Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Anderton

Carrie je plná symbolov (niekedy aj prázdnych, ale to je súčasťou hry), metafor, náboženských odkazov a neviem čoho všetkého. Mixuje to dokopy De Palma a nejakým spôsobom tento mišung neuveriteľne funguje a vyvoláva vo mne búrlivé emócie. Už prvou scénou De Palma naznačuje štýl, akým sa bude Carrie uberať a čo môžeme v závere čakať. Dočkáme sa záverečnej explicitnej plesovej scény, ktorá vošla do histórie žánru. Pop kultúrny horor a najlepšia Kingovská adaptácia. Treba porozmýšlať, o čom tento film v skutočnosti je a myslím, že viacero ľudí by ho potom dokázalo viac oceniť. ()

Fingon

Vzhledem k tomu, že jsem byl "zasažen" knihou, filmové zpracování mne poněkud zklamalo. Je to škoda, protože Spacek hraje jak o život a Travolta se tu naštěstí opravdu jen mihne. ()

swamp

Konečně jsem se k tomuto filmu dostal a výtečně se bavil! :) Jsem zvědav, jak tuto klasiku zprzní Kimberly Peirce. ()

Ant

Co se týče samotného filmu, tak ten je natočený kvalitně. Ale pokud jde o film jako adaptaci, tak to už je horší. Chápu, že kvůli stopáže bylo potřeba spoustu věcí prostříhat, ale nemyslím, že by by bylo nutné, je takhle drasticky měnit(hlavně druhou polovinu). Je třeba vyzdvihnout hudbu, herce a atmosféru. ()

nash.

Zdařilá adaptace Kingovy prvotiny, v níž je doslova hmatatelné napětí a mistrovksy vykreslený narůstající stres Carrie, který nezadržitelně spěje k osudové ztrátě kontroly. Jediným nedostatkem je nepříliš zvládnutý závěr, to je ovšem problém mnoha, možná většiny, DePalmových filmů... ()

Tomco

sissy spacek je abnormalne krasna a vzrusujuca zenska. ku vsetkemu navrch je aj vynikajucou hereckou. tento film ma viacero rovin. zo zaciatku desive momenty vdaka prepnutej sektarskej mame alias vasnivej krestanke, ktora carrie totalne ubija, na to sa dostavame do pokojnejsej roviny, akejsi romantickej pohody na ktoru sa priamo napichuje posledna polhodinka, ktora je nabita tak silnou atmosferou, ze som sa doslova takmer ... a zaroven si uzival tu krasu mierne sa nesucu v duchu nesmrtelnych scanners davida cronenberga. cakal som vsetko mozne, ale fakt som si uzil. ()

Hunter2222

Prvá Kingova kniha a dokonca som ju aj ako prvú čítal (a to čistou náhodou). Takže vďaka Carrie som sa do Kinga zamiloval a dúfal som, že film nebude príliš zlý, aby ma veľmi neznechutil. Už som sa pár krát stretol s tým, že film podľa Kingovho románu bol hodnotený 70%+, no oproti knihe bol doslova sračka. Pri Carrie sa to našťastie nestalo. Začiatok je síce nudný, ale samotná scéna na plese je úplne dokonalá. Pre mňa špičkové dráma s prvkami hororu a obrovský kult. Koniec síce už nebol podľa knihy, ale tiež ma veľmi dobre uspokojil. Proste dobré herecké výkony, hudba, kamera. Až na ten začiatok... 90%. ()

Joker Punx

Další horor co jsem viděl jako dítě, taky jsme to měli nahraný tenkrát z televize a přesně si pamatuju že na té videokazetě byl ještě pořad Stodola Michala Tučného (1983) :D Tenhle horor mě tenkrát dostal, strašně mě to bavilo a čuměl jsem na to furt jako malej. Nedokážu si představit jinou herečku v roli Carrie, Sissy Spacek je opravdu skvělá a na roli se perfektně hodila. Taky herečka Piper Laurie podala slušnej výkon v roli pošahaný fanatičky, matky Carrie - Margaret White. Knížka od Stephena Kinga musí bejt dobrá, nikdy jsem jí nečetl. Atmosféra ve filmu hodně dobrá, skvělý triky ve filmu, výborná hudba a kamera. Podle prvního románu Kinga natočil Brian De Palma hodně slušnej film. Film bych bral klidně delší. Škoda že Sissy Spacek dostala jen nominaci, za roli Carrie tu sošku rozhodně dostat měla. Tu už nikdo nepřekoná. Nejlepší představitelka Carrie. ()

