Výstřel

• Česko Výbuch (více)

John Travolta jako lovec zvuků, který náhodně odhalí zločin... Mladý zvukař Jack Terry se vydává na lov nejrůznějších „ruchů“ k novému filmu natáčenému pro soukromou filmovou společnost. Přitom se náhodou stává svědkem nehody, při níž auto nečekaně sjede z mostu do řeky. Jackovi se podaří dívku Sally zachránit z topícího se vozu, jeho řidič však již nejeví žádné známky života. V nemocnici se ukazuje, že mrtvý muž je úspěšný politik a guvernér McRyan, jeden z kandidátů na místo amerického prezidenta. Jeho podřízený Lawrence Henry, požádá Jacka, aby s ohledem na rodinu raději pomlčel o dívce, která byla ve voze. Jack později doprovodí Sally do nedalekého motelu. Tím však celá záležitost vůbec nekončí, natočený zvukový záznam naznačuje, že nehoda byla nejspíše někým připravena… (Česká televize)

choze

Depalmovsky vymazlený (dlouhé sugestivní záběry, výrazné kompozice, svícení...) a hustoatmosférický thriller o zvukaři, který při nahrávání zvuku pro filmovou vraždu nahraje zvuk vraždy skutečné a pouští se do nebezpečného pátrání na vlastní pěst. Ocenil jsem jak hrdinu z filmařského prostředí (konkrétně ze studia natáčejícího osmdesátkové vyvražďovačky) v Travoltově výborném podání, tak děsivého profi zabijáka Johna Litghowa a v neposlední řadě krásně smutný konec. ()

Dudek

Tak výbuch jsem bohužel nedokoukal, ale po konzultaci s panem Rob Royem a jeho následném ujištění, že snímku klidně těch pět můžu dát, jsem se rozhodl, že jej konečně ohodnotím. O Briana De Palmu se začínám vážně zajímat, po skvělé Zjizvené tváři a úžasném Výbuchu si jej totiž jako filmaře nesmírně vážím. Nestává se totiž zase tak často, abych se napětím nedokázal od filmu odtrhnout, zběsile přemýšlel o vyústění ze situace, ve které se jednotlivé postavy nacházejí a ještě zároveň se s hrdiny dokázal na tak vysoké úrovni identifikovat a fandit jim. No prostě paráda, doufám, že další Palmovi snímky budou také tak kvalitní a ponesou se v podobném šíleném tempu. 100% ()

Gilmour93

Kdo hledá křik, ten ho najde.. Vic Vega pokládající na toaletě Butche Coolidge gangsterský kabel, zvukař Jack Terry lovící ruchy noční přírody. Víte co mají společného? Travoltu ve špatnou dobu na špatném místě.. DePalmův thriller obsahuje známé autorské prvky, ať už v podobě deviantní obsese nádražími, přítomnosti numero uno záporáka osmdesátých let Johna Lithgowa či různých kamerových fíglů (V.Zsigmondovi se při jedné ze scén musela pěkně zamotat hlava). Bezpochyby zručně natočeno, ale naivní motivace hlavních postav a celková monotónnost příběhu mi nedovolí jít s hodnocením výš. Tanečník John ovšem docela zaválel a co je hlavní, nachystal si odrazový můstek pro záchranu své budoucí kariéry, neboť právě na základě role v Blow Out ho později Tarantino vzkřísil v Pulp Fiction. A tím se nám kruh uzavírá.. Proslýchá se, že po BLOW UP M.Antonioniho a BLOW OUT B.DePalmy, má být letos trilogie o mužích, co končí emočně či jinak vyprázdněni, završena filmem L.vonTriera BLOW JOB, jenž se má převážně odehrávat v Oválné pracovně Bílého domu za dob prezidentování Billa Clintona. No o čem to bude, netuším.. ()

genetique

Práve De Palma vo mne prekazil detské domnienky, že staré filmy a hlavne thrillery nemajú súčasnému divákovi čo dať. A som rád, pretože aj tento si stále udržiava veľmi slušnú pozíciu, najmä vďaka skvelej réžii a kamere. Skvelá zápletka, akoby menší predchodca filmu 'Enemy Of The State', ktorý sa tiež motá okolo politických sračičiek. Takisto aj záver je dosť neklišovitý. Travolta sa mohol poberať len týmto smerom rolí. 75%. ()

3DD!3

BLOW OUT je úžastným hereckým koncertem Johna Travolty, který naprosto perfektně zvládl roli zvukaře Jacka Terryho. Zvuk vůbec v tohle filmu hraje obrovskou roli a De Palma si je toho dobře vědom a proto nás nechává slyšet věci, které se zase tak obyčejně ve fimu slyšet nedají. Navíc místy s kamerou dělá absolutně neuvěřitelné věci (úvodní scéna z filmu nebo 720° otočka ve zvukáně). Navíc má příběh velice dobrou konspirační atmosféru a konec je naprosto špičkový. Ten dlouho sháněný výkřik se jim nakonec přece jenom podařilo sehnat. ()

Lavran

Škoda jen, že na vrub všední středové pasáže, která oproti fenomenálnímu začátku a dech beroucími konci nestíhala temporytmicky ani scénáristicky, nemůžu nadělit plný počet. Taková formalistická a vizuální perla nad perly se totiž vidí málokdy!! P.S. Vilmos Zsigmond na Hrad! ()

sud

Velice solidní krimithriller. Obyčejní lidé tváří v tvář zločinu, to mám rád. Brian De Palma zde vzdává hold svým režisérským vzorům (Hitchcock, Antonioni) a starším režisérským praktikám (rozpůlený obraz při telefonování, minimální využívání střihu). John Travolta podává jeden ze svých nejlepších výkonů a na Johna Lithgowa jako psychopata také nezapomenete. Závěrečná scéna na schodišti je opravdu vynikající. Kdo má rád napětí, tak si tento mysteriózní thriller vychutná do poslední kapky. ()

castor

Realistický thriller De Palma prostě umí, Travoltův zvukař má zase zatraceně dobré ucho. Při nočním lovení ruchů zachytí kromě pádu auta s významným politikem uvnitř i jistý výstřel. Než celý zločin seskládá dohromady, nachystá renomovaný tvůrce několik překvapení. Navíc znovu lpí na dlouhých a netypických záběrech, hře s divákem a dalších autorských prvcích. V druhé polovině je nicméně velká škoda (rozjezd je totiž výtečný), že opar spikleneckého dramatu začíná rozmělňovat v nepříliš atraktivní a svižnou látku. Přesto stále dobré, onen dlouho sháněný výkřik do laciného hororového béčka má nakonec děsivé parametry!! ()

ClintEastwood

Další osmdesátková lahůdka. De Palmova poutavá variace na Antonioniho Zvětšeninu či Coppolův Rozhovor. Filmy, kde se podrobně zkoumá nějaká nahrávka, videozáznam či fotografie mi imponují už od dětství (Columbo), takže jsem si Výstřel dosytosti užil. De Palmova tvorba se mi líbí čím dál tím víc, ten sexuální maniak má totiž zajímavý, sobě vlastní styl, který zatím nedokáži přesně pojmenovat. To chce čas. A abych nezapomněl - vynikající John Travolta. ()

Davies182

Některé starší kousky z dějin americké kinematografie jsou tak výjimečné, že při jejich sledování ihned zapomenu na moderní vybroušená dramata a zběsilé akční filmy, které mám tak rád. Jiná starší filmová díla pak jsou i navzdory osvědčenému jménu režiséra nezáživně natočené, nudné události, které nezachrání ani zvuční herci nebo bezvadná atmosféra. Výstřel bohužel pro Briana De Palmu (od kterého jsem nedávno viděl perfektní Carlitovu cestu) spadá do druhé kategorie. Začátek se slušně rozjede, občas připomíná Travoltovo hledání pravdy nezapomenutelnou Zvětšeninu z roku 1966 - při které jsem ve scénách s vyvoláváním fotek tajil dech - ale pak nastane jakýsi podivný zlom, a zbytek filmu se zvrtne v ohromnou nudu. Je sice pěkné míchat thriller se špionážním dramatem, jenže když mě vyšetřování vedené hlavními postavami vůbec nebaví, asi je něco špatně. Od dvacáté minuty jsem na televizi koukal spíše ze setrvačnosti a zájmu o Travoltovo herectví, než aby mne opravdu zajímalo, jak to celé dopadne. 55% a perfektní konec. ()

gogo76

Solídny thriller od skúseného režiséra B. DePalmy. Travolta a jeho postava filmového zvukára robia z filmu nadpriemer. Celé to postupné skladanie mozaiky nehody senátora je pomerne napínavé. Všetkým akosi vyhovuje nechať to - nehodou. Iba Travolta a jeho dokonalý zvukársky sluch je presvedčený, že to nebola obyčajná nehoda. Trochu úsmevne pôsobí vedľajšia linka príbehu, v ktorej sa filmový štáb márne snaží nájsť ženu, ktorá dôveryhodne zakričí. Celkovo jedna z rozumných premiér alebo repríz na čt2, kde oceňujem, že niekto vytiahne i menej známe filmy slávnych režisérov a hercov. 70%. ()

pepo

výborný thriller inšpirovaný zväčšeninou.u mňa naj z depalmovej rannej tvorby.travolta je taktiež výborný a formálna stránka ako vždy fascinujúca ()

Xmilden

Výstřel mě poprvé moc nesestřelil, ale při podrobnějším zkoumání divák zjistí, že ten film je opravdu povedený. Jen zkrátka neúčinkuje hned napoprvé. Nancy Allen je hrozně naivní pipina a místo Travolty byl zvažován Al Pacino. Castingovou třešničkou na dortu ovšem představuje až slizký John Lighgow. Hodně zajímavý film, který vůbec nedělá ostudu těm nejlepším De Palmovým kouskům. 75% ()

LiVentura

Jeden z těch lepších politických thrillerů, který však není zcela dotažený a chtělo by to ještě deset minutek navíc.. ()

cheyene

Solidní thriller s občas mysteriózním nádechem, který je svým dějem poutavý a zpracováním udržuje v pozornosti. John Travolta předvádí skvělý výkon a John Lithgow role vrahů opravdu umí. Pouze samotný závěr je slabší, přestože se tu dobře stupňuje napětí. ()

Fiftis

Priemerny thriller, v ktorom sa ukázal mladučký (ešte fešák) John Travolta ako filmový zvukár, ktorému sa podarilo zachytiť zvuk autonehody, ktorá sa ukázala byť vraždou senátora. Brian De Palma je skvelý režisér, o tom niet pochýb, niekedy si však veľmi nešťastne vyberá scenáre. V tomto prípade to však bola asi jasná trefa do čierneho, rovnako ako obsadenie Johna Travoltu. Celkom zaujímavý a napínavý thrillet s veľmi dobrým hereckým výkonom Johna Travolty, bolo na čo sa pozerať. Johnovi skvele sekundovala krásna Nancy Allen známa z Robocopa. Škoda že toho nenatočila viac. ()

JohnnyD

Scenár je dosť rozháraný. Začne sa to ako mystery movie, no tajomstvo je hneď vyzradené a po ňom aj to, čo je za ním a v druhej polovici je už vlastne všetko známe a začína sa len triviálna a nie veľmi napínavá hra kto z koho, ktorú ozvláštni len posledná scéna. Nad čím mi ale rozum stojí, to je Nancy Allen, ktorá je kolosálne otrasná. ()

Madsbender

Originálny thriller s výborným Travoltom v hlavnej úlohe a !SPOILER! trpkým nepríliš šťastným koncom. Len škoda poslednej tretiny, v ktorej sa film stáva prepáleným béčkom. Scéna krátko pred koncom s ohňostrojmi bola perfektne natočená. ()

Aky

Výtečné drama-thriller, kterému v mých očích ubírá jen neskrývaná inspirace Zvětšeninou, což s sebou nese také srovnávání s tímto Pamírem, s nímž srovnání snese jen máloco. ()