Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

Autogram

OSN to dostala v tomto filme pekne vyžrať a po jeho zhliadnutí sa pýtam, ako sa z takejto prehnitej zberby dá vystúpiť. Alebo minimálne zo všetkých tých "mierových" akcií, ktoré sú všelijaké, len neprinášajú pokoj. Všetko funguje formou štátnych zákaziek pre súkromné firmy, čo dobre poznáme aj u nás, ale keď je zhora posvätené otrokárstvo s mladými Ukrajinkami, to už presahuje všetky medze. Rachel sa úlohy zhostila dokonale, všetka tá zúfalosť a bezradnosť vyzerala skutočná. –––– Ty dívky jsou válečné běhny. To se stává. Nemůžu tu diktovat morálku. ()

Daddko

Čo už len povedať o OSN ? Asi ako mŕtvemu hubertus, jedna rezolúcia za druhou a nič. A aby som doplnil tento film tak USA v OSN rokoch 1993/97 zastupovala Krvavá Balkánska mäsiarka Madeleine Albright, ktorá neskoršie nechala „humanitárne“ bombardovať zakázanou rádioaktívnou muníciou Srbsko bez schvélenia BR OSN... блядь ! ()

Maynard.

Asi nejdrsnější na tomhle kousku je to, že je to podle pravdy. Jako, moc filmů, kterejch by se týkal obchod s bílým masem, natočenejch není...(divná věta) :o). Téma rozhodně drsný, ale samotný zpracování nebylo tak záživný, jak by se z tohodle hodněě nadupanýho scénáře mohlo vymáčknout. Chybělo mi tam víc napětí a taky sem se strašně málo vžil do těch holek, které nemaj zrovna svůj osud ve svých rukách... Hudba skoro žádná. RAchel Weisz jako dobrá, ale tak strašně mockrát ve filmu brečela, že už to bylo fakt moc. Jinak na to, že je to první film režisérky, tak hodně slušnej start. ()

Spike23

Film se dá celkem stručně rozdělit na 2 části, první část, která trvá snad 50 minut a která je tak nudná, že sem jí jen stěží byl schopen vnímat a druhá část, která je přesným opakem části první, i když ( bohužel ) se v ní stále ta neskutečně nudná místa chvílemi objevují. Sice mi připadá dost nefér ohodnotit Green Lantern 4* a promakané drama o obchodu s bílým masem založené na skutečné události 3*, ale ta nuda byla opravdu stresující, že to jinak nejde. A zlatý hřeb nakonec - kamera. Všichni ví, že Rachel Weizs je skvělá a charismatická herečka a že hlavní roli zde zahrála bezchybně, ale to rozhodně neznamená, že kameraman si i při každém sebemenším statickém záběru na ní bude leštit tágo. Například Rachel sedí na židli a nějakou dobu mluví, kamera ale lítá ze strany na stranu, jako když kozatá vysokoškolačka zdrhá před Mikem Myersem, takže jak jinak se tohle dá vysvětlit? ()

klukluka

Uf, tak tohle bylo velký. Nemyslím si, že jsem úplně zbabělej. Stejně jsem ale po několika nedobrých zkušenostech zvažoval, jestli se ke znalosti tohoto filmu vůbec veřejně přiznám (facebook, čsfd). Píše se totiž duben 2014 a svět možná stojí na prahu třetí světové války. A tenhle film jasně říká: Američani se na zahraničních misích chovají jako divá zvěř. Vládu země, ve které žiju, to ale ani zbla nezajímá. Několik měsíců trpělivě kydá hnůj na Rusy, ti jediní jsou tady teď oficiálně špatní, ti jediní si zaslouží odsudky a pohrdání. A ejhle - tenhle 4 roky starej film s hvězdou první velikosti Rachel Weiszovou v hlavní roli je americkou obžalobou amerických zahraničních misí. Že se z něj stane miláček americkýho publika, na to asi nikdo ani nepomyslel. O to víc se divím, že se něco takovýho vůbec podařilo natočit. Můj obdiv má skutečná Kathryn Bolkovac, režisérka Larysa Kondracki i Rachel Weisz. Všechny prokázaly ohromnou odvahu. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby je za ni někdo chtěl ztrestat. O tom, že Bolkovac už pšenka nekvete, se zmiňovaly závěrečné titulky. Kondracki má po Whistleblowerovi na kontě už jen 2 seriály a Weisz ani jeden film s hodnocením nad 70 procent. Tak nevím, nevím... :( ()

