Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

corpsy

Hviezdne obsadený, ale nehviezdne podaný biografický život o jednom ´´malom´´ období zo života veľkého režiséra. V prvom rade chcem vyzdvihnúť najväčšiu tragédiu tohto filmu, a to zbytočné vsuvky v podobe ´´snov´´ Alfreda Hitchcocka s Edom Geinom, ktorý bol predobrazom pre postavu Normana Batesa. Sú až násilne predkladané a pôsobia, ako z iného filmu. V tomto prípade sa dalo natočiť čistý životopisný snímok, ktorý je v mnohých častiach svižnou konverzačkou a neznalým čo to ponúkne o natáčaní jedného z najslávnejších ( nielen Hitchových ) filmov. ()

Pishin

70% která mě prostě sedla... a pobavila. Možná si na ni za týden nevzpomenu, ale včera nám to udělalo přijemný večer. Až bude čas písnu více... ()

F.man

Jak napsal Douglas, tady není opravdu není o čem. Ono prostě ta dramatická linka tady není a tak je skládána ze všeho možného. Nedůvěra? Psycho? Hitchcock? Tak o čem vlastně? Na druhou stranu to spolu alespoň nějak trochu pohromadě drží a Hopkins a Mirren se snaží zachraňovat co jde. Ale přesto, nijak úžasný kočko-pes. You may call me Hitch. Hold the Cock. ()

DEXTER099

Film o jednom z nejznámějších režiséru kde perfektně hraje Anthony Hopkins.Někdy je docela zajímavé náhlendout jakoby za oponu výroby filmu a zvlášť pokud jde jako zde o jeden z nejznámějších snímku i když popravdě musím říct,že mě tvorba Alfreda Hitchocka nikdy moc neoslovila,ale kdybych žil v té době tak by to asi bylo jiné.Za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

ConanVJ

Pěkně natočený film o dvou legendách filmové historie. Na kolik je film pravdivý nevím, ale je pěkně natočený a ani na chvíli nenudí. Obsazení nemá chybu a všechny postavy jsou věrohodné. Za mě 80% :) ()

Kryton

Celý film o osobě velkého AF má dvě roviny. Ta první je samozřejmě o natočení kultovního Psycha. Ta druhá se pohybuje v osobním životě AF. Možná to některé zmate anebo odradí. Přeci jen název slibuje sondu do natáčení filmu. Samotný začátek je opravdu skvostný a zábavný. Od výběru Psycha po hledání hlavního představitele Normana Batese. Dá se i skousnout i strašení Batese v AF hlavě. Přeci jen režisér si musí postavu prožít stejně jako hlavní představitel. Osobně mě mátla dějová linka kolem žárlícího AF. Místy to degradovalo film na telenovelu. Naštěstí je těchto momentů pomálu. Na filmu o AF je vidět radost a úcta k tomuto jménu. Režie, kamera a herecké výkony jsou hodny být pod jménem podepsány. Někdo vyčítá, že Hopkins stále hraje Hopkinse, ale já tam viděl onoho kulatého pána, který natočil tolik filmů. Ač na oskara to jistě není, tak standard drží. Sexy Scarlett bych si přál také ve svém filmu. Ve výsledku jsem spokojený ačkoliv toho tolik z natáčení Psycha nebylo - koupelnové scény se dočkáme. Hodnocení OST: Průměrný Elfman 5/10 ()

baribal

Nuda nuda nuda, neskutečně bez jakéhokoli zvratu či nápadu. Enormní snaha o vyvolání napětí nebo konfliktu vyznívá naprosto naprázdno. Herecké výkony vůbec nekritizuji, ani bych jim nic nevytýkal, ale pojetí filmu je velmi nešťastné. ()

maddy

Značne plochý biografický snímok o živote Hitchcocka počas natáčania kultového Psycha. Už len samotný fakt, že sa jedná o film o filmovom géniovi vyzdvihuje očakávania veľmi vysoko. Bohužiaľ, filmu sa ich nedarí naplniť. Čo z toho, keď má veľmi kvalitných hercov, ktorí podali výborné výkony, úžasných maskérov, ktorý na Hopkinsovi odviedli neskutočný kus práce, dobové prostredie a kostýmy prepracované do najmenšieho detailu a celé obalené do čias „rodiaceho sa“ Hollywoodu, akého ho dnes poznáme, keď sa film nedokáže za 90 minút dostať niekam hlbšie a celý čas pláva len neškodne na povrchu. Divák, tak nie je nijako zaangažovaný, len nestranne pozoruje predkladané obrazy. Vierohodné zinscenované zábery zo Psycha potešia, ale je ich napodiv až príliš málo. Film síce neurazí, ale ani nenadchne, no Hitchcock by si zaslúžil lepšiu poctu. Výborná voľba hercov, ktorí odviedli prvotriednu prácu (všetkým do jedného som veril ich úlohy skutočných predobrazov, dokonca James D'Arcy v úlohe Anthonyho Perkinsa ma bavil viac ako Hopkinsov Hitchcock) a vynikajúco vystihnutá dobová atmosféra drží pútavosť filmu, ale takáto látka si žiadala osobitejší prístup. Celý čas som sa nemohol zbaviť pocitu, že to chcelo viac, mohlo to mať na viac! Nakoniec sa z toho stala síce zaujímavá, ale len príliš obyčajná „jednohubka“. CELKOVO: 3* (PS: stále však o úroveň až dve lepšie ako chabý , taktiež tohtoročný, pokus The Girl z obdobia natáčania Hitchcockového filmu Birds) ()

NinonL

Krátká epizoda z režisérova života. Natáčení kultovního filmu Psycho od nevalného začátku až po famózní závěr. Anthony Hopkins byl ve filmu k nepoznání, a to věřím, že břicho měl vycpané a obličej trochu oplácaný plastelínou. Film docela ujde, a kdo má rád Hitchcocka a jeho film Psycho, měl by určitě vidět. ()

SaNcHeZ_cz

Jeden z největších režisérů všech dob, Mistr napětí dostává svoji vlastní plastikovou masku na obličeji laureáta ceny akademie. K tomu mu nahazuje další nepřeberná sorta známých tváří aby spolu utvořili obraz legendy jako žádné jiné. Bohužel i na ploše hodiny a půl dokáže režírující debutant Sacha Gervasi zásadně klopýtnout a v divákovi ono napětí ani z části neudržet. Nezachrání to ani solidní úvodní část a relativně v pořádku závěr. Ikona filmového průmyslu pod jeho taktovkou dostává jen lehce nadprůměrný biografický snímek, který je nabitý motivy až k prasknutí, stejně jako hereckými hvězdami, ale nakonec je jen pouhopouhým příslibem něčeho, o se nedostaví. Dva nebo tři záblesky geniality ala Hitchcock to bohužel nenapraví. PS. To závěrečné pomrkávání, ať již okaté, mně velmi pobavilo. [70%] ()

zlabus

Vydržet tempo z úvodní čtyřicetiminutovky po celý film jdu na suveréní plný počet, jenže film se posléze převrátí do řešení nepříliš dobře napsané manželské krize, ale i tak se jedná o příjemný zážitek se skvěle obsazenou hlavní dvojicí. 70% ()

Hannibal92

V každé scéně kde měl údajně být Hopkins jsem se pomalu nedokázal soustředit na nic jiného, než kde sakra ten Hopkins je.....ten chlápek co hraje Hitchcocka ho sežral? Nebo se snad celou dobu Hopkins schovává za ním (a jako že by se tam s přehledem schoval). Prostě ta maska je jedním slovem úžasná. Kromě pár gest, v tom žádný Hopkinse rysy nevidím. Jinak o životu reálného Hitchcocka nevím vůbec nic, vlastně jsem do dneška (7.2.2013) neviděl žádná jeho film a možná proto se mi tenhle "životopisný" výtvor líbil mnohem víc než většině zdejších lidí a nemusím se tu rozčilovat jak je všechno špatně, nepřesně, obráceně a bůhví co ještě....... [Cinestar Anděl - 7.2.2013] ()

MartinezZ

Psycho zas tak moc dobře neznám, podobně jako ostatní starší Hitchovi horrrrrory, takže "další" životopisný film mě nějak moc nezajímal. na víc o tom, jak Hitchcock natáčí film. Navíc mě nijak neohromil Hopkinsonův vzhled. No, prostě jsem od toho moc neočekával, spíš vlastně takřka nic. Na milost jsem tak film vzal hlavně kvůli Helen Mirren. ~~~ A vyplatilo se. Vždycky jsem rád, když se mohu takhle mýlit a být z výsledku mile překvapen. Docela silnýž příběh pro vyprávění s Psychem jako kulisou. A to přesto, že se všude psalo, jak si bez znalosti Psycha nedokáži užít narážky na film. Prd :) ()

KIT.HL

Pokud jste někdo četli nějakou knihu o A.H...jistě mi dáte za pravdu, že film jen dost slušně ''těžil' ze známých faktů a nic zásadně nového o mistrovi nepřinesl, což je jistě mírné zklamání a Hopkins je opět famózní....což nás asi také bohužel a bohudík nezaskočí...Trošinku škoda )) ()

Lamiczka

Jak už sám název filmu napovídá, hlavní osou celého snímku je osobnost světoznámého autora hororových snímků, režiséra a příležitostného producenta a herce Alfreda Hitchcocka. Ke ztvárnění jeho role se přihlásil Anthony Hopkins, což samo o sobě zaručuje kvalitní herecký výkon. Po namaskování navíc v mnoha scénách vypadá skoro jako originál. Díky bohu nemusel kvůli roli drasticky přibírat, zato musel strávit četné hodiny v maskérně a nosit dosti objemný a těžký kostým. To u mě rozhodně vzbuzuje respekt. Helen Mirren se v roli manželky Almy rozhodně nenechala zastínit, i když logicky byl v popředí její herecký partner. Jejich vztah je jedním z hybných momentů celého snímku a rozviřuje stojaté vody v prostředí filmového průmyslu. Natáčení Psycha je náročné pro všechny, a když pro všechny, tak i bohužel pro mě, kdy minuty strávené „na place“ nudily a nic zázračného nepřinesly. Další, co nepochopím, je vsunutá linie s Edem Geinem, masovým vrahem, jehož osud byl předlohou Psycha. Jejich vzájemné rozhovory poukazují na Hitchcockovu duševní nevyrovnanost a narůstající pochybnosti, ale nevnáší do děje patřičný temný nádech a tím pádem jsou zbytečné a otravují. Dohromady tak vznikl film, který vlastně nemá moc co říct, sice se v něm sem tam něco zajímavého děje, herecky je to skvěle obsazené, ale zbytek je nemasný neslaný marast, o němž se nedá říct, že by stál za to Hitchcockovu biografii znovu vidět. ()

javak810i

Příjemné komorní drama o zákulisí natáčení filmu Psycho - asi nejslavnějšího hororu od A. Hitchcocka. Dočkáme se i trochu toho životopisu. Ovšem kvality tohoto snímku spočívají hlavně v hereckých výkonech ústřední trojice Hopkins - Mirren - Johansson. 3* ()

MikO_NR_1909

Pekný, milý dokument koketujúci s televíznym vnímaním verejnosti. Tempom nevyvážená avšak interesantná biografická zmeska z obdobia roku 1959-1960... Treba si uvedomiť, že okolo jeho (Hitchovho) života už bolo povedané strašne veľa a o danom filme ešte viac. Zato sme sa dozvedeli dajaké pikošky zo súkromia a ako celok tento film pôsobí veľmi milo a úprimne, nehrajúci sa na žiadnu hitovku. Preto by bolo nefér ho kritizovať avšak v porovnaní s Hitchovými filmami, skrátka nestíha. ()

Tommass95

Jako příznivci Hitchcocka se mi to příliš nelíbilo a Hopkins jako Hitchcock mi tam neseděl už vůbec, každopádně je to ale příjemná oddychovka s neodolatelnou Scarlett Johansson a s několika dobrými momenty ( Například scéna, kdy si Hitchcock libuje před kinosálem v řevu diváků při projekci Psycha. ). Tento film o vzniku Psycha sice ničím nenadchne, ale ani neurazí, Hitchcock by si nicméně zasloužil o něco lepší poctu k jeho dílu, než je tento snímek. ()

nirvanafan

Taková milá konverzační komedie, přízvisko drama k tomu nepasuje ani omylem, avšak jako portrét slavného režiséra docela neuspokojivé. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)