• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Vlastně to vyhlíží jako americká odpověď na Bondovky, příběh se profiluje jako typický špionážní zámotek plný intrik a falešných identit, akce se zpočátku celkem drží při zemi, aby v závěru přerostla v cosi poměrně zábavně nereálného a pošahaného. Tom Cruise coby Ethan Hunt hraje opravdu jen tváří, jinak je jeho agent vytvořený jako indiferentní věšák na pěkné hadry ve tvaru klaďase přímo archetypálního. Brian DePalma osciluje svým stylem mezi napínavou špionkou a adrenalinovým akčňákem, ale nelze říci, že by MI měla nějaký výrazný styl, silný náboj, moment překvapení. Připadá mi, že i hlavní twist prošumí vinou špatného načasování. Oproti bondovkám opravdu dosti bezduché, ale přeci jen zábavné.(13.1.2007)

Film, kterým jsem oslavil své osmnáctiny. V tom stavu, té atmosféře a s kamarády to celkem sedlo. Špionážní filmy jsou moje slabůstka, ale za střízliva u tohohle moje Bondovská duše přeci jen trochu trpí. Lokace exotické Prahy tomu moc nepřidávají. Kdo by čekal, že s léty tahle značka uzraje ve špičku akčního žánru.(11.10.2005)

Zajímavé, jak se člověk vyvíjí. MI jsem poprvé viděl někdy v roce 2004, následně párkrát potom v televizi a teprve v jeden večer roku 2012 jsem se k němu vrátil, bez všech vzpomínek a myšlenek na "jen průměrnou zábavu". Získal jsem za to mnohem plnohodnotnější zážitek, v kterém si lze všímat velkého množství typického De Palmovského rukopisu (ostření, kompozice, detaily, podhledy, použití zvuků, ...). Ten je přesný, i když nemusí sedět všem, dvojnásob ve spojení s nehorázně, ale opravdu nehorázně na efekt vytvořenými scénami. Raději kompletně vynechám posledních 15 minut, protože TGV - pokud se film neodehrává někdy v roce 1975 - využívá závislou trakci, ale vedení se filmařům viditelně nehodilo:), dále restaurace (bum akvárium, po pul minutě bum druhé akvárium, přitom by měli současně, když už...), náhodná setkání, celkově hromada náhod... Na druhou stranu je zábavné sledovat, jak se v 96 vyvíjel žánr, který znal Jamese Bonda a čekal na svého Bournea. Ethan Hunt je něco mezi nimi, i když má blíže jednoznačně k Bondovi. Na začátku filmu však ukáže několik praktických a reálných nápadů (sklo na chodbě), ale jeho cesta je cíleně směřována do hi-tech prostředí, které působí až trochu scifi jako třeba scéna s počítačem (ach, 2001 vesmírná odysea). V kontextu celé Huntovské série je však první díl určitě řemeslně výborný, příběhově odvážný a určuje první směr hlavní postavy, být hi-tech agentem, který nemůže nikomu věřit a jenž bude často velmi efektně bavit diváky svými atrakcemi. Skoro bych až řekl, první cíleně chytrý-hloupý blockbuster v rukou kvalitního režiséra a s hromadou zajímavých herců. Vždyť to byl 3. nejvýdělečnější film a stál víc než Den nezávislosti:).(5.6.2004)

Co si vybavím, když se řekne MI1: 1. Začátek filmu v Praze, kde si střihne mini-roličeku Marek Vašut. 2. Intro ve kterém poprvé zazní originální melodie, která provází celý film i sérii. 3. Jean Reno a scéna s disketu, kde je Cruise jako usměvavý kouzelník. 4. Dokonalé triky jako obličejové masky, žvýkačková bomba či nejslavnější triková scéna - vloupání do CIA. 5. Akce ve vláčku a na vláčku. 6. Tom Cruise coby agent Ethan Hunt! Díky této postavě mi Cruise přirostl k srdci, a stal se jedním z mých nejoblíbenějších herců. Verdikt: Originální akční thriller bez vady, který jsem viděl snad 50krát a stále mně baví. - 100%.(29.11.2018)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $180,981,856Tržby Celosvetovo $457,696,359║ Až na pár slušných momentiek ničím zaujímavá tláchačka, kde nejde skoro o nič. Scenáristicky vývar od Davida Koeppa a režijná rutina od Briana De Palmu. /45%/(21.5.2005)

• - Hlavní hala velitelství CIA v Langley se natáčela v Londýně. Přistávací plocha pro vrtulník, kde přistane Kitteridge, byla postavena kvůli filmu a po skončení natáčení opět odstraněna. (HellFire)

• - Roli agentky IMF (Valentina Jakunina) měla původně ztvárnit Zuzana Stivínová ml., ale kvůli představením v Národním divadle se jí musela zřeknout. (JoranProvenzano)

• - Ethan Hunt nikdy nevystřelí ze zbraně. (HellFire)