Che Guevara

• Česko Che Guevara: Revoluce (více)

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

ecis

Che Guevarova revolucia na Kube plna praveho nefalsovaneho kubanskeho cigaroveho dymu a partizanskych hesiel v podani Sodenberghovho nezavisleho pera. Vynikajuca "no-mainstreamovska" praca; taka aku mam na Stevenovi najradsej. Jeho komercne hity nemusim, hoci mi ani nevadia. Som rad, ze konecne sa opat rozhodol natocit film podla seba, podla svojich pocitov a uvazenia a nedal na "potreby Hollywoodu". Kvalitne spojenie dokumentu a hraneho filmu, spravne zakomponovane interview medzi moderatorkou a Ernestom, silne kubanske hudobne sample, komornejsie nemonumentalne ponate prave partizanske boje, farebne exteriery a nefalsovany Che Guevara v podani Benicia... Skoda len toho pocitu, ze aj napriek revolucii proti Batistovmu rezimu spadla Kuba z kaluze do blata. ()

Highwayking

Po Motocyklových denících jsem nějak přirozeně doufal v objektivnější stvárnění tohoto "hrdiny". Dočkal jsem se ovšem Ernesta jako pomalu osvíceného, sociálně cítícího revolucionáře bojujícího za svobodu a demokracii - tím jeho charakteristika vyplívající z tohoto snímku končí. Tato Che Guevarovo osobní výpověď podaná zvláštně dokumentární cestou byla navíc zbytečně zdlouhavá, místy až nudná. Na druhou stranu, film pochopitelně nelze brát jako objektivní, historické drama a to, že jsem něco takového očekával bylo spíše mojí chybou. Při vnímání pod správným úhlem pak film má co nabídnout. ()

alonsanfan

Nepochopil jsem režisérovy zběsilé střihové orgie zejména na začátku filmu, ale po cca x-tém střihu jsem naprosto přestal vnímat časovou linku, nějakou souslednost a zbyl mi jenom čistý chaos. Postrádal jsem sebemenší náznak příběhu nebo nedej bože děje, jenom sterilní dokumentární popisnost, neprozrazující nic o lidech, kteří jsou na plátně, o jejich smýšlení či pocitech. Chvílema jsem si říkal, že by bylo super, kdyby už ty revolucionáře, k***a postříleli a já mohl jít konečně domů. Film mě naprosto ničím nezaujal, ba co víc můžu s klidným svědomím přiznat, že mě zoufale nudil._Chození v džungli, objímání, léčení raněných, chození ve městě... Já jsem si dovolil být natolik smělý, že jsem se zeptal a proč to všechno a kde jsou proboha nějaké emoce, na to jsem však od režiséra odpověď nedostal. Odpovědí mi byla pouze dokumentárnost suchopárná, upachtěná a bezduchá. Jednotlivé scény neosvětlovaly ze života Che zhola nic, ani proč se k revoluci přidal ani proč za ni bojoval, duševní vývoj postav byl roven nule._Jediným světlým okamžikem bylo Guevarovo astma nebo jiná respirační choroba, která ho při nekonečných pochodech džunglí trápila a tím ho alespoň trošku zlidšťovala, ale přiznám se, že pro mě to bylo málo. Ještě si dovolím hnidopišskou poznámku. Pokud bych akceptoval film jako dokonalý dokument ze života Che, pak bych se musel ptát, kdepak je jeho slavné charisma, kouzlo osobnosti, šarm muže, který na nás vzhlíží z nesčetných podobizen. Já rozhodně nepatřím k těm, kteří by nosili jeho obrázek na tričku popř. jím zdobili svůj pokojíček či toaletu (snesl bych ho snad jenom na toaletním papíru). Podle Soderberghova dokumentu Che opravdu žádné charisma neměl a všechno kolem něho je jenom jedna velká nafouknutá a nabubřelá bublina, která pro mě praskla asi uprostřed filmu, kdy jsem pochopil, že režisér se zadusil obrovským soustem, které si vzal a nemá dostatek sil a bohužel ani slin k tomu, aby jej jakkoli účelně zpracoval. Budu se velice rozmýšlet, jestli jít na druhý díl filmu.___Zajímavé scény: Che nadávající spolubojovníkům za ukradený kabriolet.___Hodnotím 1 * a odpad nedávám jen díky mému oblíbenci, přesvědčivému Beniciovi, neboť holt kde režisér kloudně nevede, tam ani dobrý herec ze sebe nemůže vydat maximum. Z jednoznačně žolíkového tématu zůstal režisérovi v ruce, řečeno karetní hantýrkou, černý petr. ()

bakeero

Hodně rozvleklé, místy nepřehledné, ale přesto zajímavé. Tempo je sice občas vražedně pomalé, ale celkově je to OK. Del Toro zase boduje! ()

netWoor

Z tohoto dílka mám smíšené pocity ...tedy smíšené, mám veskrze negativní, jen nevím, jak to napsat. Velmi zmatený film. O Che se toho moc nedozvíme, u fousáčů člověk lehce ztratí přehled kdo je vlastně kdo, bez bližších souvislostí vkládané historické záběry vnáší jen chaos. Jediné co snad jde pochválit je těch pár přestřelek, ale v globálu rozhodně žádný zázrak. Jestli film o partizánech, tak Odpor ... ()

Trauma

Slabší kus. Tento film udělal partyzánskou válku tak nudnou, že to co mě na filmu zaujalo nejvíce byly historické nepřesnosti. Místo partyzánů jen Klub kubánských turistů a místo revolucionáře a vraha Guevary jen hodný strejda, který si celou dobu jen pořád něco píše nebo někoho moralizuje a jako bonus vás ještě naučí číst, psát a počítat. ()

Petulka88

Film, který kolem mě neškodně prošuměl, aniž by zanechal nějaký hlubší dojem. Benicio Del Toro je sice jako Guevara přesvědčivý, ale jinak je to nemastné, neslané a navíc zbytečně zdlouhavé... Ale mohlo být i hůř, protože na tohoto dobrosrdečného vousatého pána mám silnou alergii. ()

RajAthen

Tohle mohl být skutečně velmi zajímavý film, ale z mého pohledu mu nějak chybí... duše? Jde o to, že tu máme mít životopisné drama, které ale není příliš životopisné a toho dramatu tam také moc není. Děj se spokojuje s pouhým pozorováním hlavního hrdiny. A jestli mi někdo chce tvrdit, že funkci "nahlédnutí do hlavy" plní ony černobílé scény, tak ať si to tedy tvrdí. Lze jen chválit to, že se snímek nesnaží být doslovný a všechno polopaticky vysvětlovat, je to film a ne učebnice, ale právě proto, že je to film, by s hlavním hrdinou měl nějak pracovat. Trochu podtrhnout významné okamžiky a hlavně, sakra, pořádně ukázat dobu, než se Che vůbec někam vydal a vykreslit jeho motivaci. Tohle totiž černobílé scénky a obecné deklamace skutečně nevytrhnou, stejně jako "dokumentární kamera". ()

bono22vox

Skvělé ohlédnutí za jednou z nejkontroverznějších osobností 20. století. Benicio Del Toro předvádí životní výkon. Osobitý životopisny film o rozporuplné postavě, který neodpovídá běžným standardům a nutí vás myslet... ()

danny_21

Pomalé vypravěčské tempo a střídání lokalit - džungle, konference mi u Cheho nesedělo a rozhodně nemůžu říct, že by se po shlédnutí chtěl stát partyzánem - 50 % ()

perutman

První díl filmu o Guevarovi se povedl. Soderberghovi se povedlo dodržet odstup, takže se z filmu nestala angažovaná agitka. Historického dohledu se ujal jeden z nejlepších současných Guevarových životopisců Anderson a řekl bych, že je to na filmu vidět. Pravdou je, že některé problémy byly zkulatněny, aby z nich Guevara vyšel s čistým štítem, nicméně to ještě mnoho neznamená. Kontroverzní totiž nebyla kubánská revoluce, ale to co se z ní stalo později, proto jsem zvědavý na druhý díl. Největším problémem snímku je scénář, který člověku prakticky nic nevysvětlí - kdo je kdo, kde to jsme atd... Já bych přeci jen očekával trošku více dokumentární přístup, ale to je můj osobní pocit. Kromě toho ale nemůžu filmu vytknout zhola nic. Před hereckým výkonem Del Tora nezbývá než smeknout. V porovnání s "Deníky" (nechci porovnávat filmy, to by byl nesmysl, ale pouze charaktery), kde Guevaru hraje Bernal, je to sto a jedna. Bernal jako Guevara je neuvěřitelně protivný člověk - mix Brandona a Dušína, zatímco Del Toro vytvořil postavu z masa a kostí. Taky lze v jeho případě hovořit o charismatu, kterým Guevara oplýval. Výborně mu sekunduje Fidel, škoda jen že nedostal tolik prostoru, protože jeho gestikulace při projevech mi přišla i na španělské poměry dost výrazná:-). Třešničkou na dortu jsou bojové scény, které vyvrcholí naprosto parádním dobýváním Santa Clary, což je pro mne zároveň jasným vrcholem filmu. Původně jsem váhal mezi čtyřmi a pěti, ale copak tomu můžu nedat za pět, když je ve filmu Camilo Cienfuegos takový borec? ()

DD

Del Toro předvádí famózní výkon, ale celý film působí příliš rozplizle a bez jakéhokoliv hlubšího sdělení. Prostě něco ve stylu: "Je tam super Benicio, tak buďte spokojení." 7/10 ()

Giacomo

Chtělo by se až věřit, že je škoda, že charisma tohto rebela neproniklo s takovou razancí i dál do Latinské ameriky! Realita nám však poodhalí i odvrácenou tvář. Po všech stránkách kvalitní zpracování, místy trochu zbytečně natažený děj, ale atmosférá zůstává. Osobně se těším na pokračování. ()

Tomket

Mám slabost pro filmy, které se zaobírají historickými postavami a proto zvyšuji, ovšem oprávněně, objektivně, nezávisle, nezaujatě, laťku kritiky. Ernesta Rafaela Guevaru, jakož to symbol kubánské revoluce, lékaře, vojáka, vizionáře, levičáka, který z mexika na kubu připlul s Fidelem Castrem, bratrem Raúlem Castrem a 82 přívrženci a zrealizoval převrat, znám. Znám obecná fakta.... a právě proto a tedy jsem šel do kina abych se dozvěděl víc informací a zajímavostí o této ikoně. Film má dvě dějové úrovně, které se průběžně prolínají. Jedna černobílá - pobyt Che v NY, při mezinárodní konferenci OSN, kdy se dozvídate jeho názory, jak neměl rád kapitalismus, ale už jsem se nedozvěděl jaký systém on upřednosťoval a další myšlenky, obecné známé, a druhá, barevná, je "nádherný" příběh o vojenském vzestupu. Víme, že trpí astmatem, vyndavá kulky z prdele, potrpí si na analfabetech (na tom něco bude), je geniální stratég, osobnost a nabízí se Vám hero, který v pouličních bitvách střílí na míle přesně i když má sádru, bazuka je jeho přednost a další oxymorony, kdy nevěřícně kroutíte hlavou... Tedy je Vám nabízena zcela povrchní dějová linka, kdy hledáte trošku srozumitelnosti a orientaci v datech, místa ( tzn. vektorovýho časoprostoru:)), podstatných událostí. Rozhovory s Fidelem jsou strohé, opakují se zde stejné problémy a prostě to nezobrazuje přesnou tvář.... Kdybych točil film o Che, točil bych ho pravdivěji(nezobrazovat ideál), naturalistcky líčit vztahy a morálku mezi vojáky(nesoustředit se pořád nad základním výběrem dobrovolníků do armády zda - li umí číst či ne), krvavé střetnutí (pocit vcítění do bolesti, útrap partyzánskéhé války), herecký výkon hlavní postavy absolutně nepřesvědčující (chyběl charater - např. Poslední Skotský král - Idi Admin) a další. Nevim z jakého úhlu pohledu, formy, mám tento film brát. Romantik, historik bo generace Y, co si potřebuje užít jeho revolucionářské myšlení a odpovídat si? Teď optimismus. Po shlédnutí můžete dopadnout třebas jako Tetsuo:)) Zajímavé komentíky Kikuka a Němi. ()

Grissom

Ako poviem úprimne aj keď to natočil Soderbergh, tak som sa dosť dobre nudil najlepšia je podľa mňa posledná 3/4 hodina...hlavná úloha Benicia Del Tora ako Che Guevaru.... ostatné postavy sú dosť nevýrazné... ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes