Píše se rok 1985. Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné – pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA. Zvláštního spojence Ron najde v Rayonovi (Jared Leto), transsexuálovi, který má stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Naštěstí Rayon sdílí Ronova podnikatelského ducha a tak spolu začnou hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Nakonec založí Dallas Buyers Club, který funguje na principu, kdy nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Takto vzniklá komunita stejně postižených a často zoufalých lidí se rychle rozrůstá a sílí. Ron už není jen pašerákem léků, stává se i bojovníkem za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí. A tak díky své snaze o přežití Ron žije naplno jako nikdy předtím, v čase, kdy již měl být spolehlivě a dávno mrtvý. Film Klub poslední naděje je inspirován skutečnými událostmi. (CinemArt)

Aky

Především herecký koncert Matthewa McConaugheyho. Jinak film trošku podobný mnoha jiným, v nichž se popisuje střet mezi zkostnatělou medicínou a předpisy na jedné straně a živým stromem života na straně druhé. ()

Ruut

Tak si zatleskáme za dalšího unifikovaného adepta na oscary. Ovšem McConaugheyova fyzické proměna a hlavně jeho herecký výkon - no to je mazec. Klidně bych jej zařadil do stejné škatulky jako DeNira v Zuřícím býkovi a Balea v Mechanikovi. Tady pomyslný rodeový klobouk dolů. ()

Allien.9

Kdyby byl celý film jako scéna v obchoďáku, bylo by to za 5*, takhle se holt bude muset spokojit se čtyřmi.;-) Klobouk dolů před proměnou Matthewa McConaugheyho, který je jak vzhledově, tak herecky k nepoznání, dále si mohou scénáristé připsat plus za překvapivě příjemnou Jennifer Garner a především pak za Jareda Leta (nebo spíš Jareldýnu Letovou), který je roztomilou queer kapitolkou sám o sobě.:-) ()

Chlupis

V zásadě to nemá v druhé polovině jak překvapit, Leto a především McConaughey ale hrají tu nejvyšší ligu tak intenzivně, že z toho nejde celé dvě hodiny spustit oči. ()

HAL

Actually quite fun - není to tak slzupudné škemrání o oscary jak jsem předpokládal. Víc než o AIDS, o drogách, a vlastně i o ošklivých zlých spekulantech ve vedení farmaceutického výzkumu, je to o přerodu jednoho člověka ze stavu vyblitého zmrdství do stavu pohodového sympaťáka, který to má dost srovnané. Což nicméně vydrží filmu jen zhruba polovinu a ani bez pochybností impresivní McConaughey to o moc déle naplno netáhne, takže pak už film trochu nudí. I proto, že v následující morálně-právní přetahované s oficiálními úřady o to, jak moc košer je nechat lidi bezmocně chcípat, nejde ani zdaleka tak na dřeň jak by mohl. 7/10 ()

misterz

No, uznávam, že Matthew McConaughey a Jared Leto tu odviedli kus dobrej práce. Keď si to porovnám s Tomom Hanksom a jeho Filadelfiou musím konštatovať, že si s prípravou na filmovanie a samotným filmovaním nedal toľko roboty ako títo dvaja. Pritom za ten film dostal oskara. To ako sa dokázali vyhladovať mi na filme prišlo najzaujímavejšie. Ale príbeh nebol zlý, osloví veľa ľudí, rovnako ako oslovil aj mňa. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že celé to tiahne hlavne McConaughey, ktorý tu bol proste famózny. To, že farmaceutickým spoločnostiam na ľudskom živote záleží asi tak ako upratovačke na švábovi je stará známa vec. Človek si musí dať sakramentský pozor aby nepadol do chamtivých pazúrov kolotoča lekári-farmácia, a.s. To či prežije a ako si prežije svoj život záleží hlavne na každom z nás, príklad Rona Woodroofa ukazuje, že sa to dá, len je treba, aby si svoj život riadil každý sám so svojim rozumom a neuvážene sa nezveroval do inštitúcií, kde ani tak nejde o ľudské zdravie ako o peniaze. A hlavná pointa filmu? Ľudská chamtivosť nemá hraníc. 75/100 ()

Vančura

K filmu jsem se dostal zcela náhodou a příliš mě neoslovil. Přišel mi příliš dlouhý (na vznik "klubu" člověk čeká více než 50 minut a poté má ten film ještě více než hodinu - jindy mi nevadí ani delší filmy, ale zde jsem tu 2 hodinovou stopáž shledal skutečně úmornou), hlavní postava mi byla veskrze nesympatická a její osudy mi byly lhostejné (a to nejenom proto, jak je Ron ve filmu vykreslen, ale i proto, že film v podstatě nic neříká o jeho minulosti, což mi dost vadilo), a ve výsledku mi to celé trochu přišlo jako taková slabší verze Lid versus Larry Flynt ve smyslu životopisného filmu o kontroverzní postavě americké historie, s kterou je těžko sympatizovat, ale jejíž boj za nějaká vyšší práva nelze než obdivovat a podporovat. Herecky je to ovšem samozřejmě naprostá pecka - herecký výkon Matthewa McConaugheyho je zde fenomenální, ale možná ještě více mě zde bavil Jared Leto, který zde vypadá, jako kdyby ho včera pustili z koncentráku a který mi připomněl podobnou hereckou kreaci Cilliana Murphyho ve snímku Snídaně na Plutu. Čili jak říkám, po herecké stránce velmi silné, ale kvalitní herci sami o sobě ještě podle mě nejsou zárukou dobrého filmu, a zde mi především vadila nulová historie hlavní postavy, zdlouhavý a nepříliš zajímavý děj, a celkově jsem z toho měl dojem, že ten film měl vzniknout v době, ve které se odehrává, protože AIDS mi v roce 2013 jako námět pro film přijde už passé - jen můj názor. ()

Snorlax

Čekala jsem vzorného otce od rodiny, který byl nedopatřením infikován při krevní transfuzi, následně srdceryvný příběh o jeho umírání a hnusnou pachuť na patře. Kanaďan v americké produkci mohl natočit citově vydírající snímek, ale on řekl ne a natočil fakt dobrý film, kterému lze vyčíst jen sklouzávání do stereotypu. Bez opakování některých scén by mohl být snímek o půl hodiny kratší a tudíž dynamičtější. Jinak skutečně nelze vytknout nic. ()

sochoking

''This is my partner. Business partner!'' Film ma prekvapil celkom slušnými hláškami a Jared Leto je tak kvalitná bukvica, že až banujem, že som heteráč. Rozhodne niečo, čo by som od filmu s názvom životopisný nečakal. ()

dr.horrible

Kolega ScarPoul má pravdu, chýba tomu silnejšia scéna. Predstavoval by som si niečo na štýl Crashu, niečo čo by sa vrylo do pamäti a už nezmizlo, niečo ako keď sa dve natoľko odlišné postavy Leta a McConaugheyho objali... Takýchto scén tu ale pre civilný prístup, moc nie je. Paradoxne, práve to vlastne dosť pomáha (keď sa nedokážete stotožniť s transvestitom, ani homofóbom), keď to celé vyzerá ako skorodokumentárna realita. Veriť sa tomu dá, na úkor emócií, čo je po Valleého maximálne preexponovanom predošlom filme, iba dobre. Ale na oscary by som zas nevidel, aspoň ja by som takto neosobnú látku oceniť nechcel, ani nedokázal. ()

HoneyBunny

Matthew McConaughey nejenže konečně hraje, ale hraje brilantně. Slyšela jsem, že se poslední dobou opravdu snaží, ale tak markantní zlepšení jsem nečekala. Jeho texaský křupan Ron je od začátku do konce postavou, které ani nechcete moc fandit (kurví se s děvčinami typu white trash, chlastá, fetuje, je homofob a buhví co ještě), ale přesto je fascinující. Jeho boj o prodloužení života je natočený bez patosu, ale o to více si ho užijete. Chválím za příběhovou rovinu s americkou FDA (ve filmu tuším zazní, že jsou to vlastně jen další obchodníci se zdravím beroucí peníze od farmaceutických firem - jen houšť!), která nastoluje otázku, zda si pacienti mají právo vybrat, jak se chtějí léčit oni sami, nebo jak to chce ona "mafie v bílých pláštích". ()

Jordan

Myslím si, že nikoho nepobúri, keď vyslovím názor, že všetky tri získané Oscary boli udelené podľa zásluh. Ďalej by som rád podtrhol prácu so strihom, tá sa mi tu veľmi páčila. A napokon - veľmi ma zaujalo, ako citlivo sa v rovine scenára a réžie narába s ambivalentnosťou situácie: a síce, že nikto nie je ani dobrý, ani zlý... vláda a FDP sa tiež snažia o vývoj lieku, pomoc chorým - a to, že z toho farmaceutický priemysel má prachy je krutý fakt kapitalizmu, ostatne - sám Ron bol predsa to isté, len "v menšom" - zarábal na tom prachy, na tom, že pomáhal iným, no v konečnom dôsledku im naozaj pomáhal (jeho motivácia bola v prvom rade tá, že sám trpel a chcel pomôcť sebe - čiže na prvý pohľad znova akoby plusový bod na jeho konto orpti vláde a FDP, no pri pozornejšom skúmaní - znova je to len egoistická motivácia); skrátka, aby som to skrátil, nikto nebol vyslovene zlý (ak teda nerátame skvelo nacastovanú skupinku Ronových "kamarátov" z práce, ktorí boli všetko riadne zadubení homofóbni "balíci") a nikto vyslovene dobrý (ak nerátame idealistickú doktorku Jennifer Garnerovú); a takéto filmy majú u mňa šancu zaujať a byť považované za kvalitné; ()

