Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

První díl Mission Impossible sice volně navazoval (inspiroval) na výborný špionážní seriál, ale hlavně dal základ pro vytvoření perfektní filmové série (již 5 dílů). Začátek v Praze velmi potěší. Film obsahuje opravdu několik zajímavých scén, ale ta s "provazem" je nezapomenutelná. Mission Impossible I je špionážním thrillerem, jenž mám hodně rád. Ethan Hunt se může určitě zařadit mezi nejvýznamnější filmové agenty. Filmová znělka již spadá do označení "legendární".(29.8.2007)

• Xeelee

Tak co tu máme? Nejmodernější zabezpečovací systém, který nelze obejít? OK, tak ho obejdeme. Návrháři systému naštěstí byli tak prozíraví, že přímo prostředkem střežené místnosti vedou stropem větrací šachtu dost velkou na to, aby se tam v pohodě vešel zloděj i s vercajkem a dokonce tam dali odendavatelný kryt, kterým se protáhne dovnitř. Fakt díky. Pac a pusu, zloděj Tom. Co tu máme dál? Áh, v místnosti je strážný? Nasypeme mu projímadlo do pití. Oni tam nebudou mít náhradu ani místnost nikdo nebude zvenčí monitorovat kamerami. Proč by to taky dělali, když mají ten dokonalý zabezpečovací systém a hlídač je syn ministra, který nechce pracovat a kouká tam na porno nebo paří po síti. Tatíček by asi nechtěl, aby ho při tom někdo sledoval. No takže synáček odběhne na hajzl, já se nenápadně proplížím ventilací, slaním se dolů a zkopíruji nějaká přísně střežená data z počítače (poznámka: Nezapomenout vystřihnout ve vzduchu ukázkovou piruetku). To bude super film. Už se na něj moc těším. Pojal bych to jako realistickou napínavou akční show. Musí to mít jiskru! Co říkáte na název Nemožná mise? Pane jo! To bude trhák!(27.3.2008)

pa-pa PAPA, pa-pa PAPA...Ale áno, ten soundtrack si tie dve hviezdičky zaslúži. Tak ako generácia strieda generáciu už ani filmový špióni niesú to čo bývali. Keď sa svojho času Sir Sean Bond k cieľovým informáciám dostával cez posteľ, jeho novodobí kolegovia postihnutí škrečkovským syndrómom (akt množenia len v rámci fachu), sa musia pre cieľové informácie o to viac nadrieť. Mikrokamery, vybuchujúce žuvačky, stopovacie zariadenia a iné vecičky zo základnej výbavy sa pri typicky bodndovských scénach (vlak+vrtuľník) dostávajú do úzadia. Akčným maniakom môžu kus zachýbať tony mŕtvych či efektné výbuchy, no extrémne nereálnosti a popieranie gravitácie či iných fyzikálnych zákonov ich naladia do tej správnej prevádzkovej teploty. Komu bude málo aj toto, máme tu fešného Toma alias pána vesmíru. Chápem že patriotický nerv zasiahol mnohých užívateľov, no mňa ako neakčne zameraného diváka film takmer uspal. Mission: Impossible?...nazvime to béčko s vyšším rozpočtom.(11.1.2012)

První díl Mission Impossiblovské série se nese v příjemně elegantním špionážním duchu, kde je všechno hrozně zamotané a propletené takovým stylem, že ani Tom Cruise nemůže vědět komu se dá věřit a komu ne, což se nejspíš taky promítá v těch různě nakloněných krkolomných záběrech při různých čekaných i nečekaných odhaleních, kterých film přinese spoustu hned co se začne tak zamotávat už v Praze roku 1996 po které se prohání Marek Vašut a mafiánský poskok Karel Dobrý. Všechno je ve filmu krásně čisté ať už jde o jakékoli prostředí (i ventilačka je čistá že by v ní i Jean Reno mohl jíst krysy) nebo o veškeré plánování a špionské akce, které ve filmu Ethan Hunt se svou partou provádí. Kdo stojí za spiknutím není tak úplně jasné, ale pochopitelně na to Ethan přijde, jen to tak trochu vypadá jakoby to jeho zjištění přišlo po osvícení duchem svatým, což trošku sráží film, co by měl spíš nabídnout nějaké velmi mazané řešení. A k té vší dokonalosti přispívá velkou mírou taky herecké obsazení, které pěkně sedí ať už jde o sympaťáka Toma Cruise, co není (skoro) žádný superman a všechno vyřeší hladce a elegantně a ještě se u toho usmívá, nebo Emmanuelle Béart, která tu hraje tak trochu dámu v nesnázích, což jí jde moc pěkně ať už je to hraním nebo prostě jenom tím jak se tváří s těma velkýma očima :), Ving Rhames a Jean Reno jsou něco jako hodnej a zlej "polda" a oběma to jde fajn, hlavně tomu Jeanovi, ale co je z celého hereckého obsazení to nejlepší a co filmu dává hodně je Vanessa Redgrave, protože ta její postava je úžasná od hlasu, úsměvů, dialogů až po vzhled. :) Ale na pětku se to nedostane i když jsem to viděla už mockrát, protože tomu prostě něco chybí, něco velmi chytrého, protože i když film přinesl velmi zábavnou špionážní zápletku a dnes už nejvíc klasickou scénu z počítačovny u CIA a scénu s vlakem, tak je prostě možná chyba v té jednoduchosti, protože třičtvrtě filmu diváka navnadí na něco víc než náhlý Ethanův vhled do problému a následný skok k jeho řešení.(20.9.2010)

Přes mnohé odsudky, mně se tento film líbí hodně, rozhodně více než dvojka. Komplikovanost mi nevadí, mrzí mě jen rychle zlikvidování zajímavých herců, ale Cruise sám je také výborný a pak ta dvojka Rhames + Reno - to je něco. Elfman přeci jen mohl víckrát pustit hlavní motiv od Schifrina, sám nic moc nenabízí. Hlavní hrdina film je ale režisér - skvělá scéna z ústředí CIA, i ten krásně přehnaný závěr, to si nechám líbit.(7.6.2003)

• - Šestimístný kód pro vstup do místnosti střežící seznam tajných agentů je 789551. (HellFire)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 9. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Mission: Impossible byl jako vůbec první film uveden do 3.000 kin v USA. (HellFire)