Mám pro Toma a ten jeho rošťácký úsměv takovou slabost, že tomu hollywoodskému ignorantovi odpustím i zmasakrování týmového ducha seriálu v zájmu soustředění veškeré pozornosti jen na sebe a - SPOJLER - že mrknutím oka udělá z Jima Phelpse záporáka a zabije ho. Člověk znalý seriálu neví, jestli to brát jako nabubřelé prznění předlohy typické pro továrnu na sny nebo okázale agresívní renovaci. Nejspíš je to od každého trochu. Důkladně zamotaný scénář Davida Koeppa a Roberta Towneho podpořený vynikající kamerou a de Palmovou stylovou a hračičkovskou režií nás vrhá do světa mezinárodních špionů IMF, kde nejen že nic není nemožné (jak vidno ze strhující scény nabourání počítače v ústředí CIA nebo akčního finále s rychlovlakem a helikoptérou v tunelu), ale hlavně nic není, jak se zdá (viz. scéna, kde Cruise čaruje před Renem s diskem). Stejně obojaký je i tenhle moderní film stavící na starých (seriálových) kořenech a spojující hi-tech špionážního thriller s historickou aurou Prahy, čímž navozuje velmi zvláštní atmosféru. A Emmanuelle Béart je přímo nemožně sexy.(13.11.2007)

Zajímavé, jak se člověk vyvíjí. MI jsem poprvé viděl někdy v roce 2004, následně párkrát potom v televizi a teprve v jeden večer roku 2012 jsem se k němu vrátil, bez všech vzpomínek a myšlenek na "jen průměrnou zábavu". Získal jsem za to mnohem plnohodnotnější zážitek, v kterém si lze všímat velkého množství typického De Palmovského rukopisu (ostření, kompozice, detaily, podhledy, použití zvuků, ...). Ten je přesný, i když nemusí sedět všem, dvojnásob ve spojení s nehorázně, ale opravdu nehorázně na efekt vytvořenými scénami. Raději kompletně vynechám posledních 15 minut, protože TGV - pokud se film neodehrává někdy v roce 1975 - využívá závislou trakci, ale vedení se filmařům viditelně nehodilo:), dále restaurace (bum akvárium, po pul minutě bum druhé akvárium, přitom by měli současně, když už...), náhodná setkání, celkově hromada náhod... Na druhou stranu je zábavné sledovat, jak se v 96 vyvíjel žánr, který znal Jamese Bonda a čekal na svého Bournea. Ethan Hunt je něco mezi nimi, i když má blíže jednoznačně k Bondovi. Na začátku filmu však ukáže několik praktických a reálných nápadů (sklo na chodbě), ale jeho cesta je cíleně směřována do hi-tech prostředí, které působí až trochu scifi jako třeba scéna s počítačem (ach, 2001 vesmírná odysea). V kontextu celé Huntovské série je však první díl určitě řemeslně výborný, příběhově odvážný a určuje první směr hlavní postavy, být hi-tech agentem, který nemůže nikomu věřit a jenž bude často velmi efektně bavit diváky svými atrakcemi. Skoro bych až řekl, první cíleně chytrý-hloupý blockbuster v rukou kvalitního režiséra a s hromadou zajímavých herců. Vždyť to byl 3. nejvýdělečnější film a stál víc než Den nezávislosti:).(5.6.2004)

• JohnnyD

Nikdy som neprišiel na chuť tej zvláštnej atmosfére kombinujúcej post-komunistickú šeď Prahy, áčkovú akciu a céčkové zvraty s gumenými maskami. Scenár je strašne jalový, záporáci vyslovene nudní a niektoré scény nechcene komické (Job 143!). Poteší pár skvelých akčných scén, sympatický Tom Cruise a bombastická hudba.(24.6.2012)

Puvodni serial jsem sice nevidel, ale podle ukazek to bude asi docela nuda, kdezto tenhle film je slusna jizda. De Palma natocil hodne dobrej akcni thriller s nekolika spionaznima vychytavkama. Pribeh sice neni nic originalniho a urcite bych si predstavil i vic impossible ukoly, nicmene nenudi a je napinavej. A to tu jsou v podstate jen dve akce, dnes uz legendarni hacknuti pocitace a zaverecna rezba na vlaku. Herci jsou taky v pohode, hlavne Jean Reno, i kdyz ma malo prostoru, potesi a Cruise se snazi. A je tu naprosto skvela hlavni melodie.(24.1.2007)

Na serial M:I jsem koukal velmi rad a proto jsem dotohoto filmu vkladal velke nadeje, ucast T.Cruise slibovla, ze byse nemuselo jednat o normalni prumernou retbu - opak byl pravdou. M:I ze sedeho prumeru po celou dobu nevybredne, to ze se odehrava v Praze je spise minus, jelikoz je z celeho filmu citit lacinost. Je to pouha prumerna akce, a to je pri takovem potencialu zklamani.(4.9.2003)

• - Natáčelo se od 13. března do 30. září 1995 v Česku, Anglii, D.C., Virginii, Illinois a v Utahu. (Varan)

• - Roli agentky IMF (Valentina Jakunina) měla původně ztvárnit Zuzana Stivínová ml., ale kvůli představením v Národním divadle se jí musela zřeknout. (JoranProvenzano)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 9. (Zdroj: ČSFD.cz)