Zatím spolu, zatím živi

Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive

Knight and Day

Akční / Komedie / Dobrodružný / Thriller / Romantický

USA, 2010, 105 min

Je to dosť dobrá akčná komédia. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene, ktorá žije úplne obyčajným životom, ale všetko sa zmení, keď sa počas letu zoznámi so sympatickým mužom, ktorý je ale v skutočnosti prvotriednym agentom na úteku zanechávajúcom za sebou len mŕtvoly. To jej samozrejme úplne skomplikuje život, keďže jej začne neustále hroziť nebezpečie a zaujímajú sa o ňu nepríjemní ľudia, ale napriek tomu agentovi verí a tak spoločne čelia mnohým problémom. Spracovanie je na tom dobre, už od začiatku to pôsobí takým veľmi sviežim dojmom, takmer ako z deväťdesiatych rokov a našťastie to len pri tom dobrom pocite nezostane. Celá úvodná štyridsaťminútovka je na pomery žánru až prekvapivo dobrá, jedna vydarená sekvencia strieda druhú, obe hlavné postavy sú výborne zvládnuté, pričom chémia medzi nimi funguje bezchybne a príjemne to osvieži aj tento zaujímavý nápad brať tento typ zápletky nie primárne z pohľadu akčného hrdiny, ale hlavne z jeho novej známosti, čo celkovú dynamiku našťastie nenarúša. Po tejto fáze sa to síce trochu ukľudní a už to nepôsobí až tak nápadito a bláznivo, ale aj tak sa na to stále pozerá viac než dobre, s postavami sa dá zoznámiť ešte o trochu lepšie, pár situácií je stále výborných, hlavne to občasné preberenie počas rôznych dobrodružstiev a finále sa ešte o niečo vylepší. A tak ma nakoniec vôbec nemrzí, že zápletka ohľadom zdroja energie ma prakticky vôbec nezaujímala, film funguje aj bez toho a v rámci žánru je to až prekvapivo dobrá zábava. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Našťastie tiež pôsobí v štýle deväťdesiatych rokov, preto je výborne natočená, kde o nejakom neprehľadnom strihu nemôže byť ani reči, dostatočne veľkolepá, takže rozpočet bol úplne ideálny, poteší pár výborných momentov a dobre je zvládnutá všetka akcia, takže súboje, prestrelky, ale aj rôzne naháňačky. Najviac sa mi páči úvod v lietadle, naháňačka na diaľnici, ale aj finále s býkmi. A dosť spokojný som aj po stránke humoru, síce ťaží hlavne zo zaujímavého vzťahu hlavných postáv, ale bavil som sa veľmi dobre. Herecké obsadenie je na tom dobre, Tom Cruise mi sedí a nesklamal ani tu, bavil ma v akcii, kde poteší aj pár zaujímavými kaskadérskymi kúskami, ale aj ten jeho celkový odľahčený prístup sa skutočne vydaril, Cameron Diaz v jednej zo svojich najlepších úloh a nesklamú ani záporáci. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, až na pár zbytočných digitálnych trikov výborná vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra, toto sa vydarilo. Síce akčné komédie až tak moc neobľúbujem, ale Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive sa vydarilo až prekvapivo dobre, rozhodne jedna z najlepších za veľmi dlhú dobu. 75%(18.5.2014)

Akční komedie mi scházela, a je pravda, že v tomto filmu je vtipných momentů dost, a těch akčních také. Jejich poměr je dokonce dost dobře namíchaný, aby ani jednoho nebylo příliš mnoho nebo málo. Ale stejně mě výsledek nijak neuchvátil a nemám potřebu si ho zopakovat. Příběh je strašně přímočarý, a ačkoliv tohle není film, který by se snažil uchvátit diváka zrovna příběhovými kličkami, tak mi přišlo, že mohl být propracovanější. Množství motivů je naprosto nevyužitých a nabízí se otázka, jestli v tom filmu vůbec mají být (svatba a vlastně i postava Simona). Jo a narozdíl například od imfa mi začátek filmu přišel v podstatě dost nudný, celý začátek na letišti mi přišel nezajímavý, to až ve druhé polovině se film dost rozjel.(23.7.2010)

Akční nářez! Akční scény byly přehledné a geniálně vymyšlené a propracované, takové jsem už dlouho nikde neviděl! Mezi Cruisem a Diaz to opravdu jiskřilo. Tom byl správné cool a Cameron zase správně střelená. Musím ještě pochválit hudbu Johna Powella, která byla vynikající. Dám si na Johna pozor a budu ho asi vyhledávat.(27.4.2011)

Myslíte si, že skoro 50letý Cruise a bloncka Diazová jsou už za zenitem? Tak to se pekelně mýlíte, protože tenhle film je skvělá jízda, při které skoro nic nedrhne./// Režisér J. Mangold není žádný nováček, nyní však poprvé přichází s akční komedií a oživuje kariéru dvěma už lehce vyčpělým hercům. Tvoří zajímavou dvojici, ze které sice nečiší sex-appeal jako z Pana a paní Smithových, ale jsou stokrát lepší než trapné duo z Exmanželky za odměnu./// Cruise svými hláškami baví a tahle role mu opravdu sedí. Lehce psychopatické chování a šílený škleb fungují dokonale. Viz např. scéna s postřeleným hasičem./// Štáb se zřejmě rozhodl, že zcestuje svět. Nevím totiž, jak jinak si vysvětlit tolik natáčecích lokací. Několik měst v Americe, rakouské Alpy, španělská Sevilla... Příběh na sebe časem nabaluje zbytečné vrstvy, dvojice pořád někam cestuje. Film jako kdyby snad byl oslavou dopravních prostředků. Použijí snad všechno od auta, letadla a vlaku přes motorku až k vrtulníku. Skákají, běhají, zkrátka dynamika jedna báseň, takže vlastně není, nač si stěžovat./// Oba se vtipně pošťuchují, např. když Roy oblékne June do plavek, zatímco je v bezvědomí. Metoda uspávaní se osvědčí, tak ji použije ještě několikrát. June totiž velmi špatně snáší stresové situace. Kolem ní se nemilosrdně střílí, po agentovi jdou mafiáni a podobná cházka. Diazová občas piští trochu moc, ale nepůsobí to trapně nebo strojeně. Nepadne agentovi ihned do náručí, jak to bývá v jiných filmech. Akce je nadprůměrná. Automobilová honička se řadí mezi ty špičkové - je nejenom nadupaná, ale také vtipná. Další skvělá scéna je, když ujíždějí před býky a pronásledovateli navrch./// Příběh začíná trochu váznout po hodině, když oba vystoupí v Rakousku. June uvažuje, zda Roye naprášit agentům, nebo ne. Mluví se a moc se neděje. Ale že bych se vyloženě nudila, to zas ne./// Pochválit je třeba OST. J. Powell zkomponoval svěží hudbu, která je dobrá, aniž by se neustále vtírala hlasitými tóny, jak tomu u dnešních špektáklů bývá. I přes drobné nedostatky a sladký happy end, se jedná o film, který rozhodně stojí za vidění. A na konci vám bude líto, že Roy není aspoň váš postarší strejda, co by vás bral na psycho-vejlety. Nebo spíš milenec, protože zábava je s ním skvělá a k tomu je ještě pořád charismatický a sexy! 75% Shot yout through and through, no bone, nowhere near the femoral artery. It´s all good. You´ll probably get a promotion. Good?(1.8.2010)

Super letní oddychovka. Pěkně vyvážený mix komedie a akce, Cruise perfektní (hlavně jeho lehce psychotické chování v první třetině filmu), Diazová, ač ji nemám ráda, nevadila (zajímalo by mě z jakého záhadného důvodu v detailních záběrech vypadala starší než Tom). Jen scénárista by potřeboval trochu klepnout přes prsty. Zkrátila bych dění v Rakousku a odtud přesunula děj přímo do Španělska. K absolutnímu hodnocení chybí málo. Silné 4*. __________ Doplnění: Jak jsem navrhovala zkrátit děj, tak paradoxně po shlédnutí prodloužené verze na DVD jsem ještě spokojenější a zvyšuji hodnocení na plný počet.(4.8.2010)

• - Aby se mohl zúčastnit natáčení filmu, vzdal se Tom Cruise hlavní role v The Tourist (2010). (HellFire)

• - Ve scéně, kdy jsou Roy Miller (Tom Cruise) a June Havens (Cameron Diaz) u kontejneru pod palbou agentů, si Roy přebije zásobník a nenabije, přesto dál střílí. (dc125)

• - Motocykly značky Ducati vybral do filmu sám Tom Cruise. (Čiban)