To je v pořádku, tak to bylo myšleno. Ona má ale večer představení. Pro mě je hotová, ať jede.Jenže my nevíme jak ji s tím parapetem dostaneme do taxíku.Tohle musí dostat do kolen každého, kdo má rád humor. ()

JaneAusten

Poprve mne to vůbec nenadchlo, ale s přibývajícím věkem se bavím čím dál tím víc. Každým shlédnutím musím zvýšit hodnocení. Nikdy si to nenechám ujít. ()

Smells

Dle mého názoru trošku nedoceněný film scénaristické dvojice Svěrák-Smoljak.Film plný klasického humoru této dvojice,super českých písniček a kvalitního obsazení.Zagorka ač vystudovaná herečka příjemně překvapila. ()

mikehoblog

Je to neuvěřitelně úžasný film. Skvěle přiblblé písničky, vtipy, téma..... Ale má to jednu velkou vadu - Juraj Kukura, Hana Zagorová a Josef Abrhám jsou ty nejstrašnější hlavní postavy co mohli vybrat. Kdyby tam nebyli/byli v menší míře, napařím rovnou 4 nebo 5 hvězdiček. S nimi to ale padá na průměr. Ale já stejně jejich scény přehlížím, a tím pádem si ten film vážně užívám. A Jana Kratochvílová je ta nejúžasnější prodavačka. ;) ()

JARDAHONDA

Hudební film Trhák vznikl v tvůrčí dílně dvojice cimrmanologů Zdeńka Svěráka a Ladislava Smoljaka za vydatného přispění režiséra Zdeńka Podskalského. Tak trochu crazy komedie, trochu parodie založená na principu film ve filmu nechává nahlédnout do tvůrčí filmařské kuchyně (ovšem s pořádným nadhledem) a hlavně je veselou podívanou s mnoha originálními nápady a řadou líbivých písniček. ()

usama28

Geniální humor S+S a našláplé obsazení (včetně 5 vteřin Rudolfa Hrušínského). Kdysi mi vadila ta muzika, ale postupem času jsem se na některé kousky vyloženě těšil. Jediné co dodnes přetáčím, je píseň pětice traktoristů. Mám rád vše co S+S udělali, ale počet hlášek a humorných situací dělají z Trháku, i přes pár slabších míst, můj neoblíbenější kousek. Opakovat tady hlášky o hadech, labutích, pilotech a doporučení zabít nebožtíka před pohřbem, je nošení dříví do strašidelného lesa. Ale i maličkosti jako úlek Josefa Abrháma, když mu pařez šáhne na zadek, nebo Kukurova otázka na režiséra "dneska střízlivej?" mi vždy zaručeně zvednou náladu. Film prošel bez větších problému. Komunistům spousta narážek asi nedošla, ale zato dělali zlo kvůli refrénu "všude jsou, všude jsou". Šílená doba. Hraje zde také velký počet budoucích emigrantů. Po Světácích moje nejoblíbenější česká komedie. ()

Frank234

Je to vlastně takový "film o všech filmech". Došlo tu k jakémusi spojení několika klasických pohádek a jiných známých kulturních prvcích. Patří vlastně do těch komedií, které si pro svůj účel zvolily svou vlastní cestu, takže rozhodně sbírá kladné body za jedinečnost a originalitu a i když se to všechno může zdát jako nesmysl, je to rozhodně mix s řádem. 75%. ()

andydufrsn

Blbost, plná na tu dobu jistě skvělých písniček. Dnes už bych to zařadil spíš jako volné pokračování „Sejdeme se na Vlachovce“ ()

Kathykat

Když jsem to viděla poprvé, byla jsem v šoku, přišlo mi to jako hrozná kravina, ovšem když jsem to viděla znovu po nějakém čase, musela jsem se opravdu smát a od srdce. Svěrák a Smoljak, co dodat.. :) ()

behunka

To je tak stupidní, že tomu musím dát 5 hvězd. Možná z nostalgie. Některé scény jsou prostě ...neopakovatelné a nesmrtelné. Pokaždé si tam najdu něco nového a ještě blbějšího. Prostě Smoljak Svěrák ()

Sadova302b50

Zajímavé námětem a zpracováním, některé scény a herecké výkony jsou pamětihodné (např. Petr Čepek), filmu však v mých očích ubírá hudební složka, která mi ne vždycky sedla. 65% ()

HJ-FILIP

Byl jsem velmi zklamán. Některé scénky jsou sice vtipné, ale vcelku to působí jako ironické vybarvení naprosto zoufalé atmosféry, včetně konce, kde člověk neví, zda má pochvalu Čechů chápat vážně či sarkasticky. ()

mover

Trhák (v originále Trhák) Vynikající obsazení - desítky nejlepších českých a slovenských herců, zpěváků, herek a zpěvaček. lehký styl, sebeironie, vtipné scénky, film o tvorbě filmu, notabene z dílny L.Smoljaka a Z. Podskalského. Určitě stojí za to už Walda Matuška a L.Kozderková, stejně tak Michal Tučný, H.Zagorová, Josef Abrhám který řídí palbu, lze zahlídnout i "zpěváka" Petra Novotného, P. Spáleného, Z. Řehoře, playádu Cimrmanů a milion dalších skupin i osobností vč Jožina z Bažin. Takový film se dá vidět takřka pořád znovu, nemá nudný děj, zato laskavý humor, uvolněnou atmosféru a originální gagy. Doporučuju, ten se mi líbí :-) ()