Graeme (Simon Pegg) a Clive (Nick Frost) přijeli do Ameriky na dovolenou, během níž chtěli procestovat všechna místa proslulá údajným výskytem UFO. Cesta probíhala podle plánu, dokud nenarazili na titulního hrdinu. Byť jako všichni správní ufologové v existenci mimozemšťanů bezmezně věřili, Paul je poněkud zaskočil. Přestože vypadá jako typický „emzák“, chová se jako zastydlý puberťák, tedy úplně stejně jako Graeme a Clive, jen s kapkou americké suverénnosti navíc. Po počátečním oťukávání zjistí, že si navzájem docela rozumějí, takže Graeme a Clive Paulovi nabídnou, že ho odvezou na místo „kdesi mezi lesy“, kam si pro něj přiletí jeho soukmenovci. Kamarádskou idylu bohužel vážně narušují dvě externí hrozby. Když vám zdrhne mimozemšťan, tak se ho snažíte dostat za každou cenu, což je úkolem agenta tajné vládní agentury (Jason Bateman), který má k ruce dva neschopné poskoky a zpruzenou šéfku na telefonu. Nebezpečí číslo dvě pak představuje nerudný náboženský fanatik, jemuž naše trojka nedopatřením unesla celkem rajcovní dceru (Kristen Wiig), a on se ji snaží získat zpět s pomocí nabité kulovnice. (oficiální text distributora)

Trailer 2

Recenze (1 113)

verbal

Dva retardi a kurvující Ítý, utahující si z americké UFO-paranoie, zfanatizovaných kudlanek a všemožných Sci-Fi ikon, to by jeden čekal nějakou těžkou trapárnu plnou fekálního humoru a dementních vtipů. Omyl. Když v pozadí nestojí ani jeden z těch Wayansovic třeskutě vtipných negrů a chopí se toho poměrně kultivovaní angláni, které nikdo od malička nepřežíral hamburgery a nenahrazoval jim knihy slaboduchými omalovánkami pro dyslektiky, může vzniknout příjemná a inteligentní taškařice, která vyčistí a nepoškrábe! ()

Enšpígl

Z rozhovoru s nejmenovanou "Čaues Šardonko, viděl jsem Paula, docela sranda, jako Simon hrál v lepším, ale pořád lepší než třeba loupat bramabory." "Čau Pájo, neláká mě to, ani Paul, ani brambory." "To je ale škoda, uviděla by si například mimozemskou prdel." "Tvou prdel už jsem viděla, jdu loupat bramabory, měj se." ()

J*A*S*M

Trailery ve mně vyvolaly dojem, že se bude jednat o infantilní a až trapně vulgární blbost. Nicméně sci-fi mám rád, takže jsem dal Paulovi šanci, ačkoli jsem si byl skoro jistej, že ho pak zadupu do země. Ale světě div se, fakt je to docela velká sranda. Příjemná nahláškovaná komedie a jako bonus několikrát vypláznutý jazyk na křesťany. Pobavil jsem se. 75 % ()

Radyo

Další z filmů, který de facto vše podstatné, resp. potenciálně zábavné sdělil již trailerem. Vlastně ne, kecám - jedna scénka, přímo evokující staré Star Wars a "kantýnu" Mose Eisleyho, ta se do traileru nevešla - a to přitom bylo jediné (!!) místo, kde jsem se u této komedie zasmál. Jinak jen lehce zaujalo pár odkazů na Blízká setkání třetího druhu, kosmická loď ve stylu E.T. (hlavně ať to hezky barevně bliká) a pěkně vymodelovaný emzák přesně v tom duchu, jak je všichni znají ("já sem malej, ale okatej"). Fórky mě jinak naprosto míjely, ovšem věřím, že někdo jiný se v tom shlídnout mohl. Tři hvězdičky s odřenýma prsama (třema). ()

Gemini

This killed Bob Dylan. Nesouhlasím se zdrženlivými až zklamanými hodnoceními a říkám: komedie par excellence. Má to ovšem několik háčků, z nichž první je ten, že to ani omylem není čistě sci-fi geekovská záležitost jako byl Galaxy Quest, ale je cílená na úzkou skupinu lidí, kteří jsou tak trochu geekové, a zároveň se rádi zasmějí - pro zestručnění řečeno - u Apatowa. Plus samozřejmě nutno vidět v původním znění pokud možno bez titulků (protože u těch se opět bojuje hrdá, leč předem ztracená bitva) a mít nakoukané spousty věcí jako třeba Star Wars. A Blízká Setkání. A BSG. A Predátora. A Vetřelce. A krom toho znát reálie typu významu slova "alien" (což je jedna z těch jednodušších věcí). A nebýt bigotní inteligentní designér. A tak vůbec:) Zkrátka Pegg a Frost to rozjeli ve velkém a na plný plyn, ale pokud chtěli vytvořit něco fakt legendárního, měli si líp rozmyslet, kam vlastně hodlají dojet. Sice jsem smíchy slzel i v momentech typu "Agente, uvědomujete si, že jste dospělý muž?", ale cítil jsem, že to může mít ještě větší grády, když se někde ještě přidá, a někde zase ubere (jako třeba u "Cejtím tvýho ptáka."). Jak jsem říkal v úvodu, nesouhlasím s relativně nízkými hodnoceními - ale naprosto je chápu. Ode mě ale Paul a jeho banda - a tím nemyslím Beatles - dostanou 80% a rád se s nimi zase někdy potkám. PS: Ani náhodou si nečiním nárok na to, že bych snad pochopil nebo vůbec pochytil všechno, co na mě jako diváka bylo nastraženo. ()

• V podtitulu Cliveovy (Nick Frost) knihy "Paul" stojí "Sometimes It's Nice to Feel a Little Alien!" (Sony1994)
  • Hlas, který je slyšet ve scéně, kdy Paul mluví přes mobilní telefon se Stevenem Spielbergem o E. T., patří skutečně Spielbergovi. (MeanWhile)
  • CGI animace pohybu mimozemšťana Paula jsou nasnímány podle předlohy Gluma z filmové série Pán prstenů technikou zvanou motion-capture. (Linkyc)