Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 7
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Série(3) / Epizody(40)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

Recenze uživatele TONYNKO k tomuto seriálu (3)

Vražda (2007)

Kedže The Killing je jeden z mojích TOP 3 serialov musel som sa pozreť aj na orginál. Najskôr musím pochváliť výborný cz dabing ktorý dojem vôbec nekazí. Dánska a Americká verzia sa v mnohom neodlišujú až na posledné epizody. Ale aj tak musím povedať že Americká verzia je mi proste sympatickejšia. Je realistickejšia, emotivnejšia a záhadnejšia. Zatial čo v USA ma odhalenie vraha emočne maximálne zasiahlo tu bolo odhalenie vraha síce nečakané ale zas dodalo silný pocit že všetko čo sa dovtedy dialo v seriali bola len slepá ulička a divák by o nič neprišiel keby si pozrel iba prvú a posledných 5 častí. Ale aj tak tá Lundová je super postava a predsalen nápad previazať jeden prípad do viacero častí vznikol u Dánov. Hlavne za to udelujem Forbrydelsen 8/10 ()

Série 2 (2009) (S02)

Tak toto som nečakal. Snad o 4 urovne vyššie než predchodca. Začnem polovičným počtom epizod. Počas 10 epizod není proste čas na slepé uličky alebo nejakú vatu takže v každej epizode dostávame kúsok skladačky ktorá vo finále vyústi v neočakavaný a krutý koniec ( žiadny happy end a to platí pre každú dejovú líniu ). Samotný prípad je tentokrát zaujímavejší, napínavejší a záhadnejší než tomu bolo v prípade série prvej. Mnohokrát sa riešia vážne otázky demokracie, vojny v Afganistane alebo rodinného života. Scény ako "Lundová nahána pachátela ktorý ju zaroven napadne a my vidíme celú jeho postavu okrem tváre a my si môžeme stále akurát tak namýšlať kto to je" sú pre kriminalistu ako ja už len čerešnička na torte. Čo sa týka vraha nemôžem povedať že mi pár krát nenapadlo že je to ten kto to je ale pánom tvorcom sa podarilo dokonale zviesť ma zo stopy !!!!!!SPOILER!!!!! mám na mysli epizodu 7 a 8 v ktorej sa ukáže že Lundovej parťák je vrah ale hlavne kvoli tomu že divák si myslí že odhalenie nemôže prísť tak skoro a predsa tento chlapík je dobrák, do Lundovej je zamilovaný, on by to neurobil !!!!!!!KONIEC SPOILERU!!!!!! Tu tvorcovia využívajú fakt že človek vidí len to čo chce videť. V každom prípad nezabudnutelný zážitok a americký The Killing dostáva do ringu skvelého konkurenta. Už ma čakajú len záverečné serie oboch serialov takže tam sa uvidí ktorý je vlastne lepší. 10/10 ()

Série 3 (2012) (S03)

V 3.serii tohoto dánskeho fenoménu došlo k spojeniu toho najlepšieho z oboch predchádzajúcich serii. Nový prípad neni vôbec taký jednoduchý ako sa zpočiatku zdalo ale postupne sa rozvíja až nakoniec v poslednej časti zaujímajú úplne iné otázky ako v časti prvej ( musím povedať že toho som sa nedočkal zatial nikde ). Malý problem spočíva v tom že niektore scény, zápletky a ich rozuzlenia mnohokrát vykrádajú obe predchádzajúce série ( týka sa to hlavne politiky ) ale napätie ( ktoreho je tu viac než v oboch predchodcoch dohromady ) to dokonale vynahradzuje. Čo sa týka samotného konca povedal by som že odhalenie vraha ma riadne sklamalo. Bolo to dosť predvídatelne a velmi neoriginálne SPOILER ale zasmial som sa ked som si mohol povedať "Bol to komorník" :-) KONIEC SPOLERU. To zas vynahradzuje prekvapivý záver. Sranda že Lundová sa v závere dostáva do takej istej situácie ako sa jej američka kolegyňa Lindenova dostala v závere 3.serie americkeho The Killing. Lundová sa s touto situáciou vysporiadala hneď za to Lindenova to bude riešiť ešte 6 epizod. Bojím sa však že koniec američanov bude presne taký istý ako koniec dánov. Suma sumárum posledná séria sa zadarila ale je vidieť že tri serie stačili. Pokial však američania neokopirujú koniec myslím si že The Killing bude pre mna vždy lepšie než Forbrydelsen. 9/10 No a americký The Killing síce skončil úplne ale že úplne inak čo ma potešilo ale predsa som bol z toho záveru dosť na rozpakoch. Takže to bude asi remíza :-) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD