Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

pm

Na první pohled zbytečný film, který jako antibushovská obžaloba přichází velmi pozdě, přitom nás nutí se zamyslet nad závažnými etickými otázkami o smyslu demokracie a svobody, i o mediální zodpovědnosti, které jsou aktuální a nadčasové.Paul Greengrass ani na okamžik nezastře svou původní profesi dokumentaristy a válečného zpravodaje: nepříjemně nervní scény s ruční kamerou nám klamně dopřávají možnost si myslet, že sledujeme dokumentárně hodnověrně zachycené autentické události, které se odehrávají právě teď. Na konci ve zrychleném tempu a střihu sledujeme téměř svižný akční film. Nic z toho ovšem není pravda."Zelená zóna" není dokument, ale politický thriller v dimenzích akčního válečného dramatu. Válku prostřednictvím kapitánovy deziluze vidíme jako skutečnou virtuální realitu, hru médií i samostatný tragikomediální žánr, který má svou diváckou základnu a samozřejmě ekonomické opodstatnění. "Zelená zóna" je velmi pečlivě a nákladně zinscenovaná fikce, která stojí na hvězdném obsazení, stomilionovém rozpočtu, a která je podvratná žánrově i ve vtahu k divákům. Není to tak málo. ()

Ant

Jednoduchá zápletka a plytké postavy nejsou zrovna nejlepší vizitkou pro film, který má skoro dvě hodiny. Postava Matta Damona je typický americký voják, který se náhodou dozví jistou informaci a okamžitě má pocit, že musí zachránit svět. Jde si bez nějakých obtíží za svým cílem a přitom nezanechává žádný velký dojem. Scénárista se tady zrovna nevyznamenal a předem tak poslal celý film do háje. Škoda, Damon a Greengrass měli na víc. 6/10 ()

Slartibarkfast

Pěkný akční film z prostředí Iráckého konfliktu. Matt Damon se pro tyhle role hodí a celý snímek působil velice uceleným dojmem. Žádné zbytečné dialogy, které by nudily, prvek s konspiračními machinacemi zas osvěžil jinak obyčejný děj. Plno zvratů drželo diváka v pozoru a svižné tempo setrvalo vesměs po celý průběh. Pro mně velice povedený počin, který bude jistě sympatickým pro mnohé diváky. 80% ()

predators

Sice se zdá, že je M. Damon neprůstřelný, ale jeho vyšetřovací metody, schopnosti velet a umět rozhodovat jsem jenom kvitoval. Akce byla slušná, na to, že šlo spíše o průzkumný tým, pohybující se většinou v uzavřeném prostoru. K tomu mi trochu vadilo, že závěrečná část se odehrává ve tmě, tedy je prd vidět. Ve dne je to však pastva pro oči. Nevím, kde přesně se odehrávalo natáčení, jestli opravdu v Baghdádu, ale prostředí bylo zachyceno líbivě a účelně. Damon je jasný, ten to táhne a povětšinou za správný konec, takže já se bavil. Co vy? 75% ()

AGAMENON

Režie dobrá, herci dobří, scénáč dobrý, hudba skoro nepotřehnutelná (nepochybně záměr), ale ta kamera, to je něco otřesnýho, v nočních scénách ani nevím, kdo, kde, co. Nacpat do něčeho takového 100 melců, když divák ani pořádně neví, kdo to střílí, huláká, atd., tak to je opravdu velká odvaha, která sakra nevyšla. ()

nascendi

Napriek tomu, že film má "iba" 74 % nakrútil som si ho na rekordér a s chuťou pozrel. Dôvody sa volajú Paul Greengrass (jeden z desiatky mojich najobľúbenejších režisérov), Matt Damon (obľúbenec, ktorý sa nevošiel do desiatky mojich najobľúbenejších hercov) a John Powell (jeden z desiatky mojich najobľúbenejších skladateľov). Je zrejmé, že uvedené tri mená znamenajú istú mieru mojej predpojatosti pri komentovaní filmu. V každom prípade som videl napínavý akčný film nakrútený na podklade historickej udalosti a poodhaľujúci revnivosť medzi rôznymi zložkami rôznych tajných služieb. Že ide o udalosti staršieho dáta, že obľúbené postupy spomenutých tvorcov už nemali vždy také opodstatnenie, ako u Bourna a že by sa určite ešte niečo našlo, čo nebolo akurátne je síce pravda, ale všetky výhrady spolu majú hodnotu iba jednej hviezdičky, o ktorú som bol ochotný zísť z plného hodnotenia. ()

Pedestrian

Celé je to v pohybu, přesto tomu chybí nějaký hnací motor. Mét Dejmn je borec, ale ta klišé Greengrassovi nesluší. Hra na hodné vojáky a zlé úředníky, slova vyslovená těsně před smrtí, přepálené finále. Nechci už. ()

Slarque

Greengrassova dravě syrová režijní forma k thrilleru jednoznačně sedí. Rozklepaná kamaera, rychlý střih, vpřed to ženoucí hudba. I samotný příběh vypadá velmi pravděpodobně (možná až na ten závěr, ale tohle neměl být dokument ale vysokorozpočtový hollywoodský film, ne?), ostatně honba za informacemi je osvědčené žánrové téma. Výborný válečný thriller, ale Greengrass už natočil pár lepších filmů. ()

Happens

Kvalitní příběh zakládající se na kontroverzních skutečnostech o absenci zbraní hromadného ničení, takové filmy je potřeba točit, nicméně stupeň profesionality nazývám, jak je již uvedeno v obsahu, čtvrtý Jason Bourne se žvýkačkou v puse a se srdcem na správném místě. ()

Chrustyn

Když jsem před lety dokoukával poslední díl Bourneovské trilogie, ve které Greengrass předvedl co to znamená moderní akční film, řikal jsem si s čím asi přijde příště. Když jsem se dozvěděl, že se bude jednat o válečný thriller z prostředí rozbombardovaného Iráku, ve kterém bude opět pobíhat Matt Damon, mé očekávání se čím dál tím více zvětšovalo. Greengrass se tímto filmem vydává jiným směrem než jakým vedl agenta se ztrátou paměti ale agresivní režiiní styl mu zůstává. Nejedná se o čistokrevný válečný snímek ale o akční thriller s jednoduchou zápletkou a hyperaktivním tempem. Režisér zůstal věrný svému dokumentárnímu stylu a je to jedině dobře, protože audiovizuální stránka je to jediné co film táhne neustále kupředu. Film není žádnou akčí jízdou, kde by děj jel dopředu v rytmu střelby a výbuchů a popravdě vyjma konce se zde pořádně nevystřelí ale Greengrass je naštěstí mistr v oboru a dokázal by akčně natočit i večeři v domově důchodců. Jednoduchá zápletka nepřináší žádné šokující pravdy o válce v Iráku (ačkoliv pokusy byly) ani moudra o zbytečnosti války ale veskrze přímočarý příběh, kdy parta vojáků v čele s Damonem něco nebo někoho hledá ale díky režisérovi jede dopředu tempem armádního tanku, který nic nezastaví. Film má opravdu minimum míst, kde by někdo stál na místě a debatoval o životě a je to rozhodně dobře, protože právě agresivní tempo spojené s již zmíněnou audiovizuální stránkou (rychlá hudba, dokumentární kamera) zaručuje, že divák nemá moc času na to aby se zamyslel nad příběhem, který je v tomto případě vskutku nicotný. Greengrass sice natočil svůj nejslabší film ale to neznaméná špatný ale "jen" velmi dobrý. Hlavní je, že se na to tak pěkně kouká. ()

iamek

Aspoň mě letos nezklamal Greengrass narozdíl od Burtona a Scotta. Tenhle jeho styl režie naprosto žeru a žrát dál budu. Už od prvních minut vás snímek v táhne do děje a pustí vás až u závěrečných titulků. FIlm je docela podobný jako Bourne, ale to mi vůbec nevadí. Akce je zde hodně a navíc je skvěle, že Paul použil dynamickou kameru, která vás více v táhne do děje. Hereckému obsazení taky není co vytknout hlavně mě překvapivě bavil agent CIA. Děj Green Zone je sice přímočarý a ničím šokující, ale vše vynahrazuje precizní režie a herecké výkony, které jsou navíc podtrhnuté skvělou hudbou. ()

klerik

Greengrassa som po popcornovom treťom Bourneovi a nudnej Deväťdesiattrojke začínal odpisovať. A on akoby si to uvedomoval a natočil v podstate minimalistický film, ktorý sa nebojí na "historické" udalosti pozerať aj z druhej strany. Zelená zóna nie je pseudodokument a má (aspoň čiastočne) vyprofilované postavy. To je fajn. Finálna naháňčka má svoju atmosféru, aj to je fajn. Scenár však (napriek účasti Briana Helgelanda) moc neprekvapí a hrdina vlastne nemusí riešiť žiadnu skutočnú dilemu. Na jednu stranu som bol rád, že ide o normálny film o vojnovom konflikte (prípadne vojnovej agresii), na stranu druhú, som sa nemohol zbaviť pocitu, že ide o tak trochu zbytočný film. Ak čítate noviny (či si aspoň na internete občas prečítate spravodajské titulky), nedozviete sa nič nové a po technickej stránke je tento film v snahe o vierohodnosť akosi nevýrazný. Jedna veta bola fajn - "Vy nemáte rozhodovať, čo sa tu má diať." - ale podobne ladené REDIGOVANÉ malo podľa mňa oveľa väčšiu výpovednú hodnotu... ()

Arsenal83

Zelená zóna je jedným z mála filmov, kde si Američania, alebo ich tvorivá časť apsoň v niečom priznali nezmyselnosť ich novodobých dobyvačných výprav. Dnes, keď už vieme zbrane hromadného ničenia na stopercent v Iraku neboli, nechápem na čo čaká Medzinárodný súdny tribunál a nepredvolá poloimbecila Busha pre zodpovednosť za vyvolanie vojny a státisíce mŕtvych, nastolenie neporiadku, zločiny proti ľudskosti atď. Hlavne, že v Juhoslávii konali jedná radosť. Z tohto pohľadu bol teda film prínosom. Takisto je pozitívom približenie arabského sveta, že to nie sú len nejakí zaostalci, ale ľudia žijúci si svoje životy, bojujúci za nejaké ideály, častokrát za myšlienky slobody, ktoré aspoň chvíľu sťelesňovalo aj USA. Na filme mi ale chýbalo trochu viac akčnosti plus Damonovi len málokedy prídem na chuť. ()

Marze

Napínavé zpracování konfliktu v Iráku účinkuje. Při sledování máte pocit, že jste v přímém přenosu. Profesní věcnost se naleptává uprostřed chaosu, vojáci netuší, co místní říkají, co právě vynášejí, co najdou za rohem, odkud kdo udeří. ()

heyda

Ta ruční kamera mě fakt štvala a to je asi tak jediné, co tomuto filmu lze vyčíst. Vybízí se porovnání se Smrt čeká všude. Jasná je jedna věc. U Zelené zóny vyhrál obsah nad formou, zatímco u Smrt čeká všude jasně vítězí forma, kamera, detaily apod. nad samotným obsahem. Takže já může jen říci: Choose! Pokud chcete syrovou válku s dobrým dějem a famózními hereckými výkony, ale dementní kamerou - pusťte si Green Zone.....pokud se však vyžíváte ve vymakané kaměře, v detailech a dobré hudbě, tak mrkněte na Smrt čeká všude. Ani jeden si ode mě nezaslouží plné hodnocení, ale ani jeden rozhodně není ztráta času! 8/10 ()

lola3121

Tak jsem musela shlédnout tu novinku, abych byla IN. Co tak k tomu říct? Matt Damon je fakt drsnej chlapík, navíc v tý uniformě a s palestinou kolem krku je docela sexy, ale stejně se mi nechce věřit, že by nějakej nadporučík nebo co to měl za hodnost mohl pořádat takový suprový akce na vlastní pěst. Jinak to bylo celkem akční a poměrně věrohodný (teda aspoň pro mě coby absolutního diletanta v problematice Irák a spol.). Jediný co si pamatuju z této doby je, že našli kusy Udaje a údy Kusaje, ale to už je asi jiná pohádka... Jo a že těm amíkům nešlo ani tak o svobodu a demokracii, jako spíš o ropný pole, to došlo i mně... ()

packa

IMHO zatím nejslabší Greengrassův snímek. Co by za to ale mnozí další režiséři dali, aby točili podobně "slabé" filmy... Vzhledem k obsahu filmu se už ani nedivím, že snímek u amerického poblika propadl. ()

Yardak

Očekával jsem průměrný válečný film s rozklepaným obrazem. Dostal jsem velmi zajímavý (důvěryhodný) příběh, překvapivě málo se klepající kameru (!) :o), solidní herce (škoda málo prostoru Gleesona a Isaacse) a trochu přemýšlení nad americkým stylem, jak začít válku. Lepší 4, pro mě asi nejlepší film od Greengrasse! ()

jojinecko

Ok, Greengrass sa opakuje...Ale opakuje svoj štýl, ktorý doviedol takmer k dokonalosti. Čo sa týka zobrazenie "schizofrénnej" akcie, môže mu konkurovať ozaj málokto. Celkovo mi Green Zone príde ako stávka na istotu, kde divák dostane presne to čo od tvorcov (scenár, postavy, dej, hudba, réžia) očakáva. Ale vonkoncom to neberiem ako negatívum..Ja som bol maximálne spokojný, hoci štvorka Bourna by potešila oveľa viac :) ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí