V době, kdy tvůrčí otěže celé série drží pevně v rukou Christopher McQuarrie, se jen těžko věří tomu, že před čtvrt stoletím tu byl film, ve kterém hlavní hrdina nebyl důsledná legenda s chladným pohledem a s kaskadérským kouskem v rukávu, jak ho máme v hlavě teď, ale nesnesitelný floutek hrající překvapivě často na náhodu. De Palmův příspěvek do archivu IMF jsem dlouhé roky vnímal jako tuhou špionážní epizodu, dnes na mě naopak působí překvapivě svěže díky Praze, legendárnímu (a nestárnoucímu) vloupání do Langley nebo příjemně přepálenému vlakovému finále. Jejím zásadním problémem ale zůstává do očí bijící nekonzistentnost. Jednu chvíli je Ethan zdrcený ztrátou všech jistot, aby během pár minut bezstarostně tokal s nepřítelem nebo předváděl laciné kouzelnické triky, čistě proto, aby naštval parťáka, co mu zrovna nepadl do oka. Takže i přesto, že je Cruise až překvapivě špatný a chvílemi se mi před očima odehrávají dva až tři snímky najednou, smířlivě zvedám hodnocení do nadprůměru. Tempo se totiž na rozdíl od následujících dílů ani na okamžik nezastaví a v rámci zábavných špionážních akcí, které z kin nenávratně zmizely, musím tuzemským eskapádám nostalgicky přidat.(17.3.2020)

obsahovo predchodca jasona bournea a formálne pokračovateľ jamesa bonda, no chýbajú mi niektoré zásadné vlastnosti jedného i druhého - naopak mu nechýbajú tradičné trademarky depalmovej réžie a dve silné scény (pochopiteľne samotná krádež a vlak), no hlavne zo začiatku miestami podivný humor, ktorý ani neviem, či ako humor bol myslený a miestami hluché miesta a nevyvážená po stránke atmosféry; na jednej strane silne budované dlhé scény, ktoré sú naozaj kvalitné - cruise na lanku a cruise na vlaku, no keď príde na vzťahy medzi postavami a "príbeh", tak to viditeľne kríva; ale tá melódia, tá funguje . . .(17.9.2008)

Pôvodný seriál som nikdy nevidel, takže štýl tohto filmu ma celkom prekvapil. 2/3 filmu sa zaoberajú konšpiráciami vo vedení CIA aby sme na konci boli svedkami impossible akcie. Tá tu bola iba na to, aby bolo na čo prilákať divákov do kina. Śkoda, že tvorcovia nenabrali odvahu sa odprostiť od zbesilej akcie a ostať iba pri tých konšpiráciách. V rámci žánu nadpriemer a filmu svedčí aj európsky feeling, ktorý jeho následovníci už postrádajú.(24.7.2009)

Puvodni serial jsem sice nevidel, ale podle ukazek to bude asi docela nuda, kdezto tenhle film je slusna jizda. De Palma natocil hodne dobrej akcni thriller s nekolika spionaznima vychytavkama. Pribeh sice neni nic originalniho a urcite bych si predstavil i vic impossible ukoly, nicmene nenudi a je napinavej. A to tu jsou v podstate jen dve akce, dnes uz legendarni hacknuti pocitace a zaverecna rezba na vlaku. Herci jsou taky v pohode, hlavne Jean Reno, i kdyz ma malo prostoru, potesi a Cruise se snazi. A je tu naprosto skvela hlavni melodie.(24.1.2007)

Cruise před léty dokázal, že v podstatě neexistuje mise, která by se nedala splnit. Tenkrát ještě platil za megahvězdu a spustil se velký humbuk, když do Česka přijel natáčet svůj proklamovaný špionážní a akčně laděný spektákl. Problém byl snad jen v tom, že zkušený režisér Brian De Palma není spojován s akčními filmy, ale jeho snímky se převážně opírají o nějakou nosnou a zajímavou myšlenku. Něčím takovým první mise, ze zatím čtyř existujících, až tak nedisponuje, ale rozhodně není bezduchá. Agent Ethan Hunt je docela drsný chlapík, který svoji práci s přehledem zvládá jak v týmu, tak i sólo. Film nepřekypuje akcí, ale ani na ni není skoupý. De Palma si vyzkoušel akční žánr. A i přes pozitivní ohlas se už k režii dalších dílů nevrátil. Možná je to škoda, protože bez jeho sevřené a uvážlivě vedené koncepce spočívající v pozvolném přechodu ze špionážního thrilleru do třeskuté akce, série hodně ztratila. A jeho následovníci to nedali s takovým přehledem. 70%(18.5.2012)

• - Film se z převážné části natáčel v České republice, konkrétně v Praze. Jedna ze scén byla natočena přímo v Národním muzeu v Praze na Václavském náměstí (themic)

• - Pro potřeby natáčení postavili filmaři na Staroměstském náměstí prosklenou restauraci plnou akvárií. Když se pak natáčela scéna výbuchu, tak Tom Cruise doopravdy utíkal před vodou a jeden ze střepů ho zranil na noze. (fanda124)

• - Hlavní hala velitelství CIA v Langley se natáčela v Londýně. Přistávací plocha pro vrtulník, kde přistane Kitteridge, byla postavena kvůli filmu a po skončení natáčení opět odstraněna. (HellFire)