Roland Deschain (Idris Elba), poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém (Matthew McConaughey) a je odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů, protože Roland je jediným, kdo je schopen Temnou věž před Mužem v černém ochránit. (Falcon)

Arbiter

Moc nevim, o čem to bylo. Po zhlédnutí jsem zapomněl i tvář svého otce. ___ Že filmovou adaptaci nelze nahlížet jako inkarnaci knižní předlohy jsem se naučil přijímat v okamžiku, kdy Legolas slajdoval na štítu schody Helmova žlebu. Temná věž ve filmu je generické akční tapas a nikdo mi od teď nevymluví, že je Junkie XL pseudonym Hanse Zimmera. Není důvod k tomu psát víc. Škoda. Vlastně jo. Alespoň jedno poznání jsem si z projekce odnesl: I Dánové, když se hodně snaží, umí udělat nezajímavý film. ___ Pokud bych ale přeci jen z nějakého nepochopitelného důvodu chtěl snímek soudit pro jeho vztah k předloze, zůstanu bezradný. Nenacházím, až na materiální kulisy a několik filmem vyprázdněných říkanek, v podstatě žádnou souvislost. Asi alternativní světy neboco. Dobrej casting. Ochu. Fakt škoda. ()

Real Tom Hardy

"I DO NOT AIM WITH MY HAND. I AIM WITH MY EYE. I DO NOT SHOOT WITH MY HAND. I SHOOT WITH MY MIND. I DO NOT KILL WITH MY GUN. I KILL WITH MY HEART." ------------ A takisto aj ničíš moje očakávania s elegantnou presnosťou a jednoduchosťou. Ďalší jasný príklad, alebo skôr ponaučenie, prečo nepozerať trailery a nebudovať akékoľvek očakávania/vzrušenia/túžby voči čomukoľvek, čo ešte nevyšlo. Obsadenie je síce super, Elbovi aj Matthewovi sa postava skvelo hodí, ale za hodinku a pol si snáď okrem vizuálu veže nedokážem vymenovať nič, čím by bol film pozoruhodný, alebo si nejak inak získal moju pozornosť. ()

juta

Film se špatnýma ohlasama a kritikou a myslím si, že i díky tomu byl tento film pohřben dříve, než vplul do kin, ale mě se vcelku Temná věž líbila. Hodnocení mohlo být rozhodně lepší, i když se samozřejmě nejedná o nějakém suprdupr filmu, přesto má dobrý příběh a různé efekty, které s náznakem respondují s mou touhou po dokonalém filmu. ()

Fiftis

Herecké osadenstvo je celkom schopné zaujať, ale problém nezáživnosti je v deji. Matthew McConaughey je prirodzene charizmatický a jeho pokoj a sebavedomý úškľabok podporujú dojem neporaziteľného zla. Za touto postavou sa asi skrýva viac, ale jeho príbeh viac rozvedený nie je, o jeho motívoch sa nič nedozvieme. Temná veža totiž viac než film pripomína pilot seriálu. Pilot, po ktorom by som asi moc nemal chuť pozerať na ďalšie diely. Je tu vytvorených strašne veľa vecí, ktoré by sa v ďalších epizódach alebo sezónach mohli riešiť. Temná veža je strašne banálny príbeh, ktorý aj napriek svojim iba 95 minútam dokáže prekvapivo často totálne nudiť. Predovšetkým prostredná tretina s putovaním po púšti je vyložene zničujúca a plná prázdnych dialógov, nudných záberov a nezaujímavého bľabotania. ()

Shakers

Nebavilo ma to. Príbeh by aj ušiel, ale tie nezáživne postavy ma vôbec nebrali. McConaughey mizerný, Elba celkom v pohode, ostatný nula bodov. No hlavný problém vidím v režisérovi. Proste je to nezáživné natočené, slabá atmosféra, alebo napätie aj preto je sú tak postavy slabé a nezáživné. Občas to na lepšie svetlo vytiahne nejaká štýlová scéna kde sa strieľa, ale všetko podstatné sme videli už v trailery. Bieda a sklamanie, raz stačilo.40% - 2* ()

filmfanouch

Trvalo to 10 let ale adaptace Temné věže je tady. Vykašlal se na ní J. J. Abrhams i Ron Howard a tak se jí ujmul dán Nikolaj Arcel. Výsledek však není nic co by stálo za to čekání. Knížky jsem nečetl ale i tak mně ztráta potenciálu mrzí. Temná věž za těch 95 minut uteče rychle. Zároveň však položí spoustu otázek a málo odpovědí. Herecké obsazení je fajn. Idris Elba v roli pistolníka je neuvěřitelně sympatický frajer (nebudu řešit že je to v knihách běloch který má připomínat Clinta Eastwooda!), Matthew McConaughey je správně slizký záporák a Tom Taylor je fajn klučina. Cestování světem je fajn, nebrzdí to a neřekl bych si, že bych chtěl strukturu příběhu jinak. Možná by to ale přece jenom chtělo delší délku. Film nabídne několik otázek a neposkytne odpovědí. Nedozvíme se kdo je/ kde se vzal Muž v černém, nevíme jak fungovala zvířecí inteligence a tak dále. Postupné sbližování Pistolníka a chlapce Jakea je fajn avšak odebrat několik scén kde si sadistický Muž v černém užívá života a ukazuje svojí moc by vystačili pár minut na pár odpovědí. Důvod je samosebou jasný: Chceme spoustu pokračování, chystáme doprovodné seriály atd. Ale co když mě nechytne už Temná věž 1? Temná věž má spoustu potenciálu a bohužel si ho zahrabává pod koleny. Přece jenom pokud mělo jít o pilot nově rozjetého seriály šlo to udělat líp. Vzpomenu si třeba na Harry Potter a kámen mudrců nebo Pán Prstenů: Společenstvo prstenů které mě vtáhli do dění a chtěl jsem další díly. Temná věž tak perfektně nenaláká. Je to opravdu škoda protože potenciálu je spousta. Ale s tím už se nějak budu muset naučit žít. ()

lamps

Je mi záhadou, proč si s tím povolaní nedali větší práci. Námět totiž volá po vyspělé seriózní fantasy od Petera Jacksona, a nikoli pouze po vyspěle odvyprávěné dětské pohádce, kde je všechno příliš jednoduše načrtnuté i vyřešené. Určitě bych nemluvil o propadáku - na to je film režijně pod kontrolou a najde se tu řada sympaticky a stylově sestříhaných scén; ale mělo se to vydat jinou, temnější a různorodější cestou. Elba správně charakterní klaďas, McConaughey jako záporák nejlepší na celém filmu. Chci drahou a podobně dobře obsazenou televizní sérii. ()

Pepinec

Nejhorší možná kategorie filmů. Nebudeš na to vzpomínat proto, protože je to pecka, nebudeš na to vzpomínat proto, protože je to srágora; nebudeš na to prostě vzpomínat vůbec, protože do tří dnů zapomeneš o co vlastně šlo. ()

Big Bear

Nezábavná záležitost. Sice se má jednat o sci-fi, ale hlaví ničitel světa má anglické jméno a jeho protivník pistolník jde do něj kolťákem a nábojema pětačtyřicet. Originální že? To už starýmu Kingovi došly nápady? Klučina Tom Taylor hrál docela slušně a docela mně bavil McConaughey i když ta jeho kidnost  a nadvěcnost i v časech kdy měl evidentně problémy i on byla místy až trapná. Takové to klišé kdy se všici poskoci záporáka hroutí a hlavní záporák se culí a říká dobrá, tak si dáme dlaší kolo... Pitolník byl krapet předrsnělej a já to tu napíšu rovnou, rád bych zase jednou zažil aby hrdina a pořadnej hero zas pro jednou byl běloch.  Celé to opět bylo takové pěkně rasově vyvážené (říkám tomu titulka ze Strážné věže), člověk už od těhle filmů nečeká prakticky nic jiného. Jen mi tam pořád chybí ti Inuité. Film jsem dal jako simply escort mission a omladina byla celkem spokojená, takže svůj účel to splnilo. Jen si říkám co se po světě válí peněz když se točí za miliony takovéhle blbosti. A jetli to měla být reklama na Coca Colu, tak it ak to bylo drahé !  Takže za mne jednou a dost. Otvírám starý portál a mažu od tohoto filmu raději k něčemu jinému... * ()

