Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

Macik

Kdy já už se naučím od filmu nic neočekávat.. :-/ Ale asi za to může ten název, jelikož když mi někdo řekne, že dávají film ENIGMA, okamžitě mi naskočí 2 hodinové drama o rozlušťování kódů.. Bohužel Michaelovi Aptedovi ihned naskočí milostnej příběh a v pozadí někde dřevěná krabice s nějakým šifrovacím přístrojem.. ()

Marina111

Lepšie ako programovanie na Turbo Pascal, ale sledovať to dobrovoľne ... nie, ďakujem. Milý pán informatikár, vymyslite si pre nás lepšie aktivity ()

JohnyD

Taký príjemný televízny film na nedeľné popoludnie na NOVE alebo Markíze, keď potrebujete vypnúť a stráviť nedeľný obed. Film neurazí, ale ani nenadchne a o pár dní zabudnete o čom to vlastne bolo, čo je škoda, keďže námet o britskom dešifrovacom tíme z Bletchley Parku má určite potenciál. Postavy moc nemajú čo hrať a ich konanie je v určitých situáciách smiešne. Nepatrím ku skupine obdivovateľov, ktorá hodnotí pozitívne herecký part Kate Winslet, ktorá bohužiaľ zo svojej postavy viac ani vyžmýkať nemohla, čo naopak nie je jej chyba. ()

andio

Film mi trochu připomíná Beautiful Mind s Russellem Crowem v hlavní roli. Scénář musím pochválit, ke konci jsem fakt napjatě čekal, co se z toho vyklube. Scott skvěle ztvárnil introvertního matematika s notnou dávkou sociopatie a ani ostatní herci nebyli špatní. Abych to shrnul: Viděl jsem i lepší filmy, ale Enigma rozhodně není špatná a myslím si, že by si červené hodnocení zasloužila. Za mě to je 8/10. ()

xxxvodnikxxx

Něco ve smyslu Pearl Harbour- ale o pár stupňů níže.. Není to špatnej film, ale kdyby se to nechalo jako drama / stealth, tak je to daleko lepší, klasická filmová romantická zápleta ho strašně strhuje kamsi níž. Půlka filmu nuda, teprve až pak, když se děj rozjede, divák si do sebe začne dávat souvislosti a teprve pochopí, jak to celé funguje, tak film za něco stojí. ()

Hadati

Příběh prakticky o ničem. Kdyby tam nebylo tak pěkně vysvětleno fungování přístroje Enigma a vyluštění jeho kódu, tak by snad ani nemělo smysl se na to dívat. ()

gonga

Nevím zda je zmatený scénář nebo já. V každém případě je to škoda, protože se mi to sice v podstatě líbilo, ale mohl bych si býval užít víc. ()

Mlle

Enigma je taková moje slabost. Je to dobře odvedené řemeslo, leč vpodstatě průměrný film. Ale je to špionážní (mé oblíbené téma) film o II. světové válce (má oblíbená doba). K tomu navíc brýlatá Kate Winslet rafinovaně zvedající obočí jako snaživá úřednice na stopě velkého odhalení. Špionážní kombinatorika je někdy až zbytečně složitá, jako když je detektivku potřeba naplnit důvěryhodným obratem ve vyšetřování i za cenu divákova neporozumění. Vztahové situace zůstávají naopak na půl cesty chyceny v pasti stereotypu. Jakoby blonďatá Claire byla až příliš blonďatá a matematik Thomas až příliš nesvéprávný. Je pravda, že tak lukrativní téma mohlo ve filmu zazářit výrazněji. Přesto se k němu ráda vracím, pro jeho příjemnou atmosféru. Bohužel, většině filmů z II. světové války let vládnou koncentráky. ()

gombarix

- - - "Kate Winslet v brýlích" zní samo o sobě moc hezky, jen škoda že byly použity první dobové placky, které rekvizitář nahrábl v šuplíku. Výsledek působí asexuálně i na mě, což je co říct. :þ ()

Marsello

Herecky dobré, dejovo už trochu slabšie a do konca to strácalo na tempe na každom jednom kroku. Proste to nebolo to pravé orechové. ()

Olík

Trocha dramatu, trocha romantiky, trocha války, spousta špionáže, ale především zdlouhavý začátek a o poznání napínavější druhá polovina filmu. Já osobně beru toto dílo spíše jako vzdání holdu neprávem opomíjeným členům dešifrovacího týmu v Bletchley Parku. Producentský nováček Mick Jagger nesáhl vedle, když si jako předlohu vybral bestseller Roberta Harrise - skokem do louže je spíše uspávající uchopení námětu. ()

Wolvie

Výtečně zahrané a chytřejší,než se na první pohled může zdát.Rozhodně žádný průměr,ale jeden z nejzajímavějších válečných filmů,které byly v poslední době natočeny. ()

Rockerman

Výborné válečné, "šifrovací" drama. Začátek trošku nudný, ale po polovině to dostává grády a vrcholí to strhujícím a celkem překvapivým závěrem. Odbočka na Katyň, jako příčina zrady je výborná. Má milovaná Kate opět skvělá a ze začátku v "brejličkách" skoro k nepoznání. ()

Ydrosten

Viděl jsem film, pojednávající o tom jak byl přístroj ENIGMA získán ( Ponorka U-571 ) takže jsem čekal nervydrásající špionský film. Bohužel jsem byl více než zklamán. Hodina nudy, půl hodiny romantických scén, a půl hodiny dramatických dialogů = 2 hodiny o ničem. Už už jsem si myslel že se film kamsi rozjede když začala scéna o sledování depeší a luštění kódu kvůli ochraně konvoje lodí - a zase nic. ( Z mého osobního hlediska jsem hodně zaujatá osoba, protože je to film, který se líbí mé partnerce a už jsem film viděl asi 178x Po pár shlédnutích jsem začal film upřímně nenávidět ) Neuděluji žádnou hvězdu - musel bych dát z osobních důvodů odpad. A to se mi moc nechce. ()

Merggie

Pre milovníkov špionážnych filmov určite lahôdka. Angličania dokážu natočiť inteligentný film, a ešte k tomu pôsobivo. Tento film nie je silný v jednotlivých scénach, či obrazoch, ale je úžasne prepojený do celku. Všetko má svoju logiku a zapĺňa hluché miesta v poznaní. Mnohými kritizovaná romantika mi vôbec nevadila, pretože bola prirodzenou súčasťou deja a nespomaľovala ho. Pôsobila viac menej ako faktor uvedomovania si skutočnosti. Bodaj by sa Robert Harris dočkal podobne kvalitných adaptácií na svoje diela. Táto o kolieskach, písmenkách a záhadnej blondíne vyšla dokonale. ()

Dárius

Noooo to se soudruzi sověti vyznamenali."Katyň" svést na "nevinné" němce.Ale kdyby nebylo enigmy-snad by se soudruzi z NKVD ani nepřiznali.Vyvraždit polskou důstojnickou elitu-taková bohapustá lež.U filmu mi chybí v zadání žánru zase špionážní!Jinak romantický a napínavý to teda je-všechna čest. ()

Empire

Bohužel začátek je příliš utahaný...a konec není zas tak rozjetý, jak zde někteří uživatelé popisujou.....aspon tedy ne pro mě.... ()

ludva10

Tento film bych asi shrnul tak, že všemu, co se ve filmu událo ( hlavně ta špionáž ), jsem věřil, že to takto bylo. A to já u válečného filmu vždy moc oceňuji ( vadí mě v hodně amerických filmech to amerikánství, kdy oni jsou ti nej a zachrání celý svět ). Kate jako vždy moooc dobrá. ()

VerteX

Jak se asi všichni zde shodli, téma je velmi zajímavé, a pro mě o to zajímavější, že se jsem se o šifrování jeden čas zajímal. Je to film nejen o rozluštění Enigmy, nejsložitějšího šifrovacího stroje 2. světové války, ale také o britské špionáži. Zpočátku je film velmi pomalý a docela nudný, ale v druhé půlce už Vás nepustí a naopak zamotá děj ještě hlouběji, než do prosté Enigmy. Možná ho ale zamotá až příliš... ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted