Vražda - Série 2 (série)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2009, 9 h 30 min (Minutáž: 57 min)

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Nicolas Bro, Preben Kristensen, Flemming Enevold, Morten Suurballe, Mikael Birkkjær, Lotte Andersen, Carsten Bjørnlund, Sarah Gottlieb, Kurt Ravn, Benedikte Hansen, Jens Jacob Tychsen, Anne Sofie Espersen, Nicolai Dahl Hamilton, Eske Forsting Hansen, Søren Pilmark, Ramadan Huseini, Behruz Banissi, Pilou Asbæk, Joen Højerslev, Ole Lemmeke, Lotte Munk, Ida Dwinger, Kim Kold, Thomas Hwan, Claus Damgaard, Janus Nabil Bakrawi, Michelle Bjørn-Andersen, Casper Crump, Hanne Hedelund, Pelle Koppel, Rasmus Hammerich, Julie Agnete Vang Christensen, Pernille Albæk Andersen, Morten Eisner, Jon Lange, Julie Carlsen, Puk Scharbau, Jacob Lohmann, Stine Prætorius, Niels Ellegaard, Tobias Krohn, Kai Selliken, Mette Walsted Vestergaard, Lillian Gjerulf, Klaus Bundgård Povlsen, Rolf Hansen, Lars Sidenius, Jan Elle, Finn Nielsen, Bo Carlsson, Merete Nørgaard, Ken Vedsegaard, Niels Anders Thorn, Salah El Koussa, Jakob B. Engmann, Mads Wille, Nis Bank-Mikkelsen, Asger Reher, David Petersen, Lotte Bergstrøm, Finn Bergh, Nynne Bjerre Christensen, Morten Bjørn, Hassan el Sayed, Søren Poppel, Jacob Weble

Nemám rád zbytečné krátké prology, oč plynuleji by působilo, kdyby se Lundová do zaběhlých kolejí vrátila během několika dílů. Také použití stejné metody vyprávění mi vadilo, působilo jako křečovité vstupování do stejné řeky. Jinak spokojenost, z postav mě převálcoval ministr Buch, jehož poslední scéna, jak vystřižená z Kmotra, je vrcholem řady.(27.2.2015)

• klima777

První řada mistrně pracovala s atmosférou a rozehrávala temné struny divákovy představivosti. Tohle je toporné a neuvěřitelně vykonstruované (Hilmand!!!); nicméně stále ještě lze registrovat záblesky solidního řemesla. Čili slušný počin, jenž však znatelně ztrácí dech v souboji se starším sourozencem.(3.11.2013)

V první řadě musím říct, že televizní formát - jeden díl seriálu týdně - je naprosto špatnej, špatnej, špatnej. Za ten týden většina napětí vyprchá, člověk pozapomene detaily. Takže doufám, že u příští serie to vydržím a budu to moct skouknout všechno najednou, jako u první serie. Bohužel se u druhé serie nezadařilo tak jako u první, většina toho, co jsem obdivovala na první serii, tady chybí. Všechno je to takové neosobní a hlavně naprosto nereálné. Pravděpodobnost, aby se něco takového opravdu odehrálo tímto způsobem, je totálně minimální. K dobru musím přičíst to, že tento závěr jsem do posledních minut před odhalením opravdu nečekala. Moje romantické já dokonce doufalo, že si Sarah trochu polepší v osobním životě. Ale i přes nereálnost případu je to pořád obří nadstandard, hlavně v porovnání s českou tvorbou. Pořád musím obdivovat syrovou atmosféru a hlavně hořký konec, kdy z toho ani víceméně kladný hrdina Rabben nevyjde zrovna nejlíp. A nemůžu zapomenout vyzdvyhnout závěrečnou scénu politické linky, kdy všichni ministři vlády stojí pospolu na chodbě. Tahle scéna dokonale vystihuje fakt, že ať máte seběvětší ideály - politika vás stejně semele.(30.11.2013)

Jestliže první řada byla i přes svoji enormní stopáž výborná, říci o druhé že je vynikající je slabé slovo. Vše je tu mnohem vyhrocenější - spád, počet vražd, jejich brutalita, politické intriky i kompromisy z nichž se chce blít, akce i zvraty, přičemž tomu poslednímu jednoznačně vévodí závěrečný díl. Až do jeho poloviny jsem téměř netušil, kdo je hlavní strůjce všeho zla. A to poučení, jehož se nám dostane z úst takové morální autority, jakou je sám premiér: proslov hodný zapamatování a zakončený větou "Hlavní je neustat v boji!" Opravdu výživné a (nejen) pro naši společnost přímo signifikantní.(13.10.2014)

Oproti první sérii je zde znát citelný posun co se tempa vyprávění týká. Menší počet epizod dělá druhou sérii intenzivnější, na druhou stranu však působí místy trochu zmatečně (zejména dějová linka s novým ministrem je mírně nepřehledná). Celkově však druhá série působí lepším dojmem než její předchůdce, jehož chybám (roztahanost děje apod.) se důrazně vyhýbá.(7.9.2012)