• liquido26
  ****

  Obsahuje SPOILERy: Snímek Barabáš nám ukazuje kariéru jeruzalémského recidivisty Barabáše, který je propuštěn a místo něj zemře Ježíš Kristus, poté co mu ukamenujou jeho milou, která je křesťanka se z něj opět stává kriminálník a za to si vyslouží doživotní trest v sírovém dole. Zázrakem přežije výbuch a dostává se do římské arény, kde porazí nejobávanějšího gladiátora. Císař Nero ho propustní na svobodu. No a milý Barabáš pár dní na to při velkém požáru Říma v domnění, že koná boží dílo vezme hořící klacek a začne ještě rozdmýchávat oheň, aby nakonec skončil na kříži. ___ Hodně se mi líbila ponurá atmosféra některých scén (hlavně na začátku bičování Ježíše, jeho cesta na Golgotu a ukřižování. Geniální scény na nás čekají v aréně, kde si Barabášova největšího protivníka, psychopatického gladiátora bravurním způsobem střihnul Jack Palance. Celým filmem se jako nit táhne Barabášovo hledání pravdy o Kristovi a boj s přijetím víry. Trošku jsem doufal, že to nedopadne jako v jiných podobných filmech a Barabáš na to křesťanství nepřistoupí, ale bohužel se tak nestalo. Musím říct, že film přestože má silná místa, tak je trochu zdlouhavý, i když ne úplně nudný. Dávám slabší 4, ale podruhé už bych na to asi nekoukal.(8.4.2014)

 • AGAMENON
  ****

  Velmi temný velkofilm o trestanci jenž žil místo Krista. O svátcích vždy jeden odsouzenec dostane milost, chátra která nejvíce křičela zvolila Barabáše. Ten se svého řemesla (zloděj a vrah) nevzdá, bohužel pro něj byl chycen římskou hlídkou a poslán do syrných dolů na Sicílii. Zde živoří několik let, během nich vystřídá mnoho druhů (jsou přikováni po dvou), až ten poslední křesťan jménem Sahak (Vittorio Gassman) s nímž přežije výbuch dolů v něm probudí svědomí. Jejich pán je pak použije jako tažná zvířata a když se dozví, že byl přeložen do Říma, oba jej následují, kde jsou dáni do gladiátorské školy. Sahak je zabit ďábelským velitelem školy (Jack Palance), poté co vyjde najevo, že je křesťan (Barabáš popře křesťanskou víru). Barabáš jej nakonec zabije a získá svobodu, které si moc neužije neboť akorát propukne požár Říma a je přistižen jak pomáhá podpalovat (domnívá se, že tak vznikne nový svět). Nakonec zemře přibit na kříži. Anthony Quinn podává (jako všichni ostatní) skvělý herecký výkon, gladiátorské bitvy jsou náležitě opulentní a výprava je na opravdu vysoké úrovni. Scénář napsal Angličan Christopher Fry, který v podstatě napsal (ještě s jedním) scénář k filmu Ben Hur. Některé věci např. gladiátorské hry v knize nenajdete (velmi tenké). Hudební doprovod je velmi dobrý, byť obsahuje pouze tři hlavní témata (motiv utrpení, Říma a Římanů), což je opravdu škoda, protože např. všechny fanfáry (na kterých se dalo vyřádit) jsou stejné (motiv Římanů), ale motiv utrpení je tak nádherný, že to ani nevadí.(3.7.2003)

 • Hedka
  ****

  Fiktívny príbeh Barabáša natočený v zlatej ére historických veľkofilmov ( trochu posmešne nazvaných aj "sandálové filmy"). Kvalitou celkom nedosahuje úspešné hollywoodske veľdiela tej doby napr. Ben Hur a Destoro, ale výrazne za nimi ani nezaostáva. Za zmienku stojí najmä zaujímavý scenár s hlbokou pointou a herecký výkon Anthonyho Quinna. Veľmi silné ****(31.3.2011)

 • Karlos80
  ****

  Výprava, hudba, herecké výkony, kamera, historická věrohodnost. To všecko jsou věci kterých jsem si na tomto filmu cenil asi nejvíce. V hlavní roli propuštěnec Barabáš, Kristus naopak neviditelný v pozadí celého příběhu. Snad jediný film, který se dozajista zabývá osobou Barabáše, všude jinde v podobně laděných filmech je vidět spíše v pozadí jako ten, který dostal podle tradice milost, a místo něj zabili toho druhého, pro naše dějiny a pomalu rozrůstající se křesťanství tak důležitou osobu. Film v sobě nese několik pamětihodných scén jako např. tu v sírových dolech před výbuchem i po něm (neskutečné životní podmínky) nebo později v gladiátorské aréně. Zrovna tak je nezapomenutelný souboj Barabáše a Torvalda, poté si vydobude svobodu, ale vzápětí je obviněn ze žhářství. Tady je historie a vina křesťanů na velkém požáru Říma v roce 64 n.l. tak trochu zkreslená..Ale v té panice tenkrát ty tzv. protipožáry mohl zakládat kde kdo, nejen pretoriáni, nicméně obvinili je, ale následné masivní pronásledování a druh smrti jsou v podobných filmech tak trochu přitažené za vlasy..Většinou byli ukřižováni nebo upáleni.(18.3.2009)

 • curunir
  *****

  ,,ZDALO SA MI BARABÁŠ, ŽE KEĎ SME TI PREDTÝM DALI SLOBODU, NEBOLA TO ŠŤASTNÁ VÝMENA." __ Pred mnohými rokmi nám náš pán farár požičal kazetu s týmto filmom a už vtedy mi Barabáš prišiel ,,iný" než ostatok tématicky podobných historických filmov, ktoré boli vtedy veľmi vychytené. Iný ako vo formálnej stránke, tak aj obsahovej. Kamera ponúka na svoju dobu niekoľko veľmi dynamických záberov a výprava síce určite nákladná, sa snaží pôsobiť viac realisticky než opulentne. Naopak predovšetkým kostýmy Rimanov sú poznačené neoklasicistickým štýlom. Rovnako tak hudba Maria Nascimbeneho vôbec nekráča v šľapajách zaužívaných postupov ako to býva u skladateľov typu Alfreda Newmana či Miklósa Rózsu, je veľmi striedma, miestami disharmonická, pracujúca so zvukovými efektami a vytvára tak veľmi temnú, no pre film práve tak žiadanú atmosféru. No a obsah? Fiktívny príbeh Pära Lagerkvista môže v istých smeroch pripomenúť Kazantsakisovo Posledné pokušenie, u mňa však jednoznačne víťazí fikcia zločinca než alternatívny pohľad na Spasiteľa. Anthony Quinn na vrchole kariéry tu vytvoril jednu so svojich najlepších a najosobitejších úloh a Barabáša si zrejme do konca života budem prestavovať ako jeho. Ak by všetky hollywoodske ,,sandálové" produkcie mali takúto hlbokú myšlienku a filozofický rozmer tak by som dal zrejme 4*, no tu však hrá Barabášovi do kariet aj celkové spracovanie, výborné po všetkých stránkach. Možno najlepší film, kde bol ako producent podpísaný Dino De Laurentiis. (145. hodnotenie, 13. komentár k filmu)(31.12.2011)

 • - Při natáčení v Římě se Anthony Quinn (Barabáš) seznámil se svou druhou manželkou, italskou kostýmní výtvarnicí Jolandou Addolori. (jenik71)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace