Vražda - Série 2

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2009, 9 h 30 min (Minutáž: 57 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Nicolas Bro, Preben Kristensen, Flemming Enevold, Morten Suurballe, Mikael Birkkjær, Lotte Andersen, Carsten Bjørnlund, Sarah Gottlieb (více)

Epizody(10)

Komisařka Sarah Lund (Sofie Gråbøl) z kodaňského oddělení vražd je z disciplinárních důvodů přeložena na venkov. Po čase je rehabilitována a je jí nabídnuta spolupráce na vyšetřování série vražd. Všechny oběti měly vztah k armádě a jejím zahraničním jednotkám v Afghánistánu.Stejně jako v první řadě seriálu se i zde prolínají různá prostředí. Soukromý život komisařky, vysoká politika, armáda, psychiatrická léčebna. Lund se musí zorientovat v pavučině lží, intrik a slepých uliček. V tom jí pomáhá její instinkt a cílevědomost. (wero1000)

blekekeke

Druhá série je z těch třech asi nejslabší. Vrtání v armádě je takové přes čáru. Nic ale nemění na tom, že jde opět o perfektně zahrané role, děj, napětí, zápletky, každý je podezřelý, a každý díl končí s nutkáním nutně vidět další ... ()

ivanlaris

Zatiaľ 5* po prvej epizóde. Má to správny drive! Oceňujem, že bude 10 epizód po cca hodine, tiež počin Českej televízie uviesť to na ČT2. ()

Antiquus

Tak je to chytlavý, ne tak jako jednička, ale i přesto. To spojení s politikou, který bylo v první sérii kvalitní, je tady úplně mimo mísu. S vyzněním tohohle prostě nemůžu souhlasit. Scénáristi jsou evidentně nějaký sluníčka. A být Dán, tak mi tahle agitka i nasere. Ti podle scénáře "kladní" politici jako ministr spravedlnosti jsou na mě prostě moc sluníčkový (hlavně to pro mně abslutně nepochopitelný neustálý stavění se proti zákonu o zákazu protistátních extremistů). Navíc je to překombinovaný, to byla jednička taky, ale tady to je už absolutně nereálný, v řadě části nelogický a nevěrohodný (i co se týká kriminální linky, hlavně osoba pachatele, jeho jednání a jednání vůči němu). Některý myšlenkový pochody v politický části strašně naivní. Schvalujeme zákon proti extremistům na základě ječnoho případu/nepřípadu jako by nebylo milion jiných důvodů. Navíc ho měli dojednaný dávno předtím a pak dělají, jako by jeho přijetí záleželo na základě tohohle případu. Preference lidovců (to je národovecká strana) klesají na základě opět na základě jednoho případu, jako by se mi tam neproducírovaly tisíce islamistů, což ani ten seriál nepopírá. Je vidět, že to vzniklo 2009 před Arabským jarem, vznikem IS a masovou emigrací z Afriky, dneska už jsou lidi o něco chytřejší, i když možná ne o moc. ()

kotrlak

Druha serie je temer presna kopie te prvni. Podobne konstruovana zapletka s ucasti vysokych politickych kruhu, v tomhle pripade i armady. Zaver je prekomplikovany, mnohdy nelogicky a tezce pochopitelny, opet jako v prnim 'Killing'. Asi protoze predloha je od stejneho autora. Serialu chybi jakakoli znamka humoru, odlehceni, na rozdil od pozdejsiho 'Bron' nebo am. 'Breaking Bad'. ()

Broen

Věřím, že zpracování je kvalitní. Seriál jsem si pouštěla s velkým nadšením, protože po shlednutí amerického The Killing, který byl timto seriálem inspirován, jsem nic lepšího neviděla. Sceny z oblasti politiky mě opravdu nechytily a celkové děj z armádního prostředí taky ne, takže bohužel nedokoukáno. ()

Martazoe

Druhá série je také povedená a Sarah Lund tak nějak zdrsněla, ale je to maximální profesionálka zakousnutá do své práce s velkým charismatem a ti herci - to je prostě paráda, koukat na normálně vypadající lidi než na americký šampony. ()

rodl

Závidím Dánům Sofii Gråbøl. Podobný typ herečky Česku chybí, možná Tatiana Vilhelmová, kdyby jí byl někdo schopen něco podobného napsat a nabídnout. ()

melica

Pět hvězdiček je za atmosféru - hlavně patřičně vyhrocený závěr každého dílu, podkreslený hudbou, která vám pořádně zabrnká na nervy, kdy už bude pokračování. A za skvělé herecké výkony. Bohužel se nedají přehlédnout díry ve scénáři, chybějící motivace jednání některých postav (to, co na konci udělá Bilal, by se dalo pochopit tak možná u Rabena, kdyby mu fakt hráblo). Vrah zabíjí nesmyslně teatrálně - leč lze argumentovat, že kdyby je všechny odpravil v tichosti kávou od žida, nebylo by o čem natáčet thriller - a nepochopitelné je, proč se Lundové nezbavil mnohem dřív. Konkrétně tuhle okolnost a pár dalších, třeba proč vůbec byla první oběť nalezena v památníku obětí 2. světové války, docela dobře vyřešil David Hewson v knižní adaptaci, jejíž česká verze se v létě 2014 chystá do tisku (ale abych nelákala nadmíru, většina děr je i v knize a postavy jsou obecně užvaněnější než v seriálu; konec off topic). Politická linka je zbytečně překombinovaná a celou bych ji mohla postrádat; na druhé straně Rabenovic rodinka, která pro mě byla na začátku jenom koncentrovanou depresí, si postupně získala moje sympatie. Když si výše zmíněné nelogičnosti odmyslíme a přijmeme svět Zločinu jako vlastní vesmír s vlastními pravidly, je to výborná pohádka pro dospělé, až na to, že tahle samozřejmě neskončí dobře. Hodně se povedly scény z Afghánistánu. Zkrácení na deset dílů určitě seriálu prospělo. Celkově se mi to líbilo víc než 1. série. ()

TONYNKO

Tak toto som nečakal. Snad o 4 urovne vyššie než predchodca. Začnem polovičným počtom epizod. Počas 10 epizod není proste čas na slepé uličky alebo nejakú vatu takže v každej epizode dostávame kúsok skladačky ktorá vo finále vyústi v neočakavaný a krutý koniec ( žiadny happy end a to platí pre každú dejovú líniu ). Samotný prípad je tentokrát zaujímavejší, napínavejší a záhadnejší než tomu bolo v prípade série prvej. Mnohokrát sa riešia vážne otázky demokracie, vojny v Afganistane alebo rodinného života. Scény ako "Lundová nahána pachátela ktorý ju zaroven napadne a my vidíme celú jeho postavu okrem tváre a my si môžeme stále akurát tak namýšlať kto to je" sú pre kriminalistu ako ja už len čerešnička na torte. Čo sa týka vraha nemôžem povedať že mi pár krát nenapadlo že je to ten kto to je ale pánom tvorcom sa podarilo dokonale zviesť ma zo stopy !!!!!!SPOILER!!!!! mám na mysli epizodu 7 a 8 v ktorej sa ukáže že Lundovej parťák je vrah ale hlavne kvoli tomu že divák si myslí že odhalenie nemôže prísť tak skoro a predsa tento chlapík je dobrák, do Lundovej je zamilovaný, on by to neurobil !!!!!!!KONIEC SPOILERU!!!!!! Tu tvorcovia využívajú fakt že človek vidí len to čo chce videť. V každom prípad nezabudnutelný zážitok a americký The Killing dostáva do ringu skvelého konkurenta. Už ma čakajú len záverečné serie oboch serialov takže tam sa uvidí ktorý je vlastne lepší. 10/10 ()

HalfCorona

Je znát zrychlení tempa. Platí tady to co v prvním díle, dobře se na to dívá. Pro mne jen méně zajímavé hlavní téma a občas by scénáristé nemuseli nechat hlavní hrdinku dělat amatérské přešlapy, aby pohnuli dějem. Pořád ale slušná krimi. ()