Chegi

Když se řekne Bosna, lidem jako mě se vybaví chaos, zmatek, bezvládí, válka,... Ale vždy jsem s tím měl spojené i jednotky SFOR a EUROFOR pod patronací OSN, které brání mír, stabilitu, evropské hodnoty, morálku v této zemi a bez nich by se celý ten umělý celek rozpadl zpět ve válečné pole. Tento film však podává syrové svědectví o zvěrstvech spojených s obchodem s bílým masem, kterých se dopouštěla řada lidí v mírových jednotkách, ba co hůř ukazuje záměrné zatajování těchto skutečností před veřejností. Rachel Weisz podává životní výkon ve filmu, kterému bych za jeho poselství i umělecké zpracování dal nejraději deset hvězd. ()

Lukoboss

Ten film je tak zvláštně udělanej, že se ve mně mísil názor, jestli dát 3 nebo 4*. Jednu chvilku jsem to chtěl tak, pak zase jinak a nakonec dávám to vyšší hodnocení. A myslím, že zaslouženě. R. Weisz hraje skvěle, na ní v podstatě film stojí, ale tentokrát se může taky opřít o dost silnej scénář, což nebývá vždy. Když to člověk sleduje, dělá se mu zle nad tou bezmocí, která je filmem protkaná, skoro by se to mohlo jmenovat Proti všem. Holt, když v tom jedou úplně všichni (policie místní, zahraniční jednotky, politici a další), těžko s tím jedna osoba něco zmůže. Je dobře, že se taková věc dostane na světlo světa, horší je, když pak zjistíte, že to v podstatě nemělo žádný dopady. Prostě se to někomu nahoře asi hodí víc takhle no... Až se tomu skoro nechce věřit. ()

Hanys_

Téma, které dokáže roznítit emoce vždycky, tentokráte v hlavní roli s mezinárodní partou OSN. To ale ještě automaticky neznamená, že se ze snímku stane kvalitní film. Přesně to je i případ Whistleblowera, který srdnatě poukazuje na zvěrstva v Bosně, ale kdejaký dokument by to zváldl podobně a možná i lépe. 5/10 ()

kedl

Všem jde jenom o prachy a nic víc, některý lidi jsou fakt PRASATA. Nepochopím, jak může rodina prodat, jen tak vlastní krev, je to prostě nechutný!! Co se týče filmu samotného, jedná se o nadprůměrné drama, kde je pořád nad čím přemýšlet a kladete si otázky jestli je tohle vůbec možné (hlavně s tou nucenou prostitucí, těch ženskejch mi bylo fakt líto). Co se týče Weisz, nemá co bych jí vitkl, role se zhostila skvěle. 90% ()

ti88na

Už samotný fakt, že film je inšpirovaný skutočnými udalosťami spôsobuje, že vám pri jeho sledovaní zoviera žalúdok. Je to skvelá dráma, natočená realisticky a nekompromisne, ktorá núti k zamysleniu. Svinstvá, ktoré sa dejú v povojnových krajinách pod vlajkou pomoci sú skutočne hrôzostrašné a som rady, že sa nájdu filmy, ktoré na to upozornia. ()

dopita

Pěknej bordel se ve světě děje, jen co je pravda. Silnej příběh ale dobrej film nedělá, což naštěstí není tento případ. Režisérka vypráví film jistou rukou, několikrát diváka uzemní opravdu silnou scénou a především film neztrácí s přibývajícími minutami na zajímavosti. Rachel Weiszová je skvělá a film bez problémů táhne téměř sama. Škoda jen první třetiny filmu, která by potřebovala trochu prostříhat. Nicméně jinak je to výbornej film, kterýmu by setsakramentsky slušela celosvětová kinodistribuce a ňáký velký festivalový ocenění, případně úspěch na Oscarech. ()

Schuldiner

Na to jak je to silné téma (řekl bych přímo VYSOCE SKANDÁLNÍ téma), je to přeci jen slabší film. Slabší než jaký by být mohl. Je dobře, že existuje, je dobře, že se tohle téma objevuje ve filmu, ale konkrétně tito tvůrci prostě nedokázali podat hrůzy v tomto snímku dostatečně autenticky. Celkově bych očekával větší propracovanost. Přijde mi to ze všech úhlů pohledu dost amatérské. Chvílemi nedomyšlené, chvílemi málo uvěřitelné. I přesto dávám 3 hvězdy. Protože prostě a jednoduše - dvě* by zas bylo málo. ()

peetriss

Já ani nevím, proč mě vždycky dostanou filmy bez happy endu - možná proto, že jsou bližší našemu reálnému světu, protože zdaleka ne vše končí šťastným koncem. The Whistleblower je film navíc inspirovaný skutečnými událostmi a příběhem skutečné Kathryn Bolkovac (viz např. anglická Wikipedie), americké policistky vyslané, aby cvičila bosenské policisty, a která se rozhodla postavit prohnilému, bezcitnému a před světem utajenému podsvětí v mezinárodních "mírových" jednotkách v Bosně, obchodujícímu s bílým masem. Film je depresivním a temným alarmujícím poselstvím světu, jaké hrůznosti se pod pokličkou mírových sborů a organizací děly, jak zoufalý a beznadějný byl boj osamělé ženy proti mlýnům organizované prohnilosti, navíc podporované nesmyslnou mezinárodní imunitou. Rachel Weisz předvádí opět vynikající výkon a po právu patří mezi mé top herečky, režisérka filmu Larysa Kondracki, pro níž je The Whistleblower celovečerním debutem, se mi již nyní vepsala nezmazatelně do paměti, a pokud bude pokračovat ve své práci dále takto kvalitně a precizně, myslím, že o ní ještě uslyšíme. The Whistleblower je výborný film s hustou atmosférou, podtrženou kvalitní hudbou Mychaela Danny, ale především je to film užitečný a s vážným poselstvím, a toto je jeden z důvodů, proč je filmové umění tak potřebné a krásné, více takových filmů! Proto, i přes určité drobné tvůrčí nedostatky, dávám plné hodnocení... Jen na okraj si nemohu odpustit upozornění na totální selhání našich distributorů, pro trestuhodné přehlížení tohoto filmu - jde vidět že jsou to jen obyčejní kalkulanti, kteří nemilují film! ()

DannyBoy80

Vyborný film, na výborné téma. Zahráno velmi doře, škoda jen, že větší prostor nedostal můj oblíbenec Kaas. Je to hnus co se dělo a asi i děje pod křídly UN. Obchod s bílým masem je asi to nejhorší, drogy jsou proti tomu nic. Bohužel asi bude dlouho trvat než se toho zbavíme. Doufám, že po odchodu spojeneckých vojsk odešel z Bosny i tento problém. ()

Disease

Velmi dobrý scénář a musím uznat, že místy jsem byl napnutý jak kšandy. Ale to, že se film zabývá závažným tématem, pro mě není důvod dát 5 hvězdiček. ()

Milodar

Sama proti všem, bojovnice s neřádstvem. Již jedna z prvních scén, kdy Rachel Weisz v šatně mírně poodhaluje své svalstvo, vypadá velmi slibně. Ale co se to stalo? Nakonec je z toho kvazi dokument o prohnilosti OSN a Rachel nejde do půl těla, nenasadí boxera ani nepokosí ty zmrdy kalašnikovem. Škoda. Nezbývá, než zalézt pod larisu a zlepšit si náladu u Ramba. ()

Phorbo

už ze zásady nedám filmu podle skutečné události 5*. Ale právě tak je pro mě 5* tady jako 4*. Film je skvěle natočený, brilantní Rachel Weisz je nevyměněníhodná (sice v policejním vypadá vskutku divně). Whitleblower nejde nějak echt popsat. Todle se musí vidět, jaký neskutečný svinstvo se děje na východě... ()

mira007

Podobné schéma obchodu se ženami jako v Sex traffic, ale tady je to pecka v tom, že to je dle skutečné události a úplně to happyendem a oceněním hlavní hrdinky neskončilo. ()