Daleko od hlučícího davu

• USA Far from the Madding Crowd (více)

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná a také hodně svéhlavá. A jako mnoho svobodomyslných žen, to ani ona nemá lehké. Tím spíše, že žije ve viktoriánské Anglii druhé poloviny 19. století. Bathsheba se v okamžiku, kdy po svém strýci zdědí usedlost v panství Wessex, promění z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. A to z ní dělá lákavou partii pro to, čemu se zatím snaží vyhnout – manželství. Nejprve odmítne lásku chovatele ovcí Gabriela Oaka (Matthias Schoenaerts), zklame i naděje zámožného starého mládence Willliama Boldwooda (Michael Sheen). A rozhodne se na zděděném statku hospodařit sama, bez mužské pomoci. V tehdejší době to byla nevídaná odvaha, ale Bathsheba díky svým schopnostem, přímočarosti i vrozenému šarmu uspěje. Pak ale vstoupí do jejího života mladý, pohledný, sebevědomý a arogantní seržant Frank Troy (Tom Sturridge). Přesně takový muž, s kterým by se racionální a sebevědomá Bathsheba rozhodně nezahodila. A k překvapení předchozích nápadníků právě on v ní dokáže probudit vášeň. Vášeň, která se stane osudnou nejen Bathshebě. (Cinemart)

Radiq

Nijak to nevybočuje ze všech těch podobnejch filmů ze stejné doby (takže cokoliv, co je podle Jane Austené a podobnejch mrch). Kupodivu ale vždy mě to aspoň jednou baví (pokud je to dobře natočený... a tohle docela aji bylo). Akorát jsem vůbec, ale vůbec nepochopil, proč se to jmenuje Daleko od hlučíůůdůího davu. Nevím, jakto, ale Matthias Schoenaerts mi dost připomínal herectví Michaela Nyqvista (a jelikož ten nedávno umřel, tak má dost solidní náhradu)... a hrál to fakt dobře, hned jsem si ho asi oblíbil. To samé platí o Carey Mulligan, která se do role skvěle hodila a taky to dokázala. A Michael Sheen? Prostě paráda, ten to zahrál jak kdyby mu šlo o život (herecky tam byl asi ze všech nejlepší). Jinak ten co hrál toho vojáka, Tom Sturridge, ten teda nic moc. Ale jo, dalo se na to koukat... ()

Ak.žena

(asi vyzradím něco, co před zhlédnutím nechcete vědět ;-))...Pro mě jasné hodnocení. A kdybych ubírala, bylo by to za přítomnost toho zatrápenýho happyendingu, o kterém jsem tušila, že přijde, ale stejně jsem ho nečekala. Opět geniální Hardyovský rozpor obsahu a formy, umocněný zručnou filmařinou: hudbou, kostýmy, nádhernou kamerou... (Ano, vykrádám svůj vlastní komentář k další Hardyho zfilmované knize - Tess z rodu D'Urbervillů :-D). Pro mě (po)citová ždímačka - pozitivních, negativních, ale hlavně těch plynoucích z kontrastu obojího. Na viktoriánském venkově probíhá romantická idyla (slovo romantická odvozeno od romantismu, ne od romantiky), oblíbíte si postavy a čekáte, jak se jejich vztah vyvine, když tu najednou spadne stohlavé stádo oveček ze srázu a rozmajzne se jako jahody vysypané z misky na podlahu, čímž se z hodiny na hodinu absolutně změní život jejich majitele. Voják stojí u oltáře a čeká na svou milou, která kvůli němu utekla ze služby, sledujeme ji, jak spěchá ulicemi, v dechberoucích šatech a překypující štěstím - a vtrhne do jiného kostela. Čímž se z hodiny na hodinu změní život obou dvou.............A navíc anglické lidové písně, modrotiskové šaty na knoflíčky ke krku, koně a kočáry, vztahy v náznacích, fešní muži v potu tváře, nádherně nasnímaná příroda, ............Tohle byl zkrátka film pro mě. Děkuju pěkně. ()

