• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

De Palma pravděpodobně chtěl natočit hardcore špionážní akci s dusnou atmosférou a mnoha nečekanými zvraty... A povedlo se mu to tak napůl. Akční scény jsou dobré, ať už jde o úvodní nezdařenou misi, či dnes již celkem známé spouštění se na laně do centrály CIA (=lahůdka). Scénář je však poměrně zmatený, jednotlivé zvraty mohly být podány trochu srozumitelněji a efekt(iv)něji, ale to mě osobně ani tolik nevadí... Mission Impossible se jakoby cítí příliš důležitě a hraje si na nejlepší bondovku všech dob, kterou však zcela úplně není. Faktem ale bezesporu zůstává, že jde o velmi slušnou odpočinkovou zábavu, či nadprůměrný pořad do večerní TV. 7/10(1.6.2008)

Mám pro Toma a ten jeho rošťácký úsměv takovou slabost, že tomu hollywoodskému ignorantovi odpustím i zmasakrování týmového ducha seriálu v zájmu soustředění veškeré pozornosti jen na sebe a - SPOJLER - že mrknutím oka udělá z Jima Phelpse záporáka a zabije ho. Člověk znalý seriálu neví, jestli to brát jako nabubřelé prznění předlohy typické pro továrnu na sny nebo okázale agresívní renovaci. Nejspíš je to od každého trochu. Důkladně zamotaný scénář Davida Koeppa a Roberta Towneho podpořený vynikající kamerou a de Palmovou stylovou a hračičkovskou režií nás vrhá do světa mezinárodních špionů IMF, kde nejen že nic není nemožné (jak vidno ze strhující scény nabourání počítače v ústředí CIA nebo akčního finále s rychlovlakem a helikoptérou v tunelu), ale hlavně nic není, jak se zdá (viz. scéna, kde Cruise čaruje před Renem s diskem). Stejně obojaký je i tenhle moderní film stavící na starých (seriálových) kořenech a spojující hi-tech špionážního thriller s historickou aurou Prahy, čímž navozuje velmi zvláštní atmosféru. A Emmanuelle Béart je přímo nemožně sexy.(13.11.2007)

Věřím, že kdybych na to koukl, jako všichni, před dvaceti lety, byl bych z toho úplně vodvařenej, ale když jsem si naordinoval premiéru až v járu nula šestnáct, tak je přeci enem cejtit, že už to celý přeci jen zestárlo a ty wow scény už nemaj takovej efekt jako tenkját. Tákže když si to člověk dá do souvislostí, že v šestadevadesátým jsme ještě neměli žádné agenty bez minulosti nebo blonďatý Bondy, ale namísto toho Ethana Hunta, co umí skákat z vrtulníku na TéGéVéčko (v Eurotunelu, protože na normálním mostě to umí kdejakej ejdžent odkojenej v Langley), tak je to prostě dobrej akční krimi thriller, svým způsobem nadčasovej. Scény na špagátu nebo v Praze (v Praze!) fungujou i dneska a navíc M:I ukázala cestu právě výše psaným bratrancům, co maj povolení zabíjet.(25.8.2016)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $180,981,856Tržby Celosvetovo $457,696,359║ Až na pár slušných momentiek ničím zaujímavá tláchačka, kde nejde skoro o nič. Scenáristicky vývar od Davida Koeppa a režijná rutina od Briana De Palmu. /45%/(21.5.2005)

„Praha nás vyždímala. Na demokracii si teprve zvykají,“ procedil suše Tom Cruise o spletité byrokracii, kterou v polovině devadesátých let v České republice poznal. Dlážděné ulice ve filmu sice vypadají úchvatně, Cruise ale, snažíc se udržet mnohamilionový rozpočet na uzdě, na hlavní město zřejmě moc rád nevzpomíná. Divák si naopak rád vzpomene na ty známé i méně známé lokality v centru Prahy, stejně jako na salta hlavního hrdiny na uhánějícím vlaku, na latexové masky, na explozi obřího restauračního akvária nebo na proslulou scénu, v níž se americká star spouští do víc než třicetimetrové hloubky přísně střeženého trezoru. Jinak toho ale příliš nezbylo. První dobrodružství agenta, který mařil podlá spiknutí zloduchů, sice předpoklad hitu co se návštěvnosti splnilo, nicméně Brian De Palma nemyslel na humor, neukočíroval komplikované dějové zvraty, ve výsledku jeho dítko nemá šťávu ani image. Třeba taková Skála ze stejného roku přinesla mnohem napínavější děj i akční momenty, které si člověk rád pustí i třeba za deset let. Ethanovu explodující žvýkačku každopádně chci. Tři až čtyři!!(21.3.2015)

• - Roli agentky IMF (Valentina Jakunina) měla původně ztvárnit Zuzana Stivínová ml., ale kvůli představením v Národním divadle se jí musela zřeknout. (JoranProvenzano)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 9. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. května 1996 ve Westwoodu. (Varan)