Zpočátku film působí roztržitě, neuceleně a bez jakéhosi rámce, který by mu dodal opravdový smysl. Teprve po skončení si člověk uvědomí, že ono zvláštní putování fantaziemi nebylo z hlediska čiré zábavy vůbec špatné. Samozřejmě málokdo by nečekal, že Gilliam bude svému fantasknímu světu rýsovat jasná pravidla, ale osobně jsem se nezbavil pocitu, že to chtělo nějaký hlubší význam, či pointu (viz Brazil), který by překračoval hranice archetypálního souboje boha s ďáblem... Zdá se mi, že zdejší vizuálně opulentní scény neslouží příběhu, ale právě naopak, což připomíná ještě o něco horší Pevné pouto... 5/10(29.3.2010)

Nebylo to rozhodně špatné. I když ty zásahy do scénáře byly svým způsobem znouzectnost tak se dá říct, že se Gilliamovi podařilo film zachránit (tentokrát jej zlý ďábel deus ex machina minul, ale bylo to těsné...). Přes drobné trhliny a občasné skřípění má ten film fantastickou obraznost, což je pro Gilliama samozřejmě typické a tudíž plně očekávatelné. Z Imaginaria se zřejmě nevyklube Gilliamův zásadní film, ale i tak se jedná o nadprůměrnou podívanou, která přes občasné zdání nekonzistence kupodivu funguje a navíc překvapivě znejisťuje diváka, čili se brání sklouzávání k pouze fantasticky obrazné povrchnosti. Výsledný dojem budí lehké rozpaky, ale na druhou stranu přináší i uklidnění, že se poslední Ledgerova role nebyla zbytečná. To co filmu imho chybí, je hlubší využití motivu nesmrtelnosti a symbolické sázky s ďáblem, který se ztrácí v nakupených obrazech a v pochybném odhalování identity "viselce" .(15.3.2010)

Nic není věčné, dokonce ani smůla jednoho nešťastníka. Dokázal se přenést přes smrt jedné z hlavních postav a využít tuto událost v herecký koncert čtveřice herců, v jedné jediné roli. Každý je jiný, každý má svůj daný úsek, ale všichni dotváří jednu osobnost. Imaginarium je návratem Terryho k pohádkově laděným filmům a představuje prázdné plátno, na namaloval své šílené i fantastické nápady a vize. Trochu Fausta i náboženství, ale i nekonečná představivost a odsouzení "špatných" vášní. Odtažité a chladné ulice Londýna (a skladišť v okolí) se prolínají s krásou lidské schopnosti tvořit a snít. Papundeklové rekvizity i prostředí Terry přinesl pouze v podobě starého divadla, vše ostatní vyměnil za levné digitální efekty, které neodnese hurikán a studio je dokáže ufinancovat bez krachu. Velká pohádka, ale i životní příběh v kostrbatém provedení s úchvatným "světem za zrcadlem". Více zde. PS:jednou si přeji odejít jako ďábel na konci:))(28.1.2010)

Nejslavnější pohrobek legendárních Monty Pythonů zřejmě natočil (jistěže nevědomky a nezáměrně) filmový pomník především sám sobě. Imaginárium Terryho Gilliama. Vítejte! --- Absolutní synkretismus, staromilské nimrání se v detailech a vůbec výtvarné i obecně umělecké staromilství dosti okatě prezentované, občasné montypythonovské výstupy a výjevy (angličtí ,,bobíci" tancující v minisukních a síťovaných punčocháčích, hlava vyjíždějící z pískového podloží atd.), úžasně fantaskní svět moderního mýtu či autorské pohádky pro dospělé, surrealistické vize a obrazy oslňující imaginace... Terry Gilliam je skutečně jedinečný a nezaměnitelný tvůrce a jeho autorský rukopis je jedním z nejvýjimečnějších v dějinách fenoménu zvaného kinematografie. Srší a srší nápady, je to vulkán imaginace.. Jeho film je místem, kde promlouvá především obraz a jeho nespoutaná fantazie, kde však také povážlivě vázne dějová složka a narativní světy jsou trochu nepřehledné a nejasně koncipované. Celkově jsem měl z Imaginária trochu rozporuplný pocit - na jedné straně geniální vizuálno a přehršel nápadů, na straně druhé trochu okoukaná a nepůvodní faustovská historka o lidské touze být nesmrtelným. Mefistofelská variace s tváří Toma Waitse byla ovšem sugestivní a zábavná. Celkový dojem tedy převážil do pozitivna, Terry Gilliam je po nepovedeném grimmovském intermezzu zpět.(30.3.2010)

Gilliema jsem vždycky nesnášel. A tenhle film na tom moc nepřidal. Musím říci ale, že první polovinu filmu jsem se celkem bavil, ale pak to skočilo do neskutečné patlanice. Co stojí ještě za zmíňku je Lily Cole, díky které jsem film dokoukal do konce, je nádherná a moc přitažlivá, velice charismatická slečna.(11.3.2010)

• Tom Waits

• - Johnny Depp, Colin Farrell i Jude Law věnují své honoráře za pokračování v roli Heatha Ledgera jeho dceři Matildě, která tak bude do budoucna finančně zajištěna. (Caszidy)

• - Film se stal v USA finančním propadákem z 30 milionového rozpočtu se za otevírací víkend v USA vydělalo 334 tisíc amerických dolarů a celkově na americké půdě film vydělal 8 milionů dolarů. V zahraničí měl film větší úspěch, když dokázal vydělat 54 milionů dolarů. (Varan)

• - Koniec má namiesto klasického „Directed by…“ nápis „a film by Heath Ledger and friends.“ (Greenpeacak)