• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale zásluhou několika scén, v nichž se napětí ždímá jako podle učebnice (gymnastika v CIA trezoru, gymnastika na rychlíku), se asi nakonec přikloním ke štědřejšímu hodnocení. Scénář je každopádně hrozně překombinovanej, v závěru to do sebe sice zaklapne alespoň na úrovni "ten je zlý, tenhle hodný" ... ale kdo v průběhu děje na koho co hrál, to mi moc jasný neni. Úvodní pražská pasáž potěšila.(29.8.2011)

Slušný začátek této úspěšné filmové série. Tom Cruise dokáže ihned zaujmout. Film má dost akce, sice ne úplně zas tak moc, ale nevadí. Příběh je hodně dobrý. Postavy mě baví. Mohl být lepší scénář a nějaké to doladění. Film nemohl moc nudit, hudba dobrá, takže výsledný dojem je u mě dost slušný. Hodnotím na 80% = ****(8.12.2012)

Oldschoolovka, ktorá sa nesie v starom dobrom štýle špionážnych thrillerov, v ktorých má pred efektmi prednosť poriadny scenár. Celý dej je domotaný ako klbko bavlny, ktoré si na hodinu zobral do parády kocúr. Všetko sa však viac-menej dá vytušiť a zvraty tak nemajú tu razanciu a wow-efekt ako by som si želal. Na druhej strany atmosféra tajomnej Prahy a celkového príbehu je skvostná, všetko je zahalené rúškom tajomstva, od žiadnej z postá sa nedá vytušiť, čo od nej očakávať. Herecky fajn všetci sa snažili, 90. roky sú však Renova parketa, takže svojou charizmou schová do vrecka aj Cruisea. Pre mňa teda vychytaný thriller, ku ktorému sa budem vracať rovnako rád ako ku tradičným bondovkám. 85%.(21.3.2014)

De Palma, když se na to podívám z jistým časovým odstupem, natočil rozhodně nejtemnější a nejzamotanější MISSION: IMPOSIBLE. Geniálně natočená je celá akce dobývání Langley. Nikdo mi nevymluví, že by na ně scéna s balancujícím Cruisem neudělala dojem. Dusivé ticho a napětí se dají doslova krájet. Pěkně natočené je i finální odhalování intrik, kdy Hunt pomalu dává dohromady střípky "toho co jsme neviděli" z Prahy. K úplné spokojenosti opravdu schází jen přehlednější orientování ději. První M:I rozhodně není tak průměrná jak se o ní říká.(13.1.2007)

Výborná akce, vychytávky lepší než má James Bond a spousta vábornejch herců v čele s Tomem Cruisem. To je Mission Impossible, pro mě jeden z dalších výborných akčních filmů Toma Cruise a fakt mě nenapadá nic proč to má tak nízký hodnocení, doknce i děj mi přijde nadprůměrnej a o nějaký nudě se ani nedá mluvit a dokonce je to točený v Praze, takže dobrý 4* si to určitě zaslouží(22.1.2006)

• - Brian De Palma původně počítal do role Claire s Juliette Binoche. (HellFire)

• - Chyby vo filme: "Železničná" časť filmu sa odohráva v čase 1:24'49" - 1:40'07" z celkovej dĺžky 1:41'59" (podľa TV verzie), resp. 1:24'39" - 1:39'59" z celkovej dĺžky 1:45'42" (podľa DVD verzie).

00'28" - žst. London Terminus neexistuje (do 13. 11. 2007 premávali vlaky z pevniny na žst. London Waterloo International, od 14. 11. 2007 na žst. London St.Pancras).

00'44" - scéna sa odohráva v/na TGV PSE/Atlantique/Reseau, z ktorých ani jeden nemá povolenú jazdu cez Eurotunnel, i keď podľa scenára je to vlak z Londýna do Paríža.

00'44" - unikátom je "Dieselový TGV" idúci po nezadrôtovanej trati, čo má síce čiastočnú súvislosť s realitou, nakoľko vlaky z pevniny používajú pre jazdu na britskej trati bez napätia 25 kV 50 Hz 3. vodiacu koľajnicu. Aj tak sú to však zadrôtované trate (takýto stroj síce v prvopočiatkoch vývoja TGV síce existoval, ale v inom dizajne a jeho vývoj bol zastavený, t.j. bežných cestujúcich nikdy neviezol).

09'28" - naháňačka na jeho streche je len "backroundom" pre naháňačku dvoch protagonistov filmu, čo je taktiež fyzicky nemožné (raz som na trati v SRN vystrčil hlavu z okna pri rýchlosti "len" 200 km/h, a som rád, že mi zostala na krku).

12'23" - križovanie vlakov v Eurotuneli nie je možné: skladá sa z 2 jednokoľajných (na vonkajších stranách) a 1 cestnej (v strede) tunelovej rúry; z tohoto dôvodu by bol schopný letu v Eurotunneli len modelársky vrtuľník, ktorý by však neuniesol ani len jedného človeka.

Obe miestenky držané dôstojníkom CIA sú na to isté miesto 46 vozňa číslo 12.

Lístok do 1.triedy z Londýna do Paríža za 97,50 FRF=cca 16 EUR by som bral aj ja.

Všetky vlaky Eurostar majú číslo 9xxx, nie 8709. Miestenky na vlaky Eurostar majú túto skutočnosť osobitne vpísanú na každej miestenke pod nápisom Billet.

Použitý TGV má 12 vozňov, čo v skutočnosti nemá žiadny TGV v Európe.

Nakreslené TGV má voči skutočnému širšie čelo.

Na konci vlaku nesvietia žiadne svetlá (čo v skutočnosti musia).

Koľaje v tuneli majú tretiu napájaciu koľajnicu (v reáli ju však nemajú). (Addams-SK)

• - V scéne, kde Ethan Hunt (Tom Cruise) drží telo rovnobežne so zemou visiac na oceľovom lane, zdanlivo udržal rovnováhu len na lane upevnenom na opasku v oblasti chrbta. Pod šatami mal skrytý celý postroj, výstuž od hrude po kolená, na ktorej v podstate ležal. (gogo76)