Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Flego

Zelená zóna je zrozumiteľný film aj pre politických analfabetov, ktorí len zaregistrovali, že kdesi v Iraku bola vojna. Niežeby som k nim patril, ale oceňujem zámer tvorcov natočiť prehľadný, akčný, vojnový a politický príbeh. Dôvody počiatku konfliktu nechám na svedomí kompetentných, ale je celkom fajn vidieť takto dynamicky spracovaný príbeh o vojenskej mašinérii a sile novinárskeho pera. Nedá sa nespomenúť famóznu ručnú kameru, s ktorou je natočený azda celý film. ()

anais

Stejně jako Scottův Body of lies vyvolává Green zone otázku, proč to vůbec sledovat. Vždyť je to jen hra na realitu, která se stydí za to, že je spíš holywoodskou fikcí (byť poukazující na skutečnou problematiku). Je to čítankové převyprávění skutečných událostí tak, aby je průměrný Američan dnešní obamovské doby dokázal spokojeně strávit. Například je směšné poslouchat Millerova tlumočníka Freddyho dojemně vyprávět o jeho vlasti, zatímco mu necitliví Američtí vojáci strhli umělou nohu...a nebo scéna, ve které nekompromisní politik sleduje mučení Iráckého vězně (máme to brát vážně, když se za chvíli střihne na Damona, který spíš než reálného vojáka připomíná akčního hrdinu?) ...a takových momentů je tam víc. Zelená zóna tak selhává jako politický film (protože je příliš naivní a prvoplánovitá), i jako akční film, protože v ní vlastně nejsou akční scény. Slabiku po slabice nám osvětluje věci, které už dávno známe z médií... ()

Roman.Ticka

Nepopírám, Bourne je pořád sekáč, ale toť tak zhruba vše. Tématika okupace Iráku Američany už děsně dlouho smrdí a vůbec mě nezajímá jakákoliv honička tam, natož politicko-mediální intriky ani jiné trapné komedie kolem vzácné těžní suroviny. A už vůbec ne hra na "kukielki" kolem pravdy a lži. Kromě akčního náboje a sledovačky hrdiny typické pro známou sérii, mě určitě nezaujaly příběh, prostředí, a nejméně vyklepaná kamera. Jestli tím měla přidat na autentičnosti, navodit pravou atmosféru a cool akci, tak u mě rejža zelenou nemá, i kdybych byla krokodýl. Když už, tak raději chameleón, má to své výhody, jeden nikdy neví kam se v budoucnu zlatá korouhvička otočí. ()

Kailo

Sestřelení Black Hawka - báájo. Vlámání do baráků - báájo. Poslední půl hodinové tempo jsem neodlepil oči od obrazovky. Irák, konspirační teorie a Brendana Gleesona já rád, takže... 90% [HD] ()

Ivoshek

Slabší tři. Zápletka s hledáním ZHN, které v Iráku nejspíš nikdy nebyly, je sama docela dobrá. I akční scény jsou natočené dobře, takže fandové střílení si přijdou na své. Horší je představa, že spor špiček tajných služeb rozlouskává poddůstojník od pěchoty ve svém volném čase. To prostě nedává smysl. ()

Janek

Jestli válka v Iráku někdy dostane nějaký rámec, tak bych si neuměl představit lepšího filmaře než je Greengrass. Jeho strhující autenticita je dnes už slavná. Chemie mezi Greengrassem a Helgelandem ale bohužel moc nefunguje. Ze scénáře čouhají konstrukce (hlavně ke konci), a celou tu Greengrassovu autenticitu, na které film staví, tak trochu sráží. Hvězdu strhávám vzhledem k režisérově rejstříku, ve kterém má dva struhující filmy mapující skutečnou událost, kterým Greenzone nesahá ani po kotník. Nicméně nelze jinak než film doporučit. ()

SOLOM.

Slušný válečný filmeček odehrávající se v Iráku, nicméně se do jisté míry musí brát hodně s nadsázkou a jeho tvůrce se nechal občas až moc strhnout. Hlavní hrdina byl celkem sympaťák (však Matt Damon taky patří mezi hodně dobré herce), chápu jeho smysl pro spravedlnost i jeho zapálenost pro danou věc. Nicméně tu byla k vidění i řada nelogických nesmyslů a podivného chování některých postav. Kupříkladu jeho (ne)dobrovolný překladatel s protézou chvíli kulhal a následně zas utíkal jak antilopa, atd…Akční scény byly až na pár drobností docela dobře natočené, atmosféra taky nebyla špatná, jen prostě znám i mnohem lepší válečné filmy. Takže v mých očích lepší průměr. 60% ()

ARI50

Celkem chabé žádná solidní akce, příběh mírně pootevřen nezajímavosti a tak bude patřit mezi ty jenž se pouští jednou za delší čas. ()

mm13

V Iráku sa nenašli žiadne biologické ani chemické zbrane? No teda! ... Pritom prvá polovica naznačuje, že tu ani tak nepôjde o tie zbrane, že ich neúspešné hľadanie tvorí iba kulisu pre vykreslenie neprehľadnosti celej situácie, malicherného boja o kompetencie a vplyv, márneho boja s nekompetenciou poverených, zúfalého nepochopenia či neochoty zamyslieť sa a porozumieť, ktorá vyplynula z túžby mať to celé čo najskôr za sebou. Skrátka sa zdalo, že film vyústi do samostatnej, originálnej myšlienky o hysterickej dobe, ktorá druhú americkú inváziu do Iraku splodila, o naivite (arogancii?), ktorá ju poriadne pretiahla a domýšľavosti, ktorá ju doviedla kam ju doviedla. A že sa tu dokonca nájde priestor aj na všeobecne platné postrehy o nedokonalosti (skoro až nefunkčnosti) západných operačných štruktúr. Narážky na potrebu zachovania iráckej armády a využitia domácich či zdomácnených zdrojov, náznaky konfliktu medzi jednotlivými veliacimi zložkami, nejednotnosť iráckej opozície a pretrvávajúce vážne etnicko-náboženske konflikty, to mi strašne hralo do pohľadu, aký som si na celú vec vytvoril a chystal som sa Zelenú zónu brániť hoci vlastným telom... no trvalo to necelú hodinku. Zrazu ktosi prehodil výhybku a z napínavej špionážnej drámy na reálnych podkladoch sa stal naivný, obsahovo vyvetraný thriller s triválnym koncom, plným neznesiteľých veľavravných pohľadov čo si hlavné postavy v posledných scénach medzi sebou vymieňajú. Skoro až grc, trio Greengrass, Helgeland a Damon to spackali viac, než sa zdalo že to vôbec bude možné. Tú facku od kritiky aj diváctva si plne zaslúžili! ()

MáŠa

Tak jako udělané pěkně, vypadá to realisticky, ale znova to snad ani vidět nepotřebuju, protože děj mě nějak vtáhnout nedokázal. Spíš to má být asi taková kritika Američanů, jak vedli válku v Iráku. ()

Sawy

Paul Greengrass je profík a nedělá chyby.Proto mi bylo od prvního okamžiku,co jsem o tomhle projektu uslyšel jasné,že tohle bude dobrý film.A taky že jo.Zelená zóna od začátku nasadí smrtící tempo,ve kterém není čas na nudu nebo na nějaké rýpání se v nedostatcích.Rychlé seznámení se s hrdinou,základní zápletkou a hrrr do akce.A ta je,vážení! Kamera je klasicky perfektní a výraz "být při tom" nabývá zvláště pak v kině nového rozměru.Divák se drží těsně za Damonem a fandí mu.A z toho jak to kolem vybuchuje se pořádně zvedá adrenalin.To všechno neustále graduje,aby film finišoval tou pravou válečnou vřavou,kde vrtulníky padají k zemi,házejí se granáty,do toho hraje neuvěřitelná Powellova hudba,která mi vždy vhání slzy do očí i když se na plátně prakticky nic neděje.Při té vší realističnosti a dynamice navíc film stíhá být dokonale přehledný,což se u filmů tohoto typu cení dvojnásob.Vždycky jsem perfektně věděl co se na plátně děje,kdo je kdo.Je pravda,že Damon nemá moc co hrát,jeho Miller je dosti plochá postava,ovšem dělá co může a stejně si hrdinu oblíbíte.Ostatní skvělí herci ve vedlejších rolích nedostali moc prostoru což zamrzí zvláště u Jasona Isaacse,který dokáže maximálně využít i ten minimální prostor,který jeho postava má.Je pravda,že po strhujícím nástupu film někde v polovině trochu ztratí tempo,ale Greengrass se hned zase chytí a zakončuje film vpravdě ďábelskou rychlostí.Vážnější je ovšem fakt,že Zelená zóna přišla příliš pozdě na to,aby mohla naplno bodovat.Díváme se v podstatě na starou záležitost,která už řadové diváky těžko osloví.Přesto se rozhodně vyplatí Zelenou zónu vidět,ale člověk by ji měl brát rozhodně jako pouhou akční zábavu a ne jako politicky angažovaný film.V rámci svého žánru jde o silný nadprůměr a mnohem lepší film než Scottův Labyrint lží.Tak na to lidi běžte a trochu zmírněte komerční katastrofu filmu,aby to nebyl poslední zábavný a zároveň velmi inteligentní snímek,který k nám z Hollywoodu dorazil. 80 % ()

Morholt

Absolutní dynamika a naprostá absence nudných či hluchých míst. V tomhle spojení Greengrass- Damon opět zafungovalo. V čem nezafungovalo byla předvídatelnost, kdy zoubka všech koleček byla natolik vyhraněná, že se i hodinářský analfabet nemohl splést. Rozpačitý jsem byl i z toho, jak jednoduše rozmotal velitel Miller celou zpravodajskou hru. A konečně jsem se musel pousmát poněkud naivnímu konci. Vypadá to sice, že negativa převažují, ale rozhodně to tak není. Zelená zóna je parádní válečná záležitost a rozhodně stojí za to viceronásobné vidění. 80% ()

ScarPoul

Ale aby som bol úprimný nie je to zlý film. Má to skvelé tempo a drajf. Postavy sú v mnohom síce len nostieľmi určitých vlastností a nepresahujú priestor plátna, ale tým, že sa vo filme stále niečo deje, to nemáme možnosť postrehnúť skôr ako v záverečných titulkoch. Greengrass jednoducho vie. Jeho témy zaváňajú autentickosťou a aj keď v tomto smere sa pokúsil natočiť iný film na podklade témy, ktorá živý Hollywood už nejaký ten rok, mám pocit, že sa mu to podarilo. Nejedná sa o žiadny prevratný príbeh. Také The Kingdom a Body of Lies sú podstatne zábavnejšie, ale celá ta špina a roztrasenosť mi prišla niečim sympatická. Nechcem ani povedať, že je to slabý film. Len bohužiaľ má Greengrass na svojom konte príbehy iného kalibru a rozmerov. Rozmýšľal som síce nad 4 hviezdou, ale práve kvôli plytkosti postáv som sa musel rozhodnúť pre tri. Už len preto, lebo nemám dôvod si to pozrieť druhý krát ako napríklad Bourna. ()

PROROK14

Film prezrádza to, čo už dávno viem. Akčné scény pekné, príbeh už poslabšie. O nejakom zdrvujúcom závere sa nedá hovoriť. Našťastie to nenudí a dobre sa na to pozerá, ale neskrývam sklamanie. 70% ()

6thSun

Scénář nic moc neřeší a jde na ruku napětí, což je strhující v první polovině, ve druhé ale začne řada nelogičností hodně rušit. 70% ()

Gwaihir

Očekávat od politického válečného dramatu spletitou akční jízdu ve stylu agenta bojujícího s vlastní minulostí by bylo asi příliš odvážné, přestože dynamika děje je v tomto případě znovu na velmi vysoké úrovni. Tentokráte je však téma příběhu mnohem závažnější a do popředí tak spíše vystupuje jeho obsah, jenž je, do jisté míry, obžalobou iráckého tažení, která však bohužel nepřekračuje "povolenou" hranici. Zelená zóna tak v podstatě téměř po celou dobu zůstává "jen" výborně natočeným filmem, s velice realistickým pojetím scén. 85% ()

maseer2

zpočátku moc fajn - "irácká" atmosféra vcelku funguje (i když třeba s Hurt Locker se to absolutně srovnávat nemůže) a to postupné odhalování skutečnosti, že tam něco "pěkně smrdí", dodává filmu potřebný náboj.. jenže někdy zhruba v polovině, kdy už je víceméně jasné, která bije, se celá dobře rozjetá podívaná začne dle mého názoru režisérovi tak nějak rozpadat pod rukama a závěrečná půlhodina je pak jen prachsprostá akční naháněčka.. takže nakonec spíš zklamání... P.S.: fakta moc neznám, takže nejsem schopen posoudit, kolik je na tom pravdy a kolik z toho je pouhá konspirační teorie.. ()

Borrtex

Hodně jsem zvažoval, jestli dám tomuto filmu 4, nebo 5 hvězdiček. Nakonec jsem musel dát 5. A to nejspíše z toho důvodu, že je to takový ten typ filmu, který mám rád, a když je dobře zpracovaný jako tento, jsem ochoten přehlížet sebemenší nedostatky. Všeobecně mám rád filmy z války, a tento film mi skvěle přiblížil ono dění ve válce, přesněji v Íráku. Již druhá spolupráce Paula Greengrasse a Matta Damona vytvořila úžasný film, který již nebyl tak dokonalý jako například Bourneovo ultimátum, ale vzhledem k tomu, jaký byl sestaven scénář, to byla ta nejlepší možná volba:-). Nebylo tam tolik akce, ale to nejspíše protože to bylo něco prostě jiného, a tak jak to bylo se mi to líbilo. Výborná válečná podívaná 95% ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí