Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Soundtrack Danny Elfman: 1. Theme From Mission: Impossible - Larry Mullen And Adam Clayton ,2. Spying Glass - Massive Attack ,3. I Spy - Pulp ,4. Impossible Mission - Danny Elfman ,5. Headphones - Bjork ,6. Weak - Skunk Anansie ,7. On And On - Longpins ,8. Claire - Danny Elfman ,9. Dreams - The Cranberries ,10. You, Me And World War III - Gavin Friday ,11. So - Salt ,12. Trouble - Danny Elfman ,13. No Government - Nicolette ,14. Alright - Cast ,15. Mission: Impossible Theme (Mission Accomplished) - Adam Clayton And Larry Mullen ,(18.5.2011)

Tímhle filmem jsem oslavil své osmnáctiny. V tom stavu, té atmosféře a s kamarády to byla vážně zábava. Špionážní filmy opravdu můžu, ale teď za střízliva u tohohle moje Bondovská duše přeci jen trochu trpí. Jen v málo filmech se také vidí takové plýtvání hereckými osobnostmi (napadá mě snad jen "Mars útočí"). Jestli to byl záměr, tak krutě nevyšel.(11.10.2005)

Výborná akce, vychytávky lepší než má James Bond a spousta vábornejch herců v čele s Tomem Cruisem. To je Mission Impossible, pro mě jeden z dalších výborných akčních filmů Toma Cruise a fakt mě nenapadá nic proč to má tak nízký hodnocení, doknce i děj mi přijde nadprůměrnej a o nějaký nudě se ani nedá mluvit a dokonce je to točený v Praze, takže dobrý 4* si to určitě zaslouží(22.1.2006)

První díl Mission Impossiblovské série se nese v příjemně elegantním špionážním duchu, kde je všechno hrozně zamotané a propletené takovým stylem, že ani Tom Cruise nemůže vědět komu se dá věřit a komu ne, což se nejspíš taky promítá v těch různě nakloněných krkolomných záběrech při různých čekaných i nečekaných odhaleních, kterých film přinese spoustu hned co se začne tak zamotávat už v Praze roku 1996 po které se prohání Marek Vašut a mafiánský poskok Karel Dobrý. Všechno je ve filmu krásně čisté ať už jde o jakékoli prostředí (i ventilačka je čistá že by v ní i Jean Reno mohl jíst krysy) nebo o veškeré plánování a špionské akce, které ve filmu Ethan Hunt se svou partou provádí. Kdo stojí za spiknutím není tak úplně jasné, ale pochopitelně na to Ethan přijde, jen to tak trochu vypadá jakoby to jeho zjištění přišlo po osvícení duchem svatým, což trošku sráží film, co by měl spíš nabídnout nějaké velmi mazané řešení. A k té vší dokonalosti přispívá velkou mírou taky herecké obsazení, které pěkně sedí ať už jde o sympaťáka Toma Cruise, co není (skoro) žádný superman a všechno vyřeší hladce a elegantně a ještě se u toho usmívá, nebo Emmanuelle Béart, která tu hraje tak trochu dámu v nesnázích, což jí jde moc pěkně ať už je to hraním nebo prostě jenom tím jak se tváří s těma velkýma očima :), Ving Rhames a Jean Reno jsou něco jako hodnej a zlej "polda" a oběma to jde fajn, hlavně tomu Jeanovi, ale co je z celého hereckého obsazení to nejlepší a co filmu dává hodně je Vanessa Redgrave, protože ta její postava je úžasná od hlasu, úsměvů, dialogů až po vzhled. :) Ale na pětku se to nedostane i když jsem to viděla už mockrát, protože tomu prostě něco chybí, něco velmi chytrého, protože i když film přinesl velmi zábavnou špionážní zápletku a dnes už nejvíc klasickou scénu z počítačovny u CIA a scénu s vlakem, tak je prostě možná chyba v té jednoduchosti, protože třičtvrtě filmu diváka navnadí na něco víc než náhlý Ethanův vhled do problému a následný skok k jeho řešení.(20.9.2010)

„Praha nás vyždímala. Na demokracii si teprve zvykají,“ procedil suše Tom Cruise o spletité byrokracii, kterou v polovině devadesátých let v České republice poznal. Dlážděné ulice ve filmu sice vypadají úchvatně, Cruise ale, snažíc se udržet mnohamilionový rozpočet na uzdě, na hlavní město zřejmě moc rád nevzpomíná. Divák si naopak rád vzpomene na ty známé i méně známé lokality v centru Prahy, stejně jako na salta hlavního hrdiny na uhánějícím vlaku, na latexové masky, na explozi obřího restauračního akvária nebo na proslulou scénu, v níž se americká star spouští do víc než třicetimetrové hloubky přísně střeženého trezoru. Jinak toho ale příliš nezbylo. První dobrodružství agenta, který mařil podlá spiknutí zloduchů, sice předpoklad hitu co se návštěvnosti splnilo, nicméně Brian De Palma nemyslel na humor, neukočíroval komplikované dějové zvraty, ve výsledku jeho dítko nemá šťávu ani image. Třeba taková Skála ze stejného roku přinesla mnohem napínavější děj i akční momenty, které si člověk rád pustí i třeba za deset let. Ethanovu explodující žvýkačku každopádně chci. Tři až čtyři!!(21.3.2015)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 9. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Mission: Impossible byl jako vůbec první film uveden do 3.000 kin v USA. (HellFire)

• - Film se z převážné části natáčel v České republice, konkrétně v Praze. Jedna ze scén byla natočena přímo v Národním muzeu v Praze na Václavském náměstí (themic)