• Česko

Srážka s mimozemšťanem

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2011, 99 min

Uz len prvy pohlad na dvoch blaznivych chlapikov, ktory sa prvykrat v zivote ocitli vo vysnivanej Kalifornii ma hned rozosmial. A to nielen vdaka traileru, ktory ma na tuto komediu navnadil ist do kina, ale aj Simon Pegg, ktory je podla mna skvely komik a ktoreho som spoznal uz v hororovej komedii SUMRAK MRTVYCH (2004) a neskor aj v ciernej komedii s anglickym humorom JEDNOTKA PRILIS RYCHLEHO NASADENIA (2007). Neskor prisiel na rad mimozemstan Paul a ten este celu situaciu priostril tym jeho neuveritelnym ludskym, ale humornym spravanim. Potesila ma aj kratka pritomnost Sigourney Weaver - ona si asi s tymi mimozemstanmi "votrelcami" neda pokoj :-) Skratka nenarocna sci-fi komedia, od ktorej netreba nic velke cakat, ale mne sa pacila. Mimochodom je tu spomenutych vela sci-fi filmov a serialov a dokonca aj Cameronov TITANIC (1997). Na tom som sa nasmial, ako nazval Paul Simona Pegga menom Jack vo chvili, ked Simon Pegg maloval mimozemstana leziaceho na gauci :-) Jack bolo DiCapriove meno v Titanicu. ________ Simon Pegg - (Graeme Willy) +++ Nick Frost - (Clive Gollings) +++ Seth Rogen - (Paulov hlas) +++ Kristen Wiig - (Ruth Buggs) +++ Sigourney Weaver - (Big Guy) +++ Jason Bateman - (Agent Zoil) +++ Bill Hader - (Haggard) +++ Blythe Danner - (Tara Walton) +++ Jeremy Owen - (Sword Vendor) +++ Jeffrey Tambor - (Adam Shadowchild) +++ Produkcia: Eric Fellner +++(3.5.2011)

• D.Moore

Po čtvrtých Pirátech další zklamání (ačkoliv tentokrát, pravda, o něco menší, neboť na Paula jsem se tolik netěšil). Zarazilo mě, jak málo britská tato britská komedie byla, jak málo vtipů dali scénáristé dohromady, jak nudně to všechno Mottola zrežíroval... A hlavně... Jak nezábavní byli pánové Pegg s Frostem. Proč tenhle průšvih museli schytat právě oni dva? Co na tom, že mě potěšila animace Paula a jeho příjemný dabing, odkazy na Star Wars, Spielberga, Star Trek nebo Roswell? K čemu byla přítomnosti Sigourney Weaver a okouzlující Kristen Wiig (Tak napište už jí někdo tu pořádnou roli, kruci!)? Nač tam byly všechny ty další věci věci, když to všechno působilo tak utahaně? O zbytečných "ať to má šťávu" vulgarismech ani nemluvě. Dle mého je Paul velká promarněná šance, která navíc (!) může uškodit závěrečnému dílu cornettovské "Wright-Pegg-Frost" trilogie. Bojím se totiž, že až přijde do kin, lidé si řeknou "Zase tihle dva a mimozemštané? Na to kašleme." A bude to vina Paulových scénáristů, na jejichž nepodařenou sci-fi komedii z roku 2011 si tou dobou už vzpomene jen málokdo. Dvě a půl hvězdy. Fanboys byli lepší.(12.6.2011)

• Hellboy

Při psaní scénáře k Paulovi se Pegg očividně vrátil v mysli o deset let zpátky k seriálu Spaced, protože hlavní postavy těchto děl jako by si z oka vypadly: stejně jako Tim Bisley ve Spaced je hlavní hrdina Paula, Graeme Willy, ňoumovitý komiksový kreslíř a fanoušek Star Wars, který pochopitelně nemá holku. To vše je ale navíc v Paulovi okořeněno UFO nadšenectvím. Zatímco Jednotka příliš rychlého nasazení i Soumrak mrtvých si chytře pohrávali s žánrovými pravidly, Paul (podobně jako Spaced) nemá takto jednoznačnou koncepci, úsměv na tváři diváka se snaží vyvolat jiným způsobem. Neúspěšně. Tvůrci si sice natáčení filmu určitě užívali, ale jejich nadšení se jim na publikum nedaří přenést. Již úplně první vtipy mě přesvědčily, že tentokrát je s dvojici Pegg&Frost něco špatně. Slovní hříčky alien/přistěhovalec? Mimozemšťanka se třemi ňadry? Vtípky na domnělé gay partnerství hlavních hrdinů? Jsem jediný, komu tohle všechno připadá jako dost slabý materiál? Další pokusy o vtip spočívají v tom že mimozemšťan s hlasem a osobností Setha Rogena je úplně stejný mimoň jako Greame s Clivem, rád si zahulí, mluví neskutečně sprostě, a aby byla jeho podoba s lidmi dokonalá, tak se jmenuje Paul. Smějete se už? Když se nad filmem zamyslím, tak o UFO nadšenectví a o lásce ke sci-fi moc nevypovídá, v podstatě je to jen nepříliš povedený obyčejný buddy road movie s Peggem, Frostem a Rogenem, přičemž poslední jmenovaný má lehce netradiční vzhled. ____ Přesto tu určitý potenciál byl, a právě jeho naprosté promrhání je to, co mě na filmu nakonec nejvíc mrzí. Frost a Pegg jako by nevěděli, co si s Paulem počít, a tak ho čas od času konfrontují s nějakou novou postavou, jako je fanatická křesťanka, dítě, nebo policajt, a doufají, že to bude sranda. Právě setkání s bláznivou kreacionistkou se mohlo stát ústředním motivem díla, protože podle scenáristů existence mimozemšťana jaksi automaticky dokazuje neexistenci boha. Jenže film je ve svém tažení proti křesťanství záhadným a paradoxním způsobem až příliš urážlivý a sprostý, než aby to bylo ještě vtipné, ačkoliv je zároveň zaměřený na nejširší masy, a to mnohem víc, než předchozí díla Pegga & Frosta. ___ Slabou dějovou kostru by mohly pozvednout aluze a narážky na jiná díla, ale i těch je zde málo, a jsou použity bez nápadu. Divák se dočká obligátních odkazů na Star Wars, Star Trek, E.T., Blízká setkání třetího druhu, Indiana Jonese, Akta X nebo Vetřelce, ale jde o druhořadé vtípky, které téměř vždy působí tak nějak navíc. ____ Ve výsledku se jedná o smutný slepenec scének bez solidnějšího příběhu v pozadí, který by vše držel pohromadě. To by ještě nevadilo, kdyby jednotlivé vtipy tuhle chatrnou kostru držely nad vodou. Jenže místo toho se zde sází na sprostou mluvu a mimozemšťana, který kouří trávu. Nic slabšího si ani nedovedu představit. Paul je prostě pod Peggovu a Frostovu úroveň, a neomlouvá je ani to, že film údajně točili primárně pro Američany.(6.6.2011)

relativně příjemné překvapení, které jen místy zaskřípe nějakou tou suchou hláškou, čitelností dalších okamžiků nebo zbytečně (rozuměj nevtipně) sprostou mluvou... šel jsem do toho s přáteli, rumem, vínem a velkými obavami, ale (nebo proto?) to dobře dopadlo. 70%. [2. wayFUCKý HD FEST](20.7.2011)

Pohodová zábava s nejsympatičtějším mimozemšťanem tohoto roku. Paula, se skvěle padnoucím hlasem Setha Rogena, vyborně doplňuje stará známá dvojce Simon Pegg a Nick Frost. Film je prošpikovaný narážkami na všechno (cameo Spielbergova hlasu nemělo chybu) od Star Wars až po Spidermana. Výborná, v unrated verzi i těžce profuckovaná, atmosféra se táhne celým filmem a když to v závěru dopadne přesně tak jak čekáte, povzdechnete si dojetím, tyhle filmy mají prostě srdce. - Paul? - Jo. To je přezdívka, uchytila se. Moje loď spadla na... psa. To je jedno.(9.6.2011)

• - Joe Lo Truglio (O'Reilly) zaskakoval během natáčení za Setha Rogena, který v té době pracoval na Zeleném sršni. Rogen pouze nasnímal některé pohyby v pre-produkci a v post-produkci Paula namluvil. (Brousitch)

• - Scéna, kde Paul říká: "Kartáček na zuby? Tam kam jdeme, nebudeme potřebovat zuby!", je poctou filmu Návrat do budoucnosti, kde dr. Brown říká: "Silnice? Tam kam jedeme, nepotřebujeme silnice!" (sssssycak)

• - Na začátku filmu Graeme a Clive říkají, že chtějí do Nového Mexika. Nikdy se tam nedostanou, i když paradoxně je většina filmu natáčena v Novém Mexiku. (sssssycak)