Barva kouzel (TV film)

The Colour of Magic

Terry Pratchett: Farba mágie

Komedie / Fantasy

Velká Británie, 2008, 190 min

70% Pratchetta mám rád, Mrakoplaše už méně. Celkově mi to přišlo méně povedené než Hogfather, přičem druhá polovina je vyloženě slabá, tedy až na závěr. Za zmínku rozhodně stojí Patricij, i když se objeví v podstatě jen ve dvou scénách - a Currymu to přece jen sluší víc jako dabérovi (Gabriel! Gabriel! Já chci Gabriela Knighta!)(9.5.2008)

• honajz

Tenhle film je důkazem toho, že Prachett píše tlusté knihy plné vaty. Sice v knize to okoření slovními vtipy a hrátkami s jazykem, ale to na plátno prostě nejde přenést. A když se přenese jen děj, je to nuda k zbláznění. Navíc jsem si podle všech ilustrací myslel, že Mrakoplaš je v podstatě mladík a sedělo by mi to nějak víc. I když je to televizní, výprava a triky jsou hodně slušné (na TV), i když třeba Čaroděj Zeměmoří měl některé lokace lepší... Nevím, nějak mne to nechytlo, zhruba stejně jako Prachettovy další a další a tlustší díly, ředěné na maximum a ani už ne tak vtipné.(6.7.2010)

Film určený především pro fanoušky, ti budou mít radost z každé minuty navíc. Nicméně, já musím říct, že ta stopáž, je až příliš dlouhá. Navíc si myslím, že zrovna Pratchett je těžko zfilmovatelný. Některé vtipy mohou fungovat jen v knize, ve filmu už jejich podání působí… „ne tak vtipně“.Je to ale příjemný a vtipný film, který knihám skládá velikou poctu.(17.3.2015)

Adaptovat něco tak dokonalého jako jsou "pratchettovky" chce odvahu a ještě větší odvahu chce spojit dvě knihy do jednoho filmu. Ale tady se tvůrcům odvaha vyplatila. Osobně si myslím, že filmové zpracování by ani zdaleka nedosahovalo úrovně tohoto televizního počinu. Na to je na Zeměpološe příliš mnoho kouzel a lákadel, které by filmový tvůrci spíše zneužili než využili. Takže tleskám a těším se na další zfilmovaný pratchettovský klenot.(6.9.2011)

Scénář : Vadim Jean podle románu Terryho Pratchetta. Kamera : Gavin Finney. Hudba : David A. Hughes a Paul E. Francis. Příběh odehrávající se na fantastické planetě Zeměploše, která cestuje na zádech gigantické želvy A´Tuin vesmírem. S naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, který zná jen jedno zaklínadlo, s Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, a jeho poslušným Zavazadlem... Knihy jsem nečtl a filmy mě moc nezaujaly.(5.8.2011)

• - Herec Richard da Costa (Zavazadlo) hraje též Knihovníka. Pro tuto roli samozřejmě studoval v ZOO pohyby skutečných orangutanů. Mimochodem v tomto snímku není nikdy vidět v lidské podobě. (Bakllazaan)

• - Většina lidí, co hrála rozzuřený dav "Star people" a zákazníky v hospodě "Prokopnutý Buben", jsou Zeměploští fanouškové. (Bakllazaan)

• - Nakrúcanie sa konalo hlavne v Pinewood Studios, kde je aj najväčšia vodná nádrž v Európe. (Greenpeacak)