• Česko

Srážka s mimozemšťanem

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2011, 99 min

Uz len prvy pohlad na dvoch blaznivych chlapikov, ktory sa prvykrat v zivote ocitli vo vysnivanej Kalifornii ma hned rozosmial. A to nielen vdaka traileru, ktory ma na tuto komediu navnadil ist do kina, ale aj Simon Pegg, ktory je podla mna skvely komik a ktoreho som spoznal uz v hororovej komedii SUMRAK MRTVYCH (2004) a neskor aj v ciernej komedii s anglickym humorom JEDNOTKA PRILIS RYCHLEHO NASADENIA (2007). Neskor prisiel na rad mimozemstan Paul a ten este celu situaciu priostril tym jeho neuveritelnym ludskym, ale humornym spravanim. Potesila ma aj kratka pritomnost Sigourney Weaver - ona si asi s tymi mimozemstanmi "votrelcami" neda pokoj :-) Skratka nenarocna sci-fi komedia, od ktorej netreba nic velke cakat, ale mne sa pacila. Mimochodom je tu spomenutych vela sci-fi filmov a serialov a dokonca aj Cameronov TITANIC (1997). Na tom som sa nasmial, ako nazval Paul Simona Pegga menom Jack vo chvili, ked Simon Pegg maloval mimozemstana leziaceho na gauci :-) Jack bolo DiCapriove meno v Titanicu. ________ Simon Pegg - (Graeme Willy) +++ Nick Frost - (Clive Gollings) +++ Seth Rogen - (Paulov hlas) +++ Kristen Wiig - (Ruth Buggs) +++ Sigourney Weaver - (Big Guy) +++ Jason Bateman - (Agent Zoil) +++ Bill Hader - (Haggard) +++ Blythe Danner - (Tara Walton) +++ Jeremy Owen - (Sword Vendor) +++ Jeffrey Tambor - (Adam Shadowchild) +++ Produkcia: Eric Fellner +++(3.5.2011)

Brilantní komedie z pera Simona Pegga a Nicka Frosta o jednom neobvyklém setkání s mimozemskou formou života. Tvůrčí dvojice Britů Pegg/Frost zde hraje nerdy (mimoně -zdroj Wikipedie), kteří na své cestě takzvanou Oblastí 51 natrefí na svébytného mimozemšťana. To by nebylo nic zvláštního. Kolik takových filmů o setkání s E.T. jsme už viděli, že? Jenže zde máme co dočinění s velice zdařilou komedií, kde fungují především skryté odkazy na daný žánr. Pokud se tedy komedie jeví jako blbůstka pro děti, není tomu tak. Jedině dospělý jedinec se střední znalostí kultovních děl sci-fi tvorby celý film pochopí jaksi v globálu. Ono je ale ve filmu více aspektů, které vám napoví, že film není pro děti. Například mimozemšťan Paul je náruživý konzument marihuany. On vůbec Paul je docela drsný patron. Trousí hlášky s neobvyklou kadencí (na mimozemšťana), umí léčit mrtvé ptáky, aby je mohl sežrat zaživa, napovídá Spielbergovi náměty k filmům a podobně. Dále film potěší účastí hostů Jason Bateman, Sigourney Weaverová a Seth Rogen coby Paulův hlas. Další kladnou stránkou filmu je, že se nejede podle klasického schéma nebo žánrového klišé. Pokaždé pocítíme přítomnost anglického humoru, zvlášť toho Pegg-Frostovského. Simon Pegg a Nick Frost totiž před samotným psaním scénáře vyrazili po té stejné trase a vše, co na svém tripu zažili, vrazili do tohoto filmu, tedy kromě samotného Paula. Film se může stát kultem pro milovníky sci-fi, mládeži přijde vtipné, že alien je hulič, ostatní si v tom můžou najít skvělý oddychový film, který pokládá i závažné otázky na téma Bůh vs. mimozemšťané. Jinak zdařilá akční sci-fi komedie pro všechny, jen nejspíš ne pro děti. Pro mě zatím to nejlepší, co přinesl filmový rok 2011.(13.6.2011)

• kinej

Mimořádně nenáročná komedie, která ve mě zanechala dojem, že takový film bych snad dokázal napsat dokonce i já. Většina komiky filmu spočívá v tom, že mimozemšťan mluví a jedná vulgárně. Vzpomněl jsem si na profláklé huličské tričko, kde je mimozemšťan s nápisem: Take me to your dealer. Paul v sobě nemá víc invence než tohle tričko. Film také cituje spoustu kulturních sci-fi fenoménů, ale opravdu se jedná spíš o citace, než o jejich parodii. Také je zde přítomný geek humor, jenomže Pegg ani Frost zkrátka budou vždycky vypadat jako anlgáni pivaři, a ne jako nerdi. Takže pokud se chcete pobavit v podobném duchu, pusťte se raději znovu nějakou oblíbenou epizodu IT, nebo Big Bang. Na druhou stranu Paul nijak neurazí a pořád je koukatelnější než jiní americké komedie.(13.9.2011)

Z rozhovoru s nejmenovanou "Čaues Šardonko, viděl jsem Paula, docela sranda, jako Simon hrál v lepším, ale pořád lepší než třeba loupat bramabory." "Čau Pájo, neláká mě to, ani Paul, ani brambory." "To je ale škoda, uviděla by si například mimozemskou prdel." "Tvou prdel už jsem viděla, jdu loupat bramabory, měj se."(18.8.2011)

Ehm, tak toto ano! Před projekcí jsem si říkal, že Simon Pegg a Nick Frost jsou sice povětšinou zárukou zábavy, ale moc jsem toho od Paula stejně neočekával. Jaký hrubý omyl! Když si dva britští kámoši, pětatřiceletí pomalu panicové se závislostí na mimozemšťanech a scifi, vyjedou na road trip po USA, kde se chystají obrážet klišé jako Area 51, zní to jako průměrná komedie se závanem trapasu. No když po pár eskapádách potkají vulgárního a vyhulenýho mimozamšťana Paula, který je na útěku před FBI, zní to ještě trapnějc. Opět omyl přátelé! Hlášky jsou tak trefné, načasované a naspeedované odkazy na sci-fi kulty, že jsem se nejednou řechtal s otevřenou hubou jak ten debil. Připouštím pár slabších prvků, které trapné byly, ale co, hodně dlouho jsem regulérně nepobavil u regulérní komedošky. Doporučuju! 90%(10.9.2013)

• - Graeme (Simon Pegg) nosí hodinky Casio CA-53W a Clive (Nick Frost) nosí MTM Black Seal. (dyfur)

• - V úvodnej časti filmu Graeme a Clive rekonštruujú scénu z epizódy "Arena" seriálu Star Trek (od r. 1966), ktorá je považovaná za najhoršiu akčnú scénu v dejinách. Môžete ju zhliadnuť tu. (Macejko)

• - Během scény v baru hraje kapela stejnou píseň, jakou hraje kapela na planetě Tatooine ve filmu Hvězdné války. (sssssycak)