Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

pa-pa PAPA, pa-pa PAPA...Ale áno, ten soundtrack si tie dve hviezdičky zaslúži. Tak ako generácia strieda generáciu už ani filmový špióni niesú to čo bývali. Keď sa svojho času Sir Sean Bond k cieľovým informáciám dostával cez posteľ, jeho novodobí kolegovia postihnutí škrečkovským syndrómom (akt množenia len v rámci fachu), sa musia pre cieľové informácie o to viac nadrieť. Mikrokamery, vybuchujúce žuvačky, stopovacie zariadenia a iné vecičky zo základnej výbavy sa pri typicky bodndovských scénach (vlak+vrtuľník) dostávajú do úzadia. Akčným maniakom môžu kus zachýbať tony mŕtvych či efektné výbuchy, no extrémne nereálnosti a popieranie gravitácie či iných fyzikálnych zákonov ich naladia do tej správnej prevádzkovej teploty. Komu bude málo aj toto, máme tu fešného Toma alias pána vesmíru. Chápem že patriotický nerv zasiahol mnohých užívateľov, no mňa ako neakčne zameraného diváka film takmer uspal. Mission: Impossible?...nazvime to béčko s vyšším rozpočtom.(11.1.2012)

Prvá Misia sa nesie v prekombinovanom ale o to napínavejšom duchu. Brian de Palma vytvoril jednoducho klasiku, ktorá je často kopírovaná a ktorá nemá na poli špionážnych filmov obdoby. Mladý Tom Cruise začínal svoju kariéru, a MI a Firma predstavovali jeho odrazové mostíky nech si o Top Gun hovorí kto chce čo chce. Je to napínavé, je to premyslené, dobre sa na to pozerá a má to správnu špionážnu hudbu. Mini roličky Jean Renoa a Vingha Rhamesa sú len takou čerešničkou na torte. pre mňa top jednotka ktorá šliape na päty aj niektorým bondom.(9.8.2006)

Rozhodně se nedá říci, že by mě Mission Impossible nějak výrazně zklamalo. Ten film je totiž opravdu velmi originální, svižný a může se chlubit dvěma jednodušše brilantními scénami, z nichž se hlavně jedna stala nehynoucím kultem a ani už nespočítám, kolikrát ji filmaři parodovali. Ostatní mi ale přišlo tak nějak nevyužité, pouze umně zplácané do rádoby efektního celku, u kterého se dá napoprvé ještě docela slušně odreagovat, ale napodruhé už bych do toho asi nešel. Navíc Tom Cruise mi nikdy nebyl nijak sympatický, což se také hodně projevilo, a kdyby si prohodil roli s nedostižným Jeanem Reno, hned by se mi na to dívalo mnohem lépe. Být celý příběh na srovnatelné úrovni jako ty dvě skvělé scény, byla by to neskutečná bomba, takhle je to ale jen obrovsky nafouknutá bublina a na De Palmovy poměry dost nevýrazné dílo.. 70%(23.11.2012)

Na serial M:I jsem koukal velmi rad a proto jsem dotohoto filmu vkladal velke nadeje, ucast T.Cruise slibovla, ze byse nemuselo jednat o normalni prumernou retbu - opak byl pravdou. M:I ze sedeho prumeru po celou dobu nevybredne, to ze se odehrava v Praze je spise minus, jelikoz je z celeho filmu citit lacinost. Je to pouha prumerna akce, a to je pri takovem potencialu zklamani.(4.9.2003)

Palmo, já bych Tě ..... zesekal! Po dlouhé době jsem si říkal, že bych mohl sledovat zajímavý, nepřepálený, americký akční film. Všemu napovídal zajímavý začátek a hvězdné obsazení v podobě evropské herecké extratřídy Béart, Reno, Redgrave, Thomas ...wow, řekl jsem si. Největší "hvězdu" snímku Cruise mezi extratřídu samozřejmě nepočítám a otce Hollywoodské divy Angeliny, pana Voighta, už vůbec ne. Ten odvedl svůj herecký standart, tudíž naprosto příšerný herecký výkon. Ono hodinku a půl jsem se opravdu báječně bavil a měl jsem připravené čtyřhvězdičkové hodnocení. Jenže, to by do filmu nesměli zasáhnout trikový mágové z Továrny na sny a nesměli mi předhodit tu nejodpadovější scénu, kterou mé oko tento rok zahlédlo. Vlak...vrtulník...popíraní fyzikálních zákonů a celkově naprostá a ultimativní demence u které se prostě bavit nedokážu. Po Die Hard 4 jsem chtěl věřit, že podobnou demenci jako kamion vs stíhačka, však víte, už nikdy neuvidím. A já viděl ...ach jo. Jsem jen rád, že Béartová zmizela z filmu právě včas a této debility se neúčastnila, chudák Jean to bohužel odskákal. Palmo ...jestli pak znáš znáš tu dětskou slovní hříčku a víš, kde rostou kokosové ořechy? Ano, opravdu mám chuť tě napálit. Pokud odpovídáš na palmě. Sbohem.(21.4.2014)

• - Natáčelo se od 13. března do 30. září 1995 v Česku, Anglii, D.C., Virginii, Illinois a v Utahu. (Varan)

• - Hudbu k filmu měl původně složit Alan Silvestri. Dvacet tři minut hudby, kterých pro film vytvořil, pak použil ve filmu Eraser. (HellFire)

• - Šestimístný kód pro vstup do místnosti střežící seznam tajných agentů je 789551. (HellFire)