Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

m.krudenc

Nečekejte mrazivý špionážní thriller, jedná se víceméně o napínavou detektivku s překvapivými zvraty, která je opředená nitkami špionáže, tajných šifer, dobrodružství i romantiky. Je zasazená do doby druhé světové války - tím pádem obsahuje reálné historické prvky. Mě se dílko líbilo - žádné zklamání. ()

nervoznideda

jakmile se chlap zamiluje je rozum v piheli deda honza :-) a ženám nevěřím ani slovo :-) do ženský a do melounu nevidíš deda :-) 10.4.21 ()

Orlau32

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu. ()

blackrain

Enigma byl přenosný šifrovací stroj používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů. Šifru již začátkem 30. let prolomili polští kryptoanalytici. Po obsazení Polska Německem navázali na jejich práci kryptoanalytici z Británie, kteří po celou dobu 2. světové války úspěšně četli tajné depeše nepřítele. První vojenskou verzi dostalo německé námořnictvo. Velmi dobře využívána u ponorek. Počet vyrobených strojů se odhaduje zhruba na 100.000. Já tak ráda zabíhám do historie a hrabu se v ní s ještě větší chutí. Enigma si totiž o to přímo řekla. Kate Winslet a Dougray Scott předvedli velice dobré výkony. Na oba zmiňované se tak dobře kouká. Zajímavý a napínavý snímek. Filmy z 2. světové války totiž nemusí nutně být jen o střílení,bombardování a koncetračních táborech, mohou divákovi nábídnout mnohem víc a to se Enigmě slušně podařilo. ()

Želik

Jeden z tých vojnových filmov, ktorý približuje to čo bežne ostávalo skryté, prácu dešifrovacieho týmu. Dobré herecké obsadenie s Kate Winslet na čele. ()

Beagle

Léta se mi k tomuhle filmu dařilo přistupovat s jistou skepsí, ale nakonec mě příjemně překvapil. Saffron Burrows jako femme fatale špionáže, výborně rozháraný Dougray Scott a Kate Winslet v bezvadných brýlích taky nejsou marní... ()

lekr

Celkem inteligentní a napínavý thriller, ale na můj vkus to bylo moc zdlouhavé a příliš složité. Kdyby tvůrci přidali více přímočarého děje, určitě by to dopadlo lépe. ()

Nautila

Hodně zmatené, a jak už bylo řečeno, snímek neví o čem vlastně je. Všechny postavy jsou hluché a na konci jsem se neubránila spánku. ()

Wormboy

Zaujimavy snimok, ktory na prvy pohlad moze vyzerat na televiznu produkciu, avsak kvalitne obsadenie, hranie (najma D. Scotta a K. Winslet) a samotne spracovanie dava dokaz o opaku. Film ma velmi pomaly rozbeh, ale s pribudajucim casom dostava "grady" a nudit nestihne. ()

pakobylka

Nečekejte mrazivý špionážní thriller, jedná se víceméně o napínavou detektivku s překvapivými zvraty, která je opředená nitkami špionáže, tajných šifer, dobrodružství i romantiky. Je zasazená do doby druhé světové války - tím pádem obsahuje reálné historické prvky. Kromě hereckých hvězd druhu Homo sapiens mezi její hlavní hrdiny bezesporu patří špičkový přenosný šifrovací stroj Enigma, který používala německá armáda - rozluštění jeho kódu mělo zcela zásadní význam pro průběh bitvy o Atlantik. Snímek je doplněný snovými retrospektivními prostřihy a ubírá se rozvážným, volnějším krokem, válečné scény jsou použité jen okrajově a slouží výhradně pro dokreslení dobové atmosféry - to ale příběhu na působivosti neubírá, ba právě naopak. ()

BoXBe

Raději si o tématu něco přečtěte, film totiž není dobře natočený ani jako detektivka, ani jako špionážní drama, ani jako romance, ani jako válečná reminiscence. Nemá dobrý casting - do hlavní role měl být obsazen kdokoliv jiný, jen ne ten pán, co tam strhaně pobíhá celou dobu (Jude Law třeba?), Kate nemá obsah, policajt taky není režírovaný, bída. Je naivní. Vůbec se mu nedaří to, co se nepovedlo pořádně ani Kódu Enigmy, tedy prodat co nejvíce to jde (vedle schopností vědců z Bletechley) význam britských dešifrovacích úspěchů pro průběh války nejen v námořních bitvách (ilustrovaných až neuvěřitelně lacině jednou ponorkovou věží desetkrát), ale hlavně v letecké bitvě o Británii, při pomoci tehdejšímu Rusku, bolševickému totalitnímu Sovětskému vazu, a při odhalování depeší o vyražďování statisíců lidí židovského původu, válečných zajatců, civilistů a dalších, na které ten film v německé koprodukci až nepříjemně zapomíná a vybírá si jinou, taky velmi důležitou, ale až příliš selektivně vybranou událost. Škoda, ten stroj má obrovský potenciál a ten je tady zabit v konverzacích, špatném scénáři a produkci, která neodpovídá ani jedné epizodě detektiva Colomba, který by se jistě s pátráním po zmizelé dívce vypořádal s větší grácií. Až surově nudný soundtrack tomu taky nepřidá. ()

otík

Docela povedené a napínavé drama z války o šifrovacím stroji a dalších životních osudech několika lidí postižených válkou. Nikterak spektakulární, spíše umenšené, ale zajímavé. ()

farmnf

Michael Apted, téma, z kterého by se dal vytvořit přímo famózní příběh, dopadl jako dětský film. Claire je mrtvá, nemrtvá, je to agentka, neagentka a pak se přisere doprostřed Skotska německá ponorka. Winsletka tu v brýlích a děsivých šatech vypadá jako Jiřina Švorcová, která chce být traktoristkou. Agenti tu kouří v posteli a lezou do ní v botech. Šifry se schovávají na hajzlu mezi hajjzlpapírem. Šifrant, vracející se z blázince vůbec nevypadá jako schizofrenik ale člověk co 4 dny pařil. No Aptede, nepotěšil jsi mne! ()

Iroquaise

...dobře napsaný...možná trochu překombinovaný a zaplněný klišé, ale výsledek je funkční...v závěru už jsem se vyloženě ztrácel...ale u špionážně laděný věci mi to nevadí, možná že to i trošku vyžaduju...dobře propojený prvky různejch žánrů...zároveň solidně skloubená úroveň fabulace a reálnýho historickýho základu...britský až na půdu...konzervativní až na střechu...v důsledku spíš příjemně než retardačně...dobře zahraný - hlavně Kate Winslet a Dougray Scott, kteří jsou oba obsazeni proti svému tradičnímu typu... ()

lennyd

Je tomu už několik měsíců, co se dešifrovacímu týmu pod vedením Toma Jericha (Dougray Scott) podařilo rozlousknout tajnou německou šifru Enigmu. Nyní ale ze dne na den Němci změnili své tajné kódy, a konvoj amerických zásobovacích lodí se žene vstříc zkáze, která nemá obdoby. Jedinou nadějí je opět Tom Jericho a jeho tým, aby rozšifrovali nový kód. A také Wigram (Jeremy Northam), aby zjistil kdo Brity zradil a dal Němcům informace o rozšifrované Enigmě... Jelikož jsem se kdysi pokoušel jistý kód zašifrovaný Enigmou (sazmořejmě se znalostí všech nastavení) také rozlousknout, mám k tomuto filmu docela vztah. Zvlášť když si člověk představí, jak složité bez všech těch znalostí. Ale k filmu - sice bych si dokázal najít hromadu výtek, proč nějaké hvězdičky strhnout - třebas trochu hloupá romantická linie (i ta první (kdy geniální matematik prozradí své lásce první poslední), i ta druhá (kdy holka sundá brýle, a geniální matematik se okamžitě zabouchne znovu)), ale co už. Líbil se mi Dougray Scott, stejně tak i "slizký" Jeremy Northan a taktéž i Kate Winslet, kterou jsem měl z počátku docela problém vůbec poznat :) ()

cross

Zajímavý příběh o zajímavých věcech, kterému přece jenom chybělo trochu víc napětí a akce, aby se stal nadprůměrným. Celý snímek působí trochu chaotivně, ale vzbuzuje dojem, že to mohlo dopadnout přece jen o něco lépe! ()

mandlova

Viděla jsem ji už potřetí a musím říct, že i kdyby měl nějaký historik výtku, tak já budu hluchá. Nejsem příznivce "klasických" válečných filmů, ale toto podání jakoby ze zákulisí... Napínavá zápletka, milostné drama, stroj Enigma, špionáž, šifry,...jedním slovem mňamka ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted