Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Aky

Nekřivděte tomuhle filmu; jenom proto, že získal spoustu Oscarů a je proto nutné předvést osobitý odlišný názor. V jednoduchosti je krása - a umění. Zpočátku se děj rozbíhá skoro jako dokument o práci pyrotechniků a teprve později, pozvolna rozvíjí několik jednoduchých, ale sakra podstatných myšlenek o kamarádství, odpovědnosti a válečném syndromu. K tomu napětí přítomné v každičké vteřině vyprávění, aniž člověk zapochybuje o jeho opravdovosti, tohle všechno ústí do skutečně silného zážitku. Pro ty, kdo se mu nebrání. ()

S.Quentin QUALE

Americký vojenský pyrotechnik Jeremy Renner si v Iráku hraje na hecovačku s teráčema a dává tak zamyšlení nad účinkama tlakové vlny. Nejsem si úplně jistý, jestli je to na Oscara, ale i díky skvělýmu slow-motionu se na to dívá parádně. Doporučuju! ()

Allien.9

Zajímavý film, postrádá však hloubku. A i když rozdrcení (téměř) všemi opěvovaného "Avatara" potěšilo, Oscara za nejlepší film a režii měl dostat úplně někdo jiný.;-) ()

HAL

Jednotlivé pyrotechnické mise jsou vynikající ve všech možných ohledech... jenže k čemu to je, když všechno kolem nich vyniká hlavně svou povrchností a schematičností, a to i přes zjevnou snahu o opak? Hurt Locker nenudí ani minutu, ale je tak odtažitý, že nenaplňuje svůj záměr o přiblížení Iráckého konfliktu a povahy vojáků v něm hlouběji, než jak to předvádí televizní zpravodajství... a jeho jednoduchá epizodičnost dokazuje, že Kathryn Bigelow by mnohem víc prospělo kdyby se stylem víc držela akční řeže s čistě popisnou narací ala Black Hawk Down, než se marně snažit o další oduševnělou sondu do pekla moderní války jakou bylo Jarhead. 7/10 (dal bych i 8, ale ten patos v závěru je až příliš rušivý) ()

misterz

Solídna vojnová dráma z prostredia vojakov, ktorí sú možno na tom ešte horšie ako klasická pozemná armáda - pyrotechnici. Na to aby človek zneškodňoval bombu pod paľbou a pod dohľadom desiatok potenciálnych hrozieb treba už mať veľké gule, prázdny mozog, prehádzané životné priority, alebo najlepšie všetko dohromady. Na film sa veľmi dobre pozerá, o napínavé scény tu nie je núdza a herecká zostava je sympatická. Toto všetko uľahčuje divákovi urobiť si na tému vlastný obraz. Možno ma len trochu iritovala dejová linka s malým chlapcom a s následným kvázi osamoteno-rambovským pokusom o pomstu, to bolo už za hranou účelovosti a trápny pokus diváka lacným spôsobom sentimentálne opantať. Ale inak slušný nadpriemer. 75/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman. ()

Omnibus

Strhující a testosteronem stříkající chlapácký příběh, přitom natočený ženou. Klobouk i přilbu dolů, vážená. Komentářů už je tu přes tisíc (!), tak jen jednu věc. Nemyslím si, že v reálu „by šel William James za své chování dávno za katr“. Dokud vojáka někdo nevyfotí, jak močí na zajatce nebo nedejbože přímo na Korán, tak ho velitelé nechávají dýchat. Proč si zbytečně přidělávat problémy a papírování? Můj kamarád z aeroklubu Šumperk, kde jsme pár let skákali s padákem, byl pak v Pouštní bouři, tak ví. Po návratu mi ukazoval fotky nebe, i ve dne napůl černého z hořících ropných vrtů a hromady zkrvaveného šrotu, dříve vojenské techniky, podél cest. A kluci, co tam byli s ním, to byl mix nejrůznějších povah a motivací, i různých úrovní (ne)respektování velitelů aka Sgt. James. Za katr z jeho roty nešel nikdo. ()

kingik

Mám z válečného dramatu režisérky Kathryn Bigelow dost rozporuplné pocity. Na jedné straně se jí prostřednictvím vojenské jednotky podařilo autenticky zachytit dusnou válečnou atmosféru prosycenou nevyzpytatelným odstraňováním nevybuchlých bomb s příměsí syrové brutality, ale na straně druhé nedokázala do více jak dvouhodinové stopáže vměstnat okamžik, který by se mně nějak hlouběji vryl do paměti a vyvolal hlubší diváckou odezvu. Do titulní role seržanta Jamese, odborníka na trhaviny, si vybrala Jeremy Rennera a hvězdy typu Guy Pearce nebo Ralph Fiennes se zdrží jen pár minut, než je scénář pošle nemilosrdně pod kytky, anebo jsou v případě Davida Morse a Evangeline Lilly role prostorově tak malé, že nelze čekat zázraky. V okamžicích, kdy režisérka tlačí na pilu a vojenská jednotka jde do akce s cílem odstranit nějakou tu bombu nebo záškodníka, má film spád a nenudí, ale ve chvílích, kdy režisérka chce tlačit na divákovi city, tato snaha bytostně selhává (scéna s domněle mrtvým iráckým chlapcem "Beckhamem" vůbec nefungovala a následné pátrání po něm bylo značně nevěrohodné a rodinné idylce seržanta Jamese zase scházel větší emocionální přesah). Naštěstí se Bigelowová vyhla patosu a oslavné hudbě. Zvolený dokumentární styl s rozklepanou kamerou to ani nedovoloval. I tak však tuhle válečnou káru ukočírovala jen s vypětím všech sil. Bez nosného děje a výrazovosti jsou dvě hodiny prostě příliš, a nelze se divit, že film působí rozvlekle. ()

Posheidon

Měl jsem velká očekávání, ale převládlo spíše rozčarování. 6 Oscarů a 3 nominace?! Za co? Napadá mě, že 6 sošek bylo uděleno pouze za toto: 1. Za to, že je to americký film. 2. Za to, že se děj odehrává v Iráku. 3. Za to, že tato válka byla odplatou za 11. Září. 4. Za to, že se děj snaží vcelku nenásilně popsat, jak to tam mohlo vypadat. 5. Za to, že ve filmu nehrají hvězdy – vojáci jsou taky jen lidi. 6. Za to, že to režírovala žena, což u válečných filmů není až tak obvyklá věc. Nominace nebudu dále rozvádět, ale další podružné důvody by se určitě našly. Napětí je tak nějak umělé, že je to až na sto honů cítit. Ano, může to vybouchnout, ale to se u bomb tak nějak čeká. Postava hlavního hrdiny se až příliš často chová nezodpovědně nejen vůči své osobě, ale hlavně vůči svým parťákům v týmu. Myslím si, že ve válečném konfliktu by toliko riskování, nejen že za ztrátu života nestálo, ale hlavně, že by to netolerovali spolubojovníci a především ani nadřízení. Rovněž mi vadila „roztříštěnost“: film se snaží být dokumentem, akčním filmem, rekonstrukci nebo čím? Nabízí se srovnání s „Černý jestřáb sestřelen“ (film podle skutečné události), nebo např. „Restrepo“ ( dokument mapující rok života vojáku v Afganistánu). Oběma filmům „Smrt čeká všude“ sahá maximálně po pas, proto jen 2*. ()

Snorlax

Ten snímek má tak neskutečné tempo, že bych nevěřila, že trvá přes dvě hodiny. Dvě hodiny, během nichž jsem byla v Bagdádu a na dosah ruky jsem měla pány, kteří každý den podváděli smrt. ()

Payushka

Ne, nenadchlo me to, chvilema az nudilo. Podobne tema se objevuje v Bratrech, zato s vyraznejsimi herci a lepsim scenarem. Je mi lito. ()

Aknah

Dokonalý snímek, který znázorňuje naprosto reálný a bezkompromisní strach, riziko a smrt. Bez příkras se tu ukazuje, jak se odstraňují bomby a nálože a že smrt tě může minout jen o pár cenťáků. Nebo rozdíl mezi životem v Iráku a životem zpátky doma. Ve strachu a jeho práci se dokázal rozhodnout hned, ne vždy správně, ale s rizikem se pokusil o všemožné. Problém pro něj představuje naprosto jednoduchá, ale najednou zbytečná věc, např. v supermarketu výběr vloček. Rozhodně si pár Oscarů zaslouží, i když pro mě Avatar představuje něco velkolepějšího, sice ne tak reálného, ale stejně tak kvalitního,jako tenhle válečný film, který si rozhodně zaslouží chválu a uznání. Detailní záběry výbuchu, nebo momenty provinění a strachu ze smrti na mě zapůsobily asi nejvíc. Je to pecka, na nic si nehrající a reálnej film, sice bych v kategoriích dala přednost jednoznačně Avatarovi, ale tohle je jiný šálek kávy... prostě bomba ! Jakože já na válečný filmy nejsem, ale tohle byla síla. Sice Oscar za nejlepší film mi přijde trošku utažený za vlasy, i přes to to má grády. ()

Legas

Nuda. Film si hraje na Lovce jelenů z prostředí pyrotechniků v Iráku. Klišé, strohý scénář s fůrou prázdných vět, nesympatičtí blbečkové v roli zelených mozků (tohle se Kathryn náhodou povedlo, takle si představuji U.S. Army). Líbilo se mi rychlozoomování kamery, nelíbila se mi hudba, pěkná úvodní scéna, nejvíce mě oslovila scéna vybírání vloček v supermarketu - ta řekla o takovém pyrotechnikovi více, než kdejaká scéna s rozhodováním, který drátek přestřihnout (tenhle atribut v The Hurt Locker nehledejte, zde se stříhá jako o život). ()

Šakal

Jak píše uživatel Isherwood, Kathryn Bigelow " nám chlapům " rozumí lépe než většina "renomovaných " chlapíků sedících za režisérskou stoličkou. Téměř vše již bylo v komentářích řečeno, tak pouze za sebe dodám, že Kathryn Bigelow vypráví téměř dokumentární formou ( bez zbytečného patosu a sentimentu ) příběh o " každodenní práci " elitní pyrotechnické jednotky nasazené do akce v Iráku. The hurt locker je skutečná pocta a ocenění pro všechny ty , kteří při jejich " každodenním chlebu " nasazují krky. " Nehrdinské vyprávění o skutečných hrdinech z masa a kostí ". 5- tou * přihazuji za VELMI přesvědčivého Jeremy Rennera. ()

InJo

Syrové a sugestivní moderní válečné drama s netypickým poselstvím o závislosti na adrenalinu. Kathryn Bigelow vypjatou atmosféru bojového konfliktu plnou nervozity a paranoie zvládá bez zaváhání, stejně jako letmý, ale přesto výmluvný a působivý pohled do duše několika obyčejných mladých vojáků. Chápu, že to někomu může přijít celkem prázdné, obyčejné a neobjevné, většina filmu je jen sledem scén bez silnější provázanosti a gradace, ale ke konci už film nabere jasný směr a závěrečné ztvárnění jeho myšlenky mi přišlo adekvátně mrazivé a současně velmi cool. Drsnou a špinavou tvář dnešního světa umí Kathryn portrétovat sebejistě, intenzivně a přitom nepateticky. Love her. 85 % ()

Webb

Kvalitně odvedená řemeslná práce Kathryn Bigelow s výtečným zpracováním a reálným dějem. O to více zamrzí, že nám jsou postavy naservírovány až moc ploše. [7/10] ()

Sobis87

Smrt čeká všude je velmi dobrý film, ale ta cena za nejlepší scénář na Oscarech mi přišla trochu mimo, i když chápu, proč právě tenhle film vyhrál (vyjádření se k ožehavému tématu, triumf ženské tvůrkyně, osobní výpověď scénáristy…prostě politika). Nevyčítám scénáři absenci nosného příběhu a epizodičnost, neboť tenhle film by měl fungovat jako deník vojáka v nehostinném prostředí, na kterého prostě ta „smrt může čekat všude“, ani by mi nevadila ta multitematičnost, kdy se má jednat o osobní pohled na válku v Iráku, vykreslení chlapáckých vztahů a války jakožto „drogy“ (to nám je prásknuto hned v úvodním citátu), jde prostě o to, že tenhle film opisuje od ostatních válečných filmů, od každého si vezme něco, přičemž ty „vzorové filmy“ se zabývají podrobně jediným tématickým okruhem na rozdíl od filmu Smrt čeká všude, který chce pojmout všechno možné, díky čemuž nemá prostor některé aspekty příběhu vypracovat do hloubky. Vyprávění prostě plyne a najednou z nějaké scény něco vyplyne, postavy chvíli bilancují a jede se dál. Další scéna – další téma. Vše díkybohu spojuje ústřední téma války jakožto drogy skrze postavu v podání skvělého Jeremyho Rennera, takže film převíjen má nějakou konzistentní formu. Scénář rozhodně není špatný, tímto jen ospravedlňuji své tvrzení, že cena akademie měla putovat jinam. Kdykoliv ale klopýtne scénárista, je tu Kathryn Bigelow a vše jistí svou soustředěnou režií, některé scény jsou vskutku mistrovsky natočené (ostřelování v poušti a snad každé zneškodňování bomby) a když režisérka chce, dokáže diváka napnout jako strunu. Smrt čeká všude je v mnoha ohledech vynikající (režie, herci, kamera,…), ale jestli měl nějaký válečný film vyhrát Oskara, bez rozmýšlení bych hned volil Mendesova Mariňáka. 80% ()

HoneyBunny

Viděli jste Generation Kill? Pokud ano, tak víte, co čekat od Hurt Lockera. Pár zajímavých, detailně popsaných a drsných historek z každodenního života nasazených vojáků. Syrová autenticita a drsnost na úkor hlubší psychologie postav. Ano, cítíte tu beznaděj boje party pyrotechniků, kteří nevědí, jestli dálkové ovládání drží v ruce místní řezník nebo ten milý chlapík s kamerou. Zároveň poznáte ten drive, ten hon za adrenalinem, který ty chlapy žene dál. Válka je závislost, říká motto filmu. A Bigelowová tohle poselství předat umí. škoda toho, že film nemá silnější hlavní příběh. Přiznávám, chvílemi jsem se nudila. Ono je něco jiného vyprávět o odjišťování bomb a něco jiného o vojenské akci v plné síle (jak to předvedl Ridley Scott v Black Hawk Down). A popravdě bych radši v hlavní roli viděla toho Guye Pearce, kterého si tu užijeme jenom pár minut... ()

Anderton

Hurt locker bude navždy spájaný so svojimi oceneniami a tým pádom od neho bude každý očakávať dokonalý zážitok. Tie 4 hviezdy z piatich, čo všade dostáva, tak vyjadrujú akési mierne sklamanie. Je to nefér, Bigelow predsa netočila svoj film s úmyslom natočiť drámu roka. Ukazuje každodennú prácu pyrotechnikov pôsobiacich v Iraku. Nekomentuje, nesúdi, iba zobrazuje niečo, čo vyvoláva dojem autentickosti. No a k tej absencii príbehu toľko, že príbehov je tu viac, síce epizódnych, ale s poriadnou dávkou napätia. To, že ich nespája žiadna príbehová kostra, iba miesto, postavy a čas, nepovažujem za žiadnu chybu, skôr by som to nazval odvahou a inovátorstvom. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami