Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

endor_fina

Vzhledem k tomu, že jde o film s důrazem na psychologii osobnosti, jsem čekala více. Trochu zklamání, vše mi přišlo celé uspěchané, nakvap, "prostě by to nějak vyšlo". Originál jsem zatím neviděla, chystám se na něj, poté zhodnotím z více úhlů pohledu. Každopádně hlavní postavu znám z jednoho diktátorského filmu a nemám jej od té chvíle ráda, tudíž jsem k němu měla od začátku averzi. Zhodnotila bych 50% ()

Frollka

Neviděla jsem bohužel původní film, to jsem se dočetla až tady, že je to vlastně remake. Přesná ukázka lidského chování, kdy jedinec by se byl schopen přizpůsobit ale masa lidí je jak tupé stádo. ()

Krupe

Hodnocení zde podle mne absolutně neodpovídá skutečnosti. Film je daleko lepší a stoprocentně stojí za zkouknutí. A výkon Foresta Whitakera je oskarový, v původním znění je to ještě větší zážitek. Jak se z lidí mohou stát hovada snadno a rychle. Řekl bych, že se to přesně trefuje do dnešní doby, kdy prachy jsou nade vše. ()

Drky

Jedinečný film o lidské mentalitě a nitru duše. 20 naprosto rozdílných týpků je zamčeno do improvizovaného vězení a musí tam zůstat 14dní bez jediného náznaku fyzického napadení a to vše pod dozorem všudypřítomných kamer. Náhodně rozděleni na vězně a dozorce. Zajímavá hra s lidskou myslí. Zdánlivě lehký úkol a vidina snadně vydělaného balíku peněz. Ovšem již po krátké době začíná mezi nimi narůstat napětí a agresivní smyšlení a povahy jednotlivých aktérů začínají eskalovat. Originální německou verzi jsem neměl možnost zatím vidět a myslím si, že je to dobře. Některé věci mě na filmu zklamaly, ale i tak hodnotím 4* a 75%. ()

JB001

Po shlédnutí filmu jsem uvažoval o 4*, ale když jsem se vyspal tak si tak říkám, že to zas tak velká pecka nebyla. Slušný průměr koketující s nadprůměrem... ()

martpolak

Předvídatelný film, i bez toho, že bych viděl originál. Brodyho herecký potenciál těžce nevyužitý, skoro až potíraný... Zatímco ten upír ze Stmívání na své poměry a možnosti role exceloval. Forest Whitaker jako již klasicky magor, to mu jde. Film byl jako celek prostě nezáživný a podobností se Svěrací kazajkou mě neustále nutil na ni myslet, a o to více si snižoval skore. ()

chaosteory

Idy Amin versus Predátorbijec "sokolý frňák". Bez zbytečných keců, film má mnohem navíc, než ukázal. Rozdělení rolí bachař - mukl je jasný hned při prvním sezení, a výběr je to dobrý +. Námět se mi líbil, i když je to "půjčené" neznám původní kus a prostředí basy vždy vítám +. Sociální a psychické soužití graduje pěkně plynule a ponorka se dostavuje co by dup +. Tím bohužel nadšení a klady končí, Brody a Whitaker hrají dobře, ale ne tak jak bych čekal a jak by děj potřeboval. Hodně znát je to hlavně u Foresta, v bedně mu jebe dobře a tyhle typy umí, ale na to že ho doma pořád diriguje babka na zabití a defacto jen čeká na kom by si vybil zlost, drží se dost na uzdě. Zklamáním bylo i malé využití Collinse nebo Gigandeta. Dalo se jít daleko víc do extrému a vypadalo by to hned jinak, lidi jsou mnohem větší svině. ()

rikimen79

Výbornéj Adrien Brody a už jen že se to odehrává podle skutečného pokusu,keréj se poněkud vymkl kontrole musí svádět k podívání tohle jsem viděl ve více verzích,ale tohle je ta fajnovka... ()

baroko16857 odpad!

Důvod mého hodnocení: Než se donekonečna přehrabovat ve všemožných úchylkách zdejších "Pánů tvorstva", byl bych raději, kdyby se už konečně podnikaly zásadní kroky k tomu, jak podobná zvěrstva globálně eliminovat. Ono to zase není tak těžké, jen se musí začít od jiného konce, než u těchto filmů. Jsem naivní? ()

Lou_Pagi

Dávali dnes v TV. Chtěl jsem se dívat bez ovlivnění hodnocení, do první reklamy jsem však byl už hodně ospalý. Film začal zajímavě a tak jsem přeci jen otevřel csfd ... hodnocení nic moc, ale zvítězila zvědavost. Nakonec jsem dodíval až do konce :) Při filmu jsem si říkal, co bych udělal v té které situaci (možná jeden z úmyslů tvůrců). Pěkný film, jen docela dost násilí, do 18 let nedoporučuji. ()

ztracenyDen

Pozornost u tohoto filmu jsem udržel jen díky Forestu Whitakerovi. Jedna hvězda za něj a druhá za pár světlých chvil, kdy jsem byl zvědavý, co se vlastně stane. Většinu filmu mi to ale bylo jedno, což není obvyklé a rozhodně to není z mé strany žádané. ()

AliceDane

Film s veľmi zaujímavým námetom a skvelou atmosférou. Škoda len toho neprirodzeného spracovania. Postavy sa už na začiatku dosť nereálne rozdelili na dobré a zlé - buď chce niekto ubližovať a byť naozaj nepríjemne hnusný alebo sa bezvýhradne obetuje za iných. Prekážalo mi aj slabé rozpracovanie psychiky hlavných postáv a mnoho nezmyselných prvkov (napr. na konci sa Forest Whitaker bez problémov postaví zo zeme tesne po tom, ako mu Adrien uštedrí niekoľko silných úderov päsťou do tváre)... ()

zero_zelo

hm, tak jako nic moc. možná je škoda, že nepoužili trošku víc z reálnýho stanfordskýho experiment, protože to mělo trošku větší koule. i když, asi realita samontýho experimentu je tak jak tak dost vostrá. původně byli vybráni studenti nejlepšího ražení a rodin, aby mistr profesor psychologie dokázal, že prostředí a výchova nemá vliv na chování člověka v extrémních situacích. no, to se mu povedlo do posledního postavenýho chlupu. nakonec i von skončil v pakárně, šest dnů pekla. se do toho všichni tak položili, že snad radši ani nemyslet. ale jako film dobrý, pěkně zahraný, z whitakera mě jímalo, strašně sem mu chtěla ublížit ()

PeterGregor

Tak tento film mi doslova vyrazil dych. Kto by to bol povedal, že z Foresta Whitakera sa stane najnegatívnejšia postava a najväčší despota.. Bravúrny výkon, klobúk dolu. ()

Zofinka2

Viděla jsem film a konec mi nepřipadal tak hrozný, jak tu lidé psali. Umím si představit, že po skončení experimentu se začali chovat úplně jinak, jako v tom filmu. Připomíná mi to trochu situaci v práci. Když si například představíte firmu se zaměstnanci. Firma po nějaké době krachne, tak zaměstnanci se chovají na konci, když už vědí, že se za pár dní neuvidí jinak než předtím během práce. V práci taky hrajete určitou roli, i v kolektivu. A když už o nic nejde, tak se chováte ke kolegům trochu jinak než předtím a oni k vám také. Jinak Adrien Brody hrál skvěle, Whitaker také. Film mě zaujal na polské stanici a hned mě vtáhnul do děje. Nedokázala jsem se odtrhnout a přepnout to. Film měl skvělou hudbu a napínavou atmosféru. Scénář byl horší. ()

Mistr119

Naprosto zdrcující příběh o tom, kým skutečně vlastně jsme a co znamená rozdat role moci a bezmoci. Otázka: neděje se tohle vlastně i mimo experimentální věznici jen pod maskou "inteligentních" bytostí? :-/ Smutné je, že je to podle skutečné události... :-/ ()