Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Bohužel neanglicky mluvené filmy dost odkládám, tím pádem se mně tady podařilo první zhlédnout americký remake Let me in, což úplně vymazalo "wow efekt", jelikož jde o kopii opravdu důvěrnou. Nic to nemění na tom, že je oba filmy jsou skvělé, takže si stačí vybrat podle herců, jazyka nebo si prostě hodit korunou. ;) ()

HAL

Twilight je upírská teen romantika pro hloupé američanky, Let the Right One In je upírská teen romantika pro chytré evropany. 8/10 ()

misterz

Prvá školská láska vie pekne pomotať hlavu... Tomu poviem romantika na pozadí hororu s upírskou tématikou. Kvalitatívne porovnateľné s Let Me In (2010). Možno len s tým rozdielom, že v Let Me In hrala o dosť sympatickejšia herečka. Bolo to nápadité, tvrdé, krvavé no zároveň i nežné, romantické, bez štipky pátosu a sentimentality, no skrátka nádhera. 80/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

Omnibus

Samota když zuby cení, bílý sníh se krví zpění.“ Seversky chladná mezigenerační i mezidruhová „lovestory“ mezi dvěma neadekvátními kamarády, ztracenci vyděděnými z lidské smečky. Aneb zapomeňte na romantické představy o upírech z gotických románů a vítejte uprostřed panelákového sídliště současnosti, na plácku s prolézačkami ušpiněnými lidskou zkažeností a lhosteností. Odhrňte dlaní sníh a zádumčivě poseďte v pískovišti, nasáklém slzami smutku a osamění. KVÍZOVÉ OKÉNKO: [][] Na norském dětském hřišti můžete potkat: A) Bezva neadekvátní kámošku. B) Svůj osud, čili pochopení a změnu (už žádná šikana). C) Upíří anti-existenciální úzkost v té nejryzejší podobě (čti nesmrtelnost je opruz). D) Plavčíka z bazénu, s pytlem končetin přes rameno. [][]  D) je správně. Ale současně i špatně, protože za pouhých pár desítek let ONA bude zase sama, na jiném odlištěném sídlišti kývat nožkama na prolézačce a dětskou ručkou smutně přidržovat urnu s popelem. Nešť. Ať si zítřek zuby cení, dnes ještě šťastně zaklepu na víko kufru smluvený signál. Pětkrát. ()

Goldbeater

Originální a velmi povedený švédský film, který pod rouškou dětské nevinnosti schovává velmi krvavou a krutou pointu. Ať vejde ten pravý mi mírně připomínal De Palmův snímek Carrie. Tedy dítě, týrané svými spolužáky, jež se dočká nadpřirozené pomoci (v Carrie telekineze, zde upíří kamarádka), která ho postaví na nohy a dovede do téměř masakrózního finále. Silné hororové drama, které má opravdu co nabídnout. Po druhém shlédnutí o něco slabší, ale stále velmi působivé. ()

k212

Tvrdá, nepoddajná a zimničná vyprávěnka, o neovladatelném a věčném hladu po lidské krvi, o šikaně a vzdoru, o mladičké lásce a snad i o zpívajícím sněhu. 85% ()

Snorlax

On je to vlastně takový film pro děti a mládež o jedné dětské lásce s pohádkovým nádechem, ale celkem dost dobře se na něj dívá. ()

Legas

Nemám rád upírskou tématiku, nikdy mě nebavila. Upíry mám za přežitek, který se hodí maximálně na strašení malých dětí. Důvodem zřejmě je využití (zneužití) upírské tématiky pro laciné béčkové filmy. Tomuto subžánru zkrátka není přáno. Až na vyjímky. Jednou z nich bezpochyby je Ať vejde ten pravý Tomase Alfredsona. Až intimně dojemný (o to více ale hrůzu nahánějící) horor, nebo spíše dětské drama, je důkazem citlivého přístupu k látce. Na několika místech sice hapruje logika, což filmu nepříjemně pokopává nohy (otec Eli a jeho noční akce na příliš frekventovaných a osvětlených místech), ale celkově se jedná o velmi příjemné osvěžení vyčpělého upírského subžánru. Najdete zde klasické atributy, jako je problém s denním světlem, ale o upírech (krom Oskarova dotazu) tu nepadne ani slovo a neuvidíte žádné typické špičáky. Za co u mě film zaslouží maximální uznání je, že dokáže vyvolat v divákovi strach bez jediné laciné lekačky, jde naprosto proti proudu dnešních amerických hororů. "Rispekt"!! ()

InJo

Příliš pomalé a chladné. Nepochybuji, že to byl záměr, ale pojmout upírskou "romanci" jako těžkotonážní artfilm mi v případě tohohle filmu moc nesedlo. Srovnání s TWILIGHTEM je nemístné, tohle je snímek z jiného vesmíru a pro zcela jiný typ diváka. 60 - 70 % ()

Webb

Låt den rätte komma in má dobře rozpracované postavy, sympatický charakter upírky a povedeně vybudovanou atmosféru. ()

Sobis87

Úplný majstrštyk. Krutý, krvavý, zároveň ale i citlivý a dojemný film. Ať vejde ten pravý je jeden z nejkrásnějších filmů o přátelství, který nabízí úchvatné výkony hlavních dětských protagonistů a má tak hutnou atmosféru, že se mi chvílemi až tajil dech. Více netřeba dodávat, jednoznačně doporučuji! 100% ()

IQ Tiqe

Už jsem viděl americkou verzi, takže teď už to nebylo tak působivý a chyběl moment překvapení. Tamta měla Chloë, takhle se zase víc hodila do zimního prostředí. ()

Jordan

GENIÁLNE - úchvatná atmosféra, božskí detskí herci v ústrednej dvojici a asi najoriginálnejšie spracovaná téma upírov v dejinách kinematografie, príklad toho, že nemusí sa jednať hneď o béčkarinu, ak sa vo filme objavia tieto krvilačné potvorky, asi najlepšie, čo som na MFF Bratislava 2008 videl, hold - severania to vedia! ()

HoneyBunny

Současná švédská kinematografie, to nejsou jen rodinné filmy o přátelství chlapce a jeho ochočeného potkana, který vysílá ČT1 v sobotu ráno. Ať vejde ten pravý představuje dobrý způsob, jak alespoň trochu nahlédnout do skandinávských filmových vod. Příběh samotný není moc originální, osvěžující je ale způsob, jakým je vyprávěný - tenhle film je seversky drsný, ale ne na efekt, a také znepokojivý (hlavně to nevyslovené spojení osudu Eliina opatrovatele a Oskara). Zasněžené Švédsko nabízí skvěle mrazivou atmosféru (trošku mi to připomnělo 30 dní dlouhou noc), postavy jsou v rámci možností civilní a sympatické je, že ačkoli se Alfredson inspiroval hollywoodskými upířinami, zůstává svůj, takže na konci nečekejte akční jatka ani krvavý happy end. A pozor, ačkoli v tomhle filmu hrají hlavní role odrostlejší děti, rozhodně to není učesaný dětský film, takže mladší sourozence s sebou do kina neberte. PS: Američani se prý rozhodli udělat remake, takže šup šup, ať to vidíte dřív, než z toho udělají uslintanou romanci. ()

Anderton

Dopredu musím povedať, aj napriek vyššiemu hodnoteniu, že sa stále jedná "iba" o klasický upírsky horor. Z tejto témy sa už zrejme nič nové vytrieskať nedá, stále sa točíme v tom istom kruhu udalostí v každom podobnom filme. Lenže švédsky príspevok do modernej témy má echt mrazivú atmosféru a pôsobí skutočne vážne tam, kde mainstreamovejší kolegovia vyznievajú nechcene smiešne. Vzhľadom na pôsobivé finále sa prikláňam k 80%. ()

Frajer42

Docela zajímavý atmosférický film švédské výroby. Bohužel mám takový neblahý pocit, že atmosféra je to jediné, co se filmu podařilo. Rozhodně se nejedná až o takový zázrak, za jaký tento film zdejší hodnotitelé považují. Stejně se však jedná o velmi slušný film, ve kterém se stále něco děje. Pravda, někdy je těžké chování postavám věřit, ale o to se tvůrci až tolik nestarali, neboť o to zde primárně a ani sekundárně nejde. I přes svou dlouhou stopáž nemá film nudit kdy. A o to jde především. Znovu se opakuji, že některé nelogičnosti přehlédnout nezvládnu. V součtu lepší 2*. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)