Chapadla

Tentacoli

Tentacles

Horor / Thriller / Sci-Fi

Itálie / USA, 1977, 102 min

Tentacles síce zďaleka nedosahujú mieru zábavnosti Assonitisovho o štyri roky mladšieho, žalostne nedoceneného a nepochopeného Piranha Part Two: The Spawning, stále však ide o sympatický béčkový animal horor, kupodivu aj s veľmi slušným hereckým obsadením. Dobré momenty sa tu striedajú s tými slabšími - keď som videl, ako divná maketa hlavy chobotnice, vytŕčajúca z morskej hladiny úctihodnou rýchlosťou prenasleduje jachtu, pričom je evidentné, že je ťahaná povrazom za motorovým plavidlom neveriacky som krútil hlavou, ale na druhej strane napríklad záverečná scéna s kosatkami celkom ušla.(28.7.2011)

• tron

Chobotnice a im spriaznené tvory sú pre horor ideálne stvorenia. obludné, desivé, fascinujúce a veľmi zvláštne. Bohužiaľ, v tomto horore si ústrednej chobotnice príliš neužijete, zrejme pre nedostatočný rozpočet. Mínusom je i neujasnenosť ohľadom titulného hrdinu. Na tento post kandiduje hneď viacero osôb, no majú čudne rozmiestnený priestor. Niektorí sú z úvodu nedôležití a nakoniec im patrí akčné finále, iní od začiatku pôsobia ako ústrední hrdinovia a na konci zmiznú z deja a už sa nevrátia. Napriek tomu Chápadlám nechcem uprieť aspoň náznak atmosféry (nočný útok na loď), snahu o herecké výkony, slušné technické prevedenie a nečakané finále.(19.3.2017)

Tentacles byly jedním z mých prvních hororů, a do dneška platí pro mě za jeden z nejlepších filmů o vraždících chobotnicích. Vždyť kde jinde vám ihned v jeho úvodu zemře malé dítě?! Některé scény řvou umělostí (jako třeba noční útok na loď), ale nechybí jim určitá dávka napětí. Za zmínku ještě stojí silné herecké obsazení, nádherné prostředí, ale především skvěle padnoucí ústřední hudební motiv, který jsem si ještě dlouho po shlédnutí broukal. Kosatky rules!(27.2.2010)

• Aluska88

Ještě předtím, než Ovidio G. Assonitis zplodil do stále se rozrůstající, hnijící a páchnoucí jámy plné znetvořených mutantů, které se jen ztěží dá nazývat filmy, otřesnou kreaturu v podobě Piraňi 2, natočil o něco méně horší dílo o zabijákovi z vodních hlubin. Film sám o sobě je natočen poměrně snesitelně, ale jeho nejslabší stránkou je scénář a děj. Ten je totiž podáván velmi vlažně, a docela nezáživně. Chybí nějaké prvky napětí, strachu či očekávání v dalším vývoji. Spousta dialogů je pronášena zcela nezaujatě, bez prvku napětí, jakoby bylo normální a zcela běžné mít v přímořském letovisku obří chobotnici, která likviduje návštěvníky. Ten nejdramatičtější projev v Chapadlech tak zůstává pouze ve velmi vydařené hudbě. Jinak se domnívám, že tento film předvedl zcela zlomový nápad, jak nebezpečného predátora přemoci. Nepodílel se na něm totiž žádný z obvyklých způsobů, jako použití zbraní, podmořské výbuchy či lidská vynalézavost:) "Je to jen zvíře, zaskočené lidskou hloupostí."(19.7.2011)

Na dobu vzniku natočeno celkem dobře. Film má i slušnou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, ale to je asi tak vše, co se dá pochválit. Je to strašně hloupé, zdlouhavé, často nudné a nehodící se hudba vše jen podtrhuje. Další film, který se v polovině 70. let chtěl svézt na úspěšné vlně nedostižných Čelistí.(26.7.2014)

Solidně zpracovaný předchůdce Krakatice z roku 1996. Film má jistě dobrou atmosféru,už svým stářím na mě dýchá tak zvláštně,chobotnice je pěkná ale její silné útoky se mi však zdály trochu přehnané. Najdeme tu nudnější místa,ale u mě to nebylo zas tak velkým mínusem. Po Čelistích přišla Itálie se svým mořským terorem,který nedopadl nejhůře. Hudba byla skvělá,ale hudebník dělal i hudbu ke dvojce pirani a dělal to i samý režisér a hudba byla si hodně podobná. Ale skvělá. Přesto dávám čtyři,už za svojí nápaditost.(23.11.2009)

Pravděpodobně druhý nejlepší film o přerostlých nebo masožravých chobotnicích. Pravdou je že jich nějak moc není. Máme tu Beast z roku 1996 kterej byl dobrej ale značně nedodělanej. No a pak tu máme asi nejlepšího zastupitele žánru It came from beneath the sea. Pak už tu jsou většinou průjmy typu Octopus či Kraken. No a jelikož umě chobotnice zatím nijak extrémně nezabodovaly tak jsem do tohohle šel s tím že to bude zábavný nicméně zapomenutelný béčko. Ono to nemá k tomu daleko. Ale je to celkem sympatické. Klasickej příběh, a klasická naháněčka ke konci. To je prakticky všechno co jsem si dokázal z tohohle zapamatovat. Rozhodně mluvím jinak vidět to v 10 letech, ale dneska to nijak moc nezapůsobí. Ale chobotnička je celkem pěkná, a její rozkousání je celkem úsměvné. Co musím zmínit je parádní hudba která neměla chybu.(5.3.2012)

Jde hodně poznat spoluúčast Itálie. Hlavní melodii jsem si zamiloval, souboj kosatek a chobotnice byl taky zajímavý. Škoda, že samotná potvora nedostala více prostoru. Žádný skvost to není, ale celkově slušné. IMDB hodnocení 3,2/10 je přehnané. Za mě 65%(28.4.2011)

Příběh se odehrává v přímořském městečku, kde se z ničeho nic začnou ztrácet lidé, kteří jsou v blízkosti vody, nebo přímo na moři. Podobně jako tomu bylo například i v Čelistech příchod monstra na scénu ohlašuje mrazivá hudba. Nejen tento prvek si Tentacoli vypůjčili od svého kolegy. Chobotnice vypadá pod vodou celkem pěkně udělaná a vražedné scény jsou do jisté míry slušně natočené. Bohužel jakmile se vynoří hlava nad hladinu, tak je to katastrofa. Režisér se rozhodně z ničím nepáral a tak zde zařve mimo jiné i úplné novorozeně. 65%(12.1.2011)

Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, Chapadlům se nedá upřít dost zajímavý přístup ve vyprávění příběhu a řešení některých scén... Je to sice subžánrová vykrádačka a samotná chobotnice je na obrazovce opravdu tristní kombinací detailů živého zvířete, pár gumových chapadel se kterýma někdo plácá do vody a nebo prostě jen cákající vody, ale relativně nápaditý přístup z toho udělal vcelku koukatelnou jednohubku.(17.10.2014)

• Beagle

Že budou kosatky při cupování vražedné chobotnice vydávat zvuky jako panteři, to asi nečekal nikdo...:)(16.7.2011)

Aj na tento snímok mali dopad Spielbergove ČEĽUSTE. Vznikol práve v období gigantického úspechu tohto prelomového hitu. A je to vykrádačka a je to trashovito vyzerajúce, ale je to kvalitne zábavné a nostalgici si pri tom určite povzdychnú.(29.4.2011)

• kaylin

„Chapadla“ jsou prostě produktem filmové komerce, kdy se za každou cenu musí využít potenciál, který je reprezentován nějakým trendem. Tady se to prostě nepovedlo a místy máte pocit, že se díváte na něco, co je naprosto režisérsky nezvládnuté. Dlouhé scény na přístaviště rozhodně nedovedou evokovat klid před bouří a je to opravdu jen nuda, která jako kdyby s filmem ani neměla pořádně souviset.(16.5.2015)

• cariada

Velice nezáživné a zdlouhavé na můj vkus tomu chybí pořádný děj. Mě to nudilo. Postavy se chovali dost hrozně a chobotnička ač měla chapadel hodně to prostě sama neutáhne. Tady je strašně znát doba vzniku, kdy už to prostě dneska nefunguje.(9.5.2012)

• JohnSmith

Neskutečná nuda a předvídatelnost. ani ta chobotnice nebyla nic extra. Jen jsem nepochopil, že se k tomu upsal Fonda.(20.4.2016)

• Han22

Čelisti s chobotnicí - tak těmi Chapadla nejsou. Jsou tu sice krásné záběry z přímořského letoviska, pěkné podmořské scény a originální (leč špatně natočené) finále s kosatkama a chobotnicí, ale tím výčet kladů končí. Chobotnice zabíjí nejprve mimo záběr a poté v pár sekundách rychlých střihů, takže není nic moc vidět nebo na co se těšit. Samotný děj je pomalý a nudný s nezajímavýma postavama, které nakonec nemají pro celkový příběh vůbec žádný smysl. Zkrátka další nepovedený film se zvířátkem.(14.6.2014)

• TERRORDROME

Štandardná suchá vtákovina o obrovskej chobotnici čo robí šarapatu a tak si koleduje že dostane harpúnou po chápadle. Našťastie sa to príliš nevlečie, chobotnica veselo potápa člny a napokon si to rozdá s kosatkami. Tvorcovia väčšinou natáčali skutočnú chobotnicu a podarilo sa im zosmoliť celkom pekné zábery na ktorých je spolu s modelčekmi lodí. Tuctová, ale aspoň znesiteľná chobotnicovina.(29.3.2012)

• dainio

Podmořských hororů, které se snaží aspoň z minima konkurovat, nepřekonatelnému kultu Spielbergových "Čelistí", se natočilo opravdu hodně. Většina takových pokusů, kdy se v hlavní roli, objevuje nějaká mořská a především hladová příšera, zpravidla vyzní do prázdna. Stejně je tomu tak, i u "Chapadel". Koprodukce USA a Itálie nebyla, zrovna tou nejšťastnější. Tvrůrci zřejmě mysleli, že když na plátna kin dostanou jakousi zmutovanou chobotnici....úspěch v neotřelosti bude zaručen. Ale naopak. Všechno sráží do kolen, nedodělanost jednotlivých scén v kombinaci s naprosto se nehodící hudbou. Divák většinu času vidí jenom koupající se či potápějící se, osoby, které během minuty jsou lapeny chapadly a zabity. Přitom ale není nic moc ukázáno. Žádná propracovanost. Po scéně ataku, je hnedle střih a spousta nudných řečí. Pak zase útok chobotnice. Opět nedokončený. Následovaný prostřihem na další zbytečné kecy z pobřeží. A tak se to pořád opakuje. Film dozajista nudí. Ničím neohromí. A ani menší role Henry Fonda to nezachrání.(17.7.2011)

• Knor

Jedna hvězda za parádní úvod, kde si chobotnička smlsne na nemluvněti, pak je asi hodina a půl nudy a v závěru je celkem povedená epická bitka mezi hodnými kosatkami a velkou zlou chobotničkou - a za to dávám tu druhou hvězdu. Najdu já snad někdy ještě nějaký dobrý horor se zvířátkem?!(28.12.2013)

Nie príliš očarujúci príbeh. Vždy sa niekto objaví a toho chobotnica zje, až prídu kosatky a za zvuku škrekov chobotnice ju zabijú.(16.7.2011)

• Anstoss

4 hvězdičky?!?! Už to nehulte!!!(22.3.2012)

<< předchozí 1 2