Vodnářka

Farmaceutický business, nátlak lékárenských společností, zkorumpované výzkumy, absurdita předpisů, nicotnost zdraví a života vůči moci peněz... Tahle témata lze řešit a rozebírat v mnoha podobách, diskuzích, knihách, příbězích i filmech, Jean-Marc Vallée je zabalil do silného příběhu o boji, umírání, touze žít a obrovské odvaze i vynalézavosti. A to bez kapky patosu, kýče a rochnění se v bahně roztomilého smutku a slziček, k nimž tato témata tvrdě inklinují. Naopak, humorný nadhled hlavního hrdiny, prvky utajeného road-movie, upřímnost hrdinů, pohodová osmdesátková stylizace kamery a samozřejmě dokonalí Matthew a Jaredem posouvají snímek mezi krásy i hloubky loňského roku a s lehkostí vyvažují tu trošku předvídatelnosti a trapnosti v postavě té správňácké doktorky... ()

Carol Pifková

Nebolo to zlé, ale určite to nebolo, aspoň pre mňa, tak úžasné. Prilepšujem filmu kvôli tomu, že to bolo podľa skutočnej udalosti, a preto, že Matthew bol naozaj úžasný. Samozrejme nemyslím to po vonkajšej stránke. Občas som sa nudila ale potom zase prišla scéna kde ma Ronov prístup k svojej chorobe vážne rozosmial. No a potom je tu ešte Jared. S tým som bola takisto spokojná. Neverím, že to bol on, ale jednoducho bol. ()

Anderton

Môžeme sa baviť o tom, že je to jednostranné, že jedni sú tí dobrí a druhí, samozrejme na strane zákona, zlí. Lenže film sa volá Klub poslednej nádeje a keď máte poslednú nádej, jednoducho ju musíte využiť. Ďalšiu myšlienkovú hodnotu vidím v tom, že ak za niečo bojujete a môže sa to zdať proti pravidlám, môžete mať nakoniec pravdu a pohnete dejinami. Aspoň minimálne, vždy to stojí zato. Minimálne o Vás natočia film a skvele Vás obsadia. Povedal by som, že takýmto bojom proti konvenciám/systému boli utvárané hodnoty demokratickej spoločnosti. ()

Frajer42

Spoilery! Matthew McConaughey roztočil opravdu vynikající galakoncert. Ze zbývajících 30 dnů života udělal 7roční kariéru domácího léčitele. Za svůj výkon právem vyfasoval zlatou sošku a já konečně pochopil, pročpak ji nedostal Leo za Vlka z Wall Street. Zlatou sošku rovněž vyfasoval multitalentovaný Jared Leto, který kromě toho, že umí zpívat a hrát na všechny hudební nástroje, zde ukázal, že vyniká zejména ve hře na mužskou flétnu. Transvestivního teplouše zde zahrál znamenitě. Problém je na mé straně. Neskutečně mě irituje pohled na transvestvní teplouše. Možná právě proto nebude moje hodnocení maximální možné. Každopádně, příběh je naprosto impozantní. Něco takového dovede napsat opravdu jen život. Myslím, že jsem prostřednictvím filmu ještě lépe pochopil, jak přemýšlí a jedná člověk v zoufalé situaci. Tonoucí se dovede chytit opravdu každého stébla. Taktéž bylo znovu krásně ukázáno, že pacient v lékařském byznysu zdaleka nefiguruje na předních příčkách. Neskutečně citlivě zpracované téma. Bez sebemenšího tíhnutí k sentimentu. Přitom námět vyloženě slzopudný byl. Před tvůrci stála obrovská výzva a oni si poradili znamenitě. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

boshke

Budu se trochu opakovat po Vlkovi, ale Matthew mi opravdu dělá radost. Zde má samozřejmě mnohem více prostoru ukázat, co v něm je. A činí se i Jared, který mi k srdci moc nepřirostl, neb ho mám uloženého hlavně z Mr Nobody a Requiem for a Dream, které u mne zrovna neuspěli... Dallas Buyers Club je každopádně moc dobrým filmem, jehož největší devízou jsou herecké výkony a příběh, jehož zasazení do buranského Jihu tomu dává ještě větší grády. I když je Ron v principu primitiv a smažka, sympatie diváka v jeho boji s byrokratickou mašinérií má jaksi automaticky v kapse. A navíc je to prdel... 90% ()

Dzeyna

Pískání v uších...... Výborný výkon Mathewa a ještě lepší Jareda. Nemám co dodat, to musí každý vidět. I když má to pár chyb, ovšem zanedbatelných. ()

swamp

Tak hlavně mě překvapil Matthew McConaughey, který se své role zhostil naprosto dokonale (a vypadá zcela nechutně vyhuble). Neviděl jsem s ním mnoho filmů, ale z toho, co si pamatuju, tady podává snad svůj nejlepší herecký výkon. Z tohoto hlediska nelze opomenout ani Jareda Leta v roli Rayon. Na filmu se mi především líbilo to, že nesklouzl k typické hollywoodské patetické slátanině, ale vydal se cestou zcela jinou. I když je Ron Woodroof 'redneck' jak se patří, po zjištění, že má AIDS (a klasickém postupu odmítavá fáze etc.) se rozhodne nepoddat se, ale vzít otěže do svých rukou a vydat se do boje proti FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv). Lidé v tomto úřadu totiž nehledí na blaho umírajících pacientů, ale na blaho výdělků preferovaných farmakologických firem. Tak proč lidem s AIDS nezačít opravdu pomáhat a zároveň si trochu vydělat, že? :) Silné 3,5*! ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm