Jmenuji se Oliver Tate

• Velká Británie Submarine (více)

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku – obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání. (oficiální text distributora)

míšapes

velký zklamání. ayoade mě baví (v garth darengi's darkplace snad ještě víc než v it crowd), navíc recenze pochvalné a zdejší velmi slušné hodnocení. ale! problém filmu netkví v tom, že je cílenej na dospívající. v době, kdy mi bylo +/- jako hlavnímu hrdinovi by to bylo za pět, krupnul bych si a začal vybízet holky, aby se mě ptaly, jak hlubokej je oceán. jasná věc. problém netkví ani v tom, že tahle doba už je pro mě dávno pryč. problém tkví v tom, že v záplavě chvály a jásání zapomněl někdo (kdokoliv) poznamenat, že to tak je. takže jsem to dokoukal, ale za čtvrt roku už si nevzpomenu, ani jak se to jmenovalo. ()

Alvin

Od debutu Richarda Ayoade (jinak Mosse z IT Crowd) jsem čekal hodně a výsledek nezklamal. Sympatická skorokomedie o dospívání má povedený příběh a slušné herce. Ideální věc na pošmourné nedělní odpoledne. ()

saaaky

Teoreticky by se mi "Submarine" měl líbit. Příběh chlapce v podobném věku, s podobnými problémy a podobným světem okolo, stejně tak jako někdy podobnými pocity. I přes tato všechna "podobně" mám ale trochu pocit odcizení tohoto filmu a skutečné reality. Jak řekl kolega přede mnou, film se snaží nebýt tuctový a šedoprůměrový. A opravdu není. Avšak k tomu, aby se posunul ještě o kousek dál, z té šedé mezifáze mezi tuctovkou a unikátností mu přeci jen ještě dost chybí. V mnoha momentech člověk vůbec neví, co si má myslet, jak reagovat a jaký závěr v danou chvíli vyvodit. Nejdříve se směje, potom přemýšlí a nakonec si uvědomí, že se jen málokdy v normálním životě lidé okolo chovají až takto podivně, jako většina postav v tomto komediálním dramatu. I přesto všechno - film ve mě vyvolal nějaké emoce. A ať už byly vyvolány čímkoli a měly jakýkoli charakter, je to v dnešní době čím dál stereotypnějších forem úspěch. Rozhodně příjemné zpestření. Leč, stále průměrné. ()

jakup57 odpad!

Hmmm, upršané, šedivé, vlhké, fádne a pesimistické. Zároveň však nudné a absolútne nezaujímavé. Dopozeral som to lebo som stále čakal, že sa udeje niečo prevratné, alebo aspoň koniec bude dávať celému filmu zmysel. Nie, nestalo sa tak. Chabý pokus o niečo, pre mňa 97 minútová strata času. Nenachádzam dôvod na akýkoľvek počet hviezd. Pardon pán režisér, u mňa odpad. ()

HonziKaja

Smutné Velšské počasí spolu s mírným retrem dodávají úžasnou atmosféru tohoto malého skvostu. Skvostu který není pro každého. Já se zamiloval, rodiče to vypínali po 15 minutách. Je pravda že tohle je hodně hořké, ať už se jedná o hlavní postavu nebo jeho okolí. Ale jako vždycky se najdou příjemné a krásné momenty které příjdou po překonání těchto překážek. Tenhle film splňuje krásně škatulku komediální drama. A to já rád. Takže pokud se otevřete, pokosíte se vcítit do postav (romantický uzavřený snílek x rodiče v krizi x rodina procházející tragédií x útěcha dvou zraněných, to dokonce na druhou), tak se možná taky necháte unést. ()

Wolfvater

Oliver Tate a já jsme si moc nerozuměli. Na počátku to vypadalo, že k sobě cestu nalezneme, ale jak plynul čas, přišel mi Oliver čím dál tím víc stejný. Asi jsem měl velká očekávání a proto nakonec zklamání. Nebo byl Oliver Tate jinak jiný, než jak mám rád, což je můj problém a ne jeho. Jenže má smůlu, já hodnotím, ne on. Možná vidět to ještě jednou, dal bych více, není však žádná touha vidět to ještě jednou, takže prozatím pouze za 2 hvězdy. ()

DDX

No dobře, asi je tenhle film spíš čtyřhvězdičkový, ale nemůžu hodnotit objektivně protože Oliver je úžasný portrét mého dětství :). To jak se tvůrcům podařilo prakticky neverbálně vylíčit způsob myšlení nás, introvertů jsem ve filmu ještě nezažil. Navíc je Submarine dost divný film. A když už to vypadá že to nebude divnější, začne hrát überdivný soundtrack. Naštěstí je to ale v obou případech divné v tom nejlepším slova smyslu. ()

Poblius

Neodsuzuji ani námět ani režii. Pouze kombinace těchto dvou věcí dává dohromady to za co jsem ztrhl ty dvě hvězdy. Samotná režie by se hodila spíše do hororů nebo do psychologických filmů, ale do romantické komedie bych ji v žádném případě necpal. Celou dobu mi styl režie předkládal falešnou představu o smrti jedné z postav. Možná za to může moje čistě morbidní povaha, ale když za celý děj nechcípla ani myš a z filmu se vyklubala obyčejná romantická komedie, která ještě ke všemu skončila dobře byl jsem o svém hodnocení pevně rozhodnut. Zkráceně řečeno: Takovým způsobem točený film by si alespoň jednu ztrátu na životech zasloužil (zvířata nepočítám). ()

Baliczek

Hlavní hrdina Craig Roberts má prostě super puberťácký výraz. Pořádná dávka suchého britského humoru, v překrásné krajině Walesu a s příjemným poslouchatelným soundtrackem. Jednoduchý příběh s velmi orginálním zpracováním, co chtít víc. Je to velmi vydařená prvotina ajťáka Richarda Ayoade:). ()

madline24

Film je vcelku banálním příběhem o první lásce, rozchodu a dospívání, ale od ostatních jemu podobných se odlišuje krásně poetickým zpracováním. Už pro tu poeičnost příběhu je dobré Submarine vidět, sledovat Olivera na jeho cestě, vnímat jeho ironické komentáře a ...užít si to. ()

BorecBorachio

Když si to porovnám s jinou dnešní produkcí... tak tady je zábavný a chytrý film, s působivou kamerou, při jehož sledování jsem se přistihl, že je ze mě zase puberťák. No a neměl to být ten smysl? Ok - možná mi chtěli říct, že mít dar vidět barvy je těžký, ale je to palec nahoru, rozhodně ()

killingminds

Nevim, ale mě přišlo že si dělá tim stylem prdel z Triera. Určitě jo, protože Ayoade je starej recesista. Originálně zpracovaný obyčejný téma. Ne, fakt, ta čtvrtá hvězda je jenom za zpracování, příběh rozhodně neni kdovíjak originální, vlastně skoro vůbec. ()

Roach

Nemůže být magičtější místo než Anglie let 80. Co teprve prožívat v tomhle období lásku pokud jste docela samotářskej podivín a vaše holka hodně alternativní co se lásky týce a s lehkým sklonem k žháství :) Film plný nádherných záběrů, dobovou hudbou a tím feelingem mládí kdy vám ta hodinka a půl uteče jak voda :) Ovšem nenechte se zmást obsahem filmu, není to teen komedie o tom jak je třeba zasunout spíš hodně příjemné romantické drama s lehce humorným nádechem. ()

malahradna

vysvetlí mi niekto, čo je na tomto filme také dobré? podľa mňa tu forma jasne víťazí nad obsahom a celé mi to znechutila, nudil som sa, bolo to pre mňa nezáživné a nezaujímavé ()

Lazy87

Trochu mi to připomínalo Amélii a trochu asi Donnio Darka myslím. Bohužel ani k jednomu filmu se to nepřiblížilo. Oliver je vcelku bezradný kluk, který neví, jak vyřešit svoje problémy a tak to dělá po svém. ()

rhodos

Film, který rozhodně není obyčejnou romantickou komedií, ale je tak trochu jiný. Hlavním hrdinou filmu je patnáctiletý mladík Oliver Tate, který je zároveň i ironickým glosátorem celého příběhu, ve kterém se nejdříve představuje, hovoří o svých rodičích a své první lásce. Netypickým prvkem je to, jak vnímá sám sebe a jak by chtěl být vnímán druhými, ale naopak také to, jak ho vnímají ostatní, pro které je outsiderem. Celému netypickému příběhu přidávají kladné body k vyššímu hodnocení také mimořádné herecké výkony všech představitelů, i když obzvlášť nejvíce mne utkvěl v paměti Craig Roberts, pro kterého byla tato role jeho hereckým debutem. Opomenout nelze ani perfektní hudbu, za kterou je hvězdička navíc. A nakonec tento film už mám ve své filmotéce, což myslím mluví za vše. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)