Mít dítě, pravděpodobně bych jí/mu musel vštípit, ať onu ódu na maloměšťáctví ("všude dobře, doma mezi burany nejlíp") a ukázkový příklad post-kolonialistické ideologie ("neměň se, ať se cizí kultura přizpůsobí /podřídí/ tobě") nepřijímá. Na druhou stranu bych asi nenašel lepší náhradu za špionská dobrodružství pro odrostlejší, protože formálně preciznější film z montážní linky studia Pixar ještě nevyjel. (Jsem si vědom nepatřičnosti přirovnání, jelikož filmy - na rozdíl od aut - nejsou seriové výrobky složené ze stejných komponentů, ale úvodní titulková mechanická kola, která do sebe zaklesnou, toto asociují.) Při srovnání nejenom s klasicky odvyprávěnou jedničkou, ale i ostatními pixarovskými počiny kladou AUTA 2 velké nároky na vstřebávání rychle dávkovaných informací a "usledování" všech narativních linií, kdy každá postava v rámci několika skupin má svou. Postava Buráka, která se stává hlavním hrdinou, svou nemotivovaností a popřením modelu vývoje navíc představuje něco nevídaného v jinak klasickém pixarovském universu.. a to nejenom svým petersellerovským humorem. Stylistická opojnost nepramení jenom z nápadité práce se zvukovou sloužkou a nevídaným nasvícením ploch, ale i - díky zapojení třetího rozměru - s organizováním narativně motivovaných akčních scén v prostoru; přitom se akce odehrává na několika úrovních a neni vedena jenom pohybem vpřed, nýbrž i zpět, do stran apod. dle úlohy postav ve vyprávění. Spousta problematických či sporných pasáží - např. xenofóbní humor a popření poselství o nutnosti zpomalit z prvního dílu - je navíc odůvodnitelná změnou žánru (příklonu se k šedesátkovým bondovkám) a potřebou dodržet jeho pravidla. To vede k natolik důslednému prokreslení fikčního světa dle určitých kulturních stereotypů, že nevadí absence lidí, protože ústředním ozvláštňujícím prvkem je přítomnost aut, která se již v bondovských, fantomasovských ad. žánrovkách stávala díky své nadstandardní výbavě autonomní bytosti.(3.8.2011)

Pravda je, že akčních animáků je málo. Tomuhle ale akce rozhodně nechybí. Ze začátku musím vyzvednout několik vtipných scén (wasabi, záchody..). Líbilo se mi i pár minut na letišti. Můj celkový dojem je ale pomotaná hlava. Krásné barvy zamíchané v jeden nepochopitelně strakatý obraz. Téměř 2 hodiny jsou na animovaný film pro děti až příliš. 3D tentokrát docela vyvedené. 3*. Kraťas před filmem (Havajské prázdniny) se mi líbil více než samotný film. Tak to být asi nemělo, že?(2.8.2011)

• Slarque

Pixar slaví 25. výročí a při té příležitostí přišel s příšerností, která pošlapává vše, na čem dosud stavěl. Burák je jako hlavní hrdina k sešrotování, děj je zlý a násilný, hodnoty pokroucené až k neuvěření, humor míří na první signální a děj je jeden velký zmatek. Všechny ty animátorské drobné fórky tak přicházejí vniveč, protože na tohle znovu koukat nebudu a na poprvé jsem jich určitě aspoň půlku nezachytil. Animace je špičková, ale zachránit tohle fiasko nedokáže (30%).(7.8.2011)

• teutates

Američany nejsíš pořád sere agent 007 v královniných službách, a tak si udělali taky svou verzi agenta Bouráka 0XY, který svým intelektem, šarmem, logickým myšlením "dostane" dětské publikum a to doslova. Nevím v čem spočíval smysl poukázat na nedostatek energetických zdrojů (a ještě biopaliva) a hned v závěru odhalit konspiraci, díky které děcka dostanou kapitalistickou facku, vlastně neée... všechno to dobře dopadne, protože Bouráček je čůráček a bude pasován za UK Lorda od samotné auto-královny. Normálně nevím, proč se na ty animáky dívám, člověk chce vypnout a pak se mu dostane takového "zadostiučinění" v animované auto verzi, kde nejde o závody, ale o řešení globálních problémů, ach jo... 3/10, chci Chipa a Dalea nebo Kačery, nebo já nevim Gumídky raděj.(9.12.2011)

Těžko říct proč je druhý díl nejslabším Pixarem. Snad chybělo větší napětí a nosná konfliktní myšlenka založená na tom, že si o vás někdo myslí že jste blbec a přitom jím opravdu jste, je nejvíce odfláknutá a nejméně originální jakou kdy tvůrci tohoto studia použili. Přitom animace je jedním slovem skvělá a pohledy na závodní dráhu dávají jednoznačně za pravdu. Jen ten děj je takový chatrnější. Toy Story a jeho pokračování byly někde trošku jinde. Z Cars se nějaká podobná trilogie udělat nedá. Ty postavy prostě nemají takové charisma jak Buzz a Woody. Mé hodnocení 50%. PS: Minimálně ve dvou scénách byl použit fekální humor, to mě trošku zamrzelo. Beru pixarovský humor jako zábavu pro inteligentnější.(24.11.2011)

• - Jedno z aut po boku britské královny je legendární vůz české výroby Tatra 87 Tatraplán. (Milan25)

• - Londýnská Věž Big Ben, ve filmu přejmenovaná na Big Bentley, má v příběhu pod ciferníkem latinksý nápis, který v překladu znamená: "Bože, chraň před šrotištěm královnu Viktorii první". Je to odkaz na automobil Ford Crown Victoria. (dandislav1991)

• - Luigiho rodina je plná různých variant automobilu Fiat 500, oblíbeného to auta vyráběného v Itálii mezi lety 1936-1955. Autu se přezdívalo Topolino, což je italský výraz pro Micky Mouse. (HellFire)