Oblečen na zabíjení

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

andrii

Pohrdal milováním, ale ONA zatoužila... po novém klínu, elektrizujícím zářezu. Hebkých dlaních, svůdně tepajícím hrdle v záběru. Vyjmout sebe sama z žebra Adamova. Nejednou /se/ odhalit. Nejednou zlomit. ()

baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1981 : NOMINÁCIE (3) : Najhorší herec - Michael Caine (spolunominácia za viacero filmov), Najhoršia herečka - Nancy Allen, Najhoršia réžia - Brian De Palma. ()

plechulka

Jednotlivé scény v sobě měli napětí a gradaci (a skvělou hudbu, která vůbec celý film umocňovala), ale celkově se to rozpadalo. Celý film mi přišel jako rozpadlá skládačka z lega, kterou někdo složil trošku jinak... ()

Pavlínka9

Myslím si, že jsem viděla tu nesestříhanou verzi, tu, která budila ještě větší rozpaky. Což mi nevadí. Věřím, že před 42lety tento film budil poměrně dost rozpaků. Nicméně co zaujalo mě nejvíce bylo pojetí, jak označovali postavu Cainea, až přišli na to, na co přišli. Protože toto vidět dnešních 165 pohlaví, tak tu máme zákaz tohoto filmu a útok na vše s tím související :D Za mě má film zajímavou atmosféru, dobré téma a skvělého Caine :) ()

Mishqo

Námet je zaujímavý a atmosféra miestami napínavá, ale film často pôsobí skôr smiešnym dojmom ako by mal naozaj vydesiť a dialógy sú takpovediac hlúpe. Taká hra na Hitchcocka, pričom jeho filmy pôsobia oveľa dôveryhodnejšie. 60% ()

zigíš

De Palma točí vizuelně tak zajímavě až zapomínám, jak průhledné ty scénáře jsou. Dressed to Kill snad nejvíc už z toho jak jsou karty na začátku rozdané je jasné kdo s kým hraje a proti komu (!) vrah oběť i hrdina, všichni jedou dle zavedených kolejí. Závěr potěšil a aspoň trochu všechno ´osvěžil´ ..a toho Hitche mu už nevyčítám, když ho má tak rád :) ()

vitekpe

Me to moc nebavilo. Sice tam Angie predvadi zajimave veci, potesila ucast Nancy Allen, polda ma kosili a hnedy kozenkovy sako (tak jak to ma ve filmu z NY spravne vypadat) atd., ale stejne se radeji podivam na nejake giallo nebo standardnejsi detektivku. Natocene to spatne neni, vizualem spis devadesatkove nez osmdesatkove, ale na me i zbytecne dlouhe. Subjektivni 3-. ()

Han22

Celkem fajn psychothriler ale takový ty pomalý dlouhý scény, jak se někdo za někým plíží mě moc neberou. A tohle bylo vůbec natočený tak nějak až moc staře - hudba, vrah z břitvou, sprchová scéna, všechno mi to připomínalo Psycho, na druhou stranu zde byly docela slušný zvraty i ten finální a některé erotické scény stály fakt zato. EDIT 2024: Aniž bych před 15 lety znal Hitchcockovu tvorbu kromě Psycha a Ptáků, trefil jsem přesně co mi vadilo. De Palma urputně vykrádá Hitchcocka - od úvodního zvratu/smrti, burácející retro hudby, retro kamery, způsobu vražd i sprchy na konci. Jenže Hitchcock nebyl retro, byl napřed před ostatními a poté aspoň držel krok, tohle působí jen staře a směšně. Nic pak nepomůžou slušný příběh, zajímavé postavy, zvraty a pěkné erotické či krvavé scény, víc než na 3* to není. ()

korndaddy

Scéna v muzeu absolutně nemá chybu. Honička s potencionálním píchačem je zábavná, skvěle stříhaná a hudba k tomu perfektně vybraná. To vše až do scény s výtahem pak film ztrácí a nabírá až ve své finální scéně. A to byla přesně doba kdy film měl skončit a onen epilog měl být vymazán. ()

Devadesát Dva

Začínáte scénou ve sprše, která přejde z idylického ranního momentku muže, který se holí a ženy, co se sprchuje a přejíždí detailně po svém těle, v živočišnou sexuální scénu, která má být znásilněním ale, žena se mu nakonec podvolí (stejně jako později), následně sledujete, jak žena předstírá, že si užívá sex s manželem, o kterém se později vyjádří nelichotivě svému psychiatrovi, aby se následně snadno spustila s mužem, kterého vůbec nezná, jen protože ji přiměl "cítit se naživu". Už jen i tohle je foreshadowing všeho, co následuje. Nebudu ani rozepisovat do podrobna, jak rychle mi tohle uteklo a jak moc se mi to líbilo. Od 'Základního instinktu' jsem nenarazil na podobně laděné psychothrillerové sexuální mysteriózno, jako tady. De Palma  ve svém Hitchcockovském období (scéna v galerii, sprcha, celkový vibe a look) servíruje, ne ani tak "kdo je vrahem?" (protože přiznejme si, to se dá vidět od pohledu, ale třeba to v době vzniku tak patrné nebylo) jako spíše všechny ty žánrové kličky, hry, zvraty, kreativní hraní s narativem, které vás přinutí, pokud jste řádný cinefil, zbožňovat a zamyslet se nad realitou příběhu, nad žánrem. Tohle je neskutečně úžasný film a absolutně podhodnocený kousek. I přesto v době vzniku dost bouřlivě přijímaný a provokativní. Sám De Palma s váma vyjebává až do závěru, do poslední minuty. A ty shoty na břitvy jsou prostě "best in business". Nebýt Tarantina, který tohle v 'Cinema Speculation' (mimochodem doporučuju) zařadil do TOP5 De Palmova kanónu, tak se k tomu asi ani nedostanu. ()

Perry-

S tímto filmem jsem se nějak minul. První cca. půlhodina mi přišla neuvěřitelně roztahaná (scéna v muzeu snad neměla konec), pak přišla vražda no a konec jsem taky úplně nepochopil co měl znamenat. ()

F.W.Colqhoun

Brian De Palma si pro první fázi své kariéry vytkl podivínský cíl: srát Alfreda Hitchcocka, snad až k smrti. Co vede tvůrce nikoliv interpretovat, nýbrž rovnou předělávat díla jiných, to je věru sousto k přemýšlení; Dressed To Kill imituje Psycho s precizností Guse Van Santa, navíc udivuje způsoby, jimiž udržuje povrchově odlišný film tolik shodný. To na druhou stranu zaručuje filmu jistou garantovanou kvalitu - kopírováním tah po tahu vyrobíte falzum, nikoli však sračku. De Palma přimíchává jen slzy svého aditiva - full-frontaly, více krve, explicitní brutality a několik scén, které svou virtuózností z filmu doslova trčí [bloudění se po galerii] a navozují povzdechnutí, že nejsou součstí něčeho víc, než osmdesátkově naboosterovaného pastiše. Esem je kromě macatého zadku Nancy Allen především Michael Caine, o němž jednooký ranař temných časů kinematografie [ano, mluvím o současnosti] Christopher Nolan jistě popravdě tvrdí, že je prostě samo o sobě "dobré jej ve filmu mít". Slušné a svým způsobem zábavné, ale s Blow Out, které je kromě vykrádačky i mash-upem, to srovnání nesnese. Tři a půl, zaokrouhleno dolů. ()

Disease

DePalmovo giallo, včetně břitvy a baloňáků. Pointa je sice poměrně jasná cca od půlky, ale některé filmařské lahůdky (hlavně scéna v galerii) vybízejí k přihození čtvrté hvězdy. ()

IvoB

Odvážnější variace na Psycho, říznutá výraznějším důrazem na sexualitu. Bohužel to už není tolik napínavé a závěrečné rozuzlení je tu více předvídatelné. Není to úplně špatná napodobenina, ale na svůj předobraz podle mého stále nemá. ()

MatejNosal

Zvláštny film, moc kopiroval psycho a sem tam pekne nelogické jednanie postáv, ale nejakú tú atmosféru to malo. Plus pohľad na sexi telo Nanci Allen. (70%) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis