První díl Mission Impossiblovské série se nese v příjemně elegantním špionážním duchu, kde je všechno hrozně zamotané a propletené takovým stylem, že ani Tom Cruise nemůže vědět komu se dá věřit a komu ne, což se nejspíš taky promítá v těch různě nakloněných krkolomných záběrech při různých čekaných i nečekaných odhaleních, kterých film přinese spoustu hned co se začne tak zamotávat už v Praze roku 1996 po které se prohání Marek Vašut a mafiánský poskok Karel Dobrý. Všechno je ve filmu krásně čisté ať už jde o jakékoli prostředí (i ventilačka je čistá že by v ní i Jean Reno mohl jíst krysy) nebo o veškeré plánování a špionské akce, které ve filmu Ethan Hunt se svou partou provádí. Kdo stojí za spiknutím není tak úplně jasné, ale pochopitelně na to Ethan přijde, jen to tak trochu vypadá jakoby to jeho zjištění přišlo po osvícení duchem svatým, což trošku sráží film, co by měl spíš nabídnout nějaké velmi mazané řešení. A k té vší dokonalosti přispívá velkou mírou taky herecké obsazení, které pěkně sedí ať už jde o sympaťáka Toma Cruise, co není (skoro) žádný superman a všechno vyřeší hladce a elegantně a ještě se u toho usmívá, nebo Emmanuelle Béart, která tu hraje tak trochu dámu v nesnázích, což jí jde moc pěkně ať už je to hraním nebo prostě jenom tím jak se tváří s těma velkýma očima :), Ving Rhames a Jean Reno jsou něco jako hodnej a zlej "polda" a oběma to jde fajn, hlavně tomu Jeanovi, ale co je z celého hereckého obsazení to nejlepší a co filmu dává hodně je Vanessa Redgrave, protože ta její postava je úžasná od hlasu, úsměvů, dialogů až po vzhled. :) Ale na pětku se to nedostane i když jsem to viděla už mockrát, protože tomu prostě něco chybí, něco velmi chytrého, protože i když film přinesl velmi zábavnou špionážní zápletku a dnes už nejvíc klasickou scénu z počítačovny u CIA a scénu s vlakem, tak je prostě možná chyba v té jednoduchosti, protože třičtvrtě filmu diváka navnadí na něco víc než náhlý Ethanův vhled do problému a následný skok k jeho řešení.(20.9.2010)

Agent Ethan Hunt je, po bleskové likvidaci svého týmu při pražské operaci, označen CIA za zrádce určeného k likvidaci. Hunt se včas probírá ze svého překvapeného zmatení a začíná sbírat informace. Jeho analytický mozek strojově odděluje pravdivé informace od falešných, důležité od nepodstatných a zanedlouho pochopí svou roli neinformované figurky ve špionážní hře. Po zmapování situace se čile vrací do hry s novou strategií, ve které již není loutkou v rukou autorů podrazu, ale sám začíná posouvat figury po šachovnici.(5.10.2009)

Slušně natočený, solidní špionážní film s jemným nadhledem, jenž mne bavil, takže ze všeho nejvíc mne nakonec samozřejmě příjemně pobavila helikoptéra v tunelu, což je podle mne jamesbondovský majstrštyk. Potěší i lokality Prahy, čeští herci včetně Vašuta jakožto ruského agenta (jak posléze stojí na chodbě s tou dlouhou puškou a hlídá!), a naštěstí se to pořád ještě drží poetiky a jistého poklidu původního seriálu. Samotný příběh samozřejmě staví téma trochu na hlavu, ale pro filmový restart a jako oživení mi to zde docela sedí. Skvělá kamera i jednotlivé, do sebe zapadající scény - asi nejlepší scénou filmu je krádež dat z Langley, to člověk skoro nedýchá napětím. Poctivá oldschoolovka s pár moderními motivy, jež se naštěstí nebere tak vážně jako Craigovi rádoby Bondové.(6.5.2016)

Jeden z nejlepších akčních filmů 90. let. Bohužel již po pár letech některé hlášky, týkající se zejména počítačové techniky působí velice legračně. Ale to je zřejmě jediná chybka, která vyloženě bije do očí. Jinak zde není skoro co vytknout. Co se hereckého obsazení týká, je tento film narvaný až k prasknutí. No a samozřejmě stojí za povšimnutí jedna z těch velkých životních hollywoodských rolí pana Vašuta.(30.8.2003)

Snímek, který ve své době pozvedl upadající akční žánr, hlavně díky sice průměrnému scénáři, který je nápaditě zrežírovený De Palmou a rychlému střihu. Tom Cruise zahrál slušně a na roli agenta se poměrně hodí. Zatím asi poslední skvělý snímek Briana De Palmy (možná ještě Hadí oči o dva roky déle nebyly špatné). Na pět hvězdiček to není, ale rozhodně nudit se nebudete a vždy se na tento snímek rád podívám.........(14.9.2007)

• - Hlavní hala velitelství CIA v Langley se natáčela v Londýně. Přistávací plocha pro vrtulník, kde přistane Kitteridge, byla postavena kvůli filmu a po skončení natáčení opět odstraněna. (HellFire)

• - Mission: Impossible byl jako vůbec první film uveden do 3.000 kin v USA. (HellFire)

• - V scéne, kde Ethan Hunt (Tom Cruise) drží telo rovnobežne so zemou visiac na oceľovom lane, zdanlivo udržal rovnováhu len na lane upevnenom na opasku v oblasti chrbta. Pod šatami mal skrytý celý postroj, výstuž od hrude po kolená, na ktorej v podstate ležal. (gogo76)