Psychiatr Pavel Josek se těší uznání nejen ve své profesi, ale i v širší společnosti. Je totiž bývalým disidentem, signatářem Charty 77, který po boku své ženy snášel šikanování ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nyní se chystá převzít Cenu paměti národa a poskytuje rozhovory do dokumentárního filmu. Jeho zeť Luděk, jenž na dokumentu pracuje jako zvukař, se v rodině cítí jako méněcenný. Proto jej nenechá chladným Joskova složka z estébáckého archivu, kterou jeho kolegové získají. Vyplývá z ní, že Josek počátkem sedmdesátých let naopak s StB spolupracoval. Jako mladý psychiatr donášel na nadějného sochaře Bořka, který byl jeho sokem v lásce a který se nakonec nechal vyštvat z rodné země. Pro všechny členy Joskovy rodiny, včetně těch, kteří v inkriminované době nebyli na světě, tak nastává těžké období. Tím spíše, že každý má svůj úhel pohledu na to, co se odehrálo. Své k tomu může povědět i bývalý pracovník StB Kafka, jenž měl kdysi oba mladé muže na starosti a nyní si užívá klidného důchodu… (Česká televize)

Narciska

Výborný scénář dává zaskvět se všem obsazeným hercům a velmi důstojné a potřebné vyrovnání se s významnou kapitolou naší historie ukazuje, že se nemáme na minulé události a lidské účinkování v nich dívat černobíle. ()

zelda82

Nechapu, proc je ta uvodni expozice tak neuveritelne dlouha, nudna a nezazivna. Motiv nevery jako spoustec vubec nefunguje, nemluve o naprosto WTF scene s knizkou, ktera radi naslouchat vnitrnimu hlasu. Kdybych se tim mel ridit, tak bych v tu chvili vstal a odesel doprde...ze salu. Pak se to nastesti cele da do pohybu, na cemz ma zasluhu predevsim Ladislav Chudik a Antonin Kratochvil, ktery mozna neni povolanim herec, ale podava uzasne autenticky vykon. ()

jochanan

Téma jako takové je velmi silné, ostatně, otázka spolupráce s stb, na kolik byla dobrovolná atp, je stále aktuální a bolestivá. začátek filmu se motá kdesi ve vzduchoprázdnu a i když se nakonec "zakotví", tak tam ta pachuť prostě zůstává. Ladislav Chudík v roli estébáka byl prostě úžasný a v jeho případě nemám ani výtky vůči scénáři. Chápu, že vykreslení některých postav a jejich motivací (jako třeba Milana Mikulčíka nebo Petry Hřebíčkové) nebylo pro film důležité, proč jim je ale potom dáván takový prostor...? Celkový dojem za čtyři hvězdy, ale... NĚCO tomu chybí. Hřebejk si určitě zaslouží pochvalu, ale příště by to chtělo věci víc dotáhnout do konce. Hlavně naznačené otázky, které si žádají odpovědi, a občas dost krkolomné dialogy. ()

derek007

V doslovnosti je síla, řekl si Jarchovský, a začal přepisovat svůj výborný námět do téměř divadelních proporcí. Bohužel. Znovu jde tak o film postavený na hereckých výkonech, které až na výjimky (Mikulčík, Huba – nominace na Lva za zásluhy??) jsou opravdu výborné. Stejně jako kamera Martina Šáchy a Březinův skvělý hudební podkres. ()

Matthew01

Co říci ke snímku, kde udavačství střídá udavačství, kdy je sotva jedna pravda schovaná za lží odtajněna, aby hned byla překryta lží další, opravdu nevím. Film tak trochu ukazuje na tradiční českou náturu a sice "když je někdo lepší než já, přeju mu jen to nejhorší, místo toho abych se snažil být lepší", zkrátka správny Čech zvolí vždy jednodušší variantu před složitější, ať je jakkoliv odporná. Bohužel tak nás poznamenalo 50 let komunismu. Jediné co to může napravit je generační výměna. Nicméně závažnost tématu neodpovídá filmovému sdělení, do týdne obsah filmu většina lidí zapomene. 60% ()

Eluin

Tento film mě zasáhl. Dal jsem na doporučení Karin a i přes zjevnou únavu mého nebohého těla se doplazil tramvají číslo 9 k Aeru shlédnout tento velmi dobře hodnocený snímek. A vyplatilo se. Je velmi pozoruhodné, že mnoho současných českých filmů se věnuje jistému vyrovnávání se s minulostí. Mame tu asi jako společnost jistý pociťovaný deficit. Režisér Hřebejk se však v Kawasakiho růži trochu odchýlil od tradiční české retrokomedie (Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo) a přidává jiný pohled na situaci. Nutno říci, že je to pohled o poznání více znepokujující. Moc se mi líbily herecké výkony, hlavně Martin Huba, Lenka Vlasáková a Petra Hřebíčková (která byla do nedávna velkou neznámou) své role zvládají na výbornou a pomáhají budovat hutnou atmosféru filmu, v němž se objevuje i bývala seriálová hvězda Ladislav Chudík, který si zde však střihl roli víceméně negativní. Velkou devizou Kawasakiho růže je silný námět, který nabízí mnohá zamyšlení a otázky. Navíc popisuje dobu, kterou si ještě mnozí pamatují a mohou své zkušenosti porovnávat s filmem (praktiky StB). Co víc od českého filmu čekat? Já osobně jsem rád, že se naše kinematografie probouzí k životu a po snímcích jako byl třeba Protektor, Proměny, či Pouta tu máme v poslední době další dobrý zářez na "kinofilní pažbě". ()

agassi68

V kontexte toho, čo sa na poli cs drámy natočilo, je toto dielo výborné. Konečne sa niekto podujal otvoriť tému štb a za odvahu dávam hviezdu navyše. Chudík aj vo svojom požehnanom veku dokázal, že je pán herec. ()

Rockerman

Pro mladší generaci může být tento film nudný a nepochopitelný. Pro nás" pamětníky" minulého režimu, je to ale film velmi silný a maximálně potřebný. Ukazuje v plné nahotě zrůdnost komunismu. Neváhali si pohrávat s osudy lidí, s jejich city. Zasahovat do životů a psychicky, ale i fyzicky týrat nevinné lidi. Pro mně, po Pelíškách a Musíme si pomáhat další pětihvězdičkový film Jana Hřebejka. Malá, ale skvěle zahraná role pro L.Chudíka, který v roli bývalého vyšetřovatele s úplným klidem líčil, jak ničil životy lidí. Přesto je nad věcí a je milovaným manželem, otcem i dědečkem. A závěrečná katarze chartisty M.Huby? Tohle by měl shlédnout každý spolupracovník STB, jak bychom si představovali pokoru a omluvu za zradu na příteli. Místo toho se všichni nechávají očistit soudně, jako by to na věci něco měnilo. Promiňte, trochu jsem se nechal unést. Takže můj verdikt 90%!!! ()

DHDV

Zdá se mi, že pokud chcete v českém filmu uspět, musíte natočit film o nějakém režimu, který nás utlačoval. To je opravdu tak málo jiných námětů? Kawasakiho růže je drama, ale takové české. Bez silných emočních scén. Snad dostane českého lva, ale pokud je tohle nejlepší výplod české filmografie za poslední dobu, tak se těším na nový zlatý věk naší tvorby. Film není špatný, ale je natočený tak aby se líbil a Hřebejk se nesnažil riskovat. Očekával jsem něco nového a originálního, bohužel je to znovu to samé „Hřebejk“ (to nemyslím ve zlém, ale v ohraném stylu) ()

Colleague

Snažim se ocenit každý kvalitní český film, ono jich totiž zas tolik neni. Tenhle ale chtěl něco ukázat a to se mu povedlo, jen tak dál Hřebejku. ()

MartinX.

Pěkný film to je. Slavně vybojoval třicet osm let starou bitvu s...ehm, s čímpak to? se zlem? se slabostí těch druhých? se zjednodušeným viděním minulých vin a zásluh? Ještě, že dnes je tohle staré zlo bezmocné, sice se slušným důchodem, ale hlavně, že ho nebojácně pojmenujeme a ukážeme. A za dalších čtyřicet let se dovíme, jak jsme to měli se zly své doby tenkrát my. (- Ovšem, může pojmenovat zlo své doby režisér, vystupující v reklamě na Komerční banku? - Možná může, ale zatím se tomu ani nepřiblížil.) Jinak klobouk dolů před panem Chudíkem, který zahrál svého Antisovu magicky. A Daniela Kolářová je na stará kolena nevýslovná herečka. ()

Radek.SCH

Po Medvídkovi jsem si myslel, že je Hřebejk/Jarchovský úplně v pééérdeli. Ejhle! A ono ne. Slabší chvilku si to taky vybere (naprosto nehodící se diskuze ve třech - Budha), ale Chudík a spol. to tahají nahoru. Navíc první český film, kterému sluší digitální kamera. - 70% ()

vojo

Účtovanie s hriechmi mladosti, trochu pripomínajúce "aféru" Milana Kunderu(ten síce nepokladal potrebné nejako sa ospravedlňovať či vôbec reagovať, veď sa s tým v podstate vysporiadal dávno v knihe Žert) či vyplavenie "zdvihnutej pravice" Guntera Grassa(ten dokázal dostatok sebareflexie a udržal tak svoj vysoký morálny kredit). "Hrdina" tohoto príbehu sa zmieta kdesi uprostred nich a hľadá silu na priznanie a prijatie svojej chyby aj verejne. Neočakávajte komédiu, aj keď na pár miestach sa zasmejete, ale naozaj dobrú drámu aj keď trochu zbytočne prehustenú -Postava manžela doktorovej dcéry je postrádateľná aj keď je v podstate rozbuškou deja. Uvidíme kam sa vydá Hřebejk ďalej, zatiaľ jeho najvydarenejší film(po Musíme si pomáhat), ktorý má síce zopár múch, no vplával do vôd európskej kinematografie dôstojne... ()

FilmWave

Skvělá první hodina, kde dialog střídá dialog a napětí se dá krájet. Naprosto skvostný Ladislav Chudík jako agent Kafka (tyhle scény berou dech stejně, jako když se Frank Langella pustil do Nixona). Poslední půlhodina je ale úplně o ničem, s několika velmi špatnými scénami a místy značně herecky nevyvážené. ()

Lejby

Zajímavé téma, ale zpracování se mi nějak nezamlouvalo... Jsou tam naprosto zbytečné dějové linie, které k ústřednímu tématu nemají co říct. První část fimu (než dospěla k hlavní zápletce) je nudná a nezáživná...a několik scén je úplně zbytečných. Druhá část je již daleko lepší, ale i přesto jsem čekala od tohoto Hřebejkova díla mnohem víc. A další věc, co mi vadila, byla volba herce Milana Mikulčíka.Takže suma sumárum - dvě hvězdy. ()

bastardobamb

Hřebejk ukazuje,že umí podat divákovi filmový příběh z jakékoliv doby. Tady jsem se ale spíše podivoval umu Petra Jarchovského. Krásně zvládnutý scénář k filmu o změněných osudech vládou jedné strany. Je to film o činu - konfrontaci - smíru. Ne vždy musí být všechno tak,jak se zdá. Někdo může být špatný a někdo dobrý,ale nemusí to být striktně takhle. Osobně nesouhlasím s vyšetřováním členů StB a podobných institucí,protože mi přijde naprosto nelidské,pronásledovat někoho,kdo je za své činy v minulosti již tak dost ztrestán. Myslím si,že tento film chtěl upozornit na toto,za což mu děkuji. ()

fisikk

Na premiéře tohoto filmu byli moji rodiče a vůbec se jim nelíbil. Tímto jsem byla dlouho ovlivněná, přesto jsem tomuto filmu chtěla dát šanci. Bohužel musím konstatovat, že se přikláním k názoru rodičů. Asi ještě nedokážu plně pochopit hloubku těchto filmů. Zajímavé mi přišlo až povídání soudruha Kafky o praktikách vyslýchaní STB. Nepřidal tomu ani výběr herců, opravdu mi sedli jen paní Kolářová a pan Huba, který říkal své vnučce: ,, Každý kdo podvádí, kdo někoho okrádá, vhání sám sebe do samoty, když ti na to nikdo nepříjde, tím je to ještě hořší. Ostatní se k tobě chovají jako k čestnému člověku a tím to ještě zhoršují. Vnitřní vězení je daleko horší. Sama sebe prožíváš jako podvodníka, nakonec si sama sebe přestaneš vážit a mít se ráda.“ ()

sadlokan

Občani,jsouce bez viny, házejí kameny po sobě jak při volejbalu.Viděno optikou kundy se dojde až ke genezi a jakési omluvě,bohužel v realitách naší země (ne)trestuhodně,sic,neoslyšené.Přesto já děkuji za ,alespoň pokus,o drbání si hlavy.Což nikdo,třeba alespoň Nohavicí od kalhot tady nedává,že... ()

bagetka007

Ach, jaké to zklamání. Asi není nic, co by se mi na tomto filmu líbilo. Přesto (doopravdy nevím, z jakého důvodu) dávám dvě hvězdičky. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny