Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

špaček421

Tenhle film není o natáčení Psycha, ale o vztahu mezi Hitchcockem a jeho ženou. Hitchcock je vykreslen jako nadržené egocentrické tlusté prase, které je posedlé sexem a vraždami. Jeho žena je jako Popelka - nespravedlivě odstrčená, hodná, chytrá, čestná a sebevědomá žena. Tudíž celé poselství filmu vyznívá jako že Hitchcock by bez svojí ženy nikdy nic nedokázal. Hmm. Vůbec všechny ženy jsou krásné, chytré a trpící a muži buď hloupí (vedení studia, cenzoři...), nebo směšní (Anthony Perkins). To sleduju Ordinaci v růžové zahradě nebo co? Na druhou stranu jsem se nenudil, hlavní herci byli všichni skvělí (Hopkins sice vůbec nevypadá jako Hitchcock, ale to zase tolik nevadí) a asi nejvíc mě potěšila hudba přesně ve stylu Bernarda Herrmanna. Celkově to vypadá jako epizoda televizního seriálu. Nicméně kdyby byl přesně takový seriál Hitchcock, možná bych se i díval :) PS. Zklamání přijde už v prvních minutách, ten film si přímo říkal o úvodní titulky ve stylu Saula Basse. ()

mm13

Najväčším šťastím filmu je Anthony Hopkins v roli Hitchcocka, ktorý v pohybe pôsobí ďaleko lepšie než na fotografiách a je s ním prča. Okrem tohto momentu tu už ale nie je nič, čo by stálo za zmienku. Bez poriadnych príchutí, no rovnako tak bez pachutí. Stvorené na upršané víkendové popoludnia pri TV. ()

Coleator

Kdysi jsem hrál hru The Movies - stanete se majitelem filmového studia někdy ve 20. letech, najímáte herce, režiséry, scénáristy a snažíte se natočit výborný film, který by vás katapultoval do čela žebříčku všech filmových studií - a vidět výrobu filmu "postaru" tak byla alespoň pro mne pastva pro oči. Když k tomu přidáte skvělé herecké výkony, mezi nimiž přirozeně vyčnívá vynikající Anthony Hopkins (jenž hraje Alfréda Hitchcocka tak kouzelně, že si jeho postavu zamilujete téměř hned, co promluví) a vznik takového filmu jakým je Psycho - je povedený film na světě. V průběhu filmu jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami - ale scéna, ve které Hitchcock diriguje slavnou scénu ve sprše při prvním promítání, tak ta to prostě rozhodla… Možná, že po dalším zhlédnutí půjdu na 4 hvězdičky, ale to je zatím předčasné řešit :) ()

Lucasion

Hitchcock je po prvních patnácti minutách nejlepší životopisný film, co jsem kdy viděl. Po půl hodině si říkám jak je to geniální. Ovšem pak se to zlomí a jedná se pouze o vztahové přetahování, které jsem vůbec nečekal. Anthony Hopkins je naprosto dokonalý. Jeho přeměna v Hitchcocka je neuvěřitelná. Popravdě nevím, jaký tento slavný režisér byl, ale můžu říct, že přesně takhle si ho představuji. Nebýt té zbytečné zápletky okolo vztahů hodnotil bych film mnohem výše. Snímek má spoustu zajímavých nápadů a scén, ale pak se začnou řešit manželské problémy a to je nudné a film to příšerně potápí. Božská Scarlett, která moc prostoru nemá a dokonalý Hopkins, kterému jsem jeho charakter sežral i s navijákem. (68 procent) ()

ScarPoul

V jednoduchosti je krása. Hitchcock ma veľmi potešil a zabavil. A nie len dobovou atmosférou a hereckými výkonmi, ktoré boli do jedného výborné, ale odľahčenou réžiou, množstvom humorných scén a postrehov a hlavne určitou mierou ľudskosti, ktorá film posunula KONEČNE do roviny životopisných filmov, ktoré sa nesnažia moralizovať, ale skôr ukázať ako to funguje, keď sa majú dvaja radi a prechádzajú ťažkou životnou krízou. Takéto filmy zbožňujem a priznávam, že sa to možno nenesie v tom duchu aby sa to stalo dôležitým, alebo pamätným filmom. Každopádne sa pre mňa jedná o malý, veľký film ku ktorému sa budem vždy s radosťou vracať aj vďaka ústrednej dvojici, ktorá bola nezabudnuteľná. Plus roztomilá Scarlett - ja tu babu jednoducho zbožňujem. ()

Genero

Příjemné a milé retro vzpomínající jak to bylo tenkrát, když hérečky nosily na hlavě šlehačkové dorty a opravovat septik bez kvádra byla známka punku. Zabývá se především zábavnými peripetiemi kolem problému, jak natočit jednu sprchovou scénu, aby nebyly vidět kozy a vnitřnosti a věčným trápením usouženého Hitche, co všechno by šukal, kdyby nebyl tak starý a tlustý. Trochu mi to připomínalo Burtonova Eda Wooda, jenom je to mnohem méně legrační a Perkinse nikdo nenutí zápasit s obří gumovou chobotnicí. Velice mě pobavilo, že se postavy ve filmu přehrabují ve fotografiích skutečného Hitchcocka a skutečné Janet Leigh, jen nevím, jestli to bylo spiklenecké pomrkávání pana režiséra směrem k divákům, nebo se rekvizitářům nepovedlo sehnat fotky Hopkinse a Scarlett Johansson. Tak, milý Gervasi, snad příště zamíříte mnohem více na východ a vaším dalším projektem bude životopisné drama Troška. O titulním představiteli už mám naprosto jasnou představu. Jenom si nejsem jistý, jestli Sandra Bulldock takovou kládu zvládne. Co vy na to? A co na to Ed Gein? ()

maseer2

málo Hitchcocka za kamerou a málo Psycha, zato hodně prostoru pro mistrovy osobní problémy a další méně důležité věci okolo.. přesto jako celek působí Hitchcock jakýmsi sympaticky hravým dojmem a i díky rozumné stopáži příjemně utíká kupředu až k Hitchcockovu čekání na reakce publika při promítání scény ve sprše, které je vrcholem celého filmu.. "mistr napětí" by si určitě (časem) zasloužil snímek, který bude o jeho životě a tvorbě pojednávat komplexněji a ne jen v souvislosti s natáčením jeho nejkultovnějšího díla (zde je namístě otázka, nakolik vhodný je název "Hitchcock"), ale tento film mu ostudu rozhodně nedělá a není to ztráta času.. silné 3* ()

BoPo

Hitchcocka a názov jeho najslávnejšieho filmu pozná snáď každý. Ja teda medzi jeho fanúšikov určite nepatrím. Ono už to označenie majster hororu smrdí skôr marketingom než jeho skutočným prínosom pre "krvavý" žáner. Jeden horor (aj keď kultový) z vás majstra nerobí, tak ako jeden skvelo zvládnutý drevený nábytok nerobí z učňa hneď majstra oboru. Napriek tomu som rád nahliadol do životného zákulisia neskutočne profláknutého režiséra. 2/3 deja sa venujú manželskej kríze a zbytok samotnej ceste od nápadu až k priemiére Psycha. Neprepálená minutáž bol spásny nápad, lebo človek vlastne nestihol postrehnúť, ako málo zaujímavého sa počas celého filmu udeje. ()

Tommassi3

"Podle mě je to obrovská chyba.. Nečekej do poloviny filmu !! Zabij ji ve třicáté minutě !!" Obrovská chyba, obrovský laps je tenhle snad jen výtečně obsazený biják, který ač se prezentuje jako promyšlená filmová biografie, nezmůže se na nic jiného než ostudné parazitování na mistrovu jménu.. A Hopkinsův Hitch v důsledku není ničím jiným než nedůstojnou a trapnou karikaturou.. Opravdu zoufalý snímek, jakkoli natáčený se zcela zřejmým obrovským nadšením tvůrců.. ()

Baxt

Co je smutnějšího, než estráda, na kterou nikdo nechodí? Životopis, co není přesný a komedie, co není vtipná. A bastard klasického Hollywoodu bez jakýchkoliv odboček, kde problémy s linií pracovní a osobní vyřeší prozíravě jejich sjednocení. Víme kdy se smát, víme kdy plakat. Tohle musel psát nejnovější scenáristický software. ()

bouncer

"Call me Hitch, hold the cock." V principu malý film, který však táhne Hopkins vyžívající se ve své roli. Film není dokumentem, nesnaží se říct vše, popisuje jen jednu epizodu z Hitchcockova života, ale popisuje jí dobře a poutavě. ()

Terva

Bratři se zabíjejí od dob Kaina a Ábela, ale tohle jsem nečekal ani já............. Začněte skupovat všechny knihy Psycha. Bude to můj další film a nechci aby celý svět věděl, jak to dopadne.......... CITÁT - Nečekej, drahý, do půlky, nech ji zabít po půl hodině........ A tak bych mohl pokračovat. Čekal jsem nudný životopis, ale zjistil jsem, že se u toho bavím a prožívám to a to je dobře- Má to vtip, tragiku, smutek, ale je to prostě život. CITÁT - Nikdo si nezaslouží jméno Hitchcock než Paramount.......... Jo a zobrazovat ve filmu záchody (WC nebo toalety) nebylo pro američany zrovna prioritní. Díra ve zdi, ktero porvé vidíme okolo 30 minuty mě rozesmála a zároveň v sobě tan obraz nese určitý smutek. CITÁT - Hmmm.......... Ne. není to na sto procent, něco tu chybí a něčeho je zase moc, ale i tak je to velmi vyrovnaný film (příběh, život) CITÁT - Jsi dobrej Alfréde Hichcocku!!!..... ()

Bubble74

Hitch byl neurotické, žravé, sebestředné dítě a jeho žena racionální mozek jejich úspěšného podnikání, která se skromně držela ve stínu manželovy slávy. Toť známá biografická fakta a toť všechna. Já jsem se přesto dobře bavila díky komediální stránce, neboť Hitch chrlil vtipné bonmoty ve vyšší frekvenci než současný prezident z Vysočiny a skvělé duo Hopkins – Mirren předvedlo zábavnější přestřelky než Laurel a Hardy. Nevím nevím však, jestli by se u toho skutečný „Master of Suspense“ také smál. ()

Marek1991

Tento životopisný film zachycuje dianie okolo asi jedného roku jeho života a kariéry, čiže niečo z tej finálne vyvinutej povahy tu máme, no viac sa o ňom nedozvedáme. Je to sem tam zábavné, niečo z jeho túžob a vizionárstva, výber hercov a herečiek bol tiež dobrý, no film ako taký ma neokúzlil ako dajme tomu u Chaplina. Taktiež ani Vertigu a ani Psychu som veľmi doteraz neprepadol, možno pohľad zmením časom, no zatiaľ som ani tie kreatívne nové postupy u neho nezbadal, akurát viditeľne bojoval s cenzormi ako v nejakej totalitnej krajine a jeho bláznivosť mu pomohla byť slobodným a tvorivým. Príjemný film, pre niektorých možno milé spomienky, no inak na tom nie je nič viac. ()

Padme_Anakin

Dnes si poslintám klávesnici a to s potěšením. Skvělé! Nadšeně přijímám tento malý film o velkém režisérovi, který přesně věděl, co chce, jak to chce a proč. A nebál se jít tzv. za hranici, ať už svým „ne“ konzervativní společnosti nebo riskováním vlastní existence, s cílem splnit si svůj sen. Krásný a křehký příběh smysluplného a naplněného manželství, s tolerancí a vzájemným pochopením dvou sobě rovných osobností, včetně omluv a odpuštění. To vše za doprovodu úchvatné hudby, takže podtrženo, sečteno, plný počet hvězd, jiná volba pro mě není. ()

Hoyt

Škoda plytkého příběhu a toho, že se tento film celý točil jenom kolem Psycha. Nějaké skoky v čase a detaily o jiných filmech a hercích bych tu mile rád uvítal. Scéna při premiéře Psycha je geniální a před Hopkinsem klobouk dolů. Úplně závěrečná scéna taky potěšila ale celkový dojem je bohužel průměrný. Celkově hodně silné 3*. ()

liquido26

Z nějakého důvodu mě Hitchcockovo Psycho málem unudilo k smrti. (Možná že ne až tak drsně, ale rozhodně ho řadím mezi jeho filmy na jednu ze spodních příček.) I tak jsem se ale docela na tento retro film z života mého oblíbeného režiséra těšil a musím říct, že mě nezklamal. Snad si tedy jednou znovu pustím i Psycho a budu mít stejný pocit. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)