Beckett51

Naprosto chápu nízké hodnocení těch, kteří předlohu nečetli, popřípadě konstruktivní kritiku těch, kteří ano. Děj je hodně zkratkovitej a působí trochu tuctovějc, než asi původně měl, z celkový mytologie je načrtnutá opravdu jen kostra, takže nějakej ten hlubší podkres, kterej maj knížky, si neznalej neužije. Ale... atmosféru to má skvělou, casting taky vynikající (Elba je Pistolník jak řemeno, ať je černej nebo ne), nemálo povedenou hudbu a tunu odkazů jak na knížky že série, tak obecně z Kingovo vesmíru. Proto si myslím, že jako průřez knížek, alternativní "průchod" série (to, že to někdo bere jako přímou adaptaci beru jako nevědomost toho, jak se k filmu vyjádřili tvůrci i sám King anebo prostě jako tupou ignoranci a haterskou pózu) a uvedení do onoho světa, který se hnul, to slouží jako naprosto skvělá věc a lépe by v rámci filmových možností šla udělat jen stěží (samozřejmě pár detailů by tam vychytat šlo, film rozhodně dokonalej neni). A jako poslední... To, že někdo četl "první knihu" ze série a vyjadřuje se k tomu, jak by měla vypadat celá série, kterou rozhodně první kniha nedefinuje, protože každý díl je žánrově dost jinde, beru jako obrovskou aroganci. Tudíž nesmyslný hejty typu, že první půl hodinu se řeší trable Jakea v našem světě (zhruba 1/4 dílu Pustiny), jsou tam sci-fi prvky (wtf?!) a Roland je černej (alternativní průchod - pokud víte, co to slovní spojení znamená, docvakne to...) jsou trochu víc mimo. Chjo. ()

-OverLord-

Slušná a svižná fantasy jízda mířená (bohužel) spíše na mladší publikum, což si nejsem jistý, že je zrovna u Kingovy adaptace tak úplně vhodné. Jak už z názvu vyplývá, čekal jsem něco temnějšího. Je škoda, že film není mnohem více hororem nebo třeba westernem, protože námět by tvůrcům tyhle karty namíchal naprosto dokonale. Pomineme-li ale tyto nedostatky, dostaneme hodinu a půl "dlouhou" akční jízdu se skvělým pistolníkem Elbou a ještě o chlup lepším Mužem v černém McConaugheym. Předloha by sice vydala na několik nadupaných celovečeráků, které by ale bylo samozřejmě potřeba chytit za úplně jiný konec a hlavně přitvrdit, protože ratingu 12+ je na tohle vážně škoda. Tvůrci zřejmě nechtěli riskovat komerční neúspěch a vsadili na jednu jistou, ke které můžou kdykoli přitočit pokračování. To se ale asi nestane, protože film bude rád, když se vůbec zaplatí. A tak se z Temné věže stává "jen" další lehce nadprůměrná teenagerovská fantasy, která ale není vůbec špatná a působí příjemně. Fanoušci Kinga ovšem pozor. ()

Allien.9

Jakožto obrovská fanynka děl Stephena Kinga (na stolku mi právě leží rozečtená kniha s pořadovým číslem 43) jsem přistupovala k chystanému filmovému zpracování nadšeně i skepticky zároveň. Díky bohu za to; být to pouze první varianta, dopadlo by mé finální hodnocení daleko hůř... Temná věž, opus magnum celé Kingovy dosavadní tvorby, je především o putování. Vypráví příběh Rolanda Deschaina (příšerný Idris Elba), posledního z Pistolníků (?), jehož jediným posláním (?) je najít a ochránit Temnou věž (?) - cosi, co stojí v centru všech světů (?) a co se kdosi (?) snaží zničit (?). Zatímco knižní Roland jde k Věži celé roky, filmový Roland si vše zkracuje přes portály a brblá, když by měl někam jít "blbého půl roku". Filmové zpracování dále sledujeme očima Jakea Chamberse (skvěle vybraný Tom Taylor), nejmladšího ze tří společníků, kteří Rolanda na jeho strastiplné cestě doprovázejí. Alespoň tedy v knize; drogově závislého Eddieho a schizofrenní Odettu/Dettu/ Miu/Susannah byste ve filmu hledali marně. Překvapivě velký prostor dostává také Muž v černém (přehrávající Matthew McConaughey), který díky scénáristům povýšil ze zákeřné loutky Karmínového krále rovnou na hlavního záporáka. Ani to ovšem nemění nic na tom, že nejepičtější dílo Stephena Kinga čítající přes 3000 stran, bylo okleštěno a narváno do filmu o délce 95 (!) minut včetně titulků. Z velkolepého boje dobra se zlem, které se odehrává napříč světy, tak zůstala jen bezduchá a lacině vyhlížející honička za pomstou. Žalostně krátká stopáž dává nulový prostor pro budování charakterů, pro vysvětlení motivací i pro vznik tolik potřebné chemie. Takže i kdybych se oprostila od toho, že znám knižní předlohu, nebyla by na tom "Temná věž" o moc lépe. Příběh je zhuštěný tak, aby obsáhl co nejvíce informací, díky čemuž mohou některé scény bez předchozího vysvětlení působit zmateně. Najdeme tu spoustu odkazů na Kingovy knihy (zchátralý zábavní park, "Sláva Karmínovému králi!" na zdech a tak podobně), ty ovšem - divákovi neznalému předloh - akorát tak domotají už tak zamotanou hlavu. Shrnutí: Něco dobré (Jake Chambers, Bořitelé, zvířecí lidé, vzhled Věže, Rolandovy hlášky v našem světě...), něco špatné (krátká stopáž, Pistolník a důvody jeho putování, upgradeovaná funkce Věže, lehce přehrávající McConaughey...), a to je u universa, které z fleku strčí do kapsy Pána prstenů i s Tolkienem, sakra velký problém. ()

misterz

Vyslovene ide o snímok len na zabitie času. Keby aspoň tá obsahová stránka bola zaujímavejšia, aby sa človek aj trochu pobavil. No jediné čo za niečo stálo bol hlavný záporák a slušná kamera. To však samo o sebe ešte dobrý film nerobí, hlavne keď uvážime, že samotný príbeh stál za milú bačkoru (nezáživné, nudné, žiadna epika, proste nič čo by zaujalo) a ostatní herci sa od práce nepretrhli. Podpriemer. 40/100 ()

mzss1

|50%| Opravdu divný film, který těžce někam přiřadím. Rozhodně to není blbost, nuda ani nic podobného. Pecka to také není, potenciál to mělo a pěkně nevyužitý teda. Chvílemi mě to celkem dost bavilo a poté jsem měl zas pocit, že je to naprosto zbytečné a nedotažené do konce. Myslím, že největším problémem je krátká stopáž filmu. Akce je na tom tak průměrně, moc si těch přestřelek neužijeme. Jsou moc rychlé, obyčejné. To už nějaký ten výbuch či jiný slušný efekt je na tom lépe. Herci jsou na tom tak akorát. Elba zahraje svůj standart a McConaughey snad taktéž, i když mě jeho role docela bavila. Co k tomu dodávat? Je to takové nemastné, neslané. Chtělo by to z toho udělat větší blockbuster. Větší problém s tímto snímkem ale nemám. ()

