Barva kouzel (TV film)

The Colour of Magic

Terry Pratchett: Farba mágie

Komedie / Fantasy

Velká Británie, 2008, 190 min

Jak Lehké fantastično tak Barva kouzel jsou velmi pěkné knížky (Mrakoplaše mám hned za Hlídkou) a tak jsem byl velmi zvědav na zpracování, i když chápu těžkost takové činnosti. Rovnou řeknu, že výsledek je uspokojující, ačkoliv něco tomu chybí. Otec prasátek je lépe dotažený, Barva se potýká s poněkud zvláštním stříhem příběhových linií a ani se zde nepovedlo moc úspěšně převést humor vlastní Pratchettovi. Některé zastávky hrdinů jsou uspěchané a kdo nečetl předlohy podle mě musí být občas trošku dezorientovaný. Pratchett se převádí na filmového zpracování, za to jsem rád a doufám, že se konečně dočkám té Hlídky. /mágové přivolali Smrtě/ - "I was at a party, you know." ... "I hope it's a good party!" - "I think it might go downhill at midnight." - "Why?" - "That's when they'll be taking my mask off."(22.4.2008)

První Terry Pratchettovka. Druhá, kterou jsem viděl sfilmovanou. Původně jsem nechtěl, protože už mám svět Zeměplochy naprosto vyrýsovaný ve své fantazii, ale přece jenom jsem se koukl, i když se strachem, že moje představy ztratim :) A byl jsem docela spokojenej, svět na zádech Velké A'Tuin je vykreslen překvapivě hezky a tak jsem si mohl docela vychutnat příběh, který se povedlo přenést do scénaře v celku dobře. Nejvíc mě potěšil asi hlas Smr'te v podání pana Christophera Lee.(30.9.2008)

• Noviik

To má být pokus o vtip? Něco tak tragicky nudného a neuvěřitelně hloupého jsem dlouho neviděl. Asi mám smůlu na filmy, které jsou považovány za něco úžasného, viz. Transformers a podobné blbosti. Jediné co si pamatuju je ten příšerný Mrakoplaš. Jednu hvězdičku dávám za herecké obsazení v čele s Christopherem Lee.(9.6.2008)

• Shadwell

Na Hollywood příliš neokázalý, na evropský film příliš pošetilý, na kouzelnickou fantasy příliš nemagický, na komedii příliš impotentní, na ambiciózní adaptaci příliš dekorativní. Zkrátka a dobře, že si někdo nandá klobouk, z něj ještě nedělá mága. Obzvlášť když takový představitel Mrakoplaše čerstvě vylezl z kurzů herectví a předvádí hotovy ochotnicky martyrium.(8.5.2008)

Převést knihy Terryho Pratchetta, aby byl zachován jejich styl, humor a gejzír nápadů, je přinejmenším velmi obtížné, ne-li vůbec nemožné. Tento film dělal co mohl, s prvními Zeměplošskými knihami se vyrovnal po svém, něco ubral, něco přehodil a něco přidal. Na televizní produkci překvapí slušné efekty, herecké výkony jsou dobré, Sean Astin je přímým ztělesněním svého knižního předobrazu, ale nejlepší je Barbar Cohen, stejně jako v knize.(16.7.2009)

• - Většina lidí, co hrála rozzuřený dav "Star people" a zákazníky v hospodě "Prokopnutý Buben", jsou Zeměploští fanouškové. (Bakllazaan)

• - Jedná se o zfilmování dvou knih, které na sebe navazují. „Barva kouzel“ je předlohou první části filmu a „Lehké fantastično“ té druhé. (artuš)

• - Herec Richard da Costa (Zavazadlo) hraje též Knihovníka. Pro tuto roli samozřejmě studoval v ZOO pohyby skutečných orangutanů. Mimochodem v tomto snímku není nikdy vidět v lidské podobě. (Bakllazaan)