Che Guevara

Che Guevara: Revolúcia

Argentine, The

Drama / Historický / Životopisný / Válečný

Španělsko / Francie / USA, 2008, 126 min

O tomhle kámošovi Fidela a symbolu všech revolucionářů už jsem lecos četl, lecos slyšel a tak jsem si řekl, že nastal i čas na Soderberghův film s Torem v hlavní roli. Hned na začátku je divák zaplaven několika daty v nichž film přeskakuje a to na hodně kratičké stopáži, takže podle mně dějin neznalý divák vůbec chvilkami neví co se děje... Prolínání pak naštěstí zvolní nicméně se časy střídají v celém filmu dále. Celý film je vlastně vzpomínkami Che vyprávěnými během rozhovoru s novinářkou. Dojde tedy hodně na politiku a obhajobu invaze na Kubu, stejně jako vzpomínka na boje zprvu několika málo statečných 80 revolucionářů - povstalců k nimž se potupně přidávají další lidé vzplanuvší myšlenkou revoluce. Těm kdo mne znají asi nemusím říkat, že mne více než slovní bitky Che se zástupci ostatních zemí na půdě OSN bavily záběry z džungle a ,,dobívání'' Kuby. Bohužel i tam film začal nudit. Che je nám prezentován jako dobrák od kosti, milovník vesničanů, pravdy, filozof... Na boje prakticky nedochází protože všechny ty farmy jsou vlastně revolucionáři ,,osvobozeny''. K bitce dochází až v závěru a musím uznat, že ta celkem ušla. Skutečně jsem se divil podobě Del Tora s Ce Guevarou! :-). Těžko mohli sáhnout po někom lepším! Tora obdivuji za jeho schopnost dát jakoukoliv roli na max, tady i za to že většinu filmu běhá v zelných montérkách neustále mokrých od potu. Upřímně ale jsem čekal něco víc. Dostal jsem jen to co jsem věděl. Film ve mně nezanechal žádnou nějakou větší emoci, nebo pocit pochopení s tím co bylo záměrem Fidela Castra, Che Guevary, Camila Cienfuegose a dalších... Proč byl Che tak zapálen pro myšlenku revoluce atd...Přitom celková stopáž, je celkem velkorysá. Rozhodně jsem nečekal, že budu ohromen natolik, že si hned poběžím koupit tričko s revolucionářem, ale chtěl jsem dostat víc. Navíc film končí tak nějak neúplně. Není tam nic o jeho smrti, žádný doslov nic... Vím, že po tomto filmu je ,,dvojka'', ale nevím jestli mám potřebu ji vidět. Uvidíme. Dávám za tři doutníky, ale navlhlé! * * *(25.3.2017)

• Malarkey

Nezlobte se na mě pane Soderberghu, ale já jsem si životopisný film o Che Guevarovi představoval trošku jinak. Film mi tak ve výsledku přišel absolutně bez emocí, bez příběhu. Jen nijaká směs záběrů z džungle a různých konferencí, kde se chvíli mluví anglicky, chvíli španělsky, a vlastně mi to ve výsledku o Che Guevarovi vůbec nic neřekne.(29.12.2011)

• Xmilden

Soderbergh sice ze své dílny chrlí jeden film za druhým, ale v tomto případě jednoznačně platí stará pravda že kvantita nemůže nahradit kvalitu. Kam se poděly časy Traffic? Ještě že tyhle neúspěchy Steven kompenzuje díly Dannyho parťáků. Che Guevara je tak naprosto nefungující film, který by se mnohem více uplatnil jako dokument. Film mě začal mírně zajímat až s blížícím se koncem a tak jsem tedy zvědavý na druhou část. Tohle je hrozná nuda. 30%(31.7.2010)

Místy příliš dokumentaristické a celkově nevyrovnané. Navíc nemohu odolat a nesrovnat s Frantíkem Richetem a jeho rovněž dvoudílným dílem - Mesrine: Part 1 - Death Instinct + Mesrine: Part 2 - Public Enemy #1. Přestože je tohle Soderbergh, otevřeně se přiznávám, že se jedná o nebe a dudy, kde je Che Guevara zatím to horší. Abych jen nehanil, Benicio Del Toro samozřejmě zaslouží velkou pochvalu za svůj zdařilý herecký výkon. Che rozhodně není masovým hollywoodským trhákem, což by někdo po sérii Dannyho parťáků mohl i čekat. Che je jistým odklonem od mainstreamu a počet hodnotících zde i na IMDB včetně zaplněnosti kinosálů při projekci filmu je toho důkazem. Tento snímek je a bude viděn jen určitou vyprofilovanou skupinou diváku se zájmem o tuto postavu/historii a zbytek bude povětšinu zklamán, protože se nedočká argentinské verze Ramba. Druhá část by si mohla své místo znatelně upevnit nebo sáhnout ještě k vyššímu hodnocení, ale dle jistých indicií se obávám, že se tak nestane a diváci revolucionáře s klidným svědomím přeskočí nebo si raději pustí konzistentnější The Motorcycle Diaries o mladém lékaři cestujícím po Latinské Americe na staré motorce Norton 500 a nutno dodat, že je pronásledován krásnou hudbou. (6/10)(16.1.2009)

Fidel Castro pri prepade vojenskej základne v úvode ako sniper za veľa nestál, ale revolúcia i organizovanie mu už išlo oveľa lepšie. Pre Castrovu pravú ruku - "Che-ho" by ste ťažko hľadali ideálnejšieho predstaviteľa ako Benicia Del Tora. Spolu so Soderberghom, ktorého filmy majú v poslednej dobe dosť kolísavú kvalitu, stavili na istotu. Životopisné filmy sú iba málokedy sklamaním a postava Che-ho si o to pýtala. Sme svedkami zrodu nadšencov, ktorí postupne získavajú podporu obyvateľstva a z opatrného partizánskeho boja v horách môžu postupne ako silnejú schádzať nižšie do údolia a rozpútať pravú revolúciu. Vo filme je mnoho politiky, ale našťastie prevažuje organizácia a partizánska vojna v lesoch. Benicio i akčné scény sú skvelé, chýbal mi iba bližší pohľad na minulosť Guevaru, ale inak spokojnosť. 80%.(26.8.2012)

• - Benicio Del Toro se s scénářem setkal už v roce 1996. Tehdy ale pracoval na filmu Traffic - Nadvláda gangů. (Karlos80)

• - Jedná se o jeden z prvních filmů točených na kameru Red One v 4K. Steven Soderbergh po dokončení řekl: „To je kamera, na kterou jsem čekal celou svoji kariéru…" (kriplozoik)

• - Film Che Guevara - revoluce byl nominován na pět cen Goya. Získal nakonec dvě: za nejlepší mužskou hlavní roli (Benicio del Toro) a za nejlepší umělecké vedení ("mejor dirección artística") (Antxón Gómez). Neproměnil nominace na za nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší hudbu a za nejlepší produkci (Estrecha)