kingik

Kingofilové brojí proti filmu, nesnáší každou jeho pasáž, i kdyby byla sebelépe natočená a chlapíka Arcela posílají zpět do jeho Legozemě, aby z populární stavebnice už nikdy nestavěl žádné Temné věže. A jak se to má s filmem u normálního diváka, který chce vypnout? Věc se má tak, že vecpat oblíbenou Rathovu sedmičku, čili sedm Kingových knih do devadesáti minut jednoho celovečeráku, je zhola nemožné. Podnikly se ústupky, mnohé obsáhlé se podstatně zredukovalo, neřkuli vypustilo, až z toho vyšel film prostý ambicí, který ovšem uspokojí příznivce fantasy světů, akčních hrátek a klasického souboje dobra se zlem. V podstatě se přetahujeme o jednu přisprostlou věž, která kdyby padla do nepovolaných rukou, napáchala by strašlivě ukrutné události. Muži v černém má tomu zabránit poslední z (černých) Gunslingerů, pistolník Roland. Na jeho cestě za pomstou je mu nápomocen chlapec pln temných vizí, nočních můr a malovánek, který za ním přeleze ze světa lidí prostřednictvím portálu. Únosy dětí, četná úmrtí, i bližních, na přístupný rating slušná dávka negativismu, přiměřeně akce, solidní akční finále. Nebavil mě jen málo charismatický chlapeček, málo známý Tom Taylor, a způsob, Spoiler Alert// jakým se přišlo, že bude zlikvidován, do té doby nezdolatelný, mág//. Matthew McConaughey je elegantní padouch, Idris Elba trochu v jeho stínu, měl ale vše potřebné, co mají mít kladní hrdinové. Dán Nikolaj Arcel trochu více na odiv dává svoji technicky vytříbenou režii, patrně si vědom, že jedině tak zabrání blábolení scenáristy Akivy Goldsmana a jeho týmu, u něhož je znám sklon k mišmaši, kterým zahltí film, až nejednomu dramaturgovi šedne vlas. Výsledkem je příjemný mix, který má prvky westernu, umí pracovat s akčními pasážemi a disponuje solidními obrátky, takže výpadky z tempa nejsou časté. Seriál, který vzniká dodatečně k filmu, možná objasní vše podrobněji, půjde o prequel. Film postihly neuspokojivé tržby. 8/10 ()

Anderton

Vyzerá to ako pilot televízneho seriálu, ale bohužiaľ ním nie je. Alebo skôr ako jeho druhá časť, pričom v tej prvej bolo dostatočne osvetlené fungovanie fikčného sveta a predstavené hlavné postavy. Alebo ešte inak, prvá polovica v sebe skrývala potenciál na slušný rozbeh v polovici druhej, stal sa bohužiaľ pravý opak. Akoby došli financie a možno aj nápady. Najväčší klad? Vyzerá to podľa tohto torza Kingových riadkov, že knihy sú asi super. Snáď tento film nie je definitívnym klincom do rakvy snáh túto sériu preniesť niekedy ambicióznejšie buď na plátno alebo do televízie. A to som Arcela nedávno chválil za Zabijakov a dal mu plné hodnotenie za Kráľovskú aféru. Ustáť Hollywood, to chce pevnejšie nervy. ()

Frajer42 odpad!

Když už i horký adept na zařazení mezi moji nepočetnou skupinku oblíbených herců hraje, vypadá a chová se jako píča, tak se něco mezi režisérskou židlí a plátnem kurevsky posralo. Stephen King už by měl přestat inhalovat obnošené ponožky a místo píčovin o retardovaných dětech napsat po dlouhé době peckový horor. Divák sleduje 95 minut otravné dítě, debilního kouzelníka a nespoutaného Djanga, jak pronáší neskutečné nesmysly. Koho tím chtěli tvůrci oslnit? S výjimkou ojedinělých akčních scének zcela nesledovatelný paskvil. Den po zhlédnutí se mi snímek absolutně vykouřil z hlavy. Otřesná záležitost. Grcám. Vhodné maximálně pro děti předškolního věku. ()

Temnou věž čeká restart

Temnou věž čeká restart

22.03.2019

Nejspíš si ještě vzpomínáte na ambiciózní plány studia Sony, které si před pár lety zajistilo práva na adaptaci Temné věže od Stephena Kinga. Vedle prvního filmu měl vzniknout také seriál, který by… (více)

Raimi a Kronika Královraha

Raimi a Kronika Královraha

30.01.2018

Možná si ještě pamatujete, že se Sam Raimi motal kolem Hobita a Warcraftu. Nakonec by se ale měl vrátit k fantasy jinudy, upsal se totiž režii Jména větru, což je první kniha z kouzelnické ságy… (více)

Temnou věž čeká seriálový reboot?

Temnou věž čeká seriálový reboot?

21.10.2017

Stephen King je letos jednou nahoře a jednou dole. Zatímco nové To zabodovalo na všech frontách, Temná věž zklamala po kritické i po finanční stránce. Studio Sony pochopitelně chystalo další díly a… (více)

PF 2017

PF 2017