Televízny film podľa románu Františka Hečka zachytáva sociálny zápas slovenskej dediny na začiatku 20. storočia. Na pomerne širokom časovom rozpätí sledujeme životné príbehy niekoľkých generácií rodiny Habdžovcov, ktorá žije v západoslovenskej vinohradníckej dedine.Najstarší syn Urban utiekol z domu, aby so svojou mladou ženou, ktorú si zobral proti vôli svojich rodičov, začal samostatne žiť a hospodáriť vo Vlčindole. Mladší brat Mikuláš uteká z domu. Urbana vo Vlčindole čakajú okrem niekoľkých chudobných spojencov aj otvorení nepriatelia. Hrozí mu dražba a jeho statočná práca vychádza nazmar. Vrcholom nešťastia je vojna...
Niektorí umierajú na fronte, ďalších prekvapí choroba, jediné čo pretrváva sú ľudská láska a nenávisť. Posledné roky prvej svetovej vojny doľahli aj na Habdžovcov a prinútili najmä mladého Marka Habdžu a jeho matku, aby zastali všetky práce doma i vo vinohrade. Urban sa dostal z frontu na dovolenku iba raz. Po jeho odchode prišli prvé údery: najprv umiera ochranca Urbanovej rodiny - Slivnický a s ním zaniká aj činnosť vinohradníckeho spolku... (oficiální text distributora)

Elgin

Dej pribehu sa odohrava pocas dvadsiatich rokov pred prvou svetovou vojnou a na zaciatku druhej svetovej vojny. Frantisek Hecko napisal tuto zbierku o naozaj tazkom zivote, ktory mali ty nasi predkovia o tom ziadnych pochyb niet. Plejada slovenskych hercov tu podava presvedcive vykony na ktorych cely pribeh stoji a toci sa okolo vina, vinohradu a ludskych vztahov. Mimochodm Vlcindol je Vlcia Dolina v Suchej a hned vedla sa nachádza Ruzova Dolina. Patronom Vlcindolu je Svaty Urban ktory odhana mrazy. Kedysi som byval nedaleko a do Suchej sa vacsinou chodilo na tancovacky, na ryby, na fotbal, do kostola a do krcmy. Foto - http://www.panoramio.com/photo/40826142 ()

mikhail

To najlepšie, čo na Slovensku v televíznej tvorbe vzniklo. Osobne však dávam prednosť 3 dielnej verzii. Herecký koncert ozajstných filmových osobností (Kvietik, Vášaryová, Rajniak, Machata). Výborná kamera, výprava, scenár a réžia. Za 20 rokov od nežnej revolúcie sa nič podobné nenatočilo. Slovensko sa za tú dobu dostalo čo sa týka kvality filmovej tvorby na úroveň 50 - tych rokov 20. storočia (možno je na tom dokonca aj horšie). ()

JohnKEANE

Na tuto skvelú televíznu klasiku sa vždy rád pozriem.Premna osobne to najlepšie čo za totality vzniklo v našej verejnoprávnej televízii. ()

PetrJulian

Z toho mála slovenského, co proniklo k nám, jednoznačně nejlepší film. Zlaté dílo slovenské kinematografie, ještě lepší než Jakubiskovy filmy. Jen je škoda, že na DVD vyšla "jen" dvojdílná verze a ne původní třídílná rozšířená. ()

Mikecat

Dramatický smutný plný sĺz a trápenia Román Františka Hečka prepracovaný psychológiou postáv a ich výborných hereckých výkonov. ()

raru

V 70-tych rokoch sa točili väčšinou komédie(samozrejme českých bolo omnoho viac),takže tento klenot slovenského filmu je výnimka.Realisticky,surovo a miestami s letmým humorom natočená trilógia vo mne vyvolávala emócie ako máloktorý iný film.Pri veselých chvíľach som sa smial,pri smutných plakal.A je absolútne jedno,či som to videl ako dieťa,dospievajúci,dospelý,alebo minulý rok.Absolútne perfektná réžia,stopercentné herecké výkony(Kvietik,Vášáryová,Rajniak,Machata,Vašek,mladý Durdík atď...proste komlet herecká zostava)vynikajúca hudba,kamera urobili z tohto diela pre mňa kultový film.Tento film patrí do skromne malej kategórie so 6*.Aspoň pre mňa. ()

TomDolly

Úžasná predloha od Františka Hečka v podaní Andreja Lettricha. Lettrich obsadil do tohto kultového filmu tých najlepších, ktorých sme mali. Radosť sa pozerať na našich hercov a ich posolstvo. Charizmu Štefana Kvietika nebude mať slovenská kinematografia nikdy dosť. Mladá Emília Vášáryová v jednom z jej najlepších filmov. Takisto ostatní herci, Machata, Kovár, Krížiková, Grúberová, Adamčíková, Rajniak a všetci ktorých som nevymenovala podali v tomto filme naprosto bezchybný výkon. Stretli sa naši najlepší herci a tak to aj vyzerá. Skvelo vyobrazené Slovensko, naša krajina plná krásy a tajomstiev. Ale i bolesti a potrebnej sily. Kamera, výprava, scenár a samotná réžia, všetko tomu len pridáva na genialite. Nečudovať sa, že sa Červené víno stalo jedným z našich najlepších filmov. Kostýmy na ktorých si dali záležať sú viac než úžasné. Zdeněk Liška bol kráľ v tom, čo robil. Surový a neľahký život je veľmi emocionálnym príbehom, ktorý vyvoláva niečo ohromné. Klenot Slovenskej tvorby. ()

KarolMalina

Seriál Červené víno patrí medzi najlepšie slovenské seriály 20. storočia. Spolu s Tišícročnou včelou a Alžbetiným dvorom patrí ku klasikám. Obsahuje základné charakterové vlastnosti ľudí, zobrazujú vysoko reálne a presvedčivo človeka v bežnom živote nielen na začiatku 20. storočia. Herci a ich výkony boli na veľmi vysokej úrovni umeleckého spracovania. Môžeme pokojne povedať, že sa stali obsahom "filmovej biblie", ku ktorej nie je treba žiadne nové seriály, lebo ich kvalita a odkaz je večne platný a nadčasový, a vysoko pravdepodobne i neprekonateľný. ()

jalapena

Příjemné překvapení. Slovenské filmy jsem nikdy moc nebral, ale tohle se opravdu vrchovatou měrou podařilo. Od začátku až do konce jsem se opravdu nenudil a tato podívaná stála za to. Všem vřele doporučuji. ()