Barva kouzel (TV film)

The Colour of Magic

Terry Pratchett: Farba mágie

Komedie / Fantasy

Velká Británie, 2008, 190 min

Ano. Jsem fanouškem Pratchetta. Tato skutečnost nutně mlží můj náhled na film, ať chci nebo ne. Ale i přes růžové brýle, kterými jsem to sledoval, jsem se nemohl zbavit dojmu, že postavy co vidím, tam jen stojí a přemišťují se jak figurky nikoli na Zeměploše, ale na "desce" Člověče nezlob se. Chybělo mi tam víc dialogů mezi postavami, abych se mohl nějak ztotožňovat. nechci nějaké psychodrama od fantasy filmu, ale přeci jenom.... Ale kam se hrabe pokaděnej Eragón.......(22.4.2008)

Scénář : Vadim Jean podle románu Terryho Pratchetta. Kamera : Gavin Finney. Hudba : David A. Hughes a Paul E. Francis. Příběh odehrávající se na fantastické planetě Zeměploše, která cestuje na zádech gigantické želvy A´Tuin vesmírem. S naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, který zná jen jedno zaklínadlo, s Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, a jeho poslušným Zavazadlem... Knihy jsem nečtl a filmy mě moc nezaujaly.(5.8.2011)

jedna z prvních knih o Zeměploše byla zfilmovaná stejným režisérem jako už dřívější Otec prasátek. Prostředí i atmosféra stejná. Triků tentokrát víc, ale abych si to víc vychutnal to nepomohlo. Nějak mi to připadlo přeplácané a v ději se hodně skákalo sem tam. V knize je to podobné, ale do filmu mi to moc nesedělo. Takže ve srováním s Hogfatherem je to horší. Přesto je to dílo na televizní tvorbu úctihodné a působí na mně mnohem víc než většina filmových fantasy filmů a pohádek. Rozhodně lepší tři hvězdičky a doufám, že další film z díla Terry Pratchetta opět potěší.(1.5.2011)

Celkem pěkně zpracované, to ano, ale Barva kouzel zrovna nepatří k mým nejoblíbenějším příběhům Zeměplochy. Najdou se na ní zajímavější a dle mého názoru lépe napsané kousky, které by stály za filmové zpracování. Třeba se někdy dočkám filmových Pyramid, Sekáče nebo Morta a rozvinutí Pratchettových geniálních obrazů a humoru v plné parádě.(16.11.2011)

Po první části: Mezi zatím zfilmovanými knihami z této série je tento film v pořadí druhý, já jej vidím jako třetí (první Pošta, druhá Prasátka). A je to bohužel čím dál stejnější. Docela milé, přívětivé a hravé, ale zoufale utahané. Já prostě cítím, jak mi při sledování rostou vousy. Proč proboha i ta snad nejtenčí zeměplošská kniha musí mít ve filmové podobě dvě části a dohromady přes tři hodiny? Zatím váhám mezi dvojkou a trojkou.             Po druhé části: Letmé nahlédnutí do knihovny mi odhalilo, že ve skutečnosti každý z dílů filmu představuje jednu knihu — kromě Barvy kouzel tu tak máme ještě Lehké fantastično. Proč to na DVD není uvedeno, je mi záhadou. Každopádně tím padá jedna z mých výtek. Druhý díl dokonce oproti prvnímu skýtá docela slušnou zábavu, roztahanost přestala být tak patrná a váhal jsem nad čtvrtou hvezdičkou. V kombinaci s první částí to znamená, že dvojka by byla moc přísná, čtyřka zase příliš velkorysá.(24.6.2011)

• - Většina lidí, co hrála rozzuřený dav "Star people" a zákazníky v hospodě "Prokopnutý Buben", jsou Zeměploští fanouškové. (Bakllazaan)

• - Opět si zde zahrál malou roli sám tvůrce Zeměplochy Terry Pratchett jako Astrozoolog 2 (ten bílým plnovousem). (Bakllazaan)

• - Herec Richard da Costa (Zavazadlo) hraje též Knihovníka. Pro tuto roli samozřejmě studoval v ZOO pohyby skutečných orangutanů. Mimochodem v tomto snímku není nikdy vidět v lidské podobě. (Bakllazaan)