UhLee

(8,5/10). To nejlepší je na filmu scéna, kdy se schyluje k bouřce. Tlačíte Matthiase očima, aby to seno složil. Nesmím opomenout ani hudbu, protože ta je naprosto nádherná. Klobouk dolů. ()

chelseaman22

První dvě minuty filmu jsou na filmu tím nejlepším - hudební doprovod v podání Craiga Armstronga dává vzpomenout na Love Actually či Moulin Rouge!, ale pouze z hudební stránky věci. Je škoda, že skvělá hudba je doplněna chabou zápletkou, u níž nevíme, jak bude probíhat, ale zcela jistě víme, jak se vyvrbí. 46 % Celosvětový příjem k 12. 12. 2019: $30,229,977, což je 1,91 násobek rozpočtu ()

jedna_vrana

Romantický film, anglický vidiek, ovečky, príjemná Carey Mulligan, mužské postavy sa hodia k typom, ktoré mali zahrať. Pre mňa odvar Búrlivých výšin. Plusom je odspievaná balada „Let No Man Steal Your Thyme“, ktorá mi ako jediná scéna vo filme spôsobila zimomriavky. ()

Johnny.ARN

Šak to nemalo konca kraja a asi tak po prvej pol hodine ma celý ten príbeh prestal zaujímať. Nudné, zdlhavé, bez ničoho. 2 z 5 ()

Mirokukii

Forma vítězí nad obsahem... Audio vizuální pohlazení... Krásná kamera a ještě krásnější hudba, díky které jsem se na tento pěkný film, v němž hraje složitost povahy ústřední hrdinky hlavní prim, kouknul. Bathsheba je opravdu krásná, já bych napsal i tvrdohlavá, v podání líbezné Carey pomotala hlavu i mě, a v neposlední řadě bohatá. V součtu s trojicí nápadníků tak není o lyrický příběh nouze. ()

terunka003

Romantické, žensky silné, Carey, farmářské, britské, klasické. Knížku jsem četla, a stejně jako z ní jsem rozčarovaná z tohoto snímku. Hezké to bylo, plné odmítavých slůvek, žádostí o ruku a ze zástupu možných manželů si mohla hlavní hrdinka jen vybírat. Leč po prvních hrdinských slovech o tom, jak nikoho nepotřebuje se provdala za pozlátko, následně odmítla sňatek z rozumu a stejně skončila v náruči toho silného ovčáka (to jsme věděli všichni již od začátku). Nicméně mi v tom příběhu něco chybělo, asi ta vášeň, a nepomohla ani dramatická scéna ke konci. ..mít tak pár ovcí, farmu na ostrovech a nazdááár.. ()

venison

Mám ráda dobové příběhy z malebného venkova a s tímhle se mi naprosto trefili do vkusu ;-) Taková ta tak trochu jiná romantika z drsného anglického podnebí :-) Tak jak se mi Matthias Schoenaerts nelíbil v "Králově zahradnici", tak tady jsem mu všechno spolkla i s navijákem.. ;-) ()

Pavlínka9

Dlouho jsem odolávala, jelikož nejsem typický konzument "romantických filmů". Ale lákala mě ta příroda :) Popravdě jsem byla až unesena, jak si s daným tématem pohrály....Jelikož zastávámstejný postoj jako hlavní hrdinka - dost jsem s ní sympatizovala a líbilo se mi, jak si sama prošla situacemi, které v tu dobu byly zcela běžné, ale ona se nebála mít svoji hlavu a jít si za svým a nebát se prosazovat své názory. Odmítat, odmítat, odmítat a poté nastane ta situace, kterou si projdeme asi všichni v životě a mozek je prostě pryč a touha je silnější..Za mě to není typický cajdák...Přišlo mi to v něčem pevnější - i ta skvělá hudba dělala dost, i Schoenaerts - ten je tak charizmatický, že bych chtěla mít taky takového zaměstnance :D A do toho Michael Sheen - no krásná sestavička prostě. Ráda se na to podívám znovu, ale nebudu to rozhodně doporučovat těm, které milují zamilované filmečky plné lásky a srdíček - protože to ono není ;) A to je dobře :) ()

Kicune

Děvče samorost ví, že dřina a poctivost úrodu přináší. Své samostatnosti se nechce vzdát ani, když je obletována nápadníky. Ovšem jednou jedinkrát zamkne svůj tvrdohlavý mozek a nachytá se na lichotky… Emancipovanost, nadčasová poselství (snad na každém kroku), v něčem pýcha a v něčem jiném předsudek. Nádherné kostýmy a výprava. Idylické záběry kopců, polí, farmy a všeho okolo napumpovává ochotou si sebrat batůžek a rovnou tam do té Anglie vyrazit. Chvályhodné herecké obsazení, které právě proto, že se jedná o viktoriánské skoupé na emoce prostředí, hraje očima, letmými pohledy a nepatrnými gesty tak dokonalé, že rozproudí emoce více než jakékoliv drama/romance přehrávající sama sebe. Netuším, jak tlustá, obsáhlá nebo podrobná je kniha, ale i přesto se do dvou hodin času vešlo i v občas přespřílišné zkratkovitosti vše co se mělo. A dvě hodiny vyšumí jako nic. ()

VasaX

Já vám nevím, "románový" film, který předjímá silnou samostatnou ženskou roli feministického ražení, který je vlastně tuctový, stereotypní a představuje hlavní hrdinku spíše naopak. De facto pointou filmu je, že je tu nějaká víceméně upjatá dáma, která chce být samostatná, a nedá se říct, že by to brala za špatný konec, ale nakonec stejně dělá rozhodnutí emocionálně a iracionálně, a těch pár demonstrací pevného vedení a záměru je jen fouknutí do větru a máme tu tuctovou manku, která kontrolu spíše ztrácí a je odkázaná na "muže" až do úrovně vlastní existence. Vlastně svým způsobem jí poskytují laskavost, za kterou nedostanou nic nazpět... Takže tolik k výpovědi. Já mám rád tady ty romantická dramata, i viktoriánská Anglie je mi blízká, jenže tenhle film mě vlastně vůbec neuchvátil. Škoda. ()

hroubek

Mám rád filmy z anglického venkova v 19. století. Knížku neznám, ale zajímavé trailery mě přesvědčily o tom, že film bych měl vidět. A jsem rád, že jsem to udělal, jelikož jsem dostal poctivě natočenou a správně dramaticky zahranou podívanou, která mě bavila od začátku až do konce. Thomasa Vinterberga znám díky skvělému Honu, a tady mě přesvědčil, že umí natočit správný romantický film, bez romantického pozlátka. Film sám osobě není, zas tak romantický, ale má správnou romantickou atmosféru, díky dobře zvolené hudbě, krásně vyobrazené krajině, dialogům a perfektním záběrů. Carey Mulligan se mě ve své roli moc líbila, jelikož jsem jí věřil tu její tvrdost a v určitých momentech nepoddajnost vůči tomu co se očekává a sluší. Matthias Schoenaerts se mi líbil z celého osazenstva nejvíce, jelikož se mi jeho výkon moc líbil, navíc má divácky velmi vděčnou postavu, se kterou lze soucítit a hlavně jí fandit. Michael Sheen nebyl vůbec špatný a měl pár hodně dobrých momentů. Tom Sturridge předvedl na docela malé ploše velmi zajímavý výkon, který se mu ke konci nepovedl ustát, ale rozhodně nehrál špatně. Film vypadá na první pohled krásně. Jeho vizuální stránka se mi líbila. Ze scén mě ze všeho nejvíce zaujal pád ovcí na začátku, který považuji za jednu z nejsilnějších scén filmu, scéna s rakví, požár, prosba o zůstání nebo tanec. Ke konci filmu malinko dochází dech a finále je malinko předvídatelné. Daleko od hlučícího davu je parádní romantické drama, které by si fanoušci žánru neměly nechat ujít. ()

zdenny

Filmů z podobného období a prostředí už jsem viděl dost a většina jich byla alespoň na tři hvězdy. Tady tohle ale nemělo šanci se dostat ani nad jednu. Já snad ani nemám sílu mé hodnocení vyargumentovat, protože z většiny už ani nevím, co všechno tam bylo divné, triviální a stupidní. Jedna fakt dobrá trapárna: zamindrákovaná kráva od sebe odežene všechny chlapy, kteří ji upřímně milují a kteří za něco stojí, aby se pak následně zamilovala do idiota, který jí v lese předvede sestavu se šavlí. No fakt prdel. Celkem strašná scéna byla ta, ve které šly ovce na kraj útesu a když první letěla ze sráz, tak ostatní šly přesně jako ty ovce, aby je pak majitel našel všechny mrtvé. Shrnuto: Příběh o emancipované krávě, která si neuvědomovala, že takovou mohla být jen proto, že majetek, který měla, zdědila po svém strýci. Z chlapů jí nikdo nesměl říct svůj názor, jinak byl odejit. Byť se jednalo o dosti důležitého člena jejího hospodářství. Je to úplně to stejné, jako když dostane blbec, kterému se všichni pošklebovali, funkci, a z titulu své náhodně nabyté moci se mstí celému světu. ()

VanTom

Emancipované, svobodné, nezávislé (mladé) farmářce její stav vyhovuje, čili nápadníka nehledá, přesto se jí dvoří (ve výsledku 3) různorodí muži, se kterými si dost neuvážlivě zahrává, dělá drahoty - až zákonitě přebere. Dějové (respektive citové) zvraty pěkně natočené kostýmní romance z 19. století se udávají tak nějak "kondenzovaně" (resp. odtažitě), potřebovaly by často více rozvést i prožít. Jestli jsem o 4. hvězdičce uvažoval, tak kvůli půvabné Carey Mulligan a jejímu odzbrojujícímu, zamilováníhodnému, k ochraně vybízejícímu úsměvu. ()

Skeksis

Mala si zobrať na začiatku toho s tými ovcami! Ale ona, že nie, nie... že je nezávislá žena. To potvrdila tak, že si zobrala prvého debila, na ktorého natrafila. A ten – úplný hulvát a agresor – ju donútil premýšľať, že asi urobila chybu. Hulvát sa vraj utopí, ale potom sa zistí, že sa vlastne neutopil, lebo sa pritackal naspäť vyfešákovaný vo vojenskej uniforme. A zastrelí ho Michael Sheen. A Býčia šija, ktorá jej po celý čas dáva rady, to už s ňou vzdá a odchádza. Lenže ona ho dohoní, lebo pes kňučí. A nakoniec si ho vezme aj bez oviec. Koniec. Na Festen zatiaľ nemá nijaký Vinterbergov film. ()

Mr.Dogman

Nikdy jsem moc nechápal, jak může být filmová postava někomu nesympatická - přece předpokladem sledování filmu je, že se naladím na vlnu a příběh hlavních postav a prožívám ho s nimi, ať už je to kdokoliv. Jenže Bathsheba je možná tou nejvíce otravnou postavou, kterou jsem kdy ve filmu zažil. Když řeknu, že dvě hodiny sledujeme, jak každého až do poslední minuty filmu odmítá, tak to vlastně vůbec nezjednodušuji. Za celou tu dobu se nic jiného nestane, nijak nám není přiblížená doba, ani ne-milostný život Bathsheby. Ach jo, Bathshebo. Tři hvězdičky dávám za "nostalgii" k době a vlastně i za tu holku nerozhodnou, kvůli které jsme nejspíše svědky rekordního času sbližování se dvou hlavních postav před prvním polibkem. ()

Asenath

Sama tomu nemohu uvěřit, ale nakonec jsem této verzi docela propadla. Má totiž pět ohromných plusů. Tím prvním je hudba. Skvostná, dechberoucí, teskná i veselá, někdy naléhavá, přesně jak má být. Soundtrack se okamžitě stal jedním z mých nejoblíbenějších a častokrát se přistihnu při pobrukování písně Let No Man Steal Your Thyme. Další čtyři plusy jsou naprosto perfektně zvolení herci do rolí Gabriela, Boldwooda (tady bych viděla to největší plus, přeci jen v knize mu má být nějakých 38 let. V předešlé verzi na mě občas působil vyloženě jako stařík), Troye, a Liddy. Až verze z roku 1998 pro mě i nadále zůstává srdcovkou a Nathaniel Parker Gabrielem Oakem, tak Matthias Schoenaerts dokázal ztvárnit skromného a tichého ovčáka tak, jak jsem si ho při čtení knížky vždy představovala. Málomluvná, stojící celou dobu v pozadí, přesto výrazná postava, která má stále co sdělit a jeho věrnost vás dojímá i fascinuje. Dále seržant Troy-úžasný frajírek, sebevědomý floutek, kterému drzost kouká z očí a nechápete, jak mu na to mohla Batsheeba skočit. Ale bezchybně zahraný Tomem Sturridgem. Ze začátku jsem litovala, že ho nehrál můj oblíbenec Matthew Goode, jak prý bylo původně v plánu, ale všechno zlé je k něčemu dobré. A nakonec Liddy. Tohle je prostě správná Liddy! Sotva dvacetileté děvče, roztomilé a sympatické, trochu vyjukané ze své nové paní. Souhlasím s tím, že film je trochu uspěchaný, mě osobně to ale nijak nevadí a rozhodně to neubralo na atraktivnosti snímku. Nemluvě o přenádherných scenériích oku lahodících. Prostě jedna z mých nejoblíbenějších knih v novém a úžasném kabátě. ()

Michael Sheen bude neziskový herec

Michael Sheen bude neziskový herec

11.12.2021

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

16.11.2014

Natočil jeden z nejlepších filmů roku 2012, sklízel s ním ovace po celém světě jak od kritiků, tak od diváků a zviditelnil se i filmovým fanouškům, kteří o něm do té doby neslyšeli. Jeho další film,… (více)