• Česko

Srážka s mimozemšťanem

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2011, 99 min

• nunka

Vidím to trochu inak ako väčšina. Vtípky na tento štýl ma nejako neberú, rovnako ani hysterické naháňačky a húliaci mimozemšťan. Ústredná dejová línia je strašne slabá, založená na dialógoch a tom, koho Frost a Pegg na svojich potulkách stretnú. Tempo začína kolísať po prvej pol hodinke a v poslednej časti už nemá čo ponúknuť. To medzitým je ukričané, bláznivé, sem tam vtipné, vulgárne a prázdne.(15.8.2011)

Žánrová pocta kultu sci-fi filmů a obecně kultu sci-fi a fenoménu geeků, v níž se nevyváženě kloubí zastydle pubertální humor (,,Cítím, jak ti stojí pták.") s humorem celkem inteligentním (střet britské a americké kultury či kritika dogmatismu fundamentálního křesťanství kupříkladu), škoda, že toho prvého je tu pohříchu moc a trochu nahrazuje to druhé. Zábava je to ale příjemná a fanouška žánru (zvláště toho mladšího) rozhodně neurazí...(11.6.2011)

• TeeAge

| Scenár: Simon Pegg, Nick Frost | Hudba: David Arnold | Produkcia: Nira Park, Tim Bevan, Eric Fellner / Universal Pictures | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 97,984,015 $ || V mojich očiach dosť rozporuplná, samoúčelne sproste sa chovajúca psudokomédia s otravným pochcávajúcim sa vajcohlavom a dvomi životnými stroskotancami. Ajkeď som všežravý, toto mi jednoducho nechýba. Vydržal som to skoro do konca. Možno v budúcom živote mi to sadne viac. 25% | HD, EN DTS |(18.1.2011)

• Hellboy

Při psaní scénáře k Paulovi se Pegg očividně vrátil v mysli o deset let zpátky k seriálu Spaced, protože hlavní postavy těchto děl jako by si z oka vypadly: stejně jako Tim Bisley ve Spaced je hlavní hrdina Paula, Graeme Willy, ňoumovitý komiksový kreslíř a fanoušek Star Wars, který pochopitelně nemá holku. To vše je ale navíc v Paulovi okořeněno UFO nadšenectvím. Zatímco Jednotka příliš rychlého nasazení i Soumrak mrtvých si chytře pohrávali s žánrovými pravidly, Paul (podobně jako Spaced) nemá takto jednoznačnou koncepci, úsměv na tváři diváka se snaží vyvolat jiným způsobem. Neúspěšně. Tvůrci si sice natáčení filmu určitě užívali, ale jejich nadšení se jim na publikum nedaří přenést. Již úplně první vtipy mě přesvědčily, že tentokrát je s dvojici Pegg&Frost něco špatně. Slovní hříčky alien/přistěhovalec? Mimozemšťanka se třemi ňadry? Vtípky na domnělé gay partnerství hlavních hrdinů? Jsem jediný, komu tohle všechno připadá jako dost slabý materiál? Další pokusy o vtip spočívají v tom že mimozemšťan s hlasem a osobností Setha Rogena je úplně stejný mimoň jako Greame s Clivem, rád si zahulí, mluví neskutečně sprostě, a aby byla jeho podoba s lidmi dokonalá, tak se jmenuje Paul. Smějete se už? Když se nad filmem zamyslím, tak o UFO nadšenectví a o lásce ke sci-fi moc nevypovídá, v podstatě je to jen nepříliš povedený obyčejný buddy road movie s Peggem, Frostem a Rogenem, přičemž poslední jmenovaný má lehce netradiční vzhled. ____ Přesto tu určitý potenciál byl, a právě jeho naprosté promrhání je to, co mě na filmu nakonec nejvíc mrzí. Frost a Pegg jako by nevěděli, co si s Paulem počít, a tak ho čas od času konfrontují s nějakou novou postavou, jako je fanatická křesťanka, dítě, nebo policajt, a doufají, že to bude sranda. Právě setkání s bláznivou kreacionistkou se mohlo stát ústředním motivem díla, protože podle scenáristů existence mimozemšťana jaksi automaticky dokazuje neexistenci boha. Jenže film je ve svém tažení proti křesťanství záhadným a paradoxním způsobem až příliš urážlivý a sprostý, než aby to bylo ještě vtipné, ačkoliv je zároveň zaměřený na nejširší masy, a to mnohem víc, než předchozí díla Pegga & Frosta. ___ Slabou dějovou kostru by mohly pozvednout aluze a narážky na jiná díla, ale i těch je zde málo, a jsou použity bez nápadu. Divák se dočká obligátních odkazů na Star Wars, Star Trek, E.T., Blízká setkání třetího druhu, Indiana Jonese, Akta X nebo Vetřelce, ale jde o druhořadé vtípky, které téměř vždy působí tak nějak navíc. ____ Ve výsledku se jedná o smutný slepenec scének bez solidnějšího příběhu v pozadí, který by vše držel pohromadě. To by ještě nevadilo, kdyby jednotlivé vtipy tuhle chatrnou kostru držely nad vodou. Jenže místo toho se zde sází na sprostou mluvu a mimozemšťana, který kouří trávu. Nic slabšího si ani nedovedu představit. Paul je prostě pod Peggovu a Frostovu úroveň, a neomlouvá je ani to, že film údajně točili primárně pro Američany.(6.6.2011)

Geekové celého světa, spojte se a vydejte se hledat svého ufouna do Oblasti 51! Anebo vemte jen svého nejlepšího kámoše z Anglie… ;-) Nebudu nic předstírat, na Paula jsem se dost těšil a dnes, kdy jsem ho konečně zhlédl, můžu říct, že mě ani trochu nezklamal. Je vidět, že i když jsou hoši (Pegg a Frost) mimo Anglii, neztrácejí nic ze svého šarmu a vtipu. K tomu si připočtěte nekompromisní hlášky mimozemšťana Paula, kterého fantasticky nadaboval Rogen, katoličku, kterou "vyléčí" (nejen z víry, ale nebudu tu spoilerovat ;-)) právě Paul, jejího "tak trochu" fanatického otce a pár speciálních agentů v čele s Bossem ženského pohlaví, jejíž odhalení mi přivodilo asi desetivteřinový smích, a dostanete komedii, která jede téměř celý čas na plné pecky a u které jsem se nudil jen minimálně. Film, který vás potěší, i když se neřadíte k geekům, ale pokud jim jste, užijete si ho trošičku víc. 100 %.(10.6.2011)

• - Seth Rogen se přiznal, že požádal o pomoc herce Andyho Serkise, aby získal představu, jak funguje motion capture oblek. Andy Serkis hrál kupříkladu Gluma v Pánu prstenů nebo Caesara ve Zrození planety opic. (sssssycak)

• - Sklad v oblasti 51, kde Paul telefonuje se Stevenem Spielbergem, je ten stejný, který se objevil ve filmu Dobyvatelé ztracené archy (1981). (M.F.STUDIO)

• - Hlas, který je slyšet ve scéně, kdy Paul mluví přes mobilní telefon se Stevenem Spielbergem o E. T., patří skutečně Spielbergovi. (MeanWhile)