Psychiatr Pavel Josek se těší uznání nejen ve své profesi, ale i v širší společnosti. Je totiž bývalým disidentem, signatářem Charty 77, který po boku své ženy snášel šikanování ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nyní se chystá převzít Cenu paměti národa a poskytuje rozhovory do dokumentárního filmu. Jeho zeť Luděk, jenž na dokumentu pracuje jako zvukař, se v rodině cítí jako méněcenný. Proto jej nenechá chladným Joskova složka z estébáckého archivu, kterou jeho kolegové získají. Vyplývá z ní, že Josek počátkem sedmdesátých let naopak s StB spolupracoval. Jako mladý psychiatr donášel na nadějného sochaře Bořka, který byl jeho sokem v lásce a který se nakonec nechal vyštvat z rodné země. Pro všechny členy Joskovy rodiny, včetně těch, kteří v inkriminované době nebyli na světě, tak nastává těžké období. Tím spíše, že každý má svůj úhel pohledu na to, co se odehrálo. Své k tomu může povědět i bývalý pracovník StB Kafka, jenž měl kdysi oba mladé muže na starosti a nyní si užívá klidného důchodu… (Česká televize)

corax8

Mám dojem, že se jedná o jeden z nejepších Hřebejkových filmů. Výborně se povedlo hlavně herecké obsazení, zvlášť musím vzpomenout na Kratochvíla a Chudíka. Jinak téma zrady odpuštění a sledování vlastních cílů je zde dobře zpracované. a opět se mi potvrdilo, že pokud má clověk svou vnitřní vypořádanou jednotu, může být jedině silný. ()

norionn

Nakonec ta největší svině, co napáchala nejvíc zla, žije pokojným životem čestného penzisty. Žádné výčitky, žádné svědomí. Profesora, který vědomě, i když nedobrovolně s StB spolupracoval, nakonec jeho minulost dostihne a on se jí musí postavit. Za své selhání v minulosti ale zaplatí velikou daň. I když byl jen nástrojem v rukou totalitní moci, pro své okolí se stává zbabělcem a krysou. Hřebejk v tomto filmu předvedl, co skutečně umí. Žádný trapný Medvídek nebo zmatené Horem pádem. Výborně uchopený scénář, precizní kamera a hra se světlem, přesto nějaké chyby Kawasakiho růže má (postava zvukaře je úplně jalová). I přes poněkud plytký začátek film perfektně vygraduje (scéna Lenky Vlasákové a Daniely Kolářové v lese snad ani nemůže být lepší, vynikající výkon pana Kratochvíla) až do závěrečných scén ("Chtěl jsem ti říct, že jsi kurva, mrcha, veš, šmejd... ale teď už nechci.), které jsou jako třešnička na dortu, a to doslova: "Happy birthday milý dědečku, happy birthday to you. ()

jay.jay.13

Už dlouho jsem v kině takhle netrpěl. Je to jednak díky Jarchovskýmu, který dokázal napsat asi nejstrašnější dialogy jaký jsem tento rok slyšel. Nepřekonatelný problém pro mě ale představovali herci a neherci a jejich režijní vedení. Hřebejk s Jarchovským se evidentně poučili z jednorozměrných karikatur z Horem pádem a pokusili se o hlubší charaktery. Snaha o naturalismus ale skončila napůl cesty – herci se sice snaží působit přirozeně, ale vůbec si s touto úlohou neví rady, takže to co předváděj sice není klasické filmové herectví, ale uvěřitelné „neherectví“ to taky není, výsledek vypadá jednoduše divně. Hrozný jsou všichni, ale nejvíc jednoznačně Milan Mikulčík, naprostý castingový omyl. Nejen že mu scénář ukládá naprosto nesmyslné chování, ten člověk na mě celou dobu působil dojmem cizince, který neumí ani slovo česky a na scéně jenom odříká našprtaný český větičky aniž by věděl co znamenají – intonačně byl úplně mimo (považoval jsem ho za nějakého maďarského neherce, když jsem se pak dozvěděl, že jde o slovenského herce, nevěřil jsem). Sledovat jeho scestné interakce s ostatními obyvateli tohoto panoptika byla bolest. Naneštěstí je jeho postavě ze začátku věnován velký prostor. Jelikož zápletka s udavačstvím přijde zhruba až v polovině stopáže, film se do té doby věnuje seznamování s postavami a jejich vzájemným vztahům. První půlka tak pro mě byla jedna velká sbírka WTF momentů, namátkou třeba scéna setkání manželky s milenkou nebo etuda s čokoládou v obchodě a mnoho dalších. V druhé půli se to zlepšilo (díky dvěma věcem - za a) začalo se konečně něco dít, za b) Mikulčík ustupuje do pozadí) a už jsem myslel že mě opustí nevolnost. Bohužel zde přijde hřebíček do rakve v podobě neherce Kratochvíla. Dokavad jsou jeho výstupy součástí fiktivního dokumentu, kde poskytuje rozhovory, je jeho přirozenost dokonale funkční. Doslova průser nastane ve chvíli kdy „vstoupí“ do filmu a konfrontuje se se skutečnými herci, na jejichž herecký akce reaguje stejně jako by stále odpovídal na dotazy reportérovi. Působí to jako pěst na oko a mě občas bylo vyloženě stydno se na to koukat. Jediným kladem filmu je tak výborná kamera Martina Šáchy, který si třeba během rozhovoru s ex-estébákem dovolí hodně moderní věci. Hřebejk u mě klesnul na pomyslné dno… zatímco na Pelíšky se s chutí kdykoli znova podívám, představa, že bych jediný dialog z Kawasakiho růže měl prodělat znova, mi nahání husí kůži. ()

Molerat

A to už jsem myslel, že česká kinematografie pouze upadá.Byl jsem velmi mile překvapen, výkony herců byly skvělá, kamera naprosto výborná.Postavy se mi charakterově velmi líbily, nemůžu nic vytknout.Konečný výčet sprostých slov od scohaře na profesora, byl nečekaný a velmi velmi zábavný.Stejně jako stolování ve Švédsku a české ,,do prde*e".Chvílemi se mi tajil dech, například při tom, když Luděk přišel se svou milenkou za svou manželkou nebo při profesorově odhalení a ne méně při projevu profesora na předávání ceny. Nejsem fanoušek dramat, nemám rád příliš ukecané, nudné filmy s hávem rádobydramatu, špatnou a statickou kamerou.Drama mělo pro mě kouzlo vždy jen v divadelním podání, ale toto mě odzbrojilo.:) Tohle bylo to nejlepší co jsem za poslední rok viděl z české dílny a jeden z nejlepších filmů, co jsem vůbec tento rok viděl. 90% ()

kika1650

Veľa sa hovorilo, a nie až tak veľa sa toho vlastne povedalo. Snímanie druhou kamerou a "vyšetrovanie" novinárov, vypočúvanie jednotlivých zúčastnených chvíľkami pripomína (hraný) dokument (najmä autentický Chudík), ale tým sa len väčšmi podtrhne otázka, co chtěl básník říct ? Že nič nie je čierno-biele ? Že ľudské osudy sú komplikované, hranica medzi dobrom a zlom tenká ? Že pod vyšším imperatívom okolností, aj tí najmorálnejší strácajú kredit ? A že ich vlastné vnútro je pre nich najväčším väzením ? Preto vravím dokument. Neutrálny, po rozpačitom začiatku dobre natočený a zahraný, ale postrádajúci subjektivitu. Obhajoba, "morálna rehabilitácia" zlyhania ? Nie úplne. Vyznie to celé asi ako keď trochu trápna postavička vnučky do kamery reportérov povie: ,, Ja o ničom neviem. Ja som vtedy nežila. Ale je to ,,hrozně hodný člověk"." A potom niečo v zmysle, že je to jeho vec a treba ho nechať tak. ()

elgato

Film který se vám nebude plést s ostatními Hřebejkovými kousky. Přihazuji * za to opuštění zajeté formy. Výborná kamera, výborný Ladislav Chudík (já si ho pamatuji snad jen jako primáře Sovu) tzn. mírného moudrého muže a tady... mno výborně zvolený herec, narozdíl od jiných ale to ať posoudí každý sám. Ale jinak zajímavé drama keré jen, asi díky stopáži, jede po povrchu problému a trochu vše zevšeobecňuje. Nijak zvlášť mě to nevtáhlo. - zajímavý komentář má filokk ;) ()

nickj

Hodně rozporuplné a od dvojice H+J docela nečekaně pojaté jako divadelní drama spíše než film. Některé pasáže rozplizlé s příšernou dramatickou hudbou etc....celkově celkem sklamání, jen ten námět není špatný, i když tolik událostí na jednu "rodinku" tj. trochu přitažené za vlasy ()

cmman

Já fakt nevím, téma strašně ožehavé, přesto podání je hodně komorní a výsledkem je sprška nadávek. Film má co nabídnout, je jiný jak ostatní české, přesto mu něco schází, Neurazí, nenadchne...ale dle velkých očekávání spíše zklamání. ()

zuzkaa

Píseň o nejbližší vině / Je studánka a plná krve / a každý z ní už jednou pil / a někdo zabil moudivláčka / a kdosi strašně ublížil / A potom mu to bylo líto / a do dlaní tu vodu bral / a prohlížel ji proti světlu / a moc se bál a neubál / A držel ale neudržel / tu vodu v prstech bože můj / a v prázdném lomu kámen lámal / a marně prosil; kamenuj / A prosil ale neuprosil / a bál se ale neubál / a studánka je plná krve / a každý u ní jednou stál. / [Jan Skácel] ............ kto bol vtedy bez viny, nech hodí kameňom. ()

dj_p_j

Zaujímavý námet je žiaľ pochovaný už hrozným scenárom. K tomu niekoľko nesympatických postáv, pár nerealistických či zle zahraných scén a máte výsledok. Nuda až do rozhovoru s Chudíkom, potom sa to trochu zdvihlo - ale len trochu. Neuveriteľne trapne "frajerský" sochár s vynikajúcou češtinou,ktorú 20 rokov nepoužíval. Nadbytočný Japonec, ktorý keď zistil v čom to hrá, začal radšej zase malovať. Neviem aký bol zámer režiséra s interpretáciou postáv. Je ešte pochopiteľné , že Huba vyznieva skôr sympaticky, ale že Chudík mi pripadal ako sympatická postava - to už neverím že bolo schválne. No a finálnu scénu so zoznamom nadávok asi sponzoroval český tabakový prumysl (tam snáď hulil aj kameraman). Očakával by som niečo komornejšie s väčším dôrazom na pocity postáv, namiesto nadbytočných vedľajších línií. ()

ghostwo

Zkopíruji sem, to co jsem napsal u jiného nového českého filmu.Myslím, že to můžu zkopírovat k X dalším českým filmům a i k těm budoucím to bude určitě sedět. "Nesnáším tyhle nové české filmy a bohužel takových podobných vzniká strašně moc (když to vezmu procentuelně). První věc co mě vždy napadá je, že naši současní tvůrci neumí udělat normální, koukatelný, příjemný a zábavný film. Tak vytvoří "něco" s nadějí, že jejich neschopnost se schová pod roušku snad geniality nebo nepochopeného umění. Docela by mě zajímal duševní stav tvůrců. Tohle normální člověk, s čistou a jasnou hlavou vytvořit nemůže.Je dobře, že u nás moc peněz do podpory filmů neteče, protože se mi zdá, že to točí hlavě pro sebe (a nejsem sám, dle příspěvků ostatních). ()

P/\/EL

hm..no.....řemeslně už naštěstí evidentně svět - evropu apod.doháníme......kamera teda fajn...ikdyž nepříliš originální...taková líbivá klasika..občas teda jakobych sledoval jinej film.. :) ....obsazení zas tak super nefungovalo..např.páni - sokové.....spíš než doktor, tak ten sochař mi moc neseděl...a ještě jeho kámoš tichá bonusová postavička......no..pak možná ještě ten zeť....chvílema ne moc přesvědčivě - v čajovně např......herečky ale slušné..však taky jsou to dobré herečky.......né, neni to jen tim, že jsou známé - jakože bych nedůvěřoval a byl předpojatej vůči neznámým hercům........ale...prostě jim to šlo víc................dobře..potencionální téma....Zápletka neni špatná, ale scénář nic extra......ale..možná mnohem zajmavější vztah té dcery doktora a jejího psychomuže - zvukaře - to by samo vydalo na dobrej film.............................já nevim....ty klišé..tam...no...njn..to je pro ten mainstream.....bohužel.......prostě přímočařší efektnější Pouta(v podstatě prequel ke Kawasakiho růži.....:) ) mě bavila víc(jako celek i vypjaté scény a možná to nejde srovnávat...ale viděl sem ty filmy v krátkém časovém úseku)....Pouta mě bavila i po stránce humoru.............tady v Kawasakiho růži jsou ty vtípky daleko lacinější - nadbytečné a na pomezí trapnosti...sorry......prostě takovej art pro mainstream.......no...ty postavy....tady jaksi nedomyšlené.....a některé úplně navíc...............né, je to zajmavé dílko.....ale...to tempo....možná ten způsob vyprávění..ten střed.............nemůžu z mnoha důvodů dát víc jak 3..........řada lidí je neskrývá nadšení, ale já jim to neberu......ale švédský dobrodružství mě fakt iritovalo..... ()

Vytla

Hřebejk se od nemastného neslaného Nestydy vydal mnohem vážnějším (a lepším!) směrem a vyšlo mu to na výbornou.. Jak krásně působí kontrast mezi Kratochvílem a Hubou ()

zebu_cz

Hřebejk zraje jak víno, takřka poprvé nemám výraznějších výhrad. Postavy nejsou schematické, děj příjemně odsejpá, skoro všichni herci jedou jako z partesu. Baví mě i hudba i kamera. Vytkl bych jen promluvy A. Kratochvila, které šustily papírem (i když je tento výtečný fotograf jinak ve své roli docela uvěřitelný) a závěr, který mi přišel poměrně useklý. Dal bych 70%, ke 3/5 se přikláním hlavně kvůli rušivému herectví Milana Mikulčíka. To by si takový matador jako Hřebejk měl pohlídat. ()

Lion438

Další z filmů, jejichž hodnota poroste úměrně s časem. Tak jak budou pamětníci umírat a historici zapomínat. Rozhodně jde ale působivější film než třeba Zemský ráj to na pohled, hlavně asi proto, že se nesnaží být komedií. Povedený film. ()

mein

Ač jsem dobu, o které film pojednává, zažila velmi okrajově a znám ji tedy pouze z vyprávění rodiny či načtených článků, knih atd., mrazilo mě i tak. Neskutečný, jak někteří dovedou ty zvěrstva vidět jako "umění", a neskutečný, že je vůbec možný, aby se tenhle režim udržel 50 let... Ladislav Chudík výbornej, klobouk dolů! Velice sugestivní zážitek. ()

doughnut odpad!

To byla zase píčovina. Když čtu některé zdejší oslavné eseje, povyšující tento filmový trus na epické drama, tak nevím zda se mám smát nebo plakat. S realitou má tento antikomunistický blitek pramálo společného a výrazy na konci filmu by se hodily použít spíše na adresu jeho tvůrců. ()

snecek

Po pomalejším rozjezdu výborný drama, navíc skvěle obsazený. Hlavní plus za Antonína Kratochvíla a za Ladislava Chudíka. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny