Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

Alex696

Veľkolepý historický, životopisný , vojnový folm o kontroverznom generálovy, ktorý si vždy povbedal, to čo si myslel napriek tomu, že sa to iným nepáčilo a často mu to aj škodilo. Odporúčam pozrieť všetkým milovníkom vojnových filmov. nemôžem hodnotiť inak ako 5* ()

Guran

Film o jedné z největších postav americké vojenské historie. George Pattona si my Češi budeme pamatovat hlavně jako osvoboditele Plzně, ale i tak je pro Ameriku velkým hrdinou. Chválím výkon George C. Scotta a válečné zpracování z tehdejší doby. Co film hodně ubíjí ke dnu je zbytečně dlouhá filmová délka a nuda, která se dostaví během prvních šesti minut. Snímek je hodně propagandictický a vlastenecký. Opravdu si nemyslím, že ten šestiminutový projev Pattona před americkou vlajkou v prvních minutách filmu byl nutný. Akce je zde málo a dialogy nebaví. Dále mi vadilo film rozdělit na dva tábory. Snímek se totiž odehrává i na Německé straně, kde se řeší Pattonův protivník Rommel. V jiných případech by mi to nevadilo, ale když se dívám na film o Pattonovi, tak očekávám, že velká část filmu také o něm bude. Film je nudný, není zážicvný. Jestli se chcete dozvědět něco o Pattonovi, přečtěte si o něm radši něco na wikipedii, tohle mi přišlo jako ztráta času. ()

horor2

George C. Scott dostal po právu zlatého plešouna, protože jeho výkon jest božský! Film příjemně ubíhá a společná cesta s Pattonem je místy slušný úlet, jako třeba přípitek s ruským generálem nebo hned úvodní scéna s chycením za rypák a nakopání prdele jak sám velikán praví svým svěřencům u americké vlajky. Hodně silné i po letech svého vzniku. ()

helrohir

Príbeh generála Pattona je veľkolepý vojnový film a zároveň pozoruhodná životopisná freska jedného z najlepších spojeneckých veliteľov v druhej svetovej vojne. Dominantným pilierom celého filmu je hlavne oduševnený a charizmatický výkon Georga C. Scotta, ktorý takmer v každej scéne v ktorej figuruje naplno rozohráva majstrovský herecký koncert. Zároveň však film na môj vkus pôsobí počas celej dĺžky pateticky, propagandisticky a vzhľadom k dobe vzniku je tu aj nadmerne pretláčaná protisovietska ideológia. Dialógy plné prázdnych motivačných alebo patriotických fráz možno dokázali otvoriť ústa publiku v 70.-tych rokoch ale v dnešnej dobe pôsobia nanajvýš smiešne. Tým však nechcem zhadzovať celkovú kvalitu filmu, ktorý je po režijnej, hudobnej či kamerovej stránke spracovaný prvotriedne. Je to však môj subjektívny pohľad, keď ma tento film nedokázal až tak zaujať, čomu okrem spomínaných dobových negatív napomohla aj prehnaná dĺžka či slabšie spracovanie bojových scén. 60%. ()

ostravak30

Přestože se místy generál Patton choval jako šílenec a nebál bych se tvrdit, že co se týče vojáků, morálky a celkového přístupu k armádě a válce mohl se srovnávat s Hitlerem, USA neocenili jeho vojenské kvality. To ale není nic podivného. Z historie už víme, že to není jediný generál, ke kterému se Amerika zachovala pohrdavě. Na druhé straně pro mě chování Pattona není překvapivé. Většina slavných vojevůdců se ke svým vojákům chovala násilně, agresivně a bez soucitu. Podobně se chovali třeba Napoleon či Custer. Vlastně to jen potvrzuje mou teorii, že zelené mozky zkrátka nemyslí na nic jiného než válčení, zabíjení a válka je pro ně zábava i život sám. Patton to také říká a přemýšlí, co bude dělat až válka skončí. Vždyť válka je pro něj život. Válečný snímek se pyšní velikou výpravou, která nám chce navodit atmosféru války. Je zajímavé, že už tehdy byla kauza profackovaného vojáka důležitější než generálův potenciál vítězit v boji proti fašistické armádě. Možná kdyby se o incidentu nedozvěděla veřejnost, mohl by pokračovat. Patton byl bezpochyby inteligentní a hlavně důmyslný vojenský stratég, ale též byl ochoten riskovat životy mužů. Filmaři se zaměřují čistě na druhou světovou, ale generálův život byl jistě velmi zajímavý i dříve, kdy vojenské zkušenosti teprve sbíral. ()

Pierret

Tak takhle by se měli natáčet všechny autobiografické filmy. Pattonovi nechybí vůbec nic z toho, co jsem přečetl v historických publikacích. Dokonce jsem se o něm dozvěděl něco málo navíc. Dokonalé, dokonale natočené. ()

yueh

Úžasný válečný film výborným Scottem v hlavní roli. Samozřejmě jsem neznal Pattona osobně, ale del toho, co jsem o něm četl, byla tato postava napsána a zahrána dost věrně. ()

gotham

Jeden z lepších starších válečných filmů, pro mě však nikoliv výjimečný. Postava Pattona je unikátní, navíc fantasticky zahraná, avšak celkové pojetí filmu mi přijde velmi ploché, veškerá pozornost se soustředí pouze na Pattona, ostatní postavy a příběh jakoby neexistovaly. Takže samotný Patton OK, ale jako celek ne úplně dokonalé. 70% ()

harycek

Výborný film o vynikající osobnosti druhé světové války a též výborné herecké obsazení!!Nemíním dumat zda děj odpovídá skutečnosti , ale charismatický představitel hlavní role tj. gen. Pattona si myslím skvěle vystihl složitou povahu této mimořádné postavy II. světové války!!! ()

prochy95

Musím říci, že toto je snad nejlepší válečný film zaměřený na konkrétní osobnost, který jsem dosud viděl. Když to vezmu v porovnání s dalšími podobnými filmy, tak ty většinou mají tak rychlý spád, že jim pro pochopení všech souvislostí k pochopení osobnosti nějaké scény chybí nebo naopak mají některé úplně nadbytečné scény. To však není tento případ, protože každá scéna mi přišla důležitá k celkovému pochopení osobnosti generála Pattona. Co mě však na filmu nadchlo úplně nejvíce je herecký výkon George C. Scotta, který v roli vojáka,, pro nějž je armáda všechno, až si neuvědomuje jisté následky svých neuvážených činů, naprosto exceluje. Kromě toho ještě velmi oceňuji celkové kulturní prostředí a pozadí života v armádě za druhé světové války, stejně jako samotné zpracování různých bitev. ()

fferdas

50% - Co k tomu říct, rozhodně jsem čekal spousty válečných scén a náhled do geniálních plánů světoznámých vojevůdců (minimálně Pattona). Místo toho onen slavný generál jezdil půl filmu po památkách, protože neuměl držet jazyk za zuby. Pobavila mě ovšem scéna, kdy si měl Patton připíjet s ruským generálem a odvětil, že z žádných sovětským bastardem si připíjet nebude, to zase jo. :) ()

FiFoo

Kde selhává politika, nastupuje armáda. Obojí jsou to dvě strany jedné mince, obojí velmi pochybné povahy. Pochybnost, resp.rozporuponost jedné z těch stran perfektně ilustruje postava Pattona, "romantického válečníka" (tohle označení mi vždycky připadalo trochu jako prtotimluv, ale trefný) posedlého bojem a poezií. Je velkou otázkou, jestli je dobře, že dnešní svět už takové postavy nechce nebo nepotřebuje (?) nebo se do něj jednoduše nevejdou. Film má všechny parametry velkofilmu, samozřejmě s vyjímkou dobové zastaralosti bojových scén, mu není co vytknout. Jedenkrát za 10 let se na něj určitě rád podívám. ()

brodži

Když jsem se díval na tento film a sledoval, co v tom filmu je vlastně ten Patton tak jsem si řekl: To je ale č...k! Ale když jsem shlédnul celý tento film tak jsem si to v hlavě sesumíroval a došel k závěru, že i přesto, že ty lidi hnal až na hranici svých možností a mnoho z nich díky jeho tvrdohlavosti umřelo, mohu říct, že mu vděčíme vlastně za život. Film je celkově zajímavý a na to, že je starý 40 let mohu říct, že je to hodně povedený kousek. ()

paradoxman

Asi v žádném dalším válečném filmu neuvidím nasazení vojenské techniky a vojenského komparzu v takovém měřítku, jako tady. Co bylo možné 25 let po válce realizovat naživo a bez speciálních efektů, je dnes již pouze dílem skupiny grafiků. Přes to všechno je tento film hlavně o člověku, jehož tendence být magorem jej přivedla ke slávě, úspěchu i hořkému konci. ()