Barva kouzel (TV film)

The Colour of Magic

Terry Pratchett: Farba mágie

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

Velká Británie, 2008, 190 min

Další televizní film stanice SkyOne podle knihy Terryho Pratchetta. Tentokrát vás Jean Vadim zve na cestu po Zeměploše ve velkolepém stylu, který nezná mezí. O hodně výpravnější a efektnější než Hogfather působí Colour of Magic od první chvíle. Bystří uvidí i pár "hrozně podobných záběrů" jako byly třeba v LOTRovi. Výprava je fantastická stejně jako hudební doprovod. Obojí dělá velkou službu televizní produkce anglického studia, které je tak o dvě třídy výše než vše ostatní, co televize natáčí. Bohužel je tu i pár zhoršení oproti minule. Máme tu jiný, epický příběh, díky kterému procestujeme velkou částí Zeměplochy a i kousek mimo ni. K tomu se váží nové postavy, které pro mě osobně nejsou lepší než v minulém filmu. Taková SMRTKA si užije pouze pár kratších momentů a i přes dabing Christophera Leeho působí nevyužitě. Oproti tomu hlavní dvojici, kouzelníka Dvoukvítka a první Zeměplošného turisty, si užijete více než dost. Pro někoho to bude plus pro někoho mínus, protože kápnout do sympatií není vždy jednoduché a některé i vedlejší postavy jsou tak na hraně zajímavosti a "tohle jste mohli vynechat". K tomu nejdůležitějšímu a to je humor. Ten je opět trochu problematický, někomu sedne druhým ne, ale nenasmál jsem se jako v případě Hogfathera i přes větší délku. Oproti tomu některé vtipy jsou prostě ultimátní. Od vědců, kteří se snaží přijít na nejdůležitější otázku vesmíru, želvy a tak vůbec až po přestřelku ve stylu bullet-time. Přesto je to na televizní tvorbu neuvěřitelná podívaná, kterou si musí opravdový milovníci užít, v co nejlepší kvalitě...(5.10.2008)

Na TV film ohromující výprava, slušné efekty a skvělá muzika. První díl s akcí trochu pokulhával, ale druhý to rozhodně vynahradil. Jsem fanoušek Terryho Pratchetta, a proto dám 4*. Většina hereckých výkonů totiž byla ostudná a za "retardovaného" Patricije, který pro mě představuje osobu s nejsilnějším charakterem v Terryho knížkách by si někdo zasloužil slavnou facku od Archieho z Rocknrolly.(12.3.2009)

Převést knihy Terryho Pratchetta, aby byl zachován jejich styl, humor a gejzír nápadů, je přinejmenším velmi obtížné, ne-li vůbec nemožné. Tento film dělal co mohl, s prvními Zeměplošskými knihami se vyrovnal po svém, něco ubral, něco přehodil a něco přidal. Na televizní produkci překvapí slušné efekty, herecké výkony jsou dobré, Sean Astin je přímým ztělesněním svého knižního předobrazu, ale nejlepší je Barbar Cohen, stejně jako v knize.(16.7.2009)

První Terry Pratchettovka. Druhá, kterou jsem viděl sfilmovanou. Původně jsem nechtěl, protože už mám svět Zeměplochy naprosto vyrýsovaný ve své fantazii, ale přece jenom jsem se koukl, i když se strachem, že moje představy ztratim :) A byl jsem docela spokojenej, svět na zádech Velké A'Tuin je vykreslen překvapivě hezky a tak jsem si mohl docela vychutnat příběh, který se povedlo přenést do scénaře v celku dobře. Nejvíc mě potěšil asi hlas Smr'te v podání pana Christophera Lee.(30.9.2008)

Čitateľov Plochozeme (či snáď Zemeplochy) to nepochybne poteší, divákov ľahkej fantasy tiež, no nič náročnejšie sa od toho čakať nedá. Je to z lacnej televíznej produkcie a triky sú tomu primerané. Z hereckého šatníka vytiahli pár obnosenejších kúskov (ako Irons, Curry či Cosmo) a dali si "ušiť" i lacné novinky, no na ten rozpočet to rozhodne poteší. Je to dostatočne výpravné, v rámci žánru nudí len málo a sleduje sa to vcelku príjemne. (70%)(9.1.2010)

• - Film měl premiéru v Curzon Cinema v Londýně 3. března 2008. (Terva)

• - Vadim Jean, ktorý režíroval aj predošlý film zo série Zemeplochy Hogfather, využil aj niektoré lokality použité v minulom filme pre zabezpečenie kontinuity. Napríklad scény vo veľkej sále Neviditeľnej univerzity boli tiež natočené v krypte Guildhall, v Londýne. (Greenpeacak)

• - Většina lidí, co hrála rozzuřený dav "Star people" a zákazníky v hospodě "Prokopnutý Buben", jsou Zeměploští fanouškové. (Bakllazaan)