Jmenuji se Oliver Tate

• Velká Británie Submarine (více)

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku – obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání. (oficiální text distributora)

Dratini

"Musím kamarádovi otrávit psa, aby se připravil na případné úmrtí jednoho z rodičů. Už nemusím, právě ho přejel vlak." Takhle jsem se už nějakou dobu nezasmál :-). V první třetině se film nese v duchu takové Amélie z Montmartru, později bohužel trochu upadá. Jinak by šlo o skvělý film. ()

vasosak

No ty bláho, dokážu sice porozumět zmatku a neuspořádanosti pocitů v Oliverově patnáctileté duši, ale jeho jednání a svět mi i tak přijdou natolik neortodoxní, až si říkám, jestli je vůbec slovo "divný" dostatečně výstižné. Pokud se něčí dospívání odehrává v podobném duchu jako to Oliverovo, má můj plný respekt, neskončí-li se smyčkou na krku. Jinak ok, zajímavej film. Ale divnej. ()

JerryPilsen

Nezávislý příběh nezávislého kluka v nezávislém prostředí.Ale jinak děsná nuda.Humoru se zřejmě smál jen autor.Jediné co drží dílo jsou nápadité koláže., ()

SandyStar

Nádherně vyjádřený příběh o problémech tak všedních až nevšedních. Oliver Tate je podivín - to je základ. Ten děj je vlastně jednoduchý, ale přesto je v něm určité kouzlo. Přizávám, že mě to dostalo. Není to nejkvalitnější ani nejoduševnělejší film, který jsem kdy viděla, ale i tak jsem se do něj zamilovala. ()

Von Kempelen

Celej dobu jsem měl pocit, že se dívám na omládlýho Woodyho Allena, kterej začal místo o New Yorku točit filmy o britským zapadákově. Film měl nejenom hodně podobnej vtip, ale bohužel i zdlouhavost a stereotypnost Allenovejch filmů o intelektuálních outsiderech a jejich tragikomickejch příhodách. ()

walsidal

Oliver Tate nese všechny znaky tápajícího, zamindrákovaného teenagera: Intenzivně vnímá podněty z okolního světa, přehrává si nejrůznější hypotetické situace, někdy se vnímá jako postava ve filmu, představuje si sám sebe v nejrůznějších scénách, permanentně vyhodnocuje věci ze svého okolí, což ho často vede k různým absurdním závěrům i reakcím, špehuje svoje rodiče, neustále analyzuje svůj vztah s Jordanou, ale hlavně o všem neobyčejně intenzivně přemýšlí, rozebírá to a vnitřně prožívá. Takže shrnuto Jordanou v závěrečné scéně: „Why are you such total dick?“ To je jedna stránka jeho postavy, která je zdrojem absurdních či komických situací. Nelze ovšem přehlédnout ani tu druhou, spíše jen nastíněnou, která souvisí s jeho jistými psychickými problémy. Zatímco v prvních dvou částech filmu převažuje spíše ta první, v poslední naopak ta druhá. Podle mě jsou tyhle dva pohledy na hlavní postavu filmu „Submarine“ tak trochu v rozporu. Tedy ne že by nemohl mít teenager psychické problémy a i ty můžou být zdrojem absurdit, problém je však spíše v tom, že jsou relativizovány okolními postavami. Ty totiž také nesou stopy jisté nadsázky, až už svým chováním či vyjadřováním a spoluvytvářejí tím takový svět Olivera Tate, na který nelze hledět úplně vážně. Lze na něj ale hledět s pochopením. Zajímavý je určitě i jeho vztah s Jordanou, která je přesným opakem přemýšlivého Olivera a navíc i ona má svá specifika (Jordana nesnáší jakékoliv místo, které se dá nazvat "romantické". – Oliverovy pečlivé přípravy na první setkání u nich doma kontrastují s jejím „Moc díky, že bydlíš v takovým zasraným kopci.“) Takže jestli se dá vůbec říct, že Oliverovo směřování v tomhle filmu někam dospělo, pak snad ke zjištění, že jsou v jeho životě věci, o kterých může říct: „Myslím si, že tohle nebude jedno, až mi bude 38…“ ()

thedasenka16

Hlavní protagonista Oliver je prostě nevšední, divný, zmatený patnáctiletý kluk. Snaží se zorientovat ve světě lásky i když vůbec neví jak na to. Tolikrát jsem se za něj cítila během filmu trapně, tolikrát jsem měla pocit, že mu musím pomoct, nebo alespoň poradit. A na konci filmu jsem přišla na to, že je to vlastně jen film. "JEN". Tak moc mně to vtáhlo do děje, tak moc jsem chtěla být tam s ním a nějak to ovlivnit, aby to možná dopadlo trochu jinak. No, ale já ležela doma na gauči a nechápala jsem co se právě odehrálo a jak skvělý zážitek to vlastně byl. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)