Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

Deimos

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Kamera 5/10/// PLUS: režie, hostující Eli Wallach, jedná se o jeho poslední roli, napínavé, záhadné, s dobrou atmosférou a několika překvapeními v závěru, které vám dají nový pohled na celý děj MÍNUS: což jsem tak nějak čekal, zároveň vyprávění po většinu stopáže mate diváka a nepředkládá mu všechny informace/// Shrnutí: Nenudí a zaujme, ačkoliv tento typ filmů nevyhledávám a nemám rád, tak i mě svojí atmosférou zaujal a po jeho skončení máte potřebu si film pustit znovu, nebo o něm minimálně přemýšlet. Hlavní hrdina se tím prokusuje podobně jako my a dlouho neví na čem je. V závěru to vše dává smysl, ale asi bych si přál jiný závěr pro hlavní postavu./// Celkem 70%/// ()

S.Quentin QUALE

Celkem utrpení dodívat se do konce, dával jsem to na víckrát a pak hned zahodil. Dvě hvězdy dávám za úvodní část, kdy jsem ještě doufal, že se z toho něco vyklube. Zklamání. ()

Allien.9

Tuším, že jsem od Romana Polanského doposud viděla pouze tři snímky a všechny z nich byly podivně rozporuplné... Ani "Muž ve stínu" není výjimkou, neboť 99,9% filmu sází pouze na famózní atmosféru a na herecké umění Ewana McGregora. Myslím, že jsem si během filmu minimálně 2x řekla, že se tam vlastně nic neděje, ale ani tak jsem nebyla schopná tento pomalu plynoucí počin nedokoukat. Nešlo to. Musela jsem prostě vědět, co se z toho všeho nakonec vyvrbí (a teď už vím, že je závěrečná scéna skvělá)... Po dlouhém rozhodování dávám 3 hvězdičky, ale stále je tu to příšerné nutkání dát víc. Nojo, kdyby se celý film odvíjel v podobném tempu jako posledních 30 minut, dala bych bez váhání *****. ()

HAL

Brilantní thriller... který nečekaně získává na nadčasovosti díky tomu jak trefně se Polanski tématem filmu otřel o šedou realitu mezinárodních Britsko-amerických vztahů, jak je odhalily letošní zprávy z Wikileaks. Je děsivé když se takováto fikce stává skutečností, ale přitom právě to se děje - agresivita s jakou jde USA a její bezpečnostní agentury po Assangovi a Wikileaks skutečně není až tak vzdálená od toho co se děje v Ghost Writerovi. Jen to jak to s ním skončí nejspíš nebude až tak prvoplánovitě na efekt jako ve filmu. 8/10 ()

misterz

Od R. Polanského som navyknutý na onakvejšie snímky, nečakal som v mojich očiach až takýto prepadák... Dejová linka je nasiaknutá výraznou nudou a fádnosťou, ktorú ešte zvyšuje aj pomalé tempo príbehu. Keby nebolo občasných ostrovčekov napätia, ktoré ma aspoň na pár minút dokázali vytrhnúť z letargie, tak sa uzívam k smrti. Navyše nenadchla ma ani zápletka, aj keď akýsi ľahký opar mysteriózna jej nemôžem uprieť. Nepomohla tomu ani skutočnosť, že rozuzlenie môže divák tušiť už pomerne dlho pred koncom. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Adam Bernau

Chcete-li se v tomto filmu dostat hlouběji než já, doporučuji zejména lupuscanisův komentář. Pro mne od začátku do konce hloupější verze Deváté brány, s fádnějším (dík Lupe za ten správný výraz) námětem a navíc bez uhrančivého Deppa. Za to nechybí architektonická estetika, automoto na lesních asfaltkách a hlavně fatální blondýna s fatální brunetou kolem groteskně skončícího pseudoalfasamce a fatální spis, v němž vlastně záleží na něčem jiném než na textu - ten "pouze" utváří vládnoucí mínění. Nakonec ale právě proto, jak se ona podobnost prolíná s tématem, dávám místo původně zamýšlených dvou tři, přestože si po četbě oslavných komentářů svých vzdělanějších oblíbenců připadám jako Béda v Kouři: "To je na mě moc." ()

mzss1

(40%) MUŽ VE STÍNU mi teda moc nesedl … Pokud to mám brát doslovně, tak teda hlavní herec Ewan Mcgregor, který hrál roli „muže ve stínu“ mě bavil, svoji roli využil naplno, takže aspoň nějaký klad snímku. Ostatní herci – nic moc, včetně nevýrazného Brosnana, který to též moc nevytrhl. O nějakém příběhu tu nemůže být pomalu ani řeč. Nějaká ta pointa a rozuzlení – to vše přijde až na konci. A mimochodem, finále bylo opravdu divné. Jak už tu píší ostatní, nepovedlo se. Ještě tak prvních cca 40 minut se to vyvíjelo zajímavě, nutno uznat, že jistou úroveň jsem z toho cítil, ale to je asi tak všechno. Nemá to žádné nelogické díry, ale i tak to bylo moc dlouhé, nudné a až uspávací a ten konec opravdu potápí film … Hudba mi přišla na tento žánr taková moc dobrodružná, ale co už … Celkově mě to až tak nepohoršilo, ale za pár minut jsem na celý snímek zcela zapomněl. ()

Rudovous

Ja mam Toma Wilkinsona za takoveho hodneho strycka z anglie, ale dokaze opravdu nahnat strach. Velmi slusni Olivia Williams(ne, je uplne skvela) a Ewan McGregor. Eli Wallach jako tresinka na dortu ( ty jo ten chlap jeste zije !). Jinak slusny konspiracni thriller aneb Roman Polanski VS U.S.A. . ()

Snorlax

Přesně, jak píše Enšpígl, mnohé scény mohou zaujmout leda retardované krtky. Navíc film je tak pomalý, že nižší rychlostní stupeň by bylo couvání. ()

Šakal

Zatímco někteří velcí režiséři s pokročilým věkem lehce ztrácejí dech, Roman Polanski zůstává ve vrcholné formě. Nemůžu se ubránit srovnání s filmem dalšího velikána a mého oblíbence Martina Scorseseho – Shutter Island. Roman u mě Martyho poráží na body a to poměrem 4,5 ku 3,5. Po technické stránce – kamera, zvuk, střih jsou snímky vyrovnané ( tj. naprosto DOKONALÉ ), možná přeci jenom o pověstný chlup vítězí Marty, ale po scénáristické a režijní stránce je to Roman, kdo u mě vítězí na body. Zatímco v druhé polovině Scorsesemu lehce dochází dech a „ motá se v začarovaném kruhu“, Polanski jak je u něho zvykem a pravidlem, svůj příběh vystavuje kousíček po kousíčku a jeho volně plynoucí režie ( i s pomocí výborných hereckých výkonů ), posouvá příběh minutu po minutě k cíli, po celou dobu třímá snímek pevně ve svých rukou, diváka udržuje v naprosté ostražitosti a světe div se i BAVÍ a to se počítá. První 2/3 snímku 100% spokojenost, potom přeci jenom i Roman maličko polevuje, přesto ve výsledku panuje v mém případě naprostá spokojenost. Toto je přesně ta „ poloha „ kterou mám u Polanskiho nejraději a kterou Roman ovládá nejlépe. 90% - uvidíme napodruhé…. p.s. souhlas s uživatelem Enšpígl – spojení Emmet + CIA jsem si zadal do google.com a světe div se….zhola NIC :o) ()

InJo

Velká škoda, že to vlastně stojí jen na Polanském (na něm obzvlášť, poněvadž bez jeho citu pro budování pochmurné atmosféry a precizního uvrhování hlavní postavy do stavu paranoie by to byla těžká zívačka), hercích a Desplatově hudbě. Scénář se hodně drží osvědčených postupů (použitých i v nejednom ze starších Polanského filmů, např. ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO, NÁJEMNÍK, DEVÁTÁ BRÁNA), které dnes už asi málokoho nadchnou a překvapí. Pointu jsem sice neuhádl, ale ani ta mě bohužel nijak výjimečně neodrovnala. Zato poslední záběr se mi svou elegantní výmluvností do paměti na nějakou dobu jistě zaryje... 70 - 80 % ()

Sobis87

Po famózní thrillerové hříčce Nájemník (1976) Roman Polanski skrze film Muž ve stínu opět odkazuje na nehynoucí dílo mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Ignoruje veškeré ty modernistické tendence a snahy o originalitu za každou cenu a místo toho nabízí precizně zvládnutý žánrový film se vším, co k tomu patří. Je mi velmi sympatické, jak si Roman Polanski po několik desetiletí stále udržuje svůj osobitý styl, který mně osobně dokonale sedne. Muž ve stínu je čistokrevným paranoidním thrillerem klasického střihu, jehož tvůrci vás nenápadně a nenuceně tahají za nos, díky čemuž se dočkáte několika překvapení a zvratu v závěru. Polanski přitom užívá osvědčených žánrových postupů, díky čemuž je pro zasvěceného diváka sledování jeho posledního filmu velmi příjemným zážitkem vyvolávajícím vzpomínky na všechny ty poctivě budované konspirační thrillery a suspense-filmy 70.let. ____ Dějově není Muž ve stínu nijak hutnou záležitostí, vyprávění sleduje striktně hlavní linii (psaní biografické knihy/pátrání po minulosti celebrity) a v průběhu celého dění se dočkáme pouze několika menších odchylek (vztah politika s manželkou, protestant, kterému zahynul syn ve válce), které se ale stejně v konečném důsledku ukážou být klíčovými z hlediska kauzálního dění. Děj je tedy oproštěn od pro zápletku nijak významných událostí a dokonce ani samotným postavám se nedostává dostatek prostoru pro jejich hlubší vykreslení, a to hned z několika následujících důvodů. 1) to není v rámci žánru vůbec nutné, spíše než psychologie postav zde hraje výrazně větší roli psychické rozpoložení samotného diváka, přesněji pak jeho korigování – tzn. navození pocitu paranoii, nejistoty a napětí. Divák tak není s hlavní postavou ztotožněn na základě hlubšího vykreslení, nýbrž skrze fakt, že prožívá to samé. 2) Všechny postavy kolem hlavního hrdiny by měly být vůči němu i divákovi v takové pozici, aby mohly být v rámci paranoidního thrilleru podezřívány, čehož je zpravidla nejlépe dosaženo důsledkem nejednoznačných charakterů. Jednoduše řečeno: čím méně o postavách víme, tím více fabulujeme a tím více přiživujeme osobní paranoiu.3) Samotná hlavní postava se živí jako tzv. ghost writer, tedy duch, který anonymně sepisuje cizí biografie – zůstává tedy osobou ve stínu, o které se potenciální čtenář nikdy nedozví. V tomto případě se jedná o menší symbolickou hru režiséra s divákem, kdy koncept svého vyprávění přizpůsobuje principu práce hlavního hrdiny – on píše za jiné, jakoby psal o sobě, je vlastně „multiosobností“ a jako takový žádnou vlastní osobnost nemá. V celém filmu dokonce ani jednou nepadne hrdinovo pravé jméno, vystupuje tedy jako anonym – stejně jako ve své profesi. Jednotlivé herci pak excelují ve svých partech skrze nejednoznačnost a jemné až tlumené herectví. ______ V kontrastu té literární strohosti (rozuměj scénář) se pak naplno projevuje Polanského režijní virtuosita, kdy z každé scény dokáže vykřesat maximum a faktem zůstává, že ač se ve filmu toho moc nestane (jedná se prakticky o konverzačku), celá ta podívaná je strhující od začátku do konce. To, že i z pasivních pasáží sálá nezměrné napětí, je vskutku obdivuhodné, což vypovídá nezměrném talentu a zručnosti režiséra. Vizuálně Muž ve stínu pokračuje v zaběhlé tradici Polanského filmů – záběry jsou barevně strohé a vyvážené, přičemž výraznějším rušivým prvkem tu je červená barva. Kompozice záběrů ctí klasickou kinematografii, dynamiky není docíleno rychlým střihem a místo toho je věnována větší pozornost dynamice uvnitř jednotlivých dlouhých (a statických) záběrů. _____ U Muže ve stínu lze také zpozorovat paralelu mezi linií politika ve filmu a osudy samotného režiséra: postava expremiéra Langa čelí nejasnému obvinění a v případě odcestování (nejen) do USA, jí hrozí okamžité zatčení, což se shodu i s notoricky známým případem údajného zneužití nezletilé dívky v soukromém životě režiséra. Lze považovat za ironii osudu, že se několik desítek let trvající spor kolem Polanského vyhrotil zrovna v období postprodukce právě tohoto filmu. () (méně) (více)

IQ Tiqe

Čekal jsem víc napětí a lepší pointu. Takhle je to jen dobře (standardně) odvyprávěný film, který postrádá větší působivost, a když to vezmu kolem a kolem, tak v samotném závěru i logiku.. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 3 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Sonnery

Hrálo si to se mnou jako Polanski s tou dvanáctkou. A že zásadní informace o celé konspiraci byla nalezena na googlu mi nevadí, tam člověk najde ledaco. Já tam třeba našel Rocca Siffrediho s malým pinďourem. Tak a teď mluvte! ()

Jordan

Pán Polanski zase raz ukázal, že to vie! Od nikoho iného by toto "škádlenie" Ameriky nevyznelo tak úprimne, s takým nadhľadom, veľkou dávkou cynizmu a - napočudovanie - skvelého suchého britského humoru. Predošlá veta vyznieva skôr, akoby som hodnotil komédiu - no i napriek neustálemu humoru - v pláne prvom, či (pre mňa oveľa príjemnejšie) v druhom, pod povrchom celého príbehu - sa celý čas dívame na napínavú, majstrovsky a remeselne geniálne vybudovanú thrillerovú detektívku (nejedná sa o politický thriller, politika je len kulisou klasickej detektívky, robí ju ekluzívnejšou a dáva polanskemu priestor na vybavovanie su osobných účtov - čo mu nemám za zlé, lebo to robí s takou gráciou a režijným umom, že to filmu len prospieva) s dobrým príbehom, bezchybným hereckým obsadením, pár naozaj skvostnými scénami napätia, pointičkou a úžasným vizuálom (a v neposlednom rade hravo klasickou hudbou!). Stále však neviem stráviť (z pozície objektívneho vnímania filmu) úplný záver, poslednú scénu, i keď som si ju (kvôli nadšeniu z celého predošlého filmu) vysvetlil, ospravedlnil a interpretoval. Nechcem však spoilerovať. Každopádne výborný film. ()

Anderton

Nejak sa neviem preniesť cez východziu situáciu. Nechápem, prečo si britský premiér najíma spisovateľa, na hrabanie sa v jeho minulosti a súčasnom živote, ak majú niektoré udalosti a fakty z jeho života ostať top secret. 20 minút by sa kludne dalo vystrihnúť kvôli lepšiemu tempu. Potešia herci a neortodoxný šokujúci záver. ()

Dzeyna

No tak já teda nevím, ale přijde mi to povrchní a trochu ubohé, možná i nepropracované. Téma politiky není příliš vhodné na povedené zinscenování, jelikož je opravdu těžké zpracovat takový snímek zajímavě. Je to z větší části nudné a jediné, co drží diváka ve střehu je zápletka, která se rozmotá až na úplném konci. Samozřejmě také výborný Ewan McGregor a Pierce Brosnan. Hodně mě překvapila Kim Cattrall, u níž jsem si myslela, že nezvládne nic jiného než běhat za muži, jak předvedla v Sexu ve městě, tady mě opravdu potěšila. Ovšem snímky nestojí pouze ne hvězdných aktérech, bohužel - tento je jasný příklad. ()

AllShallFall

Nijak obzvlášť zajímavý film. Povětšinou nudný a utahaný. Několikrát jsem usnul a kdyby mě kluk nevzbudil, tak určitě spím dál.  Dobrou noc. ()

teutates

Svojou formou nadpriemer, obsahom príbeh postavený na konšpiračnej (v rámci filmu samozrejme) teórií v ktorom hľadá pravdu "investigatívny reportér"... myšlienkovo nedotiahnuté... inak "obal" je na oko pána Polanského 6-7/10 Dobre sa na to díva, no niečo tomu chýba. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor