Kevin Costner v hlavní roli kriminálního thrilleru o nezvyklém přátelství prchajícího vězně a jeho malého rukojmí. Dvojití držitelé Oscarů Kevin Costner a Clint Eastwood stojí proti sobě na opačných stranách zákona v americkém netradičně pojatém thrilleru Dokonalý svět. Zločinec na útěku zajme malého chlapce jako rukojmí a spolu se řítí texaskými okresními silnicemi s policií a speciálně vyškolenou psycholožkou /Laura Dernová/ v patách. Mezi dvěma „samotáři“ dochází k pozoruhodnému sblížení. Oběma totiž v životě cosi chybělo a spolu se vydávají někam k Aljašce, kde snad naleznou „dokonalý svět“. Pro tvrdého zkušeného zločince je setkání s plachým nevinným dítětem přinejmenším příležitostí k zamyšlení, chlapec zase vidí ve svém společníkovi symbol vytouženého otce. Režisérem tohoto novodobého „road movie“ z roku 1993 je jeden z hlavních protagonistů Clint Eastwood. (Česká televize)

B!shop

Naprosto paradni kriminalni drama, kde Clint vzal ohrany tema sblizovani se dospelyho s ditetem, zaobalil to do pribehu o uteku vezne a jeho chytani a to vse natocil bez nejakyho tahani slz z divaka a prehnany sentimentality a vzniklo naprosto perfektni drama, u kteryho je jedinej problem lehce prepalena stopaz a protahovanej zaver. Navic tu jsou jak spis vtipny sceny, tak sceny docela drsny, jako treba navsteva u cernosky rodinky. Navic tu neni nic cernobily. Kevin umi bejt peknej parchant, ale jindy zase stoprocentni sympatak, s kterym byste hned sli na pivo. Clint taky neni klasickej prototyp serifa a vicemene mu na tom dopadeni nijak nezalezi. Jinak Clint hraje perfektne, i kdyz je jeho postava dost v pozadi, Laura Dern spatne nehraje, ale celou dobu se desne kreni, Kevin byl v dobe natoceni filmu jeste v maximalni forme a malej kluk je fajn, coz me mile prekvapilo. Celkove lepsi 4*. ()

pan Hnědý

Výborně napsané, dokonale zrežírované, skvěle zahrané. Poklona pro Clinta Eastwooda, z kterého vyzařuje obrovská filmová dokonalost. Kolosální drama, které ukazuje všechnu krásu filmu a možnost vyjádření lidských osudů a emocí. ()

Kulmon

Dokonalý svět, ve kterém se střetává zločinec Kevin Costner a malý chlapec, který zažije jedno velký dobrodružství. Chemie mezi oběma zafungovala naprosto geniálně. Clint Eastwood potvrdil, že je schopným režisérem, který se nesníží k citovému vydírání. ()

H34D

Dokonalý svět je dokonale jednoduchým a téměř dokonale fungujícím filmem. Nikterak extra sofistikované vyprávění je vykompenzováno poutavostí prvků road movie a prvoplánovost je vykoupena jemným budováním emocí eskalujícím ve skoro až srdceryvný závěr. Dokonalý svět však není jen pesimistická studie otcovských komplexů, je v průbehu naopak velice zábavný a svěží. Kevin Costner stylově a věrohodně ztvárňuje jednu ze svých nejlepších rolí a z antihrdiny se tak účelně stává sympatickým hrdinou... Pěkný film. 8/10 ()

xxmartinxx

Slzičky tečou, tečou a tečou. Eastwood umí tyhle emoce svým minimalistickým dramatem vzbudit a já mu to často žeru i s navijákem. ()

dobytek

Když jsem Dokonalý svět viděl poprvé, tak jsem byl docela nadšenej a dal jsem mu tady 5 hvězdiček. Při druhym zhlédnutí mi film připadal chvílema trochu zdlouhavej (moh bejt klidně tak o 30 min kratší a divák by nebyl o nic ochuzen) a našlo by se v něm i pár nelogičností, takže snižuju hodnocení na 4, což taky neni zrovna málo. Solidní práce Eastwooda a jeden z těch lepších okamžiků Kevina Kostěje. ()

Skejpr

A todle šlo mimo mě, ale naprosto. Film, který ve mě nedokázal vzbudit snad jedinou emoci, nezaujal mě žádným řemeslným postupem a jediné, co mě bavilo (a zajímalo), byl Eastwood a jeho banda v rozbitém karavanu v předvečer atentátu na J. F. K. ... Je mi líto, Clinte, ale tohle ne... ()

flanker.27

Zase jeden ceněný Eastwood a zase nevím za co. Je to sice zločinec, ale působí kladně, no jasně, jsou rádi, že ho maj. to mě napadá k postavě Kevčy Kosti. Aby bylo jasno, že se někdo pokouší klasické téma zpracovat netradičně mi vůbec nevadí, naopak. Ale o co se vlastně film pokouší, mi zůstává utajeno. Je to trochu jako když se snažej chápat ty pitomce, co se z Thajska pokoušeli pašovat drogy. P. S. Jo, je to navíc nuda. ()

Morien

Jak se tak říká, "dokonalé" nefunguje. Tento film se kolem toho točí víc než dvě hodiny, polemizuje, taktizuje, mate, a stejně nakonec skončí u počátečního tvrzení. Taková clintovská klasika. Což nejspíš značí obecný nadprůměr. ()

Sarkastic

Neobvyklý vztah muže a chlapce. Na jednu stranu nereálný, skoro až absurdní, na druhou však (díky výborným hereckým výkonům) dost dobře uvěřitelný. A pak taky solidní příběh/dobrodružství, které ti 2 spolu prožijí. Jen ten závěr je už moc natažený a sráží výsledný dojem z jinak kvalitního dramatu. ()

Gilmour93

Trocha Stockholmského syndromu, ale hlavně působivé roadmovie dvou životem fackovaných "chlapců", co si alespoň na pár dnů vyzkoušeli, jak lehké je to s dobrým tátou a jak těžké je být dobrým otcem. Eastwood ve své režisérské kariéře nesčetněkrát ukázal, že má ten správný čich na výběr zajímavých námětů a tady nejen díky přesným výkonům dětského hrdiny T.J.Lowthera a pupkatého Costnera stvořil dokonalý filmový svět s jedním z těch nejsilnějších závěrů, co znám. Jinak krásné ponaučení pro děti, že koledovat s rodičem, co má u pasu zastrčenou osmatřicítku, rapidně navýší rychlost naplnění vaší tašky sladkostmi.. ()

Lynn

Když se spojí vynikající režisér a herec Clint Eastwood s velmi dobrým hercem Kevinem Costnerem a mají k tomu takhle kvalitní scénář, nemůže vzniknout nic jiného než malý filmový zázrak. Nejkrásnější na něm je, že člověk od počátku fandí Butchovi (Costner) a přeje si, aby to dobře dopadlo a zárověň od počátku dobře ví, že tohle prostě nemůže skončit šťastně... ()

genetique

Dokonalý svet. Ten je ukázaný divákom hneď v úvodnej scéne. Bezstarostný chlap v bielom tielku si spokojne leží na tráve a okolo neho poletujú doláre. Lenže nič nie je také ružové ako sa zdá. Perfektná citová viazačka zločinca na úteku s malým nevinným chlapcom. Zo začiatku sa síce prejavujú len čisto dokonalé thrillerové črty, perfektný útek, prestrelka, autonaháňačka, drsní, nekompromisní a miestami aj slušne hláškujúci strážcovia zákona, no postupom času a teda najmä posledné minúty dávajú veľký priestor citovej zložke a dokonalému záveru. Ale tak by som si dokonalý svet určite nepredstavoval. Skôr (takmer) dokonalý film. Asi najlepší Costner a ten chlapec tiež nemal najmenšiu chybičku. 95%. ()

molotov

Nádherná road movie s dojemným příběhem, jeden z mála filmů, u kterých jsem si na konci zabulil a nestyděl jsem se za to. ()

StarsFan

Moc dobře natočený a skutečně působivý film s tradičně perfektním Eastwoodem (mimochodem, jednalo se o jeden z první filmů, které jsem s ním viděla v originálu a - wow, ten má ale hlas!) a Costnerem v těch nejlepších letech. A nesmím zapomenout na působivý, krásný (a možná i lehce melancholický) konec. ()

Kaka

Další Eastwoodův dobrý film. Příběh o přátelství vězně a malého kluka je v Eastwoodově režii podán nesentimentálně a bez zbytečné kýčovitosti. Costner z minima vytěžil maximum a podal skvělý výkon. ()

sud

Další z Eastwoodových filmů ze života, který dokáže být občas pořádná svině. Kromě ústřední dvojice protihráčů, kteří i přes svůj vysoký standart předvedli nadprůměrné výkony, příjemně překvapí suverénní výkon dětského herce T.J. Lowthera a v mužském světě se neztrácející Laura Dern (navíc nikde asi nebyla půvabnější). Po létech zvyšuji na maximální hodnocení, k některým filmům prostě musí člověk dozrát. Clint Eastwood povrchní blockbustery pro puberťáky zkrátka netočí. 95%. ()

Tyler

Costnera nemám moc rád.Eastwooda také ne.Dernovou nemusím.Tak jak je to možné,že se mi tenhle po VŠECH stránkách výborný film tolik líbil?!Sám nevím a je mi to jedno... Jedno je ale jisté - na konci pokaždý brečím jako malý děcko... ()

Falko

Vzdy som mal rad takzvane "road-movie" zanre, kde su nejaki utecenci prenasledovani bud policajtmi alebo banditmi. Prikladom by som mohol pripomenut Spielbergov SUGARLANDSKY EXPRES (1974), BONNIE A CLYDE (1967), THELMA A LOUISE (1991) alebo UTEK DO MEXIKA (1994) a mnoho podobnych filmov a preto si nemoze odomna Dokonaly svet aj napriek malym nedostatkom v strede filmu zasluzit menej, ako 5 *. Tie male nedostatky mam na mysli, spomalene tempo napinavych alebo humornych zaberov, za to zaver filmu sa mi velmi pacil, aj ked to Costner predsa len trosku prehnal. Clint Eastwood je rovnako skvely herec, ako aj reziser a vydrzalo mu to az dodnes, za to Kevinovi Costnerovi prave od tohto filmu neustale klesala popularita, ktoru sa mu podarilo nadobudnut filmami TANEC S VLKMI (1990), KRAL ZBOJNIKU: ROBIN HOOD (1991) alebo OSOBNY STRAZCA (1992)... 09.09.2010 _______ Kevin Costner - (Robert ´Butch´ Haynes) +++ Clint Eastwood - (Red Garnett) +++ Laura Dern - (Sally Gerber) +++ T.J. Lowther - (Phillip ´Buzz´ Perry) +++ Keith Szarabajka - (Terry Pugh) +++ Leo Burmester - (Tom Adler) +++ Bruce McGill - (Paul Saunders) +++ Produkcia: Clint Eastwood +++ Hudba: Lennie Niehaus +++ Nemecka Cinema - 100% ()

castor

Melancholická road movie z texaských šedesátých let o zvláštním a nesourodém přátelství mezi uprchlým trestancem a malým klukem, který se únosu až tolik nebrání. Další z řady filmových útěků z vězení, který klapne, další z řady netradičních přátelství, která si dokážeme oblíbit. Jenže z vězení pláchli dva, přičemž jeden je agresivní trouba a antipatie mezi nimi brzy propuknou naplno. To už ale má posádka auta v patách i policejního náčelníka a jeho lidi (včetně té, která není pubertální školačka, co náhle vlítla do pánské šatny) a čas strávený na svobodě se krátí. Pro všechny. Malý parťák totiž začíná dohánět vše, co v životě ovlivněném ortodoxními Svědky Jehovovými zameškal. Navrch nikdy nepoznal svého biologického otce. Kevin Costner bortí tehdejší škatulky, že se narodil pro jednoznačně kladné role. Dvojnásobný vrah mu sedí, cigára, chlast a bouchačka taky, přesto mu držíme palce. Clint Eastwood je tentokrát herecky dobrovolně na druhé koleji, coby šéf za kamerou volí pomalé tempo, klidné momenty, úsporné herecké projevy, žádné zběsilé přestřelky. Je to chlapský film, kde jsou dámy poněkud pasivní a nedůležité. Přesto je to i přes zvolené tempo ve výsledku atraktivní látka, vedená zkušeným matadorem. A líbí se i víc než dvacet let poté. ()