Willy Kufalt

Příběh Carrie bych mohl hodnotit jako silné drama, do nějž autor jaksi navíc narouboval (dlouhou dobu jakoby spíše okrajové) prvky hororu s tématem satanismu, z jistého pohledu možná trochu zbytečně. Nebo se na něj můžu dívat jako na klasický horor, kterému se dostalo ojedinělého zpracování s realistickým prostředím, pečlivě budovaným napětím a precizní psychologií hlavních postav, díky čemuž mě od počátku dokázal vtáhnout do dění jako do silného dramatu. Přestože finále je naplněno mysteriózními a hororovými zvraty v takovém návalu, že jsem je napoprvé ke konci už nestačil vstřebat, po opakovaném zhlédnutí musím přeci jenom korigovat moje původní hodnocení s označením posledních 10ti minut za menší frašku. Málokterý horor z podobného soudka na mě dokázal tak zapůsobit a též v nejedné scéně přinutit se hlouběji zamýšlet nad postavy a jejich jednáním. Výsledkem nespravedlnosti, škodolibosti a neúcty, která neznala ve vztahu ke Carrie z většiny lidí jejího okolí pomalu mezí, se stává stejně tak nespravedlivá pomsta, vypadlá z duše pomatené, teprve se rodící mladé dívky. Co musím vedle výkonu krásné Sissy Spacek vyzdvihnout, je velmi civilní zpracování příběhu, kterému jsem i navzdory fantasknímu prvku telekinetických sil dokázal věřit a vcítit se do nitra dospívající postavy. Emociálně nejsilnější (včetně krásné titulní písně) je pro mě osobně část z plesu, která přechází od uvolněné atmosféry ve víru zábavy, přes dojímavou romantiku nádherného páru až po velké rozpoutané peklo. Přičemž velmi se mi líbila i celá stylizace těchto scén plná spomalených záběrů, různých vizuálních nápadů i zvukových efektů, až to chvíli spolu s onou atmosférou vyvolávalo tajemství, zda není scéna s vítězstvím i následným peklem možná jen výplodem kruté fantazie v hlavě Carrie... [90%] (aktualizováno 25.6.2022) ()

Vitason

Nikdy se nenavážejte do outsiderů, nikdy nevíte jakou magickou silou vládnou... Carrie je velice zajímavý žánrový mix, který pořádně neví, čím chce být. Jestli hororem, nebo dramatem o ustrkované dívce, či filmem o nástrahách dospívání, ale nějakým... řekl bych až zvrhlým způsobem to prostě funguje. Na relativně malém prostoru a jen s několika plochými (samozřejmě s výjimkou titulní hrdinky) charaktery rozehrává De Palma poutavou podívanou, která v první polovině mrazí a v té druhé děsí. K tomu režisér používá skvěle propracované a vystavěné dlouhé záběry, které jsou typické pro celou jeho tvorbu, a velmi přesnou Sissy Spacek. Závěrečný masakr, včetně rozdělování obrazu, si budu ještě dlouho pamatovat, stejně tak jako tu vykulenou, plachou zrzku, která se postupně změnila ve vraždící monstrum a já ji pořád fandil. ()

Rocky62

Jestli tohle měl být horor, tak já jsem Mojžíš. Nadějně našlápnutý začátek, který sliboval napínavou podívanou s mrazivou atmosférou se k mému nepochopení přesunul do poloromantického dramatu s hudbou, která nemá s hororem nic společného. K tomu bohužel musím přičíst naprosto ujeté chování postav. Travolta profackuje svojí přítelkyni a ta mu poté (asi na oplátku) poskytne orální sex. A tak bych mohl jmenovat dál, ale nechci spoilerovat. Kdo viděl, asi ví o čem mluvím. V mých očích se jedná o dost divný film. Pokud by se režie chopil nějaký žabař, tak bych nad tím mávnul rukou, ale v případě B. D Palmy si musím udělat bylinný čaj a uklidnit se. 45% ()

Chrustyn

Velice povedený horor ve kterém i když se toho moc neděje, tak ani na chvíli neztrácí nic ze své atmosféry. K tomu si připočtěte skvělou hudbu a výborný výkon Sissy Spacek a vzikne vám jedna z nejlepších Kingovských adaptací. ()

classic

Carrie” Whiteová to má zrejme v živote strašne ťažké, jednak je často šikanovaná svojimi trýzniteľskými spolužiačkami, trebárs Sue Snellovou, či aj Chris Hargensenovou, ale ani doma to bohužiaľ vôbec nie je žiadnou výhrou, lebo ju tam (už) netrpezlivo očakáva jej tvrdohlavá matka Margaret, ktorá je absolútne šialenou náboženskou fanatičkou, čo až (ne)normálne hraničí s vymývaním mozgov, keďže sa snaží ovplyvniť nielen svoju dcéru, ale aj iných, potenciálnych, "obetných baránkov" . Skrátka: „Ani z voza, ani na voz” . Teoreticky i prakticky sa môže aspoň spoľahnúť na inteligentnú a mimoriadne chápavú učiteľku - slečnu Collinsovú, ktorá sa nebojí pritvrdiť, keď si to situácia ozaj vyžaduje, no neskoršie to bude mať i tak svoje nedozierne následky. Hneď úvodná scéna je práve spúšťačom naprosto zásadnej udalosti, od ktorej sa to potom všetko následne odvíja. Nebudem bližšie špecifikovať, o čo vlastne ide (všetci sme sa tomu i tak dobre prizerali), no súčasne môžem povedať, že si osvojí i "zvláštne mentálne schopnosti" , kde čisto pomocou silou vôle dokáže hýbať predmetmi, čo priam najideálnejšie vidieť na záverečnom maturitnom plese, kam si ju pozval veľký fešáčisko Tommy "Peter Nagy" Ross. Ale ešte ani tam nepovedala úplne posledné slovo, lebo do úvahy tiež prichádza i priama konfrontácia so svojim najväčším rivalom, čo sa taktiež (asi) nezaobíde bez danej dohry !? / Brian De Palma nakrútil legendárny čistokrvný psychologický horor podľa knihy Stephena Kinga, čím vznikla jedna z najlepších adaptácií, ktorú je radosť zakaždým napäto (znovu) vstrebávať, i keď sa v nej nachádzajú priamo "infarktové stavy" , stále sa jedná o maximálny filmový pôžitok pre mimoriadne vnímavého diváka. Pravdepodobne sa môžem za to pekne poďakovať i znamenitému obsadeniu v podobe strhujúcich herečiek - Sissy Spacekovej a Piper Laurieovej, kedy je jedna lepšia, ako druhá, alebo aj samotnému štýlu nakrútenia, s vplyvom u Hitchcocka, čím sa automaticky vytvára napätie, a la Psycho. Carrie považujem za majstrovsko nadčasové, umelecké dielo žánrovej kinematografie. ()

Yardak

Celý snímek drží dvě hlavní herečky - Sissy Spacek a Piper Laurie. Nominace na Oscary to ještě jasně potvrzují. 78 %. ()

Zazie

Knihu jsem (zatím) nečetla, takže nemám srovnání, snad taky proto se mi film celkem líbil. Čekala jsem sice, že se budu víc bát, ale proměna ušlápnutého kačátka v plesovou labuť mě taky bavila. Dala bych víc prostoru fanatické matince, aby ji divák stihl ještě víc nenávidět. Fascinovala mě Sissy Spacek. Bylo jí v té době už 27, ale ve filmu vypadá na 16 a silně mi připomínala mladičkou Lenku Kořínkovou. ()

VenDulin85

Tak tohle Kingovo dílko mě snad ještě bude strašit... Tak působivé, až jednomu chladne krev v žilách a kudla v kapse se otvírá, kdykoli je na scéně Carriina fanatická matka, které bych dala korunu a pak bych ji poklepala na srdce.. příklepovou vrtačkou nejlíp. ()

triatlet

Knižní zpracování se mi líbilo mnohem víc. Ve filmu mi chybělo apokalyptické putování Carrie po městě. Líbilo se mi zpracování postav tělocvikářky, Carrie i její matky a částečně i Sue a Tommyho. Naopak dvojice Billiho a Chris se ani zdaleka nepřiblížila charakteristice v knižní předloze. Popelkovská proměna Carrie byla odpovídající, ale ničitelská byla dost upozaděná. ()

Flakotaso

Tak tohle pro mě bylo moc příjemné překvapení! Po obrovských zklamáních od Cronenberga jsem od Carrie čekal něco podobného v bleděmodrém. Jak moc jsem se mýlil! DePalma je jiná třída než Cronenberg a naservíroval všechno co jsem si představoval pod pojmem "kultovní sedmdesátkový horor". Výtečná kamera, režie, atmosféra, myšlenka, fantastická hudba, Sissy Spacek a plesová scéna, která patří na filmový Olymp. ()

evulienka3

Carrie bola zrejme prvá a u mňa zároveň aj posledná kniha od Stephena Kinga, ktorú som čítala. Kniha sa mi páčila, zistila som však, že jednoducho na príbehy takéhoto typu nie som stavaná. Po viacerých takýchto dielach by som asi skončila, ako jediná plesová preživšia v závere tohto filmu. Vzhľadom k vyššie napísanému, však musím povedať, že tento film ma sklamal. Podľa mňa sa autorom neveľmi podarilo stvárniť ťaživosť knihy a celé mi to prišlo veľmi povrchne spracované. Mám pocit, že filmáry sa príliš spoľahli na divácku znalosť knižnej predlohy . Videné v rámci Season Challenge Tour vol. 2. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu