• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Palmo, já bych Tě ..... zesekal! Po dlouhé době jsem si říkal, že bych mohl sledovat zajímavý, nepřepálený, americký akční film. Všemu napovídal zajímavý začátek a hvězdné obsazení v podobě evropské herecké extratřídy Béart, Reno, Redgrave, Thomas ...wow, řekl jsem si. Největší "hvězdu" snímku Cruise mezi extratřídu samozřejmě nepočítám a otce Hollywoodské divy Angeliny, pana Voighta, už vůbec ne. Ten odvedl svůj herecký standart, tudíž naprosto příšerný herecký výkon. Ono hodinku a půl jsem se opravdu báječně bavil a měl jsem připravené čtyřhvězdičkové hodnocení. Jenže, to by do filmu nesměli zasáhnout trikový mágové z Továrny na sny a nesměli mi předhodit tu nejodpadovější scénu, kterou mé oko tento rok zahlédlo. Vlak...vrtulník...popíraní fyzikálních zákonů a celkově naprostá a ultimativní demence u které se prostě bavit nedokážu. Po Die Hard 4 jsem chtěl věřit, že podobnou demenci jako kamion vs stíhačka, však víte, už nikdy neuvidím. A já viděl ...ach jo. Jsem jen rád, že Béartová zmizela z filmu právě včas a této debility se neúčastnila, chudák Jean to bohužel odskákal. Palmo ...jestli pak znáš znáš tu dětskou slovní hříčku a víš, kde rostou kokosové ořechy? Ano, opravdu mám chuť tě napálit. Pokud odpovídáš na palmě. Sbohem.(21.4.2014)

První díl Mission Impossiblovské série se nese v příjemně elegantním špionážním duchu, kde je všechno hrozně zamotané a propletené takovým stylem, že ani Tom Cruise nemůže vědět komu se dá věřit a komu ne, což se nejspíš taky promítá v těch různě nakloněných krkolomných záběrech při různých čekaných i nečekaných odhaleních, kterých film přinese spoustu hned co se začne tak zamotávat už v Praze roku 1996 po které se prohání Marek Vašut a mafiánský poskok Karel Dobrý. Všechno je ve filmu krásně čisté ať už jde o jakékoli prostředí (i ventilačka je čistá že by v ní i Jean Reno mohl jíst krysy) nebo o veškeré plánování a špionské akce, které ve filmu Ethan Hunt se svou partou provádí. Kdo stojí za spiknutím není tak úplně jasné, ale pochopitelně na to Ethan přijde, jen to tak trochu vypadá jakoby to jeho zjištění přišlo po osvícení duchem svatým, což trošku sráží film, co by měl spíš nabídnout nějaké velmi mazané řešení. A k té vší dokonalosti přispívá velkou mírou taky herecké obsazení, které pěkně sedí ať už jde o sympaťáka Toma Cruise, co není (skoro) žádný superman a všechno vyřeší hladce a elegantně a ještě se u toho usmívá, nebo Emmanuelle Béart, která tu hraje tak trochu dámu v nesnázích, což jí jde moc pěkně ať už je to hraním nebo prostě jenom tím jak se tváří s těma velkýma očima :), Ving Rhames a Jean Reno jsou něco jako hodnej a zlej "polda" a oběma to jde fajn, hlavně tomu Jeanovi, ale co je z celého hereckého obsazení to nejlepší a co filmu dává hodně je Vanessa Redgrave, protože ta její postava je úžasná od hlasu, úsměvů, dialogů až po vzhled. :) Ale na pětku se to nedostane i když jsem to viděla už mockrát, protože tomu prostě něco chybí, něco velmi chytrého, protože i když film přinesl velmi zábavnou špionážní zápletku a dnes už nejvíc klasickou scénu z počítačovny u CIA a scénu s vlakem, tak je prostě možná chyba v té jednoduchosti, protože třičtvrtě filmu diváka navnadí na něco víc než náhlý Ethanův vhled do problému a následný skok k jeho řešení.(20.9.2010)

Na první misi jsem změnil názor. Není to tak dávno, co mě děsně nudila, ale dal jsem jí další šanci a musím uznat, že je to příjemná zábava. Jediný problém je, že za těch deset let tenhle film zestárl tak moc, že to vypadá, jako by byl starý tak dvacet. Akce v tunelu už působí dost divně, ale výbušná žvýkačka je super a Vašut ve své mini roli je naprosto skvělý. :)(1.1.2007)

Seriál (ako pôvodná verzia zo 60. rokov, tak remake z osemdesiatych) bol o niečom inom. Nemožné misie v ňom hrali kľúčovú rolu, ale hrdinom v žiadnom prípade nebol osamelý vlk Ethan Hunt, ale tím odborníkov, agentov, špiónov, maskérov a v neposlednom rade zabijakov. Mix kaskadérskych výkonov, megalomanských zloduchov, geniálnych masiek a do detailu premyslených plánov mal niečo do seba. Bolo to chytľavé. No keď sa v polovici 90. rokov Tom Cruise rozhodol seriál pretaviť do celovečeráku, nikto s ním nič nechcel mať. Všetci čakali, že si na projekte vyláme všetky zuby, alebo aspoň polovicu. NIKTO nečakal komerčný trhák roka (v inak mimoriadne silnom akčnom roku - TWISTER, SKALA...), ktorý sa rozrastie na celú sériu a ktorým sa Cruise, dovtedy "len“ herecká hviezda, stane i hviezdou producentskou. MISSION: IMPOSSIBLE je prvý film, u ktorého sa podieľal (so svojou obchodnou partnerkou Paulou Wagner) na produkcii. Že to nebola žiadna náhoda dokázali nasledujúcou úspešnou produkčnou vlnou VANILKOVÉ NEBO, TÍ DRUHÍ, VOJNA SVETOV a POSLEDNÝ SAMURAJ. Po premiére MISSION: IMPOSSIBLE III sa objavili správy, že trojka je najlepšia zo série. Bola výborná, ale určite by som (na rozdiel od slabej dvojky Johna Woo) nezabúdal ani na mrazivý originál Briana De Palmu. Režisér CARRIE dostal k dispozícii bombastický scenár Davida „JURSKÝ PARK“ Koeppa, Roberta „ČÍNSKA ŠTVRŤ“ Townea a Stevena "SCHINDLEROV ZOZNAM“ Zailliana. Cruise dodal parádny rozpočet, postaral sa o skvelé akčné scény (kultový prienik do nepreniknuteľnej agentúry) a celé to odsýpa, české exteriéry sú fajn, dialógy výborné, počítačové efekty krásne a o tom, ako to celé dobre funguje, svedčí fakt, že si logické nezmysly (helikoptéra v tuneli?) nevšimnete. Radšej sa necháte unášať napínavým dejom, plným zvratov, intríg, vtipov, šokujúcich odhalení, nečakaných úmrtí (ach, Emilio!) a ešte nečakanejších zmŕtvychvstaní (neprezradím, neprezradím). Čerešničkou na torte je brutálna kombinácia zdanlivo neskombinovateľných hercov (Cruise, Rhames a Reno v jednom kupé, to musíte vidieť).(20.10.2004)

Pôvodný seriál som nikdy nevidel, takže štýl tohto filmu ma celkom prekvapil. 2/3 filmu sa zaoberajú konšpiráciami vo vedení CIA aby sme na konci boli svedkami impossible akcie. Tá tu bola iba na to, aby bolo na čo prilákať divákov do kina. Śkoda, že tvorcovia nenabrali odvahu sa odprostiť od zbesilej akcie a ostať iba pri tých konšpiráciách. V rámci žánu nadpriemer a filmu svedčí aj európsky feeling, ktorý jeho následovníci už postrádajú.(24.7.2009)

• - Mission: Impossible byl jako vůbec první film uveden do 3.000 kin v USA. (HellFire)

• - Ethan Hunt (Tom Cruise) nosí hodinky značky Casio G-Shock DW-290, Jim Phelps (Jon Voight) Bvlgari a Luther Stickell (Ving Rhames) nosí TAG Heuer Super Professional. (dyfur)

• - Ethan Hunt nikdy nevystřelí ze zbraně. (HellFire)