• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Rozhodně se nedá říci, že by mě Mission Impossible nějak výrazně zklamalo. Ten film je totiž opravdu velmi originální, svižný a může se chlubit dvěma jednodušše brilantními scénami, z nichž se hlavně jedna stala nehynoucím kultem a ani už nespočítám, kolikrát ji filmaři parodovali. Ostatní mi ale přišlo tak nějak nevyužité, pouze umně zplácané do rádoby efektního celku, u kterého se dá napoprvé ještě docela slušně odreagovat, ale napodruhé už bych do toho asi nešel. Navíc Tom Cruise mi nikdy nebyl nijak sympatický, což se také hodně projevilo, a kdyby si prohodil roli s nedostižným Jeanem Reno, hned by se mi na to dívalo mnohem lépe. Být celý příběh na srovnatelné úrovni jako ty dvě skvělé scény, byla by to neskutečná bomba, takhle je to ale jen obrovsky nafouknutá bublina a na De Palmovy poměry dost nevýrazné dílo.. 70%(23.11.2012)

obsahovo predchodca jasona bournea a formálne pokračovateľ jamesa bonda, no chýbajú mi niektoré zásadné vlastnosti jedného i druhého - naopak mu nechýbajú tradičné trademarky depalmovej réžie a dve silné scény (pochopiteľne samotná krádež a vlak), no hlavne zo začiatku miestami podivný humor, ktorý ani neviem, či ako humor bol myslený a miestami hluché miesta a nevyvážená po stránke atmosféry; na jednej strane silne budované dlhé scény, ktoré sú naozaj kvalitné - cruise na lanku a cruise na vlaku, no keď príde na vzťahy medzi postavami a "príbeh", tak to viditeľne kríva; ale tá melódia, tá funguje . . .(17.9.2008)

• Xeelee

Tak co tu máme? Nejmodernější zabezpečovací systém, který nelze obejít? OK, tak ho obejdeme. Návrháři systému naštěstí byli tak prozíraví, že přímo prostředkem střežené místnosti vedou stropem větrací šachtu dost velkou na to, aby se tam v pohodě vešel zloděj i s vercajkem a dokonce tam dali odendavatelný kryt, kterým se protáhne dovnitř. Fakt díky. Pac a pusu, zloděj Tom. Co tu máme dál? Áh, v místnosti je strážný? Nasypeme mu projímadlo do pití. Oni tam nebudou mít náhradu ani místnost nikdo nebude zvenčí monitorovat kamerami. Proč by to taky dělali, když mají ten dokonalý zabezpečovací systém a hlídač je syn ministra, který nechce pracovat a kouká tam na porno nebo paří po síti. Tatíček by asi nechtěl, aby ho při tom někdo sledoval. No takže synáček odběhne na hajzl, já se nenápadně proplížím ventilací, slaním se dolů a zkopíruji nějaká přísně střežená data z počítače (poznámka: Nezapomenout vystřihnout ve vzduchu ukázkovou piruetku). To bude super film. Už se na něj moc těším. Pojal bych to jako realistickou napínavou akční show. Musí to mít jiskru! Co říkáte na název Nemožná mise? Pane jo! To bude trhák!(27.3.2008)

S De Palmou mám pořád ty stejné zkušenosti. Stvoří pro svůj film několik výtečných scén, ale zbytek je již po režijní stránce obyčejný průměr. Nejinak je tomu v případě Mission Impossible, zde je k tomu všemu ne zrovna stoprocentní dojem z filmu podrýván neskutečně překombinovaným scenářem, ve kterém se opravdu neděje nic světoborného, ale vše je podáváno tak chaoticky, že divák se začne brzy ztrácet v návalech různých intrik, lží, zrad a podvodů.(5.11.2007)

První díl Mission Impossiblovské série se nese v příjemně elegantním špionážním duchu, kde je všechno hrozně zamotané a propletené takovým stylem, že ani Tom Cruise nemůže vědět komu se dá věřit a komu ne, což se nejspíš taky promítá v těch různě nakloněných krkolomných záběrech při různých čekaných i nečekaných odhaleních, kterých film přinese spoustu hned co se začne tak zamotávat už v Praze roku 1996 po které se prohání Marek Vašut a mafiánský poskok Karel Dobrý. Všechno je ve filmu krásně čisté ať už jde o jakékoli prostředí (i ventilačka je čistá že by v ní i Jean Reno mohl jíst krysy) nebo o veškeré plánování a špionské akce, které ve filmu Ethan Hunt se svou partou provádí. Kdo stojí za spiknutím není tak úplně jasné, ale pochopitelně na to Ethan přijde, jen to tak trochu vypadá jakoby to jeho zjištění přišlo po osvícení duchem svatým, což trošku sráží film, co by měl spíš nabídnout nějaké velmi mazané řešení. A k té vší dokonalosti přispívá velkou mírou taky herecké obsazení, které pěkně sedí ať už jde o sympaťáka Toma Cruise, co není (skoro) žádný superman a všechno vyřeší hladce a elegantně a ještě se u toho usmívá, nebo Emmanuelle Béart, která tu hraje tak trochu dámu v nesnázích, což jí jde moc pěkně ať už je to hraním nebo prostě jenom tím jak se tváří s těma velkýma očima :), Ving Rhames a Jean Reno jsou něco jako hodnej a zlej "polda" a oběma to jde fajn, hlavně tomu Jeanovi, ale co je z celého hereckého obsazení to nejlepší a co filmu dává hodně je Vanessa Redgrave, protože ta její postava je úžasná od hlasu, úsměvů, dialogů až po vzhled. :) Ale na pětku se to nedostane i když jsem to viděla už mockrát, protože tomu prostě něco chybí, něco velmi chytrého, protože i když film přinesl velmi zábavnou špionážní zápletku a dnes už nejvíc klasickou scénu z počítačovny u CIA a scénu s vlakem, tak je prostě možná chyba v té jednoduchosti, protože třičtvrtě filmu diváka navnadí na něco víc než náhlý Ethanův vhled do problému a následný skok k jeho řešení.(20.9.2010)

• - Tom Cruise po natáčení před Prahou jakožto ošklivým městem varoval režiséry. (albytch)

• - Spoiler: Peter Graves, který hrál Jima Phelphe v původních seriálech, odmítl roli ve filmu když se dozvěděl, že by jeho postava na konci zemřela. (HellFire)

• - Natáčelo se od 13. března do 30. září 1995 v Česku, Anglii, D.C., Virginii, Illinois a v Utahu. (Varan)